Download
moje wymarzone wakacje n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Moje wymarzone wakacje PowerPoint Presentation
Download Presentation
Moje wymarzone wakacje

Moje wymarzone wakacje

259 Views Download Presentation
Download Presentation

Moje wymarzone wakacje

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Moje wymarzone wakacje Kuba

 2. Mapa

 3. Historia Kuby Kuba - była już zamieszkana około 3 tys. lat p.n.e. przez plemiona przybyłe z Ameryki Południowej przez Antyle, zwanymi Indianami Guanahatabey. W późniejszym okresie pojawiło się także plemię Ciboney (Sibonejów) a następnie zachodnią i środkową Kubę zasiedlili Tainowie. Kiedy Krzysztof Kolumb odkrył Kubę i nazwał ją Juana, 28 października 1492 roku zamieszkiwana ona była przez około 100 tys. różnych plemion indiańskich. Już w 1521 r. Kuba została włączona do wicekrólestwa zwanego Nową Hiszpanią a 50 lat kolonializmu wystarczyło aby doprowadzić do całkowitej zagłady miejscowej ludności. Ponieważ na wyspie powstawało coraz więcej plantacji trzciny cukrowej i brakowało rąk do pracy, zaczęto sprowadzać murzyńskich niewolników z czarnego lądu Afryki. Od XVII i XVIII wieku Kuba stała się centrum handlu niewolnikami, a także nowych upraw plantacyjnych tytoniu i kawy, pozostając do dziś dzień ważnym producentem tych produktów. W 1762 r. Kuba została podbita przez Anglików, którzy w niespełna roku później oddali ją Hiszpanom za Florydę. Koniec XIX wieku to także wprowadzenie zakazu handlu niewolników jak i zniesienie go całkowicie. Kuba uzyskała swoją niezależność w 1898 roku na skutek wojny hiszpańsko-amerykańskiej. W 1959 roku po latach dyktatorskich rządów, rewolucjoniści pod wodzą Fidela Castro obalili reżim FulgencioBatisty. Zbliżenie między nowym rządem Kuby a byłym Związkiem Radzieckim doprowadziło do konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi. W 1962 USA wprowadziły embargo handlowe i blokadę morską Kuby i wpisały to państwo na listę krajów popierających terroryzm. Do 1991 roku komunistyczna Kuba korzystała z pomocy ZSRR zaś po jej rozpadzie gospodarka kubańska znalazła się w głębokim kryzysie. Obecnie władzę na Kubie sprawuje brat Fidela Castro, Raul.

 4. Ludność i Gospodarka Kuby Ludność Kuby - stanowią trzy główne grupy rasowe i etniczne; Mulaci 51%, Biali 37% i Murzyni 11%. Obecnie Kuba boryka się najniższą liczbę urodzeń w Ameryce Łacińskiej (1,6 dziecka na kobietę). Główna przyczyna problemu jest możliwość darmowego usuwania ciąży co następuje w co 3 przypadku. Kuba słynie także z liberalnego podejścia do homoseksualizmu, co zostało uznane i aprobowane przez władzę. Gospodarka Kuby - skupia się głównie na usługach (w tym obsłudze ruchu turystycznego) oraz produkcji rolniczo-przemysłowej. Struktura zatrudnienia na Kubie to, usługi 51%, przemysł 25%, rolnictwo 24%. Uprawia się tutaj głównie trzcinę cukrową, tytoń, rośliny cytrusowe i kawę. Kuba posiada także wiele bogactw naturalnych, m.in.: rudy niklu, miedzi, chromu, żelaza oraz złoża ropy naftowej. Ze względu na embarga handlowe nałożone przez USA, Kuba ma problemy z nawiązaniem wymiany handlowej na świecie, niemniej jednak, takie produkty jak papierosy i słynne kubańskie cygara należą do produktów z najwyższej światowej klasy.

