slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Ä°LK YARDIM

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 103

Ä°LK YARDIM - PowerPoint PPT Presentation


 • 462 Views
 • Uploaded on

İLK YARDIM Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren ani bir hastalık durumunda sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da kötüye gitmemesini önleyebilmek amacıyla eldeki imkanlarla ilaçsız olarak yapılan uygulamalara “ilk yardım” denir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Ä°LK YARDIM' - zalika


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

İLK YARDIM

Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren ani bir hastalık durumunda sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da kötüye gitmemesini önleyebilmek amacıyla eldeki imkanlarla ilaçsız olarak yapılan uygulamalara “ilk yardım” denir.

slide2

Kaza yerine çabuk gitmek veanında girişimde bulunmak ilk yardımda önem taşır. Çünkü kazalardan sonraki ölümlerin % 10’ unun ilk 3-5 dk, % 54-66’ sının ise ilk 30 dk içinde meydana geldiği saptanmıştır. Kısaca kaybedilen her zaman dilimi ölüm oranını arttırmaktadır. Bu nedenle en etkili ilk yardım ilk 5 dk, en bilinçli ilk yardım ise 30 dk içinde yapılmalıdır.

slide3

İLK YARDIMIN HEDEFLERİ

-Solunumun Sağlanması

-Kanamanın Durdurulması = Kanın % 20’sinin kaybedilmesi yaşamı tehlikeye sokar.

-Şokun Önlenmesi

-Yaranın Dış Etkenlerden Korunması

-Vücut Isısının Korunması

-Uygun Pozisyon Verilmesi

-Haber Verme, İletişim Sağlanması

-Sevk etme

slide4

İLK YARDIMCININ ÖZELLİKLERİ

1.İlk yardımcı çok sakin olmalıdır.

2.Hasta ile onu sakinleştirecek şekilde yumuşak bir tonda konuşmalıdır.

3.İlk yardımcı hiçbir zaman kendi can güvenliğini tehlikeye atmamalıdır.

4.İlk yardımcı çevrede bulunan kişileri sağlık kuruluşlarına, itfaiyeye, polise haber vermelerini sağlayacak biçimde organize etmelidir.

5.Kazazedeyi veya hasta kişiyi iyi değerlendirmelidir. öncelikleri çok iyi bilmelidir.

slide5

6.Çabuk ve doğru karar verebilme yeteneğine sahip olmalı.

7.Kendinden ve bilgilerinden emin olmalıdır.

8.İlk yardım uygulamalarını doğru yapabilme becerisine sahip olmalıdır.

9.İlk yardımcı ülkesinin sağlık sistemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır.

10.İlk yardımcı yeni bilgilerin ışığında bilgi ve davranışlarını değiştirmeye, kendini yenilemeye hazır olmalıdır.

11.İlk yardımın bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmamalıdır.

yaraliya ver lecek poz syonlar
YARALIYA VERİLECEK POZİSYONLAR

a)Kafa yaralanmalarında:Hasta yarı oturur duruma getirilir. Şahsın hangi kulağından kan geliyorsa, o taraf altta kalacak şekilde yan yatırılır. Hastanın burnu kanıyorsa hasta oturtulur, başı hafif öne doğru eğilir.

yaraliya ver lecek poz syonlar1
YARALIYA VERİLECEK POZİSYONLAR

b)Göğüs yaralanmalarında:Hasta yarı oturur veya oturur duruma getirilir. Yaralı taraf üzerine hafifçe yatırılır.Elbiseleri gevşetilir.

yaraliya ver lecek poz syonlar2
YARALIYA VERİLECEK POZİSYONLAR

c)Karın yaralanmalarında:Hastaya verilecek pozisyon yaranın yönüne göre değişir, boyuna yaralanmalarda hasta sırtüstü yatırılır, ayakları uzatılır. Enine yaralanmalarda sırtüstü yatırılır, dizler karına doğru çekilir.

yaraliya ver lecek poz syonlar3
YARALIYA VERİLECEK POZİSYONLAR

d)Omurga, kalça ve bacaktaki kırıklarda:

Hasta sırtüstü yatırılır.

yaraliya ver lecek poz syonlar4
YARALIYA VERİLECEK POZİSYONLAR

d)Omurga, kalça ve bacaktaki kırıklarda:

Hasta sırtüstü yatırılır.

yaraliya ver lecek poz syonlar5
YARALIYA VERİLECEK POZİSYONLAR

f)Komadaki hastalar, kusan hastalar, solunum yolu ile zehirlenenler, solunum zorluğu olanlar: Aşağıdaki Sabit Yan Yatış Pozisyonu'na alınır.

yaraliya ver lecek poz syonlar6
YARALIYA VERİLECEK POZİSYONLAR

e)Şok durumunda: Hasta şok pozisyonuna alınır.

slide13

KALP MASAJININ YAPILMA ŞEKLİ

1-Hasta sırtüstü sert bir zemine yatırılır, göğsü açılır ve göğüs kemiği halkımızın "İman Tahtası" dediği yer bulunduktan sonra alt ucundan itibaren iki-üç parmak üstünden kalp masajı yapılır.

2-Hasta ya da yaralıya kalp masajının yapılacağı yere iki el üst üste konur, dirsekler gergin durumda iken omuzlardan bastırarak yapılır. Her kalp masajında erişkinin göğüs kemiği 4 - 5 cm çökmelidir. Erişkin bir insana dakikada ortalama 75-80 defa kalp masajı yapılır. 3-İlk dakikada iki defa ardından her dakikada bir kez kalbin ve solunumun geri dönüp dönmediği kontrol edilir.

4-Kalp masajı 2-8 yaş arası çocuklarda tek elle göğüs kemiği ortalama 2-3 cm, 2 yaşına kadar olan çocuklarda iki parmak ile 1-2 cm çökecek kadar ve dakikada ortalama 100 defa yapılır. 5-Bebeklerde kalp masajı baş parmaklarla her iki meme hattının ortasının bir parmak altına yapılır.

