Juraj j no k
Download
1 / 11

- PowerPoint PPT Presentation


 • 187 Views
 • Uploaded on

ľudový hrdina, zbojnícky kapitán. Juraj Jánošík. „bohatým bral a chudobným dával“.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - marja


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Juraj j no k

ľudový hrdina, zbojnícky kapitán

Juraj Jánošík

„bohatým bral a chudobným dával“


Juraj j no k

 • Vyrástol v Terchovej na samote "u Jánošov" v rodine, ktorej meno sa opakovane vyskytovalo na zoznamoch poddaných porušujúcich vtedajšie zákony.[2] uraj Jánošík mal štyroch súrodencov. Troch mladších bratov Jána, Martina, Adama, a staršiu sestru Barboru.


Juraj j no k

Neďaleko obce sa vo Vrátnej doline nachádza stredisko letnej a zimnej turistiky ako aj lyžiarske stredisko. V obci sa nachádza stála expozícia Považského múzea v Žiline s názvom Jánošík a Terchová.


Juraj j no k

Jánošíkove dni stredisko cestovného ruchu. Od začiatku 60. rokov sa každoročne koná kultúrny festival  (v minulosti Jánošíkov deň) sú medzinárodný folklórny festival. Koná sa každoročne medzi júlom a augustom v obci Terchová. Vystúpenia sa konajú v amfiteátri Nad Bôrami, vo Vrátnej doline a v okolí obce, kde sa prezentuje ľudové umenie, tradície a remeslá. Od roku 1991 má festival medzinárodný charakter. V roku 2007 na festival zavítalo približne 65-tisíc návštevníkov.[1] Súčasťou festivalu býva svätá omša a tradičný ozdobený konský sprievod s ľudovými muzikantmi smerujúci do Vrátnej doliny.


Tom uhor k
Tomáš Uhorčík stredisko cestovného ruchu. Od začiatku 60. rokov sa každoročne koná kultúrny festival 

 • Tomáš Uhorčík († 1713) bol druhom Juraja Jánošíka a vodcom zbojnickej družiny v oblasti Kysúc. Pochádzal z Predmiera pri Žiline. Zbojníkom bol celkom 9 rokov a do svojej družiny prijal roku 1711 Juraja Jánošíka, s ktorým sa zoznámil ako väzeň na Bytčianskom zámku, z ktorého mu pravdepodobne Jánošík dopomohol k úteku v neskorú jeseň roku 1711, po ktorom sa ukryl na lazoch v osade u Pavlíkov neďaleko Predmiera. S Jánošíkom sa stretol na jarmoku v Liptovskom Mikuláši. Neskôr pašoval s ním kone z Poľska. Taktiež sa spolu zúčastnili zbojníckej akcie na Morave. Uhorčík sa však skoro na to oženil s dcérou jablunkovského baču Stoligu a vedenie svojej družiny prenechal Jánošíkovi.


Juraj j no k

 • Podľa poľských podhalianskych legiend raboval aj v  stredisko cestovného ruchu. Od začiatku 60. rokov sa každoročne koná kultúrny festival Poľsku. Z nakradnutého vraj vydeľoval časť pre chudobných.  Je známy v Česku, Poliaci ho vnímajú ako svojho legendárneho tatranského hrdinu.

 Ako osemnásťročného ho zverbovali do kuruckého vojska Františka II. Rákociho. Po porážke kurucov pri Trenčíne r.1708 utiekol domov, no chytili ho cisárski žoldnieri a začlenili do strážneho oddielu na Bytčianskom zámku, kde väznili zajatých kurucov. Tam ho svojvoľník Tomáš Uhorčík nahovoril na zboj. Utiekli spoločne s inými príslušníkmi „zelených regimentov“, zoskupili ozbrojenú družinu, ktorej vedenie čoskoro prevzal Jánošík. Prepadalli kupcov a pánov v Trenčianskej, Oravskej, Liptovskej a Gemersko-Malohotskej stolici, takisto v Poľsku, Sliezsku a na Morave. Už o rok Jánošíka chytili na zimovke v Klenovci, kde Tomáš Uhorčík krčmáril pod menom Martin Mravec. Na jar 1713 ho znova chytili a stoličný súd v Liptovskom Mikuláši ho 17. 3. 1713 odsúdil na smrť-obesením na hák.Jánošík mal vtedy iba 25 rokov. 


Juraj j no k

 • Veľa národov má svojich hrdinov. stredisko cestovného ruchu. Od začiatku 60. rokov sa každoročne koná kultúrny festival  Robin Hood, William Tell alebo práve náš Juraj Jánošík. Všetkých spája jedno, krivda a zbojstvo a povesti o pomáhaní chudobným.

Robin Hood

Wiliam Tell

Juraj Janošík


Juraj j no k

 • Zbojník stredisko cestovného ruchu. Od začiatku 60. rokov sa každoročne koná kultúrny festival  je označenie osoby prepadávajúcej a násilím oberajúcej iných v období stredoveku a včasného novoveku, ktorá touto činnosťou takmer vždy prejavovala odpor proti vrchnosti príp. nepoužívala násilie zámerne, ale z donútenia alebo nutnosti. Činnosť zbojníka/zbojníkov sa nazýva zbojníctvo.

Zbojníci bývali organizovaní do skupín, často to boli vojenskí dezertéri, bývalí väzni a ľudia na okraji spoločnosti. Ako zbojníci sa druhotne označovali aj skutoční zločinci alebo legendárne osoby. Významné miesto mali tieto postavy v ľudových povestiach. Kult zbojníkov ako ľudových hrdinov bol posilnený aj stvárnením ich osudu v romantickej literatúre.

Na Slovensku bolo bohato rozšírené v stredoveku, najmä v 15. storočí na severnom Slovensku (F. Hlavatý 1492). Na konci 17. a 18. storočia bolo rozšírené v oblasti Bielych Karpát a Javorníkov (Adamčík, Ilčík, Hrajnoha), na Orave a Pohroní (J. Surovec, 1715-1740). Najznámejším zbojníkom v 18. storočí bol Juraj Jánošík.


Juraj j no k

 Nepremožiteľný šuhaj s vrkôčikmi a vílami očarovaným opaskom. Spravodlivý a veľkorysý bandita, ktorý plným priehrštím rozdáva nakradnuté. Jednoducho, lúpežný rytier bez erbu, s hradom všade a nikde.


Krist na trb ov
Kristína Štrbáňová očarovaným opaskom. Spravodlivý a veľkorysý bandita, ktorý plným priehrštím rozdáva nakradnuté. Jednoducho, lúpežný rytier bez erbu.

 • 7.B

 • Použite zdroje:

 • www.wikipedia.org

 • www.referaty-seminarky.sk

 • www.osobnosti.sk


Juraj j no k

Ďakujem za Vašu pozornosť očarovaným opaskom. Spravodlivý a veľkorysý bandita, ktorý plným priehrštím rozdáva nakradnuté. Jednoducho, lúpežný rytier bez erbu.