 5. Kuba pomimo wieloletniej izolacji od świata i braku możliwości dynamicznego rozwoju związanego ze staniem się demokratycznym państwem potrafiła zachować swoje najlepsze walory i cieszyć się dużą popularnością wśród turystów. Kuba to nie tylko piękne rafy koralowe czy też jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, ale także duże bogactwo kulturalne, oraz unikalny charakter prowadzonego tam życia, stanowi magnes przyciągający turystów do spędzenia tu swoich wakacji. Jeżeli nawet na chwilę uda nam się wyjść ze szmaragdowo czystej i ciepłej wody i zapragnie poznania tej wspaniałej wyspy, będziemy mieli okazję podziwiać zabytki mieszającej się tu kultury hiszpańskiej z elementami afrykańskimi i karaibskimi. Dużym atutem Kuby są także jej mieszkańcy, którzy zaskoczą nas swoją otwartością i przyjaznym nastawieniem. Ze względu na dużą wartość dolara amerykańskiego na ulicach jest pełno żebraków, którzy będą chcieli wyciągnąć od nas 1 dolara (o tyle zawsze proszą) co w kwocie pięciu stanowi podstawową pensję kubańczyka. Rozpoczynając przygodę i podróże po Kubie pierwszym miejscem zdecydowanie będzie jej stolica Hawana

 6. Warto zwiedzić Varadero Varadero jest największym turystycznym kurortem na Kubie. Jest on położony ok. 130 km od stolicy, w północno - wschodniej części wyspy. Piękne rozłożyste i piaszczyste plaże, bogata egzotyczna roślinność i dogodna baza noclegowa to element charakteryzujący Varadero. Posiłki serwowane przy sielankowych, karaibskich rytmach oraz wszelkie udogodnienia dla turystów powodują że czas mija tu bardzo szybko i przyjemnie. Również miłośnicy sportów wodnych nie będą narzekali na brak atrakcji.W Varadero życie nocne jest bardzo dobrze rozwinięte. Wiele tu nocnych klubów, dyskotek, pubów oraz restauracji. Możemy spędzić wieczór również w jednej z kafejek usytuowanej na świeżym powietrzu słuchając salsy i pijąc kubański likier oraz beztrosko wpatrywać się w lazur morza. Wzdłuż deptaka jeżdżą bryczki, które rozwożą turystów do najciekawszych zakątków miasta.W pobliżu Varadero miłośnicy zwiedzania zobaczyć mogą Jaskinie Pirackie z pradawnymi malowidłami ściennymi. Legendy głoszą, że były one kryjówkami piratów, którzy trzymali w nich swoje łupy.

 7. Varadero

 8. Hawana Hawana powstała na początku XVI wieku, po opanowaniu wyspy przez hiszpańskie wojska. Było to jedno z pierwszych miast Nowego Świata, a założono je nieprzypadkowo nad zatoką, która stanowi naturalny, bezpieczny port. Z czasem stał się on główną bazą wojennej floty Hiszpanii na półkuli zachodniej.Rozwój miasta miał swój początek wokół fortecy Castillo del Moro. Broniła ona port przed atakami floty angielskiej i francuskiej. Port Hawana rozwijała się jako ważny ośrodek handlowy. Ogromne znaczenie dla jego rozwoju miał miejscowy zarówno przemysł tytoniowy, jak i zakłady cukru, który otrzymywany był oczywiście z trzciny cukrowej. Handel spowodował, że pozycja miasta w XIX wieku szybko wzrastała. Razem z nią rosła również liczba mieszkańców, co z kolei wpłynęło na nasilenie się tendencji niepodległościowych. Ze względu na strategiczne znaczenie wyspy i portu, Hiszpania długo nie chciała przyznać Kubie niepodległości.Punktem zwrotnym w historii Kuby było zajęcie jej przez wojska amerykańskie w 1898 r. i opuszczenie przez żołnierzy hiszpańskich. Hawana od tej pory była stolicą niepodległej, jakkolwiek pozostającej pod wpływami Stanów Zjednoczonych Republiki Kuby. W 1959 r. Hawanę ogarnął płomień rewolucji i opanowały ją powstańcze oddziały Fidela Castro, które obaliły proamerykański reżim Batisty wprowadzając na wyspie socjalizm. Gospodarka centralnie planowana, a także izolacja od krajów demokratycznych skutkowały spadkiem znaczenia miasta i kraju. Hawana utraciła pozycję miasta rozrywki, którą stała się w I poł. XX w. dla Amerykanów. Wiele prywatnych rezydencji zostało zarekwirowanych przez państwo, a wiele dzielnic przebudowano w stylu nawiązującym do socrealizmu. Pomimo tych zmian Hawana do dziś przez wiele osób uważana jest za najpiękniejsze miasto półkuli zachodniej. Dużo uroku nadaje mu szczególnie zabudowa z białego wapienia powstałego z koralowców. Hawana jak rzadko które miasto na Karaibach, może pochwalić się wieloma wiekowymi budowlami. Do jednych z najstarszych należy zespół warowni hawańskich: Castillo del Moro, La Punta i La Cabańa.Zwiedzanie miasta dobrze rozpocząć od HabanaVieja, gdzie znajdują się odrestaurowane, eleganckie kolonialne budynki, a także główne muzea miasta. Wokół Placu Katedralnego (Plaza de la Catedral) znajdują się liczne kościoły z XVI - XVIII wieku m.in. katedra, kościół Św. Franciszka i klasztor Św. Klary. Spośród licznych rezydencji najokazalszy jest dawny pałac gubernatora.Z drugiej strony miasta leży Vedado. Jest to postmodernistyczne centrum miasta z lat 50-tych. Wiele z okazałych, pokolonianych rezydencji i budowli zostało tu zamienione na gmachy użyteczności publicznej, muzea i ministerstwa. Kilka kilometrów dalej leży rozległy Plac Rewolucji.