Bir yaralıya hem suni solunum, hem de kalp masajı birlikte yapılacaksa: Sadece bir ilkyardımcı varsa önce 2 defa suni solunum yapar, sonra 30 kalp masajı yapar ve bu şekilde devam eder. İki ilkyardımcı varsa biri 30 kalp masajı yapar, diğeri 2 defa suni solunum yapar. Bir erişkinde dakikada 75-80 kalp masajı 15 suni solunum yapılmalıdır. 

slide14

HAVA YOLUNUN AÇILMASI

Ağız boşluğu erişkinlerde işaret, bebeklerde ise serçe parmağı kullanılarak temizlenir, yabancı cisimler varsa çıkartılır, (Takma diş, kırık diş, toprak vs.) Dilin arkaya sarkarak hava yolunu kapatmaması için: Bir elle çeneden tutulur çene yukarı ve öne alınır, diğer elle alnından hafifçe itilerek yaralının başı geriye doğru alınır. Boyun zedelenmesi düşünülen yaralılarda, baş geriye doğru itilmez,alt çene yukarı doğru çekilir.

slide15

Erişkin bir insan dakikada 16-20 defa solunum yapar, bu sayı çocuklarda 20-26 defadır.Herhangi bir kazada önce yaralının şuuruna , hava yolunun açıklığına ve solunumuna bakılır.

Bir kişinin nefes alıp verdiği 3 şekilde anlaşılır;

BAK:Göğüs hareketlerine bakılır, göğüs her nefes alışta şişer ve nefes verirken iner DİNLE: Kulağımızı hastanın ağız ve burnuna yaklaştırıp solunum sesini dinleriz. HİSSET: Yanağımızı hastanın ağız ve burnuna yaklaştırıp hava hareketlerini hissederiz.Eğer göğüs hareketi yoksa ve solunum sesini duyamıyorsak, acilen hastaya müdahale etmek için önce hastanın solunum yolunu açmamız gerekir.

Karşılaşılan ilk problem hava yolunun tıkanması olabilir ve bu tıkanma açılırsa başka bir şeye gerek kalmadan hasta rahatlayabilir.

slide22

SOLUNUMUN SAĞLANMASI:

Hava yolu açılmasına rağmen yaralı nefes alıp vermiyorsa acilen suni solunum uygulamasına başlanır.

İlkyardımcı, Suni solunumu beş şekilde yapabilir:

1-Ağızdan ağıza2-Ağızdan buruna (ağızda ciddi yaralanma olanlar ya da çenesi kilitlenenlerde)3-Ağızdan ağızla buruna birlikte (bebeklerde)4-Holger - Nielsen metodu5-Silvester metodu

slide23

Ağızdan - ağıza suni solunum metodu:

En sık kullanılan ve hasta/yaralıya en faydalı yöntemdir. Hasta sırtüstü ya-tırılıp başı geriye doğru hafifçe itilir. İlkyardımcı hastanın yan tarafına geçer. Başı alından tutan elin baş ve işaret parmakları hastanın burun deliklerini kapatır. İlkyardımcı derin bir nefes alır ve ağzını hastanın açık olan ağzına direkt dayayarak nefesini hastaya verir. Sonra ağzını çekip hastanın nefes vermesine fırsat tanır. Erişkin bir insana dakikada 12 defa olmak üzere her 5 saniyede bir suni solunum yapılır. Bebeklere ise dakikada 20 defa, her 3 saniyede bir yapılmalıdır. Bebeğe nefes verirken göğüs hareketleri izlenmelidir.

Ağızdan - buruna suni solunum uygulama:Hastanın dişleri kilitlenmiş açılamıyorsa, veya kazadan dolayı ağız çevresinde yaralanma varsa, kısacası ağızdan - ağıza metodu uygulanamıyorsa bu metod seçilmelidir. Bu metodda hasta yine aynı pozisyondadır, ilkyardımcı bu defa hastanın çenesinden tutup ağzını kapatır ve burnundan hava verir.

Suni solunum sırasında mideye hava dolabilir, bu gibi hallerde hastayı yana çevirerek göbek ile kaburgalar arasına hafifçe bastırılarak hava boşaltılabilir.

slide24

Ağızdan -ağız ve buruna birlikte-suni solunum uygulama:

Özellikle küçük çocuklar ve bebeklerde uygulanması mümkün olan bir metottur. Bebeklerin solunum sayısı daha fazla, ağız, burun ve akciğerleri daha küçük olduğundan bebeklere yapılacak suni solunum ağız ve burundan birlikte sık aralıklı, daha az güçte nefes verilerek yapılır. Verilecek hava miktarı göğsün kalkmasına yetecek kadardır.

holger nielsen metodu
Holger Nielsen metodu
 • Eğer yüzünden yaralı ve

Suni solunum yapılamıyorsa

Uygulanır.

Bu metod da hasta yüzükoyun yatırılıp, elleri başı hizasında birleştirilir, başı yana çevrilir ve ellerinin üzerine yatırılır.

İlkyardımcı yaralının baş tarafına geçer, yaralının dirseklerinden tutup 25-30 cm kaldırır, bu şekilde yaralı nefes almış olur, sonra yavaşça yerine bırakıp sırtından bastırır, bu şekilde de yaralı nefes vermiş olur.

silvester metodu
Silvester metodu
 • Yüzüstü yatamayan kişilere uygulanır.
 • Hasta sırtüstü yatırılarak kollar önce göğüste çaprazlanır.
 • Ardından başın üzerine doğru iki yana açılır.Böylece ciğer hava ile dolar.
 • İşlem tekrar edilir.
slide28

HEIMLICH MANEVRASI

YetişkindeHastanın arkasına geçin ve kollarınızı hastanın beline dolayın. Bir yumruğunuzu, başparmağınız avuç içinde olacak şekilde hastanın göbeğinin üst bölgesine koyup, kaburgaların ve göğüs kemiğinin altına yerleştirin. Diğer elinizle yumruğunuzu sıkıca kavrayın ve hızla içeri ve yukarı doğru bastırıp çekin.

Bu işlem tıkanıklık giderilinceye kadar 6 - 10 kez tekrarlanmalıdır.Eğer hasta bilincini yitirir ise ve tıkanıklık hala devam ediyorsa hastanın sırt üstü yere uzanmasını sağlayın. Hastanın dizleri üzerine oturup aynı bölgeye göğüse doğru bastırıp çekerek aynı manevrayı yerde uygulayın.

