FUNDACJA POMOCY NIEWIDOMYM
Download
1 / 19

FUNDACJA POMOCY NIEWIDOMYM - PowerPoint PPT Presentation


 • 171 Views
 • Uploaded on

FUNDACJA POMOCY NIEWIDOMYM. Cześć! Jestem Tomek. . Na początek krótki plan tej prezentacji. Opowiem Wam jakie zasady powinny być przestrzegane kiedy chcemy urządzić mieszkanie osoby niewidomej lub słabo widzącej . Plan prezentacji:

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'FUNDACJA POMOCY NIEWIDOMYM' - meriel


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Fundacja pomocy niewidomym

Cześć! Jestem Tomek.

Na początek krótki plan tej prezentacji.

Opowiem Wam jakie zasady powinny być przestrzegane kiedy chcemy urządzić mieszkanie osoby niewidomej lub słabo widzącej.


Fundacja pomocy niewidomym

Plan prezentacji:

Oświetlenie – najważniejszy element w mieszkaniu osoby w dysfunkcjami wzroku.

Kontrasy i kolory ułatwiają poruszanie się po mieszkaniu.

Wybór urządzeń, detali i elementów wyposażenia.

Ważne są dźwięki.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo.


Fundacja pomocy niewidomym

Najważniejsze w mieszkaniu osoby z dysfunkcjami wzroku jest światło. Najlepiej jeżeli mamy możliwość oświetlenia mieszkania światłem naturalnym. Musimy jednak pamiętać, że ono zmienia się w raz z porą dnia, a także porą roku i pogodą. Wtedy należy dobrać odpowiednie dla potrzeb danej osoby oświetlenie sztuczne.

Dalej zaprezentuję kilka rad jakimi warto się kierować podczas planowania oświetlenia mieszkania osoby z dysfunkcjami wzroku.

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

 • OŚWIETLENIE- rady Tomka. światło. Najlepiej jeżeli mamy możliwość oświetlenia mieszkania światłem naturalnym. Musimy jednak pamiętać, że ono zmienia się w raz z porą dnia, a także porą roku i pogodą. Wtedy należy dobrać odpowiednie dla potrzeb danej osoby oświetlenie sztuczne.

 • Aby móc regulować ilość światła naturalnego „wpadającego” do wnętrza warto zamontować żaluzje, rolety, firany lub zasłony. Pozwolą one dostosować oświetlenie słoneczne do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

 • Wybór rodzaju sztucznego oświetlenia również jest związany z indywidualnymi potrzebami i dysfunkcjami wzroku. Warto pamiętać o następujących rzeczach:

  • Lepiej stosować żyrandole z większą liczbą żarówek i możliwością regulowania ich ustawienia i włączania i wyłączania.

  • Warto zastosować włączniki ze ściemniaczem. Pozwalają one na płynną regulację natężenia światła

  • Tkaniny, szkła i abażury powinny być gładkie aby nie rzucały cieni

  • Dodatkowe punkty oświetlenia w miejscu pracy, przygotowania posiłków, czytania. Ważne aby wszystkie elementy oświetlenia miały możliwość regulacji natężenia światła i kierunku jego padania

  • JASNE OTOCZENIE = WIĘCEJ ŚWIATŁA

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

OŚWIETLENIE- rady Tomka światło. Najlepiej jeżeli mamy możliwość oświetlenia mieszkania światłem naturalnym. Musimy jednak pamiętać, że ono zmienia się w raz z porą dnia, a także porą roku i pogodą. Wtedy należy dobrać odpowiednie dla potrzeb danej osoby oświetlenie sztuczne.cd.

3. Ważne jest równomierne oświetlenie pomieszczeń tak aby nie powstawały cienie i nie było nie oświetlonych miejsc.

4. W sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach natężenie głównego oświetlenia powinno być podobne.

ZADANIE

Na następnym slajdzie znajdziesz przykładowe sposoby rozmieszczenia oświetlenia w pomieszczeniu o nietypowym kształcie i w pomieszczeniu z nietypowo ustawionym regałem. Wybierz obrazki ilustrujące Twoim zdaniem poprawne rozmieszczenie. Następnie aby sprawdzić swoje typowanie wciśnij spację.

