michelangelo n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
MICHELANGELO PowerPoint Presentation
Download Presentation
MICHELANGELO

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

MICHELANGELO - PowerPoint PPT Presentation


  • 804 Views
  • Uploaded on

MICHELANGELO. Selin Su Özön 9/F 335. MICHELANGELO.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'MICHELANGELO' - lundy


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
michelangelo

MICHELANGELO

Selin Su Özön

9/F 335

michelangelo1
MICHELANGELO
  • Tam adı ile MichelangelodiLodovicoBuonarrotiSimoni; 6 Mart1475 ve 18 Şubat 1564tarihleri arasında yaşamış, İtalyan kökenli, dünyaca ünlü ressamdır. Rönesans dönem ressamı, heykeltıraşı, şairi ve mimarıdır. 1475 senesinin mart ayında, İtalya’nın Arezzo/Toskana
  • Bölgesi yakınlarında doğmuş, Floransa’’da büyümüştür. Henüz 6 yaşında iken annesinin vefatını yaşaması üzerine, 13 yaşına bastığında, Rönesans ressamı DomenicoGhirdaio’nun yanına gönderilir. Ünlü İtalyan ressamın yanında eğitime başlar.
slide3

Sadece resimle değil, sanatın diğer dalları ile de ilgilenen yetenekli ressam Michelangelo, aynı zamanda ölümsüz heykelleri ile de tanınır. En ünlü eseri olan Davut’un heykelini, 26 yaşında iken tamamlamış ve heykeltıraşlık alanında ismini büyük kitlelere duyurmuştur. Bu heykeli yapmak için 5 buçuk metrelik bir mermer kütle kullanmıştır. Davut heykelini yaptığı süreçte, mermer kütlenin yanına bir baraka inşa etmiştir ve gece gündüz aralıksız bir şekilde çalışarak bugün bütün dünyanın bildiği Davut heykelini tamamlamıştır.Çocuk kral Davut, Rönesans sanatının en önemli eserlerinden biridir. 1501 yılında başlayıp, 1504 yılında bitirdiği bu eser, Michelangelo’nun en iyi heykellerinden biri olmakla birlikte, Rönesans sanatının heykel alanındaki başyapıtı kabul edilir.

slide4

Heykeltıraşlıkta usta olabilmek için çok çalışan ve klasik sanatın bütün tekniklerini bilen Michelangelo, insan vücudunu kusursuz olarak yansıtabilmek için kadavralar üzerine çalışmış ve insan bedenini incelemiştir. Heykellerindeki gerçeklik ve kusursuzluk, belki de bundan kaynaklanmaktadır. Davut heykeli, bugün Floransa’nın sembolü olma özelliğini taşır.1505 senesinde, Papa II. Julius tarafından Vatikan’daki Sistine Şapeli’nin tavan resimlerini yapması ile görevlendirilir. Bu iş, Michelangelo’nun en büyük ve önemli başarılarından biridir. Sanatçı, yaklaşık 4 yıllık bir çalışma sonucu tavan resimlerini tamamlar. 1519 yılında, Lorenzo de Medici ve Nemours Dükü Giuliano’nun mezarlarının bulunduğu kiliseyi, bu kişileri ölümsüzleştirmek adına heykelleri ile süsler.

1534 yılında ise, Papa III. Paulus, Michelangelo’ya, Sistine Kilisesi’nin duvarlarına bir Kıyamet Günü canlandırması yapma görevi verir. Sistine Kilisesi’nin sunak bölümündeki duvara, Kıyamet Günü tasvirini yapan Michelangelo, bu günlere kadar ünü uzanan Meryem’in Göğe Yükselişi, İsa’nın Vaftizi ve Musa’nın Hükmü fresklerini ustalıkla tamamlar.

slide5

18 Şubat 1564 tarihinde, 88 yaşında iken dünyaya veda eden başarılı ressam ve heykeltıraş, hayatının son yıllarını Roma’’da bulunan Aziz Peter Kilisesi’nin mimarı olarak geçirmiştir. Yaşamı boyunca kendi tarzı ile eserler veren Michelangelo,resimlerindekidoğallık, gerçekçilik ve perspektif

  • ustalığının yanı sıra; onlarca resim, fresk ve heykele hayat vermiş, Roma’’nın yeniden inşa edilmesinde ve düzenli bir şehir kurulmasında büyük emek harcayarak mimarlık alanında da adından söz ettirmiştir.
slide11

Adem’in Yaratılışı

  • Adem'in Yaratılışı, Sistine Şapeli'nin tavanındaki ünlü bir fresktir. Michelangelo tarafından 1511 dolaylarında yapılmıştır.
  • Ölçüler: 4,8 m x 2,30 m
  • Oluşturulma dönemi: 1512
  • Sergilendiği yer:SistinaŞapeli
slide12

Kronolojik düzene göre dördüncü sırada bulunan Yaradılış Bölümü yaradılışın nihai aşamasını göstermektedir ve gayet açık şekilde iki bölmeye ayrılmıştır. Solda, Adem, toprağa uzanmış bir halde ağır bir hareketle Tanrı’ya doğru yönelmiştir. Tanrı uçar bir vaziyette havada asılı durmaktadır ve melekler tarafından çevrelenmiştir; grup, uhrevi bir atmosfer içindedir.

Uhrevi: Öbür dünya, ahiret ile ilgili

Sahnenin orta noktasına doğru birbirine uzanan eller, dahiyane bir kompozisyon merkezi oluşturmaktadır ama bu merkez, orta aksa oranla hafifçe yana kaymıştır. İfade ettiği anlam itibarıyla bu ayrıntı çok ünlüdür; Eski ve Yeni Ahit arasındaki ilişki bakımından Kutsal Ruh’un inişini haber vermektedir.

slide13

Rahat bir şekilde çimenlere uzanmış olan güçlü bedeniyle Adem’in başı sola dönüktür, yüzünde sevgi ve kopup geldiği kusursuzluğa duyduğu özlem okunur, bu ifade onun kaderi olan Baba ile yeniden birleşme arzusunu yansıtmaktadır.

Tanrı, ak saçlı ve ak sakallı, güçlü ve derin çizgilerle bezenmiş bir yüze ve genç Adem gibi güçlü bir kas yapısını gösteren ince bir giysinin hafifçe örttüğü canlı bir bedene sahip yaşlı bir adam, görünümündedir. Sistina’nın tavanında görülen bu yüz, değişik Tanrı yüzlerine nazaran farklıdır; daha az sert, hatta kısmen daha babacan olduğu bile söylenebilir.

kaynak a

http://tr.wikipedia.org/wiki/Michelangelo

http://www.ressamlar.gen.tr/michelangelo-buonarroti-kimdir-hayati-biyografisi/

KAYNAKÇA

http://www.bilgiustam.com/michelangelo-kimdir-1475-1564/

http://www.biyografi.info/kisi/michelangelo-buonarroti

ArtBookMichelangelo Kitabı

SELİN SU ÖZÖN

9-F 335