exploring rates
Download
Skip this Video
Download Presentation
Exploring Rates

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 4

Exploring Rates - PowerPoint PPT Presentation


  • 111 Views
  • Uploaded on

Exploring Rates. Objective: 1. Students will compare 2 quantities with different units of measure. 2. Make comparisons to one unit. A ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate. For example: 160 heart beats

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Exploring Rates' - maina


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
exploring rates

Exploring Rates

Objective:

1. Students will compare 2 quantities with different units of measure.

2. Make comparisons to one unit.

a ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate
A ratio that compares two quantities with different kinds of units is called a rate.
  • For example: 160 heart beats

2 minutes

  • The units heart beats and minutes are different, but there is a relationship between the two units.
  • When a rate is simplified so that it has a denominator of 1 unit, it is called a unit rate.
  • For example: 80 heart beats

1 minute

  • The denominator is 1 unit.
example write the expression as a rate then find the unit rate
Example: Write the expression as a rate. Then find the unit rate.

Example 1: 40 points in 5 games =

the rate is = 40 points

5 games

the unit rate is = 8 points

1 game or 8 points per game

Your example: 96 students in 3 classrooms

homework write each expression as a rate then find the unit rate
Homework: Write each expression as a rate. Then find the unit rate.
  • $12.00 dollars for 3 notebooks
  • 54 cookies for 18 students
  • 48 chairs for 6 tables
  • 50 jumping jacks in 50 seconds
  • 56 points in 4 quarters
  • 260 miles in 8 gallons
  • 152 feet in 16 seconds
  • 1, 680 kilobytes in 4 minutes
  • $60 dollars for 4 CD’s
  • 200 sit ups in 5 minutes
ad