 9. Hawana

 10. Vinales Vinales a w zasadzie otaczająca go dolina (będąca wpisana na listę UNESCO) stanowi jedną z bardziej popularnych atrakcji turystycznych na Kubie. Sama dolina zapiera dech w piersiach, a płaskie tereny pełne rosnącego tytoniu i drzew palmowych przemieszane licznymi pagórkami i wzniesieniami (zwanymi mogotes) tworzą niesamowite widoki. Płaskowyż w Vinales powstał miliony lat temu, kiedy to płynące przez ten teren wody wyżłobiły ten piękny krajobraz, a sam teren podobny jest nieco do tureckiej Kapadocji. Oprócz samej doliny w Vinales warto zobaczyć także, Miejskie Muzeum, Ogrody Botaniczne Casa de Caridad, Muzeum Palaentologii, wioskę Maroon, oraz liczne piękne jaskinie (Cueva del Indio, Cueva de José Miguel, Cueva de Santo Tomás), znajdujące się w Parku Narodowym Vinales.

 11. Miasto Trinidad Trinidad to kolejne malownicze miasteczko (zaliczane do zabytków UNESCO) jest typowym przykładem hiszpańskiej architektury, i przebywając w nim mamy wrażenie jakby czas dawno się tu zatrzymał. Jego piękne pnące się w górę brukowane uliczki, otoczone kolorowymi domami zmierzają do centralnego miejsca w mieście usytuowanego w najwyższym punkcie, kościoła. W Trinidad oprócz panującej tu nadal atmosfery kolonialnej, warto jest także odwiedzić Muzeum Romantyzmu, Kolonialnej Architektury i Miejskie im. PalacioCantero, rynek główny, jak i majestatycznie wystającą ponad inne budynki Katedrę Iglesia De La Santisima Trinidad.

 12. Remedios Remedios to zapomniany klejnot Kuby, który podobnie jak Trinidad stanowi perłę wśród kolonialnych miasteczek. Miasteczko to cechuje przyjemny klimat, który tworzą przyjaźni mieszkańcy. Jako jedyne miasto na Kubie posiada ono w swoim centrum dwa kościoły, Iglesia San Juan Bautista de Remedios i IglesiaBuenViaje. Remedios to istny raj dla osób pragnących znaleźć nieco spokoju jak i poznać Kubę i jej prawdziwego ducha.