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ światło. Najlepiej jeżeli mamy możliwość oświetlenia mieszkania światłem naturalnym. Musimy jednak pamiętać, że ono zmienia się w raz z porą dnia, a także porą roku i pogodą. Wtedy należy dobrać odpowiednie dla potrzeb danej osoby oświetlenie sztuczne.”


Fundacja pomocy niewidomym

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest kontrast i kolor, które mają ogromne znaczenie dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Aby dobrze ustalić kontrast musimy najpierw zapoznać się kołem barw.


Fundacja pomocy niewidomym

b mają ogromne znaczenie dla osób z dysfunkcjami wzroku.arwy dopełniające się

KOŁO BARW

krótkie fale widma światła białego

długie fale widma światła białego

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

W codziennym poruszaniu się po mieszkaniu pomaga stosowanie znacznych kontrastów kolorystycznych.

Pozwala to szybko zlokalizować potrzebne obiekty i ułatwia rozróżnienie elementów wnętrza.

Największy kontrast uzyskasz jeżeli zestawisz ze sobą kolory z przeciwnych stron koła barw np. żółty i fioletowy.

Przełączając slajd możesz przećwiczyć.

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

ZADANIE. znacznych kontrastów kolorystycznych.

Połącz w pary barwy z kolumny 1 z barwami z kolumny 2 dopełniające się aby uzyskać największy kontrast. Nie zerkaj do slajdu z kołem barw! Aby sprawdzić wciśnij spację.

1

2

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

ZADANIE znacznych kontrastów kolorystycznych.

Przymknij oczy tak aby obserwować Świat tylko przez wąską szparkę. Następnie z odległości ok. 1m sprawdź, który obrazek widzisz lepiej?

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

Urządzenie mieszkania osób niewidomych lub osób z dysfunkcjami wzroku jest przede wszystkim uzależnione od ich indywidualnych potrzeb. Ważne jest aby to te osoby same decydowały o swoim otoczeniu i o zmianach w nim.

Dobrze jest gdy przed zakupem wyposażenia osobiście udają się do sklepu i tam dokładnie przetestują oraz zasięgną porady specjalisty od danego rodzaju sprzętu.

Podam tutaj tylko kilka porad, które warto zastosować aby zwiększyć funkcjonalność mieszkania osoby niewidomej lub słabo widzącej.

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

URZĄDZENIA, DETALE I WYPOSAŻENIE- rady Tomka. dysfunkcjami wzroku jest przede wszystkim uzależnione od ich indywidualnych potrzeb. Ważne jest aby to te osoby same decydowały o swoim otoczeniu i o zmianach w nim.

Przy dobieraniu urządzeń pamiętajmy o zwróceniu uwagi na łatwość obsługi, rozmieszczenie przycisków, sygnalizację dźwiękową, bezpieczeństwo użytkowania, brak ostrych krawędzi, zabezpieczenia ostrych części i części mocno nagrzewających się.

Aby zmniejszyć ryzyko wpadania na drzwi warto zastosować drzwi przesuwne lub harmonijne albo zamontować samozamykacze (podobnie można uczynić w szafkach i szafach.

Drzwi powinny otwierać się tak aby osoba wchodząca do pomieszczenia była kierowana w jego centralne miejsce, a nie na ścianę czy meble.

Wprowadzenie znaków dotykowych na przedmiotach codziennego użytku i towarach spożywczych pomogą w szybkiej i bezbłędnej identyfikacji.

Oznaczenie przezroczystych elementów np. drzwi na wysokości 120-150 cm za pomocą np. specjalnych foli z wzorkami.

Jeżeli to nie jest konieczne progi nie powinny być wyższe niż 2 cm inaczej zwiększają ryzyko potknięcia się. Podobnie nie korzystne są zmiany wysokości posadzki.