Bunda da başarılı olamadıysanız yüzüstü başı biraz aşağıda olacak şekilde yatırılır, kürek kemiklerinin arasına yumrukla vurulur. Burada solunum ve dolaşım kontrol edilir. Hala başarılı olunamadı ise, sırtüstü pozisyonunda manevraya devam edilir. Solunum ve dolaşım durmuş ise suni solunum ve kalp masajı da yapılır.Aşırı şişmanlarda ve ilerlemiş gebeliği olanlarda HEİMLİCH MANEVRASI biraz daha yukarı bölgeden göğüs hamlesi biçiminde uygulanmalıdır.

8 - 9 yaşına kadar olan çocuklarda batından itme tek elle yapılır.

slide30

Küçük Çocuklarda ve Bebeklerde

Ağız içini kontrol edin, eğer görebiliyorsanız yabancı cismi çıkartmaya çalışın. Eğer çıkartamıyorsanız, bir elinizle göğsünden tutarak bebeği yüzü yere bakacak şekilde dizinizin üstüne yatırın. Kürek kemikleri arasına diğer elinizin ayasıyla 5 kez çok sert olmayacak şekilde vurun.

5 kez göğüs hamlesi uygulayın (işaret ve orta parmakla).Gerekiyorsa suni solunum yaptırmaya başlayın.Başarılı oluncaya veya tıbbi yardım gelinceye kadar bu işlemlere sırasıyla devam edin.

slide32

SUDA BOĞULMA

Su altında havasız kalmaya bağlı olarak kişiler ölürler. Su altında kalan kişilerde vücut ısısı da düşebilir. Boğulmalarda su altında kalma süresi, travma, alkol veya uyuşturucu kullanımı ve varsa hastalıklar önem kazanabilir. Su altında 6 dakikadan fazla kalma genellikle beyni geriye dönüşümsüz etkiler.

Boyun travması yönünden dikkatli olmalıdır. Suni solunuma mümkün ise henüz sudayken başlanmalıdır.* Sudan çıkarılan şahsı sırt üstü yatırıp varsa üzerindeki giysilerin yakasını açın.* Ağız içi ve çevresindeki yabancı cisimleri temizleyin* Hava yolunu açtıktan sonra hastaya yeterli solunumu yaptırmak ve suyun boşalmasını sağlamak için 5-6 kez suni solunum yaptırın..

slide33

Bundan sonra hastayı yüzüstü yatırın ve ellerinizi karnının altında kavuşturarak hastayı yukarı kaldırın. Böylece göğüs yükseltilmiş olacağından hava yollarındaki suyun boşalması sağlanacaktır. Ancak su boşaltma işlemi ile fazla uğraşmamak gerekir.*

 • Eğer solunumla birlikte kalpte durmuşsa suni solunum ile birlikte kalp masajı da uygulanmalıdır.Hasta kendi nefes almaya başlayıncaya veya tıbbi yardım gelinceye kadar suni solunum ve kalp masajına devam edilir.*
 • Hasta kendi nefes almaya başlamışsa onu sabit yan yatış pozisyonuna alın *
 • Vücut ısısını yükseltmek için battaniyeye sarılmalı ve ısıtılmalıdır.
slide35

KANAMALAR

Kanayan damara göre kanama sınıflandırılırsa:

Atar damar kanamaları: Atardamarlar kalbin vücuda pompaladığı kanı taşırlar, bu sebeple basıncı yüksektir. Nabız bu damarlardan alınır. Yaralanmaları halinde aralıklı, fışkırır tarzda süratle kan akar, kısa sürede çok fazla kan kaybı olur. Toplar damar kanamaları: Vücuda dağılmış olan kanı toplayıp kalbe götüren damarlardır. Bu tür kanamalarda kan kesintisiz ve yavaş akar ve göllenme yapar.Kılcal damar kanamaları: Sızıntı şeklinde akar, kendiliğinden durabilir.Kanayan yere göre kanamalar sınıflandırılırsa:

1-Dış kanamalar: Vücudun dışına olan kanamalardır, açıkça görüldüğünden teşhis edilmesi kolaydır. 2-İç kanamalar: Vücut dışına kanama olmadığından teşhis edilmesi ancak bazı belirtilere bakılarak olur.Bu belirtiler:· Baş dönmesi, göz kararması· Üşüme, titreme· Soğuk terleme· Rengin solması· Nabzın hızlı ama zayıf atması

slide36

KANAMA DURDURMA METODLARI

Elle baskı: Kanayan bölgenin üzerine kalın bir gazlı bez konur ve bunun üzerinden parmağımızla baskı yapılır. Altta kalan damar sıkışacağından kanama da azalacaktır.

Basınçlı sargı: Kanayan bölgenin üzerine kalın bir gazlı bez konur ve bunun üzerine sıkı bir sargı yapılır. Altta kalan damar sıkışacağından kanama da azalacaktır.Kanayan yeri kalp hizasından yukarı kaldırma: Kanayan yer kalbin üstünde tutulduğunda yer çekimine bağlı olarak yukarı giden kan az olacağından kanama da azalacaktır.

Basınç noktalarına baskı: Atar damar kanamalarında kullanılır. Bu metodu uygulamak için, kanayan yer ile kalp arasındaki nabız aldığımız noktaya bastırılır, bu şekilde noktanın altında bulunan atardamar sıkıştırılmış olur. Kanayan yere giden kan miktarı azalacağından kanama azalır. Kol ve bacaklardaki kanamalarda bu metotlardan birkaç tanesini birden kullanabiliriz.Bu metotlarla durmayan kol ve bacak kanamalarında son çare olarak turnike kullanılır.

TURNİKE6 - 8 cm. eninde, yumuşak ve elastik bir malzeme ile kol ve bacakların tek kemikli bölgelerinde kanayan damarın sıkıştırılması şeklinde uygulanır. Tek kemikli bölgeler: Dirsek ile omuz arası ve diz ile kalça arasıdır. Turnike 20 dakikada bir 5-10 saniye gevşetilir ve takılı kaldığı toplam zaman 2 saati aşmamalıdır.Kanaması olan kişi üşüyebilir ve üstünü örtmenizi isteyebilir, üstü örtülür ancak turnikenin üstü turnikenin takıldığı saat not edilir.

slide38

Burun Kanamaları

Burun kanamaları %90 ön taraftadır ve genellikle tek burun deliğinden gelir. Sebepleri çoğunlukla enfeksiyonlar veya buruna gelen darbelerdir. Hasta oturtulur, baş hafif öne doğru eğilir,burnun köküne buz tatbik edilir,burun kanatlarına baş ve işaret parmağı ile 5-10 dakika devamlı baskı yapılır.

