Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
HAYATA DAİR UMUTLU GÜNLER-1 PowerPoint Presentation
Download Presentation
HAYATA DAİR UMUTLU GÜNLER-1

HAYATA DAİR UMUTLU GÜNLER-1

178 Views Download Presentation
Download Presentation

HAYATA DAİR UMUTLU GÜNLER-1

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. HAYATA DAİR UMUTLU GÜNLER-1

 2. “İNSAN EĞİTİMLE DOĞMAZ AMA EĞİTİMLE YAŞAR” (Cervantes)

 3. OKUMAK O: Onurlu bir yaşam, • K: Kazançlı bir ömür, • U:Uyumlu bir kişilik • M: Metanetli bir ruh hali, • A:Arınmış bir kalp • K: Kurulu bir düzen kazandırır.

 4. OKU ! • “Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku, Rabbin nihayetsiz bir kerem sahibidir. Ki O, kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediğini O öğretti.” (Alak, 1-5) • “Nitekim kendi içinizden, size âyetlerimizi okuyan, sizi temizleyen, size kitap ve hikmeti, size bilmediklerinizi öğreten bir resul gönderdik.” (Bakara, 151)

 5. NEBEVÎ YAKLAŞIM • On Müslüman’a okuma- yazma öğreten serbest bırakılacaktır.” Hz. Muhammed(sav) • “Dünyayı istiyorsanız kitap okumalısınız. Ahireti istiyorsanız kitap okumalısınız. Hem dünyayı hem de ahireti kazanmak istiyorsanız kitap okumalısınız.” Hz. Ali (r.a.)

 6. Günümüzde ve geçmişte büyük başarılara imza atmış insanların hayatlarını incelediğimizde……..

 7. - Müzik öğretmeni Beethoven’a; “Besteci olması imkansız!” demişti. Oysa o, insanlık tarihinin en büyük bestecilerinden birisi oldu.- Öğretmenleri Edison’u, hiçbir şey öğrenemeyecek kadar aptal bulurlardı. Edison’un kim olduğunu söylememize gerek var mı?- Walt Disney, bir gazetenin yazı işleri müdürü tarafından; “İşe yarar fikirleri olmadığı” gerekçesi ile kovulmuştu. Walt Disney, film ve eğlence endüstrisinde devrimler yapmıştır.- Churchill, orta okulda sınıfta kalmıştı. Daha sonra İngiltere’nin en sevilen başkanlarından biri oldu.

 8. - Barış Manço müzik dersinden ikmale kalmıştı. Günümüzde ölümünün ardından bile tüm çocukların Barış abisi ve şarkıları hala dillerde ve yüreklerde.- Micheal Jordan, okul basketbol takımından atıldığı için basketbolu bırakmıştı. Daha sonra dünyanın en iyi basketbolcularından birisi oldu.- Einstein, dört yaşına kadar konuşamamıştı. Matematik dersinden çok başarısız olduğu için ilkokuldan atılmıştı. Oysa biz onu şimdi, yüzyılımızın en büyük bilgini olarak biliyoruz.- Charles Dickens, yüzlerce kapıdan “Sen yazar olamazsın.” denilerek geri çevrilmişti. Daha sonra kitapları bir çok dilde yayınlanmış ve milyonlarca satmıştır.- Müzik yapımcıları Elvis Presley’e şöyle demişlerdi; “Hiçbir işe yaramazsın, en iyisi kamyon sürücülüğüne geri dönmen.” Elvis Presley yaptığı müziklerle milyonları coşturmuştur.

 9. KÖPEKBALIĞI VE KÜÇÜK BALIK Bilim adamları büyük cam bir akvaryumun içine bir köpekbalığı ve küçük bir balık yerleştirir ve akvaryumu ortadan ikiye cam bir bölme ile ayırırlar. Köpekbalığı karşısındaki küçük balığı yiyebilmek için saatlerce hatta günlerce uğraşır. Küçük balığa ulaşmak için her hamle yaptığında aradaki cam bölmeye çarparak durmak zorunda kalır. Bir, beş, on derken yüzlerce hamle yapar ama nafile işe yaramaz. Bu yüzlere denemeden sonra artık pes eder ve küçük balığı yemekten vazgeçer. Bu deneyi yapan bilim adamları bir süre sonra aradaki cam bölmeyi kaldırırlar. Sonuç ilginçtir. Köpekbalığı artık küçük balığı yemek için hiçbir girişimde bulunmamaktadır. Yani PES ETMİŞTİR. Üstelik önünde hiçbir engel kalmamasına rağmen.

 10. ÇALIŞMANIN BENİM İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLİYORUM, AMA ÇALIŞAMIYORUM !...

 11. ‘’ O KADAR ÇOK SIKILIYORUM Kİ ; İÇİMDEN HİÇ DERS ÇALIŞMAK GELMİYOR !...

 12. DERSE ÇOK İSTEKLİ BAŞLASAM DA KISA ZAMANDA USANIYORUM !...

 13. DERS ÇALIŞIRKEN , GEREKTİĞİ GİBİ YOĞUNLAŞAMIYORUM !.....

 14. NİÇİN ÇALIŞMALIYIM Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur." PETER F. DRUCKER

 15. NİÇİN ÖĞRENMELİ VE ÇALIŞMALIYIZ? Hayatta mutlu olmak (başarı) Aileniz (vefa borcunuz) İyi bir iş bulmak (saygıdeğer bir kişi) İyi bir eş bulmak (güzel bir aile kurma) Vatan, millet ve tüm insanlık (faydalı bir insan) Geleceğiniz mi? (hayalleriniz, kendiniz)

 16. Başarıya giden yol çok çalışmaktan değil, etkili çalışmaktan geçmektedir.

 17. DERS ÇALIŞMA SORUNLARININ BELİRGİN SEBEPLERİ VARDIR ;

 18. YANLIŞ ÇALIŞMA ALIŞKANLIKLARINA KISACA BİR BAKALIM !!!... Alışkanlık hizmetkarların en iyisi, efendilerin en kötüsüdür. Nathanıel Emmons

 19. TEMEL BİLGİ EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI DERSLERİ ANLAYAMAMA

 20. AMAÇSIZ ÇALIŞMA !...

 21. ? AMAÇLARI BELİRLEMEK NEDEN ÖNEMLİDİR

 22. AMAÇ BELİRLEMENİZ: Dikkatimizin dağılmamasına Daha az hayal kurmamıza Planlı ve programlı çalışmamıza yardım eder.

 23. ! Unutmamak gerekir ki başarılı bir insan belirlediği amaçlarına belirli bir zaman diliminde ulaşmış insandır.

 24. Hedef Belirleme • Dikkatinizin. Dağılmamasına. • Daha az hayal kurmanıza. • Planlı ve programlı çalışmanıza yardım eder.

 25. PLANSIZ VE PROGRAMSIZ ÇALIŞMA ! "Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir." TOWNSEND

 26. EVİN DEĞİŞİK YERLERİNDE ÇALIŞMA !

 27. KAYNAKLARDAN YARARLANMAMA !

 28. DERSLERDEN KORKMA , ANLAYAMADIĞI DERSİ BIRAKMA DERSLE İLGİLİ ÖN YARGILAR

 29. MÜKEMMELLİYETÇİLİĞİN ARKASINDA KORKU YATAR . İNSAN OLDUĞUNUZU HATIRLAYIN ! KORKULARINIZI GÖĞÜSLEYİN ! DAHA MUTLU VE ETKİLİ BİR İNSAN OLURSUNUZ !...

 30. Öğrenme tekrarlayarak ve yaşantı yoluyla davranışta ve düşünce düzeyinde meydana gelen oldukça devamlı bir değişikliktir.

 31. Unutmanın önüne geçebilmek için düzenli tekrarlar yoluyla Uzun Süreli Hafızaya geçirmek gerekmektedir.

 32. Kısa Süreli Hafızadaki bilgi çabuk unutulur.

 33. Uzun Süreli Hafızaya yerleştirilen bilgi uzun süre saklanabilir.

 34. Öğrenilen konu Kısa Süreli Hafıza Uzun Süreli Hafıza Tekrar yoksa bilgi unutulur

 35. Öğrenilen konu Uzun Süreli Hafıza Kısa Süreli Hafıza Düzenli tekrarlar bilgi USH kaydedilir ve bilgi unutulmaz

 36. O gün görülecek konuya bir gün önceden mutlaka (İSOAT) yöntemine göre hazırlanmalıdır.

 37. İ-İSTE S-SOR O-OKU A-ANLAT T-TEKRAR

 38. En ideal ders çalışma süresi 40 dakikadır.

 39. 40 dakikalık ders çalışmasından sonra mutlaka 10 dakikalık bir tekrar yapılmalıdır. 10 dakikalık tekrardan sonra mutlaka 10 dakikalık dinlenmeye vakit ayrılmalıdır.

 40. 10 dakikalık dinlenmede TV’den uzak durun.

 41. 40’ ders çalışma + 10’tekrar +10’dinlenme

 42. İlk tekrar 40 dakikalık çalışmanın sonunda yapılmalıdır. Bu tekrar öğrenilen konunun 24 saat hafızada kalmasını sağlar.

 43. Ders dinlendikten sonra evde yapılacak ikinci bir on dakikalık tekrar bilginin bir hafta süreyle hafızada kalmasını sağlar.

 44. Hafta sonu konunun 10 dakikalık üçüncü kere tekrarı bilginin bir ay süreyle hafızada kalmasını sağlar.

 45. Bir ay sonra aynı konunun 4. Kere 10 dakikalık tekrarı o bilginin uzun süreli hafızaya kaydedilmesinden dolayı çok uzun saklanmasını sağlar.

 46. Unutulmamalıdır ki;yapılan bu tekrarlar ders çalışma programının temelini oluşturmaktadır. Amaç.öğrenilen bilginin düzenli tekrarlarla K.S.H.’da U.S.H. ya aktarılmasıdır.

 47. VERİMİ AZALTICI ETKENLERİ ORTADAN KALDIRINIZ