Meble powinny być rozmieszczone w sposób nieutrudniający swobodnego poruszania się po mieszkaniu i przechodzenia między nimi. Ważne jest również zastosowanie mebli z zaokrąglonymi krawędziami lub zastosować specjalne nakładki na narożniki.

Warto półki zamienić na szuflady, które ułatwiają swobodny dostęp do całej zawartości i umożliwiają dokładne oświetlenie.

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

URZĄDZENIA, DETALE I WYPOSAŻENIE- dysfunkcjami wzroku jest przede wszystkim uzależnione od ich indywidualnych potrzeb. Ważne jest aby to te osoby same decydowały o swoim otoczeniu i o zmianach w nim.rady Tomka cd.

 • 9. Rozmieszczenie włączników światła na wysokości 90- 120 cm od podłogi i w odległości minimum 50 cm od rogu pokoju. Ważne aby w całym mieszkaniu było tak samo.

 • 10. Należy pamiętać o zabezpieczeniu rur z gorącą wodą i grzejników.

 • 11. Dolna krawędź elementów zawieszonych przy suficie nie powinna znajdować się niżej niż na wysokości 220cm od podłogi.

 • 12. Warto zastosować baterię z termostatem aby sprawnie kontrolować temperaturę.

 • 13. 60 cm przed i za schodami powinna zostać zmieniona faktura i kolor podłogi. Pamiętajmy o poręczy najlepiej w kontrastowym kolorze i antypoślizgowej nawierzchni.

 • 14. Kilka porad w urządzeniu kuchni.

  • Pokrętła kuchenki dla bezpieczeństwa powinny znaleźć się na pionowym panelu

  • Warto oddzielić piekarnik od płyty grzewczej

  • Szafki powinny mieć samozamykające się drzwiczki lub drzwiczki przesuwne oraz schowane uchwytu

  • Deska do krojenia ze specjalną prowadnicą dla noża.

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

Bardzo ważne są dźwięki, które pozwalają na lepszy odbiór Świata i są dla osób niewidomych podstawowym źródłem informacji.

Przy urządzaniu wnętrza należy zwrócić uwagę na jego akustykę tak by wyciszyć niepotrzebne dźwięki, szumy, zapobiec odbiciom dźwięku i sprawić by nie powstawało echo.

W mieszkaniu osoby niewidomej bardzo ważne są również urządzenia codzienne wyposażone w informacje dźwiękową takie jak telefon, komputer, waga, zegarek, a także czytnik kolorów. Pamiętajmy również, że rolę dźwiękową odgrywa także podłoga, która jest „czytnikiem” dźwięków większości upadających przedmiotów.


Fundacja pomocy niewidomym

NAJWAŻNIEJSZE JEST odbiór Świata i są dla osób niewidomych podstawowym źródłem informacji. BEZPIECZEŃSTWO DLATEGO W MIESZKANIACH OSÓB Z DYSFUNKCJAMI WZROKU JEST WAŻNY ŁAD I PORZĄDEK ORAZ NIEZMIENNOŚĆ ELEMENTÓW WNĘTRZA.

BEZ WIEDZY WŁAŚCICELA NIE NALEŻ DOKONYWAĆ ZMIAN NAWET NAJMNIEJSZYCH W JEGO NAJBLIŻSZYM OTOCZENIU.

ABY PRZEJŚĆ DALEJ WCIŚNIJ „SPACJĘ”


Fundacja pomocy niewidomym

MIESZKANIE TO MIEJSCE WYPOCZYNKU. PAMIĘTAJMY ABY BYŁO BEZPIECZNE I WYGODNE PRZEDE WSZYSTKIM DLA JEGO MIESZKAŃCÓW.

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ.


Fundacja pomocy niewidomym

Ź BEZPIECZNE I WYGODNE PRZEDE WSZYSTKIM DLA JEGO MIESZKAŃCÓW.ródło:

Kamil Kowalski „ Mieszkanie dostępne dla osób z dysfunkcjami wzroku”, Wydawca: Stowarzyszenie Pomocy Integracji.

Prezentację dla Fundacji Pomocy Niewidomym przygotowała: Dagmara Pięciak