klonovanie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Klonovanie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Klonovanie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 5

Klonovanie - PowerPoint PPT Presentation


  • 123 Views
  • Uploaded on

Klonovanie. Ovca Dolly. Klonovanie je technika "výroby" identických buniek, orgánov, i celých bytostí na základe zásahu do tela organizmu - do bunky a jej súčastí - jadra s genetickým kódom uloženým v závitniciach DNA v chromozómoch. 1902

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Klonovanie' - lance


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
klonovanie

Klonovanie

Ovca Dolly

slide2

Klonovanie je technika "výroby" identických buniek, orgánov, i celých bytostí na základe zásahu do tela organizmu - do bunky a jej súčastí - jadra s genetickým kódom uloženým v závitniciach DNA v chromozómoch.

slide3

1902

H. Spemann rozdelil embryo salamandry na dve a dokázal, že bunky skorého embrya obsahujú úplnú genetickú informáciu potrebnú na vznik nového organizmu.

1952

R. Briggs a T. J. King preniesli jadrá zo skorých embryí žiab do žabích vajíčok, ktorým odstránili vlastné jadrá.

1962

J. Gordon z Univerzity Cambridge klonoval žaby, pri čom - ako darcu jadra - použil úplne diferencovanú bunku z čreva. Tým dokázal, že bunky po špecializácii nestrácajú genetickú informáciu.

slide4

Veda sa pokúša o klonovanie už dlhé roky, no až rok 1984 priniesol efekt. Ovca Dolly ako prvá ukázala, že také niečo je reálne možné a tým pádom sa stalo len otázkou času, aké zviera bude nasledovať a kedy príde na rad človek. Podľa správ zo sveta prišli touto cestou na svet aj mačka, myš, či opica. Zlatým klincom mal byť však klonovaný človek.

1984

Dánsky vedec S. Willandsen úspešne klonoval ovcu z embry-onálnych buniek. Po prvýkrát využil metódu prenosu jadra u cicavcov.

slide5

Koniec

Ďakujem za pozornosť.

autor: Peter Palotai

Materiál použitý v tomto projekte bol čerpaný zo stránky http://www.dimenzie.sk/