 13. Santiago de Cuba Santiago de Cuba to piękne miasto otoczone górami Sierra Maestra, które przechodzą stopniowo ku Morzu Karaibskiemu. Santiago to miasto wzniesień, po których wiją się małe barwne uliczki tworzące jego wyjątkowy klimat. Charakterystyczne jest tutaj także przemieszanie się ludności hiszpańskiego pochodzenia z francuską, (pochodzącą z Indii Zachodnich), które dzięki wielokulturowości nadali swoisty klimat temu regionu. Liczne festiwale, tętniące życie nocne jak i wspaniała i przyjazna ludność nadają duży rozdźwięk temu miastu. Przebywając tu warto zobaczyć tu katedrę oraz słynne wzniesienie San Juan.

 14. Pinar Del Rio Pinar Del Rio to miejsce położona 200 km na zachód od Hawany, które słynie głównie z pięknych widoków oraz licznych pól uprawnych tytoniu.Pinar Del Rio uważa się za światowe centrum uprawy i produkcji tytoniu, gdzie możemy podpatrzeć cały proces przygotowania najznakomitszych kubańskich cygar. To właśnie w miejscowościach takich jak San Juan czy Martinez, przyjaźni farmerzy pokażą nam i zdradzą tajemnicę sadzenia, uprawiania i suszenia najlepszego tytoniu

 15. Baracoa Baracoa to jedno z pierwszych miast założone na wyspie Kuba, gdzie nawet przed przybyciem kolonizatorów zamieszkiwali je Indianie Taino, którzy nazywali je "Pierwszym Miastem" - Ciudad Primada. Pomimo faktu iż tak naprawdę wszelkie ślady kultury przed kolonialnej zniknęły, miejsce to ma w sobie coś magicznego. Niewątpliwie związane jest to z klątwą Pelu, która rzekomo została rzucona na miasto, i o której to snują opowieści lokalni mieszkańcy. Baracoa to także klika muzeów przypominających czasy kolonialne jak i piękna Katedra NuestraSenora de la Asunción, w której to znajdują się religijne artefakty przywiezione przez Kolumba z Hiszpanii. Baracoasłynie także z dużych możliwości uprawianie turystyki pieszej, gdzie będziemy mogli obserwować piękne widoki roztaczające się na rzeki i zatokę oraz przyglądać się pięknej tropikalnej roślinności.

 16. Holguin Holguinpołożony jest w wschodniej części wyspy a otaczająca go zatoka Bariay to jedno z piękniejszych miejsc Kuby. Samo miasto położone jest nieco w głąb lądu i pochwalić się może znajdującymi się w okolicy 34 rzeczkami, na których utworzyło się 6 pięknych wodospadów, wśród nich najbardziej znany Guayabo. Oprócz pięknej przyrody Holguin to także centrum historyczne i kulturalne Kuby, gdzie znajduje się wiele cennych obiektów, w tym aż 132 ważne miejsca pod względem archeologicznym. Okolice zatoki i Holguin to także 60 kilometrów piaszczystych białych plaż, które w połączeniu z tropikalnym lasem tworzą wspaniałe miejsca do wakacyjnego wypoczynku

 17. Wyspy Kuby Kuba poza swoim głównym lądem, posiada także około 1500 licznych wysepek i mniejszych czy większych archipelagów. Niewątpliwie wszystkie z nich cechuje to iż wszystkie są piękne i posiadają wspaniałe plaże i krystalicznie czyste wody, tworząc istny raj dla turystów. Od tych bardziej uczęszczanych do maleńkich zapomnianych rajów tworzą one wspólnie nowe oblicze Kuby. Otaczające je rafy koralowe, bujna tropikalna roślinność i wspaniałe wielkie żółwie morskie składające jaja na ich wybrzeżach pozwalają nam poczuć się jak krainie baśni. Z pośród tysiąca wysp zdecydowanie polecamy, Cayo Levisa, Cayo Guillermo, Cayo Largo, Cayo Coco, Cayo Saetia i Cayo Las Brujas, na których to poznamy prawdziwy smak Kuby i Karaibów.

 18. przygotował Tomek Zawalski Rafał Gidziela Oskar Chojnowski