Avuç içi Kanamaları

İnatçı kanamalardır. Avuç içine temiz bir rulo bez konur. El yumruk yapılarak sıkılır ve kalp seviyesinin üzerinde tutulur.

slide39

ŞOKDolaşım yetmezliği sonucu, beyine ve diğer dokulara yeterli miktarda kanın gitmediği durumlarda ortaya çıkar. Şokta organizma kanı kalp, beyin, ciğerler, böbrekler ve dalak gibi hayati önemi olan organlara göndermeye çalışır. Yetersiz kan dolaşımı sebebiyle hücreler normal faaliyetlerini yapamaz ve bunu takip eden dönemlerde hücre ölümü başlar. Şok ölüm sebebi olabilir. Şokta basit uygulamalarla hayat kurtarabiliriz.

Şok Sebepleri: 1-Ağır kanamalar, su ve tuz kayıpları

2- Ağır kalp hastalıkları

3-Ağır alerjik olaylar ve ağır mikrobik hastalıklar

Şok Belirtileri:(Ani kan veya sıvı kaybına bağlı)Derinin soğuk ve soluk olması; soğuk terleme, susuzlukBaş dönmesi, göz kararması. üşüme, titreme, Çarpıntı ve sık sık soluma, nabzın hızlı ve hafif atması Halsizlik, huzursuzluk, ölüm korkusu ve panik.

slide40

Şokta İlkyardım

Hasta sırtüstü yatırılır, ayakları 25-30 cm. yükseltilir, bu şekilde vücudun alt yarısındaki kanın daha çok hayati organlara gitmesi sağlanır. Buna şok pozisyonu denir. Hava yolu açık tutulur. Dış kanamalar durdurulmaya çalışılır. Kırıklar atellenir. Hastanın giysileri gevşetilir. Üşümemesi için üstü örtülür. Kusup kendini boğma riski veya herhangi bir sebepten ameliyata girme olasılığı olduğu için hastaya yiyecek ve içecek verilmez. Diğer sebeplerine yönelik tedbir alınır.

slide41

BAYILMA

Beyine giden kan akımının kısa bir süre için azalması sonucu oluşan geçici bilinç kaybıdır. Hasta düşer düşmez veya yere uzanınca beyin ile kalp aynı seviyeye gelir. Beyine giden kan miktarı artar ve şuur sıklıkla kısa bir süre sonra geri döner.Yarım saati geçtiği halde şuuru yerine gelmeyen kişilerde başka bir olay düşünüleceğinden hastaneye sevk edilmelidir.

Bayılma belirtileri:

Ani bilinç kaybı

Kasların gevşemesi

Yüzün soluklaşması

Nabzın zayıflaması

Solunumun zayıflaması

Soğuk terleme ve kusma

slide42

İlkyardım

1- Hasta hemen sırt üstü yatırılır. Baş yana çevrilir.

2- Hastanın giysileri gevşetilir.

3- Uyarıcı kokular koklatılabilir (amonyak gibi)4-Hasta sıcak tutulur

5- Kişinin şuuru yerine geldiğinde dinlenmesi sağlanır.6- Sıvı içecekler verilir. 7- Düşme sırasında olabilecek kafa yaralanmaları kontrol edilir.

slide43

KIRIK ÇIKIK VE BURKULMALAR

KIRIK

Kırık, kemik dokusunun bütünlüğünün bozulmasıdır. Kapalı, açık ve çökme kırıkları olarak üçe ayrılır.Kapalı kırıklarda kırık kemik uçları birbirinden ayrılmamıştır. Açık kırıklarda ise kemik dokusu hava ile temas halindedir. Yerinden ayrılan uç, kemiğin yanından geçen damar ve sinirleri kesebilir, deriyi delerek dışarı çıkabilir.Kırılan kemik uçları dışarı çıkmışsa içeri itilmez. Kırık kemik parçaları ve yabancı cisimler çıkarılmaz.Yassı kemiklere gelen darbelerde o bölge kırılıp, çökebilir ve altındaki organa baskı yapar.

Kırık belirtileri Ağrı, şişme, kızarıklık, morluk, şekil bozukluğu, hareket kısıtlılığı görülür.

slide44

İlkyardım

Kırılan kemik tespit edilerek hareketsiz hale getirilmelidir. Bu iş için kullanılan cisimlere atel denir. Ateller alçı, tel veya tahtadan olabilir. İlkyardımcı tahta atel veya bulabildiği malzemeleri atel olarak kullanır. Tahta atel olarak düz tahta parçaları, ağaç dalları olabilir. Mümkünse tahta üzerine bir gazlı bez sarılmalı değilse kıymıkları ve varsa çiviler temizlenmelidir. Kırılan kemiğin her iki yanına bir atel konur ve bağlanır. Atelin boyu kırığın üstündeki ve altındaki eklemi hareketsiz hale getirecek uzunlukta olmalıdır. Bu şekilde kırık hareketsiz hale gelmiş olur.Atel ile kırılan kemikler tespit edilip hareketsiz hale getirilmez ise kırık uçlar oynayarak kemiğin yanından geçen damar veya sinirleri keserek daha ağır durumlara yol açabilir.

slide47

Bazı kırıklardan örnekler: Kaburga kırıklarında atel kullanılmaz, göğüs üçgen sargı bezi ile bağlanır.Köprücük kemiği kırıklarında atel kullanılmaz, Omuz hareketsiz hale getirilir. Bunun için kırık taraftaki kol gövdeye birleştirilir ve sargı bezi ile sarılır.Ön koldaki kırıklarda atel uygulandıktan sonra ön kol, kol ile 90 derecelik bir açı yapacak şekilde boyuna asılır. Bacaktaki kırıklarda atel boyu önemlidir. Kırık dizden yukarda ise atel, koltuk altından ayak topuğuna kadar uzanmalıdır. Kırık, dizden aşağıda ise atel kalçadan topuğa kadar uzanmalıdır. Bacaktaki kırıklarda atel bulunamazsa battaniye gibi kalın bir kumaş rulo şeklinde sarılır, iki bacak arasına konur ve sağlam bacak kırık bacağa yaklaştırılarak her iki bacak birbirine bağlanır. Sağlam bacak atel vazifesi yapmış olur.

