su deponuzun son hal ned r n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
SU DEPONUZUN SON HALİ NEDİR ! PowerPoint Presentation
Download Presentation
SU DEPONUZUN SON HALİ NEDİR !

Loading in 2 Seconds...

  share
play fullscreen
1 / 11
Download Presentation

SU DEPONUZUN SON HALİ NEDİR ! - PowerPoint PPT Presentation

lenci
226 Views
Download Presentation

SU DEPONUZUN SON HALİ NEDİR !

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. SU DEPONUZUN SON HALİ NEDİR ! • Hiç konutunuzda veya işyerinizde kullandığınız su deponuzun içine baktınız mı ? • BAKMADIYSANIZ, LÜTFEN BAKMAYIN. • Çünkü göreceğiniz depo içerisindeki pis su ile ; • Ne Elinizi, yüzünüzü, yiyeceklerinizi ve çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz ; Nede dişlerinizi fırçalamaya cesaret edebilirsiniz.

 2. Kirli Depolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler ? • Depolardaki suları içmesek bile, sebze ve meyvelerin yıkanması, banyo ve tuvalette kullanımı, dişlerimizin fırçalanması, bulaşık ve çamaşır yıkanması ile de sudaki mikroplar vücudumuza girmektedir.Dünya Sağlık Teşkilatı, hastalıkların %80'inin kirli ve mikroplu sulardan meydanageldiğini açıklamıştır. (Tifo, Tifüs, Dizanteri, Kolera ve Hepatit gibi hastalıklar oluşmaktadır.) • Ayrıca su depolarında görülen pas ve kum tanecikleri, hidrofor, arıtma cihazı, çamaşır ve bulaşık makinalarımızı filtrelerini tıkayarak bozulmalarına yol açmaktadır. • Periyodik temizlikleri yapılmayan depolarda; kurtçuk, çamur, pas ve mantar tabakaları oluşur.

 3. Mikroplar Hakkın Kısa Bilgi ! Mikrop Nedir?Yeryüzünde yaşayan en küçük canlılar olan mikroplar milyarlarca yıldır var. Ama insanlar onların varlığını ancak 1683 yılında öğrendi. Mercek yapmayı hobi olarak benimseyen Hollandalı tüccar Antony van Leeuwenhoek bu merceklerle çalışırken çok küçük canlıların var olduğunu keşfetti. Mikropların hastalıklara yol açtığı ise, 2 yüzyıl sonra, 19'uncu yüzyılın sonlarında anlaşıldı. Mikrop başlığı altında birkaç tür bir araya gelmektedir. VirüsEn küçük mikroptur. Tam olarak hücre bile değildir. Sadece genlerden ibarettir. BakteriKendi yaptığı kimyasal süreçlerle veya üzerinde yaşadığı canlılardan beslenir. Ölü dokular da bakteriler için besin kaynağı oluşturur. 3 buçuk milyar yıldır dünya da yaşayan bakteri, virüs’den çok daha büyüktür. Eğer bir virüsün insan büyüklüğünde olsaydı, bir bakterinin Amerika'nın New York'taki Hürriyet Heykeli büyüklüğünde olması gerekirdi.ProtozoaYaklaşık 2 milyar yıldır yeryüzünde bulunan bir grup parazite verilen isim. Protozoa, bakteriye benzer ama ondan bin misli daha büyüktür. FungusBunlar her türlü maddeyi temel unsurlarına ayırarak, hayvanların ve bitkilerin yararlandığı besleyici maddeleri ve mineralleri oluştururlar. Bilinen yaklaşık 100 bin türü vardır. Değişik mantar çeşitleri ve mayalar bu gruba girer.

 4. Depolar nasıl kirlenir? Depolara gelen sular ne kadar temiz olursa olsun (arıtma cihazından geçirilse dahi) depolara alındıktan 4-6 ay sonra, fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar sonucu, suda bulunan demir, mangan, yosun ve kireç gibi maddeler sudan ayrılarak bulundukları depo ve kaplarda birer teressubat (tortu) tabakası meydana getirirler. Ayrıca, arıtması tam yapılamadan verilen şehir suları ile gizli boru kırıklarından sızarak, (Nadiren de olsa) ters vakumla depolara kadar gelen pis çevresel atık sular ve depolarda gördüğümüz, böcek ölüleri ile solucan ve kurtçuklar da depolarımızı mikrop yuvası haline getirmektedir.

 5. ARTIK PASLI, KİRLİ MİKROPLU SULARI İÇMEYE, KULLANMAYA SON VERİN. • Ne yapmalısınız ? Kullanma suyunu en iyi şekilde arıtma ve filtre etmenin dışında konutlarınızda ve işyerlerinizde MİKROP ve Pislik yuvası olan su depolarınızı söküp atarak yerine içerisinde mikrop ve pisliğin üremeyeceği, barınamayacağı daha teknik ve dayanıklı olan bakteri barınmasına müsait kaynak bölgeleri , keskin dönüşleri olmayan paslanmaz veya sıcak daldırma galvaniz modüler su depolarını tercih etmelisiniz. • Unutmayın “ su hayattır “ SAĞLIĞINIZ VE TEMİZLİĞİNİZ İÇİN GEREKLİ OLAN SUYUDEPOLARKEN KİRLETMEYİN.

 6. MODÜLER DEPO NEDİR ? • Modüler depo;modül parçalar halinde imal edilerek, kullanım yerine kolaylıkla sevk edilen, modul parçaların montaj esnasında kaynaksız olarak Cıvata ve conta sistemi ile rahatlıkla bir araya getirilerek sayaha en uygun ölçülerde bir depo oluşturma tekniğidir. MALZEME ALTERNATİFLERİ • Paslanmaz ( İnox ) Saç • Galvanizli Çelik Saç • Boyalı Çelik Saç

 7. NEDEN MODÜLER DEPO

 8. MODÜLER DEPO MONTAJ AŞAMASINDA

 9. MODÜLER DEPO MONTAJ AŞAMASINDA

 10. MODÜLER DEPO MONTAJ AŞAMASINDA

 11. MONTAJI TAMAMLANMIŞ MODÜLER DEPO