przedszkole si str boromeuszek w k pnie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
PowerPoint Presentation
Download Presentation

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

- PowerPoint PPT Presentation


  • 131 Views
  • Uploaded on

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA. Przedszkole Sióstr Boromeuszek w Kępnie. SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA. Do realizacji programu włączyły się trzy grupy z naszego przedszkola „Pszczółki”- 4 latki, „Słoneczka”- 4 latki i „Biedronki”- 5 latki.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - lorene


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
sprawozdanie z przeprowadzonej akcji przedszkolak pe en zdrowia
SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJIPRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA

Do realizacji programu włączyły się trzy grupy z naszego przedszkola „Pszczółki”- 4 latki, „Słoneczka”- 4 latki i „Biedronki”- 5 latki

Warsztaty „Przedszkolak pełen zdrowia” zostały zrealizowane w marcu br.

Zrealizowaliśmy cztery zaproponowane przez Akademię tematy w poszczególnych tygodniach: zdrowie kontra choroba, odporność organizmu, ruch, higiena i mądre żywienie, higiena jamy ustnej.

Zajęcia bardzo spodobały się dzieciom, miały onemożliwośćpodzielenia się swoją wiedzą na temat zdrowia i choroby opartej na własnym doświadczeniu.

Przesłane przez Państwa materiały były bardzo atrakcyjne, jednakośmielęsię stwierdzić, że ze strony nauczyciela nie oczekiwaliście żadnego wysiłku, może w następnych akcjach …

slide3

Każda z grup na początku scharakteryzowała czym jest zdrowie a czym choroba. Było to potrzebne do określenia co dzieci już wiedzą i czego będą chciały się dowiedzieć.

W grupie czterolatków podczas robienia siatki tematycznej

„Co kojarzy mi się z chorobą” padały bardzo ciekawe określenia, niektóre takie typowo dziecięce niektóre nad wyraz dojrzałe.

Podczas takich rozmów pojawiły się prawdziwe problemy , na które poszukiwaliśmy odpowiedzi w encyklopedii zdrowia i w internecie. Między innymi powstało pytanie czy mamy dużo pić czy mało? Jak właściwie pracują nerki? Pytanie to zadał 4 letni Bartosz, który w swojej grupie przyjął na siebie rolę dociekliwego badacza. Jednak najpoważniejsze i chyba najtrudniejsze pytanie dotyczyło śmierci. „Czy każda choroba kończy się śmiercią?

Nie pozostało nam nic innego jak zmierzyć się z tak trudnym tematem.

Podczas zajęć korzystaliśmy z bajek ze Zdrowego zakątka dodatkowo jednak wspieraliśmy się filmikami edukacyjnymi „Było sobie życie” oraz „ Rodzina Pytalskich”. Dzieci przynosiły swoje encyklopedie o budowie człowieka. Widać było ogromne zainteresowanie i chęć podzielenia się z innymi swoją wiedzą.

slide4

Bardzo aktywnie na miarę swoich rozwojowych możliwości angażowały się w proponowane zadania.

Z wielkim zainteresowaniem oglądały zdjęcia spod mikroskopu bakterii. Myślę, ze było to pomocne i bardziej zachęciło do częstszego mycia rąk.

Ze swojej strony dodam, że tematyka zdrowia w ciągu całego roku gdzieś tam się przewija, nie jest tak iż jest pomijana całkowicie. Jednak zbita w całość, pozwala jakby z szerszej perspektywy spojrzeć na problem.

Pracującym nauczycielom w tym warsztacie z dziećmi pozwoliło zaobserwować umiejętności i wiedzę dzieci wypływającą z ich doświadczenia. Tematyka warsztatu mogłaby być potraktowana przez nas infantylnie, ale nie służyłoby to rozwojowi dzieci np. moglibyśmy bardzo uprościć mówiąc „myjcie ręce, nie będziecie mieć zarazków będziecie zdrowe” . Każdy dorosły wie, że nie da się żyć w sterylnych warunkach, więc czemu nie powiedzieć tego dziecku. Czemu nie mówić dzieciom ,że istnieją choroby na które nie mamy wpływu, na które nie ma leków. Że dbanie o czystość nie uchroni nas od wszystkich chorób.

Nie można przesadzić w żadną stronę, bo nie chodzi o wprowadzenie w stan paniki dzieci, trzeba dzieci traktować poważnie, wtedy one poczują sprawstwo w zdobywaniu wiedzy. I myślę, że to nam się udało.

slide5

Każde zadanie w miarę możliwości wiekowych i rozwojowych były realizowane. Wyzwalało to w dzieciach możliwości twórczego działania tak w zabawach tematycznych jak i w plastycznych pracach. Wiadomą jest rzeczą, że dzieci najlepiej uczą się poprzez własne działanie , poprzez zabawę.

Myślę, że najlepiej wyrażą to zdjęcia.

slide14

Warsztaty prowadzone przez :

mgr Kamilę Duńską (s. Jakuba)

mgr Sylwię Grabowską

mgr Ewę Orszulak

mgr Bożenę Kozacką (s. Mariam)

mgr Agnieszkę Skąpską

Prezentację przygotowała s. Jakuba Duńska