IBS Score Calculation - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
IBS Score Calculation PowerPoint Presentation
Download Presentation
IBS Score Calculation

play fullscreen
1 / 21
IBS Score Calculation
1144 Views
Download Presentation
leann
Download Presentation

IBS Score Calculation

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Examples IBS Score Calculation

  2. Kaedah Penilaian IBS Content Scoring System (“IBS Score”) Jumlah keluasan pembinaan 1,000 m2 Keluasan penggunaan kaedah pasang siap (precast) beam/column/slab = 750m2 = 75% Keluasan penggunaan kaedah konvensional (insitu) = 250 m2 = 25% Table 1, for precast beam/column/slab, F = 1.0

  3. Kaedah Penilaian IBS Content Scoring System (“IBS Score”) Jumlah keluasan pembinaan 1,000 m2 Keluasan penggunaan kaedah pasang siap (precast) beam/column/slab = 750m2 = 75% Keluasan penggunaan kaedah konvensional (insitu) = 250 m2 = 25% Table 1, for precast beam/column/slab, F = 1.0 Table 1, for in-situ, F = 0

  4. Kaedah Penilaian IBS Content Scoring System (“IBS Score”) Jumlah keluasan pembinaan 1,000 m2 Keluasan penggunaan kaedah pasang siap (precast) beam/column/slab = 750m2 = 75% Area using in-situ = 250 m2 = 25% From Table 1, for precast beam/column/slab, F = 1.0 From Table 1, for in-situ, F = 0 Maka, bagi Part 1 (Structural System) IBS Score = ( (75% x 1.0) + (25% x 0) ) x 50% = 37.5 %

  5. Kaedah Penilaian IBS Content Scoring System (“IBS Score”) Jumlah panjang keseluruhan dinding ialah = 10,000 m run Panjang dinding panel pasangsiap (precast panel) = 7,500m = 75% Panjang dinding bata (brick) = 2,500 m = 25% Table 2, panel pasangsiap, F = 1.0 Table 2, dinding bata, F = 0

  6. Kaedah Penilaian IBS Content Scoring System (“IBS Score”) Jumlah panjang keseluruhan dinding ialah = 10,000 m run Panjang dinding panel pasangsiap (precast panel) = 7,500m = 75% Panjang dinding bata (brick) = 2,500 m = 25% Table 2, panel pasang siap, F = 1.0 Table 2, dinding bata, F = 0 Maka, jumlah score Part 2 (Wall System) = ( (75% x 1.0) + (25% x 0) ) x 20% = 15%

  7. IBS Score Calculation & EXAMPLE

  8. Example 1 2-storey Terrace House

  9. Say, from measurement taken from drawings: 1) Construction area i) Construction area ground floor = 117.0 m2 ii) Construction area 1st floor = 117.0 m2 iii) Construction roof area = 117.0 m2 Total construction area = 351.0 m2 2)Structural Systems i) Beams: Precast concrete beams ii) Columns : In-situ concrete using steel formworks iii) Floor slab: Precast half slabs floor iv) Roof truss: Prefabricated timber roof truss. 3) Wall System i) Internal wall: Precast concrete panel ii) External wall: Precast blockworks

  10. Other simplified construction solutions i) Beams: 60% complies to MS 1064 Columns: 100% complies to MS 1064 Walls and slabs: Less than 50% complies to MS 1064 Doors : 80% complies to MS 1064 Windows: 0% complies to MS 1064 ii) Horizontal repetition of structure = 100%