slide48

ÇIKIK

Bir eklemi meydana getiren kemiklerden birinin, bir dış etki sonucu normalde bulunduğu yerden ayrılmasına çıkık denir. Eklem bağlarının normalde izin vermeyeceği bir harekete zorlanan kemik bağları, aralayarak ya da yırtarak yerinden uzaklaşır. Belirtileri:

- Eklemin ve vücut uzantısının görünümünde bozukluk

- Ağrı nedeniyle kısıtlanmış ya da tamamen ortadan kalkmış hareket

- Hassasiyet ve şişlik görülmesi çıkık düşündürmelidir.

Çıkmış bir kemiği, eklem boşluğuna ancak yetkili ve deneyimli bir kişi yeniden yerleştirebilir. Yetkisiz kişilerce yapılan denemeler ise damar-sinir sıkışmalarına, eklem bağlarının düzelemeyecek ölçüde tahrip olmasına, sık sık çıkığın tekrar etmesine (alışkanlık çıkığı) neden olabilir. İlkyardımcın görevi, yetkili ve deneyimli bir sağlıkçıya ulaşana kadar çıkık eklem bölgesini hareketsiz hale getirmektir. Bu amaçla askı, atel ve sargı uygulamaları yapılır

slide49

ÇIKIKLARDA İLKYARDIM

-Şişme devam ederse soğuk uygulama yapılır

-Çıkık bölge 10-15 cm yükseltilir

-Gecikmiş vakalarda sıcak ve tuzlu su banyolarıyla şişlik giderilir

-Hekim önerisine göre ağrı kesici ilaçlar verilir.

slide50

BURKULMA

Eklem bağlarının zedelenmesine burkulma denir. Burkulmalar da oynar eklemlerde görülür.

Burkulma Belirtileri:

-Eklem bölgesinde ağrı,şişlik,morarma

-Hareket kısıtlılığı

Burkulmalarda ilkyardım

1-Burkulan bölge tespit edilerek hareketsiz hale getirilir. Bunun için bandaj veya atel kullanılır

2-Burkulan organ yüksekte tutulur3-Şişmeyi önlemek için ilk 8 saat aralıklı ve dolaylı olarak soğuk tatbik edilir.

4-Hekim önerisine göre ağrı kesiciler verilir.

slide51

YANIKLAR

Yumuşak ve kemik dokuların; ısı,ışın,elektrik, radyasyon,asit,baz gibi etkenlerle,yanması sonucu oluşan yaralanmalara yanık denir.Yanıklar ağırlık derecesine ve derinliğine göre üçe ayrılır:

1. Derece yanıklar: En hafif yanıklardır. Derinin üst yüzeyi etkilenmiştir. Deride kızarma olur. İz bırakmadan geçer. Örn.Güneş yanıkları.2. Derece yanıklar: Derinin alt tabakasında hasar vardır. Bül ismi verilen içi sıvı dolu kesecikler oluşabilir. Ağrılıdır. Tedavi edilirse iz bırakmayabilir.3. Derece yanıklar: Deri ve deri altı dokusu tamamen harap olmuştur. Yanık daha derinlere ilerler ve iz bırakır. O bölgedeki sinirler etkilendiğinden ağrı duyulmayabilir.Tedavi için yanık alanının tespitinde dokuzlar kuralı adı verilen bir kurala göre yanık yüzdesi hesaplanabilir. % 20 'den fazla yanık hayati tehlike oluşturur.

Baş % 9 Kollardan her biri % 9 Bacaklardan her biri % 18 Gövdenin ön tarafı % 18 Gövdenin arka tarafı % 18 Üreme organları % 1

slide52

Yanıkta ilkyardım

1- Alçaktan giderek veya sürünerek yangın mahallinden tercihen itfaiyeci sürünüşü ile sürüyerek uzaklaştırılır.2- Yanık yerin üstünde elbise varsa keserek çıkarılır

3- O bölgedeki takılar çıkarılır4- Yanık yer temiz tutulur, üzerine diş macunu, salça, yoğurt gibi şeyler sürülmez 5-Kimyasal yanıklar bol su ile yıkanır

6-Yanan vücut bölümleri bikarbonatla ıslatılmış gazlı bez,temiz ütülenmiş çarşaflarla kapatılmalıdır.Büller (deride oluşan sıvı dolu kesecikler) patlatılmaz.Ağrı azalıncaya kadar temiz soğuk su veya indirek olarak buz tatbik edilir. ( Soğuk uygulama ) Yanık yer ıslak gazlı bez, yoksa ıslak temiz bir bez ile sarılarak hastaneye götürülür.

slide53
1.Derece Yanık

Deride kızarıklık, ağrı, yanık bölgede ödem vardır.

En hafif yanıktır

Yaklaşık 48 saatte kendiliğinden iyileşir.

slide54
2. Derece Yanık

Deride içi su dolu kabarcıklar vardır

Ağrılıdır

Derinin kendini yenilemesi ile kendi kendine iyileşir.

slide57

DONMALAR

Soğuğa maruz kalan kişinin zayıf olması,alkol almış olması,havadaki nem oranının yüksek olması ve soğuk rüzgarın direkt çarpması donmayı hızlandırır.Donma belirtileri:

-Soğukluk hissi

-Uyuşukluk,halsizlik

-Donmaya başlayan bölgede kızarma,ağrı,yanma,morarma,büller oluşur

-Uyku(Donma durumunda beynin kansız kalması)

-Uyku içinde ölüm

slide58

İlkyardım 1- Hasta ılık bir yere alınır, yavaşça ısıtılır. Donma yavaş gelişen bir olaydır. Isıtılma da yavaş olmak zorundadır. Sıcağa direkt sokulmaz2- Nemli elbiseleri kesilerek çıkarılır ve kişi sıcak tutulur3- Hasta bilinçli ise,Ilık içecekler içirilir, alkol verilmez4- Kesinlikle uyutulmaz. Kar ile ovuşturulmaz 5- Üstündeki tüm metal eşya ve takılar mutlaka çıkarılır

6-Hasta en kısa sürede içi sıcak bir ambulansla hastaneye götürülmelidir.

slide60
2. derece donuk: Zarar gören bölgede gerginlik hissi olur,

Ödem, şişkinlik, ağrı içi su dolu kabarcıklar

Su toplanması iyileşirken siyah kabuklara dönüşür.

slide61
Üçüncü derece: Dokuların geriye dönülmez biçimde hasara uğramasıdır.

