Healthy eating on a budget
Download
1 / 20

Healthy Eating on a Budget - PowerPoint PPT Presentation


  • 66 Views
  • Updated On :

Healthy Eating on a Budget. Lisa Herzig, PhD, RD California State University, Fresno Department of Food Science and Nutrition Tracey Newel Assistant Director of Development Craig School of Business California State University, Fresno. Outline. Menu Planning Food Budgeting

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Healthy Eating on a Budget' - macaria


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Healthy eating on a budget l.jpg

Healthy Eating on a Budget

Lisa Herzig, PhD, RD

California State University, Fresno

Department of Food Science and Nutrition

Tracey Newel

Assistant Director of Development

Craig School of Business

California State University, Fresno


Outline l.jpg
Outline

  • Menu Planning

  • Food Budgeting

  • Food Shopping on a Budget

  • Effective Grocery Shopping

  • Unit Prices

  • Questions

http://image.examiner.com/images/blog/wysiwyg/image/money_by_sufinawaz,_stoch__xchng.jpg


Before heading out l.jpg
Before Heading Out

  • Decide on your budget

  • Take an inventory

  • Plan a menu for the week

  • Browse store circulars for great deals

  • Visit a few stores for sales

  • Use coupons

  • Leave the kids at home

  • Eat something

http://www2.warwick.ac.uk/services/foodanddrink/foodforthebrain/healthyoptions/ist2_6148437-i-love-healthy


Make a food budget l.jpg
Make a Food Budget

  • Decide on how much money you have to spend at the grocery store

  • Are you shopping for 1 or 2 weeks

  • Break it down for each meal(s) per person

http://www.eatrightontario.ca/images/articles/article_eat_well_budget.jpg


Make a food budget 2 l.jpg
Make a Food Budget (2)

  • Include perishable items

    • Buy enough for 3-4 days

  • If you shop monthly…divide your food dollars into four envelopes

  • Include in the envelopes the money that needs to be spent later in the month

http://www.freewebs.com/julatradeexports/a11.jpg


Take an inventory l.jpg
Take an Inventory

  • Look in the:

    • Fridge

    • Pantry

    • Cabinets

    • Freezer

    • Extra freezers

  • Write down only the items that you need to buy

  • Make a list and stick to it

  • Don’t leave home without it

http://gasrefrigerator.net/gas_refrigerator_pics/gas_refrigerator_dpr2262cdw2_danby_open.jpg


What s for dinner l.jpg
What’s for Dinner

  • Plan a weekly menu

    • Helps to organize the shopping list

  • Write the shopping list to correspond with the store layout

  • Use MyPyramid as a guide

  • Plan the evening meal first

  • Use the leftovers for lunch

http://healthvermont.gov/prevent/diabetes/mypyramid.gif


What s for breakfast l.jpg
What’s for Breakfast

  • Plan a nutritious breakfast

  • Include nutritious snacks

  • Evaluate meals on flavor, texture, shape, color and temperature

  • Save a menu – can be reused or recycled

http://www.breakfasts.us/wp-content/uploads/2009/03/healthy_breakfast-268x300.jpg


At the grocery store l.jpg
At the Grocery Store

  • Shop without the kids

  • Never shop hungry

  • Bring a calculator

  • Look high and low for deals

  • Search the end-caps

  • Forget brand loyalty

  • Store brands are cheaper

http://www.savingadvice.com/images/blog/grocery-store.jpg


At the grocery store 2 l.jpg
At the Grocery Store (2)

  • Compare unit prices

  • Buy the minimum amount needed

  • Buy non-grocery items at discount stores

  • Look for manager specials in meat department

  • 2-Liter drinks are cheaper than cans

  • Keep eyes in front of check-out lines

  • Recycle grocery bags

  • Keep an eye on scanner


Unit prices l.jpg
Unit Prices

  • Use the unit price (price / pound, ounce or pint) to compare national brands with store brands

  • Breaks down the price of food by ounce or unit

  • Compare bulk and economy – sizes with single-serve or regular size packages

  • Unit prices on shelf tags

Unit price

.13 per ounce

Total price

$2.29 18 oz.

Unit price

.16 per ounce

Total price

$2.49 16 oz.


Shopping tips l.jpg
Shopping Tips

  • Use coupons and reward cards

  • Buy in sale and in bulk

  • Read food labels

  • Start on the perimeter

  • Shop seasonally and locally

  • Keep foods safe

http://activerain.com/image_store/uploads/7/7/5/2/2/ar120293140822577.jpg


At the grocery store 3 l.jpg
At the Grocery Store (3)

  • Remember to include your eggs/cheese/meats

  • Don’t skimp on your vegetables

  • Fruit is a healthy snack

  • Have more meatless meals

  • Find a deal on a family favorite…buy extra

  • Shop at your local farm markets


Local farmers markets l.jpg
Local Farmers Markets

  • Quality

  • Variety

  • Nutrition

  • People

  • Keep $$ Local

  • Price

http://static.flickr.com/2255/2539937014_f55ecebf38.jpg


What i bought l.jpg
What I bought:

  • $1 – beets

  • $1 – carrots

  • $2 – asparagus

  • $3 – baby lettuce

  • $2 – tangerines

  • $1 – fennel

  • $1 – onion

  • $1 – basil

  • $1 – kale

  • $2 – green beans

  • $3 – peas

Total: $18


What i made l.jpg
What I made:

  • $1 – beets

  • $1 – carrots

  • $2 – asparagus

  • $3 – baby lettuce

  • $2 – tangerines

  • $1 – fennel

  • $1 – onion

  • $1 – basil

  • $1 – kale

  • $2 – green beans

  • $3 – peas

  • Moroccan carrot salad

  • Gingered kale

  • Nicoise salad (beans, tuna, potato, olives)

  • Dinner salad with beets and peas

  • Sausage with basil and fennel

  • Pasta with asparagus and peas

  • Snacks: tangerines, carrots, peas

  • Leftovers!

Total: $18


Rumor has it l.jpg
Rumor has it…

  • The food there is dirty…

  • I don’t know how to cook it…

  • I don’t know how to barter…

  • It’s inconvenient for me…

  • They don’t sell what I want…

  • I don’t know what to buy…

  • I don’t know where to start…

www.deercreekorganics.com/images/red_radish_bunch.jpg


Slide18 l.jpg
Tips!

  • Bring cash

  • Bring your own reusable bags

  • Go early for the best stuff

  • Talk to the farmers/ask questions

  • Talk to the other shoppers/ask questions

  • Ask about being able to buy in bulk

  • Pay attention to what’s in season

  • Steer clear of “produce brokers”

http://www.wendellchamber.com/Portals/0/WhatsNew/FarmersMarket2006-17.jpg


References l.jpg
References

  • www.eatright.org

  • www.mypyramid.gov

  • www.nationaldairycouncil.org

  • Grocery store savings tips. Accessed April 27, 2009 @ http://frugaldad.com

  • Food Shopping on a Budget. Accessed April 27, 2009 @ http://www.marchofdimes.com/pnhec/298_31151.asp