  11. ELEMENTS AREA (m2) or Length (m) IBS FACTOR(1) COVERAGE IBS SCORE Part 1: Structure Elements Precast beams + in-situ column with reusable formwork + precast concrete half slab floor. Ground floor area = 117.0m2 117.0m2 0.9 (117 / 351) =0.33 0.33 x 0.9 x 50 =14.9 Precast beams + in-situ column with reusable formwork (no floor) 1st floor area = 117.0m2 117.0 m2 0.6 (117 / 351) =0.33 0.33 x 0.6 x 50 =9.9 Roof truss using prefab roof truss Roof area = 117.0m2 117.0m2 1.0 (117/351) =0.33 0.33 x 1.0 x 50 =16.5 Total Part 1 351.0 m2 1.00 41.3 Part 2: Wall System External wall using precast concrete blockworks 87.8m 0.5 (87.8/167) =0.52 0.52 x 0.5 x 20 =5.2 Internal wall using precast concrete panel 79.5m 1.00 (79.5/167) =0.48 0.48 x 1.0 x 20 =9.6 14.8 Total Part 2 167.3m 1.00 Part 3: Other simplified construction solutions i) 60% beam sizes follow MS 1064 Part 10: 2001 2 60% ii) 100% of column sizing follow MS 1064 Part 10: 2001 100% 4 iii) 80% of door sizing follow MS 1064 Part 4: 2001 80% 4 iv) Horizontal repetition of structure = 100% 100% 6 Total Part 3 16 IBS CONTENTS SCORE OF PROJECT (Part 1 + Part 2 + Part 3) 72.1

  12. Example 2 18 Storey Condominium

  13. Say, from measurement taken from drawings: 1) Construction Area Area for 1 unit of condominium = 94.4 m2 Lift lobby area = 140 m2 Area for 1 floor = [94.4 x 6 units + 140] = 706.4 m2 2) Structural Systems i) Tunnel formwork system ii) Roof truss: prefab steel roof truss. 3) Wall System/ floor i) precast blockworks (6 units + lobby area)= 263 m length ii) Tunnel formwork (6 units + lobby area) = 120 m length 4) Other simplified construction solutions i) Doors : 100% comply to MS 1064 Windows: 100% comply to MS 1064 ii) Repetition of floor to floor height = 90% Vertical repetition of structural floor layout = 80%

  14. ELEMENTS AREA (m2) or Length (m) FACTOR COVERAGE IBS SCORE Part 1: Structure Elements i) Tunnel formwork system Total area = 706.4m2 x 18 storey = 12,715m2 12,715 m2 0.60 12,715 / 13,421.4 =0.95 0.95 x 0.6 x50 =28.5 ii) Roof truss - prefab steel Roof area = 706.4m2 706.4 m2 1.0 706.4/13,421.4 =0.05 0.05 x 1.0 x 50 =2.5 Total Part 1 13,421.4 m2 1.00 31.0 Part 2: Wall System 4,734 0.5 4,734/6,894 =0.69 0.69 x 0.5 x 20 =6.9 i) Internal wall: precast blockwork Total length = 263 m x 18 storey ii) Tunnel formwork Total length = 120 m x 18 storey 2,160 0.6 2,160/6,894 =0.31 0.31x 0.6 x 20 =3.72 6,894 1.00 10.6 Total Part 2 Part 3: Other simplified construction solutions i) 100% door sizes complies to MS1064 100% 4 ii) 100% of windows complies to MS1064 100% 4 iii) Repetition of floor height = 90% 90% 2 iv) Vertical repetition of structure floor layout = 80% 80% 2 Total Part 3 12 IBS CONTENTS SCORE OF PROJECT (Part 1 + Part 2 + Part 3) 53.6

  15. Example 3 Ibs score for project (group of buildings)

  16. Project information: - Main buildings in the development consist of 5 blocks of buildings. The IBS score for each building are:- i) Block A - 5 storey apartment Construction area, QST (building)A = 3,000 m2 IBS Score(building A) = 83 ii) Block B - 5 storey apartment Construction area, QST (building)B = 3,000 m2 IBS Score(building B) = 87 iii) Block C - 4 storey apartment Construction area, QST (building)C = 3,200 m2 IBS Score(building C) = 35 iv) Block D - 4 storey apartment Construction area, QST (building)D = 3,200 m2 IBS Score(building D) = 47 v) Block E - 3 storey office block Construction area, QST (building)E = 3,000 m2 IBS Score(building E) = 75 Total construction area (block A + B + C + D + E ) = 15,400m2