odnawialne r d a energii n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Odnawialne źródła energii PowerPoint Presentation
Download Presentation
Odnawialne źródła energii

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

Odnawialne źródła energii - PowerPoint PPT Presentation


 • 127 Views
 • Uploaded on

Odnawialne źródła energii. Jak mogę oszczędzać energię i wodę w domu?. Żarówki energooszczędne Prysznic zamiast wanny Zakręcanie kranu Segregacja śmieci Kolektory słoneczne. Zarządzajmy lepiej tym co mamy. Redukujemy zużycie

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Odnawialne źródła energii


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
jak mog oszcz dza energi i wod w domu
Jak mogę oszczędzać energięi wodę w domu?
 • Żarówki energooszczędne
 • Prysznic zamiast wanny
 • Zakręcanie kranu
 • Segregacja śmieci
 • Kolektory słoneczne
zarz dzajmy lepiej tym co mamy
Zarządzajmy lepiej tym co mamy

Redukujemy zużycie

 • kupuj nowe produkty tylko gdy ich potrzebujesz, niech nowszy model i wyprzedasz nie będą jedynymi kryteriami
 • wybieraj produkty oszczędnie opakowane
 • korzystaj z roweru i transportu publicznego, zamiast samochodu
 • zakręć termostat, załóż sweter
 • zakręć wodę gdy myjesz zęby i wycierasz naczynia
 • wyłącz urządzenia z trybu czuwania (stand-by)
 • planuj, dokonuj przemyślanych wyborów podczas zakupów
slide4

Raz jeszcze używajmy

 • oddaj sprzęty, z których nie korzystasz, osobom, które mogą z nich zrobić użytek
 • zorganizuj wymianę ubrań
 • wykorzystaj jednostronnie zadrukowane kartki
 • postaw na wielorazówki, nie korzystajz jednorazówek (siatki, sztuce, kubki)
 • użyj wyobraźni, odkryj swoje zdolności manualne, odnawiaj stare meble, ręcznie wykonuj prezenty, daj nowe życie rzeczom
slide5

Recykling

kolejność się liczy!!!

 • najpierw ogranicz ilość rzeczy z których korzystasz
 • następnie pomyśl o nowych zastosowaniach dla starych produktów,a dopiero na samym końcu rozważaj,jak to wszystko posegregować
nieodnawialne r d a energii
Nieodnawialne źródła energii

Zastanówmy się jakie mamy dostępne źródła energii?

Możemy podzielić je na odnawialne i nieodnawialne. Wśród nieodnawialnych, czyli takich, których wykorzystywanie prowadzi do nieodwracalnego ubytku ich zasobów, będą dominowały paliwa. Są to substancje, które ulegając procesowi spalania wydzielają duże ilości ciepła.

slide8

Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • Paliwa kopalne, które powstały w procesie rozkładu związków organicznych zalegających pod powierzchnią ziemi. Zaliczamy do nich : węgiel kamienny, brunatny, ropę naftową, gaz ziemny czy torf.
 • Paliwa niekopalne , są to substancję, które mają inną genezę niż paliwa kopalne, ale ich rozkład również prowadzi do wydzielenia dużej ilości ciepła. Możemy zaliczyć do nich:

* paliwo jądrowe (związki uranu)

*paliwo alternatywne uzyskiwane z odpadów posiadających wartość opałową

odnawialne r d a energii1
Odnawialne źródła energii

Energię wiatru można wykorzystać przetwarzając ją na energię elektryczną, za pomocą turbiny wiatrowej. Zasada działania takiego urządzenia polega na „zebraniu” energii wiatru przez obracające się łopaty wirnika turbiny i przetworzeniu jej przy użyciu generatora.

slide10

Energia słońca

Energię słońca można wykorzystać do produkcji ciepła, za pomocą kolektorów słonecznych lub do produkcji energii elektrycznej przy użyciu ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowej płytki i pod wpływem padania promieniowania słonecznego, wykorzystując przepływ ładunków elektrycznych, generują prąd.

slide12

Kolektor słoneczny

Panel fotowoltaiczny

slide13

Energia geotermalna

to energia cieplna pochodząca z wnętrza ziemi. Temperatura ziemi, zwiększa się wraz z głębokością, w jądrze Ziemi osiąga nawet 6000 oC. Energia geotermalna zmagazynowana jest w skałach i wodach wypełniających ich szczeliny. Woda opadowa wnikająca w głąb ziemi, podgrzewa się w kontakcie z aktywnymi ogniskami magmy do znacznych temperatur. W wyniku tego wędruje do powierzchni ziemi jako gorąca woda lub para wodna.

slide14

Energia ziemi to również energia gruntu. Można ją wykorzystywać korzystając z urządzeń takich jak pompy ciepła. Ich zasada działania jest podobna do działania lodówki : odbiera ciepło z produktów w niej umieszczonych i oddaje je do otoczenia na wymienniku zamieszczonym z tyłu urządzenia. Podobnie pompa, pobiera ciepło naturalne z gruntu i oddaje je jako ciepło użyteczne wodzie wykorzystywanej do ogrzewania

energia wody
Energia wody

Energia ta wykorzystywana jest w hydroelektrowniach. Woda z rzek spływa z wyżej położonych terenów do zbiorników wodnych mórz położonych na nizinach. Energia potencjalna, wynikająca z różnicy poziomów terenów, zamienia się w energie kinetyczną i powoduje przepływ wody w rzece. Ta właśnie właściwość, wykorzystywana jest w elektrowniach wodnych, które zamieniają za pomocą turbiny energie kinetyczną wody na energię mechaniczną, a następnie za pomocą generatora na energię elektryczną. Energię wody można też wykorzystywać w przypadku mórz i oceanów, korzystając z energii prądów morskich, pływów i fal.

biomasa
Biomasa

jest to paliwo, wytworzone z materii zawartej w organizmach żywych: roślinach, zwierzętach czy mikroorganizmach. Do celów energetycznych wykorzystuje się: drewno i odpady drzewne, słomę, ziarna zbóż czy rzepaku, odpady z produkcji rolniczej, osady ściekowe, odchody zwierząt, oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce. Biomasę, można spalać bezpośrednio lub poddawać ją procesom chemicznym w celu uzyskania innej formy paliwa np. biodiesla czy biogazu

dzi kujemy za uwag
Dziękujemy za uwagę 

Adrianna BublickaPaulina PakrzywaMarta Jaskuła Dawid TomczykKacper SzkudlarekMarcin Marciniak