Druh republika
Download
1 / 13

Druhá republika - PowerPoint PPT Presentation


  • 130 Views
  • Uploaded on

10. března 2013 VY_32_INOVACE_090306_Druha_republika_DUM. Druhá republika. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavel Poštulka. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Druhá republika' - madonna-beasley


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Druh republika

10. března 2013 VY_32_INOVACE_090306_Druha_republika_DUM

Druhá republika

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Pavel Poštulka.

Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace.

Materiál byl vytvořen v rámci projektu OP VK 1.5 – EU peníze středním školám,

registrační číslo CZ.1.07/1.5.00/34.0809.


Mnichovsk dohoda

29.9.1938 na Mnichovské konferenci A. Hitler za Německo , B. Mussolini za Itálii, E. Daladier za Francii a N. Chamberlain za Velkou Británii bez účasti našich zástupců rozhodli o odstoupení pohraničí.

Mnichovskou dohodou připadly Sudety Německu, Těšínsko Polsku a později jih Slovenska Maďarsku.

Vzhledem k předem prohranému vojenskému řešení přijal prezident republiky a vláda tento mnichovský diktát.

Mnichovská dohoda


Druh republika1
Druhá republika B. Mussolini za Itálii, E. Daladier za Francii a N. Chamberlain za Velkou Británii bez účasti našich zástupců rozhodli o odstoupení pohraničí.

Zhlédněte část pořadu Historie.cs od 5:08 do 9:00 minut a zapamatujte si, který politik je zmiňován, že stál v čele II. republiky.

Obr. 1


Druh republika2

Druhá republika vznikla 1.10.1938 obsazením českého pohraničí Němci, které probíhalo dosti divokým způsobem a za stálých násilností na českém obyvatelstvu. Polsko toho dne obsadilo Těšínsko a Maďarsko vzneslo nároky a nakonec získalo jih Slovenska.

V říjnu abdikoval prezident E. Beneš a stát se přejmenoval na Česko-Slovensko, novým prezidentem byl zvolen Emil Hácha.

Představitelé státu si uvědomovali naprostou iluzornost záruk bývalých spojenců, a proto se snažili vycházet s Německem co nejlépe.

Druhá republika


Zemn ztr ty eskoslovenska na mnichovsk konferenci a po n
Územní ztráty Československa na Mnichovské konferenci a po ní

1 – připadlo Německu

2 – připadlo Polsku

3 – připadlo Maďarsku

4 – okupovalo Maďarsko v březnu 1939

5 – Protektorát Čechy a Morava

6 - ,,samostatný“ Slovenský stát

Obr. 2


Dom c politika

Pravicové strany se sjednotily do Strany národní jednoty, levicové do Národní strany práce, novým premiérem byl agrárník Rudolf Beran.

Byla zakázána komunistická strana, zavedena cenzura a vydány některé antisemitské vyhlášky.

I přes enormní snahu nedráždit Německo zvyšoval A. Hitler tlak, Slovákům bylo naznačováno, že by se měli izolovat. Stále probíhaly provokace na německých a maďarských hranicích, až musel být v březnu vyhlášen výjimečný stav.

Domácí politika


E t uprchl ci ze sudet
Čeští uprchlíci ze Sudet levicové do Národní strany práce, novým premiérem byl agrárník Rudolf Beran.

Poslechněte si část pořadu Zrcadlo od 24:35 do 28:13 minut a zapamatujte si, kterého dne roku 1938 abdikoval prezident Beneš.

Obr. 3


Okupace druh republiky

14.3.1939 vznikl ze zbytku ,,samostatný“ Slovenský stát, kdy A. Hitler jasně řekl, že buďto vyhlásí vazalský stát, nebo budou dáni Maďarům.

Ve stejný den odjeli E. Hácha a ministr zahraničí František Chvalkovský na ,,jednání“ do Berlína a nakonec podlehli hrozbám A. Hitlera. E. Hácha musel podepsat, že klade osud českého národa a země s plnou důvěrou do rukou vůdce Německé říše.

Od ranních hodin 15.3. začala německá vojska obsazovat české země a o den později vyhlásil A. Hitler na Pražském hradě Protektorát Čechy a Morava.

Okupace druhé republiky


15 3 1939 a hitler na pra sk m hrad
15.3.1939 stát, kdy A. Hitler jasně řekl, že buďto vyhlásí vazalský stát, nebo budou dáni Maďarům.A.Hitler na Pražském hradě

Obr. 4

Najděte a poslechněte si, co říká Kvaček - 15. březen 1939 v širších souvislostechod 6:37 do 9:10 minut, a zapamatujte si příjmení čs. diplomata, který nejčastěji jednal za druhé republiky s Hitlerem.


Odborn literatura

Přihlaste se kliknutím na odkaz stát, kdy A. Hitler jasně řekl, že buďto vyhlásí vazalský stát, nebo budou dáni Maďarům.Národní knihovna do databáze Národní knihovny České republiky a zadejte vyhledávání slov nebo slovního spojení, které je názvem tohoto výukového materiálu, s názvy a jmény autorů vyhledaných titulů na první stránce budete pracovat v křížovce.

Odborná literatura


K ovka druh republika

Klikněte na níže uvedený odkaz křížovky a křížovku vyplňte. Po vyplnění nahlaste vyučujícímu počet dosažených procent (scóre), prohlížeč zavřete.

Křížovka – Druhá republika

Křížovka – Druhá republika


Pou it zdroje

Obr.1 vyplňte. Po vyplnění nahlaste vyučujícímu počet dosažených procent (: Soubor:DruháČeskoslovenská republika 1938.png - Wikipedie. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): WikimediaFoundation, 2001- [cit. 2013-03-10]. Dostupné pod licencí CreatieCommonsAttribution-ShareAlike z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Druh%C3%A1_%C4%8Ceskoslovensk%C3%A1_republika_1938.png

Obr.2: File:Münchner abkommen5+.svg – WikimediaCommons. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): WikimediaFoundation, 2001- [cit. 2013-03-10]. Dostupné pod licencí CreatieCommonsAttribution-ShareAlike z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:M%C3%BCnchner_abkommen5%2B.svg?uselang=cs

Obr.3: Soubor:CzechrefugeesfromtheSudetenland 1.gif - Wikipedie. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): WikimediaFoundation, 2001- [cit. 2013-03-10]. Dostupné pod licencí CreatieCommonsAttribution-ShareAlike z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Czech_refugees_from_the_Sudetenland_1.gif

Použité zdroje


Pou it zdroje1

Obr.4: vyplňte. Po vyplnění nahlaste vyučujícímu počet dosažených procent (Soubor:BundesarchivBild 183-2004-1202-505, Prag, Burg, Besuch Adolf Hitler.jpg - Wikipedie. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): WikimediaFoundation, 2001- [cit. 2013-03-10]. Dostupné pod licencí CreatieCommonsAttribution-ShareAlike z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Bundesarchiv_Bild_183-2004-1202-505,_Prag,_Burg,_Besuch_Adolf_Hitler.jpg

Prezentace byla vytvořena v programu MS PowerPoint 2010.

Křížovka byla vytvořena v programu Hot Potatoes 6 http://hotpot.uvic.ca/

Použité zdroje


ad