slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Rośliny runa leśnego

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

Rośliny runa leśnego - PowerPoint PPT Presentation


  • 123 Views
  • Uploaded on

Rośliny runa leśnego. Złoć żółta.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Rośliny runa leśnego' - lamar-mathis


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Złoć żółta

Pospolity w Polsce gatunek byliny z rodziny liliowatych. Roślina wytwarza jeden liść odziomkowy szerokości 7-8 mm. Łodyżka długości 10-30 cm zwieńczona jest w kwietniu-maju baldachogronem złożonym z 1-10 kwiatów. Pod kwiatostanem wyrastają dwa niewielkie, lancetowate liście. Kwiaty są żółte, zielonkawo prążkowane na zewnątrz. Zaraz po przekwitnięciu i dojrzeniu nasion pęd nadziemny ginie. Pozostaje tylko część podziemna, którą jest jest mała cebulka

slide3

Zawilec gajowy

Zawilce rosną w cienistych lasach (szczególnie liściastych) i zaroślach, gdzie tworzą swoiste białe dywany. Kwitnienie zawilca gajowego przypada na marzec do maja, czyli rozpoczyna kwitnienie kiedy drzewa jeszcze nie wypuściły liści. Takie wczesne wykształcenie liści, łodyg i kwiatów umożliwiają zapasy energii zgromadzone w kłączu podczas poprzedniego sezonu wegetacyjnego. Kwiaty białe, pojedyncze, podczas deszczu i na noc zamykają się, zwisając na szypułkach. Wszystkie części rośliny są trujące.

slide4

Miodunka ćma

Byliny wyrastające do 30 cm wysokości. Całe silnie szczeciniasto owłosione. Liście odziomkowe- sercowato jajowate, ogonkowe, łodygowe- znacznie mniejsze, siedzące. Kwiaty- początkowo czerwone, potem niebieskofioletowe. Kwitną od marca do maja. Występują w lasach liściastych i w zaroślach. Surowiec. Ziele miodunki zawiera śluzy, alantoinę, związki mineralne, saponiny i inne; jest stosowane przy chorobach dróg oddechowych i mechanicznych uszkodzeniach płuc, np. pyłami węgla.

slide5

Pierwiosnka lekarska

Roślina posiada krótkie kłącze o licznych korzeniach. Wiosną wytwarza gęstą rozetę liści odziomkowych kształtu jajowatego lub jajowato owalnego, przechodzących w nasadzie w oskrzydlony ogonek. Blaszka liściowa jest silnie pomarszczona, od spodu owłosiona o brzegach pofałdowanych i piłkowanych. W okresie kwitnienia roślina wytwarza wniesioną łodygę kwiatostanową (głąbik kwiatowy), na szczycie której znajduje się baldachowaty kwiatostan. Owocem jest torebka zawierająca drobne, ciemnobrunatne nasiona. Pierwiosnek lekarski podlega częściowej ochronie gatunkowej. Roślina preferująca stanowiska słoneczne, o glebie próchniczej. Niekiedy uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

slide6

Knieć błotna

Knieć błotna, czyli kaczeniec, to popularna, w pełni mrozoodporna bylina z rodziny jaskrowatych. W Polsce występuje dziko na bagnistych łąkach, brzegach strumieni, a nawet rowów, w miejscach okresowo zalewanych. Błyszczące, sercowate liście mają kolor ciemnozielony. Liście odziomkowe tworzą przyziemną rozetę, a łodygowe są dosyć drobne. Kwiaty średnicy około 4 cm, o lśniących płatkach, występują na końcach pędów. Knieć błotnarośnie powoli i można ją sadzić w zbiornikach wodnych dowolnej wielkości. Cechują ją właściwości lecznicze, ale jest także trująca.

slide7

Łuskiewnik różowy

Pasożytnicza bylina leśna z grubym, rozgałęzionym kłączem, okrytym białymi, dętymi łuskami. Łodygi mięsiste, wysokości do 25 cm, także okryte bladymi łuskami. Kwiaty różowe, grzbieciste, zebrane w grono szczytowe, jednostronne, zwisłe. Cała roślina barwy jasno- do ciemnoróżowej. Występowanie: w Polsce na całym obszarze, w górach po regiel dolny. