RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ
Download
1 / 1

HAZIRLAYANLAR: - PowerPoint PPT Presentation


  • 271 Views
  • Uploaded on

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ. HAZIRLAYANLAR:. MATERYALİN ADI:. MATERYALDE KULLANILAN MALZEMELER:. DERYA AKBAYRAK. MERVE DEMİREL. Ahşap, mukavva, bilye, renkli A4 kağıdı, matel tel, ip, silikon yapıştırıcı, makas.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'HAZIRLAYANLAR:' - loc


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Hazirlayanlar

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ

EĞİTİM FAKÜLTESİ

İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

HAZIRLAYANLAR:

MATERYALİN ADI:

MATERYALDE KULLANILAN

MALZEMELER:

DERYA AKBAYRAK

MERVE DEMİREL

Ahşap, mukavva, bilye, renkli A4 kağıdı, matel tel, ip, silikon yapıştırıcı, makas.

MATERYALİN KULLANIMI:

Öğrenci ilk önce bilinen ifadeleri terazinin karşılıklı kollarına yerleştirir. Bu iki bilineni terazinin kollarında hareket ettirerek terazinin dengede kalmasını sağlar.Böylece eşitlik sistemini kurmuş olur.

Daha sonra bilinmeyen bir ifadeyi terazinin bir koluna bilinen bir ifadeyi de terazinin diğer koluna yerleştirerek teraziyi dengeye getirmeye çalışır.

Sonra bir bilinmeyen ve bir bilinen ifadeyi terazinin bir koluna bir bilinen ifadeyi de terazinin öbür koluna yerleştirip eşitliği kurmaya çalışır. Eğer öğrenci terazinin kolları arasında bir denge kuramıyorsa sistem eşitsizliği sembolize eder. Eğer öğrenci terazinin kolları arasında bir denge oluşturabiliyorsa sistem birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemleri sembolize eder. Öğrenci bu terazi sisteminin sonunda elinde bulunan 5 tane bilinmeyen ifadenin hangi sayıya eşit olduğunu bulmuş olur.

SAYI

TERAZİSİ

HAZIRLANIŞ AŞAMALARI:

Mukavvalardan oluşturduğumuz küplerin içine bilyeleri silikon yardımıyla yapıştırarak 1,2,3,4,5 sayılarına orantılı ağırlıklar oluşturduk. Sonra küpleri renkli kaplarla kaplayarak üzerlerine 1-5 rakamlarını yapıştırdık. En son bu küplere ip bağlayarak teraziye asmamızda kolaylık sağladık.Marangozda oluşturduğumuz teraziye metal teller yerleştirerek ipli ağırlıkları asmamızı sağlayacak bir sistem kurduk.

MATERYALİN AMACI:

Öğrenciye bilinen ifadelerle bilinmeyeni buldurma, bu bilinmeyenlerle birinci dereceden denklemler kurdurma, eşitsilikleri kavratıp bilinmeyenleri buldurma.