Canlı ve sağlıklı deriden kesin hatları ile ayrılan siyah bir bölge oluşur.

slide62

YARALANMALAR

Yaralanmalar açık ve kapalı yaralanmalar olmak üzere ikiye ayrılır. Açık yaralar keskin veya sivri uçlu cisimlerle meydana gelir. Derinin bütünlüğü bozulmuştur. Kapalı yaralar ise genellikle künt cisimlerle meydana gelir.

İlkyardım -Yara temiz tutulur, üzerine hiçbir şey sürülmez-Batan bir cisim varsa çıkartılmaz, oynatılmaz, sabitleştirilir-Açık yara kenarları birbirine yaklaştırılarak sarılır

-Kapalı yaraların üstüne indirek olarak buz tatbik edilir-Yaralı organ hareket ettirilmez istirahata alınır-Açık yaralarda pamuk, alkol, tentürdiyot kullanılmaz-Sağlık kuruluşlarında Tetanos aşısı yaptırılır.

slide63

KAFA YARALANMALARI

Travma sonucu ve trafik kazalarında (Emniyet kemeri kullanmayan kişilerde) daha fazla görülür. İlk yapılacak işlem hastanın hava yolunun açık kalmasını sağlamaktır. Bunun için hastaya sabit yan pozisyon verilir. Yalnız her kafa yaralanmasında boyun omurlarında da bir yaralanma olabileceği düşünülmelidir. Kafa yaralanmalarının önemli belirtileri şunlardır:1-Baş ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk2-Bulantı, kusma

3-Şuur kaybı4-Göz bebeklerinin büyüklüğünde farklılık5-Hareket güçlüğü veya yokluğu. Kafa yaralanmalarında ilk anda bazen önemli belirti olmayabilir, birkaç saat sonra belirtiler ortaya çıkabilir. Bu   sebeple kafa yaralanmaları 6 - 8 saat gözlem altında tutulmalı, yukarıdaki belirtiler meydana gelirse en yakın hastaneye nakledilmelidir. Hayati tehlike 48 - 72 saattir. Bu süre boyunca yaralıya dikkat etmelidir. Yukarıdaki belirtiler sonradan ortaya çıkabilir. Ayrıca yaraya batan cisimler de çıkartılmaz.

slide64

OMURGA YARALANMASIOmurga: 33 adet omurun üst üste gelmesiyle oluşan hafif S biçiminde kemik çatıdır. Omurların ortasında bir delik vardır. Omurlar üst üste geldiğinde bir kanal oluşur. Bu kanaldan omurilik ismi verilen kalın bir sinir demeti geçer. Vücuda dağılan pek çok sinir bu demetten çıkarlar. Omurilikte bir kesilme meydana gelirse, kesinin alt kısmında felç olabilir. Bu tür kesilmelerde iyileşme ihtimali ya yok ya da çok zayıftır. Hayat boyu hasta felçli yaşayabilir. Önemli belirtileri şunlardır:-Travma yerinde şiddetli ağrı hissedebilir-Alt kısımlarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı olabilir-Hastanın şuuru bulanık ise alt kısımlar çimdiklenir ya da sivri bir şeyle çizilebilir, hasta sadece hissettiği alanlarda hareketle cevap verir

slide65

İlkyardım1-Zorunlu değilse hasta yerinden oynatılmaz

2-Zorunlu hallerde hasta sert bir yere sırt üstü yatırılır ve bu pozisyonda nakledilir. En az 3 kişi ile taşınmalıdır. Taşıma sırasında baş - boyun ekseni korunmalıdır.

slide66

GÖĞÜS YARALANMALARITravma sonucu ve trafik kazalarında (Emniyet kemeri kullanmayan kişilerde) daha fazla görülür. Önemli belirtileri şunlardır:* Göğüs ağrısı,  Nefes darlığı,  Kaburga kırıkları,* Öksürükle köpüklü açık renkli kan gelmesi İlkyardım 1-Batan bir cisim varsa çıkartılmaz, dışarı çıkan kemik uçları içeri itilmez.2-Hava yolu ve solunum kontrol altında tutulur.3-Göğüste derin bir yara varsa, göğüs boşluğunda negatif basınç olduğundan dışarıdan içeriye hava girebilir ve akciğerlerin büzüşmesine sebep olabilir, bunu önlemek için yaranın üstü temiz bir naylonla, ıslak temiz bir bezle veya elimizle kapatılmalıdır. * Acil Sağlık Personeline haber vermeli ve uygun hastaneye nakledilmeli.

d kkat
DİKKAT

TÜM AÇIK YARALANMALARDA BATAN CİSMİ

ÇIKARTMA

slide69

KARIN YARALANMALARI

Açık karın yaralanmaları ve kapalı karın yaralanmaları olmak üzere ikiye ayrılabilir. Açık karın yaralanmaları; kesici, delici alet yaralanması şeklinde olur. Kapalı karın yaralanmaları ise trafik kazaları, yüksekten düşmeler ve direk darbeler sonucu oluşur. Karın duvarının sert ve ağrılı oluşu önemlidir.

