Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
$25 PowerPoint Presentation

$25

146 Views Download Presentation
Download Presentation

$25

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. 8th $25 A magazine add states that 4 out of 7 dentists recommend Flash toothpaste. If 1400 dentists were surveyed, how many dentist recommend Flash toothpaste? 800 Five hockey pucks and three hockey sticks cost $23. Five hockey pucks and one hockey stick cost $20. How much does one hockey puck cost?

  2. $3.70 At Alexis's Beading Boutique, 49 out of the 70 beads on clearance are plastic. What percentage of beads on clearance are plastic? 70% Aaron buys a sleeping bag priced at $68. If the sales tax is 10%, what is the total cost including tax?

  3. Ethan wants to buy a Kitchen Goods plastic bowl. The original price is $3.40. How much will Ethan pay if he buys it during the sale? $74.80 At a water park, 63 out of 84 tickets sold were child tickets. What percentage of the tickets were child tickets? $1.36

  4. 75% The chef of a pizza place used 1/2 of a package of pepperoni and 1/3 of a package of sausage. How much more pepperoni than sausage did the chef use? 1/6 A 32-cup bottle of bleach costs $13.76. What is the price per quart?

  5. $1.72 Yesterday, there were 45 problems assigned for math homework. Marissa did 40% of them correctly. How many problems did Marissa get right? 18 A 3-gallon container of laundry detergent costs $43.44. What is the price per quart?

  6. The leaderboard at the Norwood Golf Tournament shows that Valerie's score is 5 and Gianna's score is -4. How many more strokes did Valerie take than Gianna? $3.62 A parking garage near Antonia's house is 4 stories tall. There are 10 open parking spots on the first level. There are 3 more open parking spots on the second level than on the first level, and there are 5 more open parking spots on the third level than on the second level. There are 30 open parking spots on the fourth level. How many open parking spots are there in all? 9

  7. 71 The Shoe Shop is having a big 20%-off sale on all athletic shoes. Mr. Klutz bought a pair of running shoes that were originally priced at $45, a pair of basketball shoes that were originally $85, and a pair of golf shoes that were originally $75. How much did he save by buying the shoes on sale? Kyle has earned scores of 85, 88, 73, and 80 on the first four math tests. If the final counts as two tests, what score does Kyle need to earn to earn an 85% average for the quarter? $43.00

  8. 92 On the quiz show "What Do You Know?" each question is worth four times as much as the previous question. The fourth question is worth $1,600. How much was the first question worth?