člověk a příroda
Download
1 / 6

člověk a příroda - PowerPoint PPT Presentation


  • 66 Views
  • Uploaded on

člověk a příroda. Tornádo.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' člověk a příroda' - libra


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Tornádo

Tornádo je silně rotující vír (se zhruba vertikální osou), vyskytující se pod spodní základnou bouří, který se během své existence alespoň jednou dotkne zemského povrchu a je dostatečně silný, aby na něm mohl způsobit hmotné škody. Má podobu nálevky, chobotu,. Rychlost větru v tornádu se pohybuje od 50 do 100 m.s-1 i více, přičemž jeho velikost se pohybuje ve stovkách metrů v průměru.


Zemětřesení

Zemětřesení způsobuje pohyb litosférických desek.Slabá zemětřesení, která člověk buď vůbec nepocítí, nebo která se projeví na nestabilních předmětech v domácnosti (skleničky na policích, lustr, hodiny na stole), jsou velmi častá i v seismicky klidnějších oblastech – např. seismické roje v západních čechách mohou vést až k lehkému popraskání zdí, na Ostravsku dochází často k slabým otřesům v souvislosti s dulní činností.


povodeň-2002

Povodeň v Čechách z roku 2002 je jedna z největších událostí svého druhu v historii České republiky. Spolu s povodněmi na Moravě v roce 1997 patří k nejtěžším přírodním katastrofám moderní české historie. Byla to největší povodeň od ničivé Velké povodně v roce 1845. Proti ní byl průtok Vltavy Prahou v roce 2002 ještě o přibližně 20 % větší.


Orkán

Orkán je nejvyšší, dvanáctý stupeň Beaufortovy stupnice, která vítr ohodnocuje na základě jeho projevů a způsobených škod. Kromě toho se vítr hodnotí dle jeho směru (udáváno odkud vítr vane), průměrné rychlosti (za období alespoň 10 minut) a nárazu, což je krátkodobé zvýšení rychlosti větru (po dobu 1 až 20 s). Rychlost větru se vyjadřuje v m/s nebo v km/h (1 m/s = 3,6 km/h) a měří se ve výšce 10 m nad zemí. Průměrná rychlost větru při zemském povrchu dosahuje 2 až 6 m/s, krátkodobě však může dosáhnout výrazně vyšších hodnot. Udává se že rychlost větru v tornádech dosahuje až kolem 100 m/s. Vítr také bývá zesilován díky modelaci reliéfu - proto vítr většinou zesiluje na horách a zejména na hřebenech


Hladomor

Hladomor je označení pro hromadné vymírání obyvatelstva na určitém území v důsledku dlouhodobého hladovění. Lidé masově umírají nejen podvýživou, ale jsou také mnohem více náchylní různým chorobám.


ad