İlkyardım

1-Batan bir cisim varsa çıkartılmaz2-Yiyecek ve içecek hiçbir şey verilmez3-Dışarı çıkan organ varsa içeri itilmez, üstüne ıslak temiz bir bez örtülür

4-Kapalı karın yaralanmasında karın üstüne indirek olarak buz konur.

slide71

ZEHİRLENMELER

Zehirlenmeler vücuda giren zararlı maddelerin yaptığı etkilerdir. Zehirli maddeler vücuda genelde üç yoldan girebilir:

1- Solunum yolu ile meydana gelen zehirlenmelerHava yolu ile giren bu maddelerden en sık görüleni karbon monoksit zehirlenmesidir. Bu gaz havadan ağırdır ve egzoz gazında, kömür sobalarında ve şofben gazında bulunur. Kömür sobalarından zehirlenme akşamdan sobanın doldurulup yatılan yerlerde görülür. Şofben zehirlenmeleri ise bacası olmayan veya havalandırması olmayan banyolarda görülür.Buharlaşan kimyasal maddeler ve böcek öldürücülerle de zehirlenme mümkündür.

slide72

İlkyardım

1- Hasta acilen temiz havaya çıkarılır

2- Solunumu kontrol edilir, gerekirse suni solunum yapılır3-Hasta sıcak ve sakin tutulur

4-Kol ve bacaklara masaj yapılarak dolaşım kolaylaştırılır

5- Uyanık tutulması sağlanır

6- Bilinci kapalı ise hasta yan yatırılarak nakledilir.

slide73

Sindirim yolu ile meydana gelen zehirlenmelerBu zehirlenmeler yanlışlıkla alınan bir gıda maddesi (mantar zehirlenmesi, son kullanma tarihi geçmiş konserveler, bozuk gıda maddeleri gibi), kazayla ya da intihar maksadıyla alınan ilaçlar, tarım ilaçları, ev ve endüstride kullanılan kimyasal maddelerle, alkol ya da uyuşturucu maddeler olabilir.

ilkyardım

-Hastanın şuuru yerinde ise hasta kusturulur, bu amaçla ağız içine parmak sokulur, hastanın ısırmasını önlemek amacıyla parmağın yanında bir gazlı bez dişler arasına sıkıştırılır. Ağızdan alınan maddeler bir süre sonra sindirilir ve bağırsaklardan emilirler. 2 saat geçmeden kusturulan hasta zararlı maddeyi dışarı çıkaracağından hayati tehlikeyi atlatabilir. Kusturma için tuzlu su da içirilebilir.Sindirim aşamasında müshil verilerek emilimi azaltılabilir.

slide74

*Kusturulması sakıncalı olan maddeler ise;Asit ve Baz gibi yakıcı kimyasal madde içenler kusturulmazPetrol ürünü içenler kusturulmazBu maddeler tahriş özelliklerinden dolayı kusturulmaz

Asit zehirlenmesinde yumurta akı ve süt ile lavaj yapılabilir.

slide75

Kullanımı Yaygın Olan Kostik Maddeler

 • A- Asitler:
 • a) Hidroklorik asit (Tuvalet temizleyicileri, yüzme havuzu temizleyicileri)
 • b) Sülfrik asit (Pil asitleri, Bisülfat halindeki temizleyiciler)
 • c) Diğerleri (Ağartıcı dezenfektanlar, taş-tahta temizleyicileri)
 • B- Alkaliler:
 • Kül suyu (potasyum veya sodyum hidroksit) (Boya temizleyicileri,çamaşır yıkama tozları,kanalizasyon temizleyicileri,düğme piller)
 • b) Sodyum hipoklorit (Klorak ağartıcı)
 • c) Sodyum karbonat (Pureks ağartıcı,Fosfat içermeyen deterjanlar)
 • d) Potasyum permanganat
 • e) Bulaşık makinesi deterjanları
slide76

Zehirin gerçek etkisi yapısına, miktarına, bazen de vücuda alınış yoluna bağlıdır. Zehirlenmenin şiddetinde, zehirden etkilenen kişinin yaşı, vücut ağırlığı ve genel sağlık durumu çok önemli etkenlerdir.

slide77

Deri yolu ile meydana gelen zehirlenmeler

Deri yoluyla meydana gelen zehirlenmelerden en önemlisi ve tehlikelisi organik fosfat zehirlenmesidir.Organik fosfat, birçok insektisitlerin (böcek öldürücü ilaçlar) ve tarım ilaçlarının yapısında bulunur. Zehirlenmesi erken dönemde fark edilmeyebilir, çünkü tipik olmayan baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi, bulantı gibi bulgularla başlar ve grip sanılarak boş verilebilir. Ciddi zehirlenmelerde karında kramplar, kusma, ishal, bazı durumlarda idrar ve gaita kaçırması (inkontinans) görülür. Hastalarda bulanık görme, göğüste sıkışma hissi ve solunum güçlüğü olabilir. Hastanın sendeleyerek yürümesi ilk anda sarhoş izlenimi bırakır. Aşırı terleme sonucu cilt ıslaktır. Nabız yavaşlar,göz bebekleri daralmış, tükürük salgısı artmıştır. Hastanın nefesi bazen sarımsak gibi kokar.

slide78

İlkyardım

Zehiri deriden uzaklaştırın. Bunu yaparken, özellikle organik fosfat zehirlenmelerinde, koruyucu giysi giyin ve lastik eldivenler takın. Hastanın giysilerini çıkararak plastik bir torbaya koyun. Hastayı duşun altına götürerek saçını ve tüm vücudunu süngerle, bol sabun ve su ile en az 15-20 dakika yıkayın. Madde ağız yoluyla alınmış olsa bile yine aynı işlemler yapılır, çünkü hasta terlediğinde terle atılan zehir geri emilebilir.

der yoluyla zeh rlenmelerde lkyardim
DERİ YOLUYLA ZEHİRLENMELERDE İLKYARDIM
 • Yaşam Bulguları Değerlendirilir
 • Ellerin Zehirli Madde İle Teması Önlenmelidir
 • Zehir Bulaşmış Giysiler Çıkartılır
 • 15-20 Dakika Deri Bol Suyla Yıkanır
 • 112 Aranarak Durum Bildirilir.
ofben kazalari
ŞOFBEN KAZALARI
 • LPG Zehirli Değildir.Ancak 6m3’den küçük,iyi havalandırılmamış mekanlarda şofben kullanıldığında,ortamdaki oksijen süratle tükenmekte,kişiler bu yüzden yani havasızlıktan boğularak kaybedilmektedirler.
alinmasi gereken nlemler nelerd r
ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR?
 • Banyo içerden kilitlenmemeli
 • Şofben iyi çeken bir bacaya bağlanmalı
 • Şofbenin olduğu yere bolca hava girişi sağlanmalı
 • Şofben ile tüp arasındaki hortum 125 cm den uzun olmamalı
 • Banyodan uzun süre çıkmayan kişi kontrol edilmeli
slide83
ULUSAL ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ
 • http://uzem.rshm.gov.tr/
 • 0800 314 79 00
 • 0312 433 70 01
 • 114
slide85
İnsan
 • Hayvan
 • Kene
 • Arı
 • Akrep
 • Yılan
 • Deniz canlıları.
kuduz
Kuduz
 • Köpek, kedi, fare, sincap, tilki, kurt, yarasa…
 • Salya bulaşan açık yara
 • Su ve sabunla yıka
 • Acele kuduz aşısı
 • 10 gün sonra hayvan canlıysa:
 • Aşı kesilebilir.
slide88
Kene

Kene Isırmalarında Belirtiler

Ateş, üşüme, titreme, yaygın kas ağrıları, iştahsızlıkla başlayıp bulantı kusma, ishal gibi şikâyetlerle kendini gösteriyor.

İlk günlerde yüz boyun ve göğüste cilt içi kanamaları

gözlerde kızarıklık ile kollarda bacaklarda morluklar oluşabiliyor. Hastalık nedeni ile burun idrar ve bağırsaklarda kanamalar da görülebiliyor. Karaciğer yetmezliğinin de gelişebildiği vakaların yaklaşık %30’u ölümle sonuçlanıyor.

.

slide89

Korunma YöntemleriKırsal alanlarda çalışan ve hayvancılıkla uğraşanlar, pantolon paçalarını çoraplarının içine sokmalıBöcek uzaklaştırıcı ilaçlar vücuda veya kıyafetlere uygulanmalıHayvandan kene çıkarmaya çalışırken eldiven kullanılmalıKırsal alanlarda bulunduktan sonra vücut, kene açısından dikkatle incelenmeliVücuda kene yapışması durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı

slide91
Belirtiler kısa sürer. Acı, şişme, kızarıklık gibi lokal belirtiler olur. Arı birkaç yerden soktuysa, nefes borusuna yakın bir yerden soktuysa yada kişi alerjik bünyeli ise tehlikeli olabilir.

Arı sokmalarında ilkyardım

Yaralı bölge yıkanır

Derinin üzerinden görülüyorsa arının iğnesi çıkarılır

Soğuk uygulama yapılır

Eğer ağızdan sokmuşsa ve solunumu güçleştiriyorsa buz emmesi sağlanır

Ağız içi sokmalarında ve alerji hikayesi olanlarda tıbbi yardım istenir (112).

Arı
akrep
Akrep sokmalarının belirtileri

Ağrı, ödem, iltihaplanma, kızarma,

Morarma, adale krampları, titreme ve

karıncalanma huzursuzluk, havale.

Akrep sokmalarında ilkyardım

Sokmanın olduğu bölge hareket ettirilmez

Yatar pozisyonda tutulur

Yaraya soğuk uygulama yapılır

Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır

Yara üzerine hiçbir girişim yapılmaz.

Akrep
y lan
Yılan

Yılan sokmalarının belirtileri

 • Bölgede morluk, iltihaplanma (1-2 hafta sürer)
 • Kusma, karın arısı, ishal gibi sindirim bozuklukları
 • Aşırı susuzluk
 • Şok,kanama
 • Psikolojik bozukluklar
 • Kalpte ritim bozukluğu, baş ağrısı ve solunum düzensizliği
slide94

Yılan sokmalarında ilkyardım

Hasta sakinleştirilip, dinlenmesi sağlanır

Yara su ile yıkanır

Yaraya yakın bölgede baskı yapabilecek eşyalar (yüzük, bilezik vb.) çıkarılır

Yara baş ve boyunda ise yara çevresine baskı uygulanır

Kol ve bacaklarda ise yara üstünden dolaşımı engellemeyecek şekilde bandaj uygulanır

Yara üzerine herhangi bir girişimde bulunulmaz (yara emilmez)

Yaşamsal bulgular izlenir

Tıbbi yardım istenir (112).

deniz canl lar deniz anas deniz kestanesi bal klar
Deniz CanlılarıDeniz anası, deniz kestanesi, balıklar…

Deniz canlıları sokmalarında belirtiler

 • Kızarma
 • Şişme
 • İltihaplanma
 • Sıkıntı hissi
 • Huzursuzluk
 • Havale
 • Baş ağrısı

İlk yardım

 • Tuzlu su ile yıkanmalı
 • Yara temizlenmeli
 • Sıcak suda tutulmalı
sara ep leps n bet
SARA (EPİLEPSİ NÖBETİ)

Beynin elektriksel aktivitesinin aksaması ile oluşur.

sara ep leps n bet1
Nöbet sırasında

Hasta aniden bilincini yitirip yere düşer.

Kısa bir süre için kaskatı kesilir, solunum yavaşlayabilir.

Ağzı ve dudakları morarır.

Gevşemeye başlayınca çırpınma ve sarsılmalar olur.

Çene kilitlenir, solunum güçleşir, ağızda köpükler birikir.

Hasta dilini veya dudağını ısırmışsa ağızdan kan gelebilir.

İdrarını ve bazen büyük abdestini kontrol edemeyebilir.

Nöbet sonrasında

Solunum normale döner.

Sendeleme ve garip davranışlar görülebilir.

Hasta dinlenmek ister.

SARA (EPİLEPSİ NÖBETİ)

BELİRTİLERİ

sara ep leps n bet2
Yapılması gerekenler

Hastayı rahat edeceği uygun bir yere yatırın

Dilini ısırmaması için ağzına yandan bir mendil sıkıştırın

Başını vurmaması için yumuşak bir şey ile destekleyin

Yardımcı olabileceklerin dışındakileri uzaklaştırın

Giysilerini gevşetip rahatlatın

Nöbeti geçip hasta tamamen kendine gelinceye kadar hastayı yalnız bırakmayın

Yapılmaması gerekenler

Tehlike yok ise hastayı kaldırmayın hareket ettirmeyin

Yiyecek, içecek vermeyin

Sara nöbeti geçiren hastaların kasılmalarına engel olmaya, çenesini açmaya ve onu uyandırmaya çalışmayın!

SARA (EPİLEPSİ NÖBETİ)

Unutmayın ki her nöbet mutlaka durur.!!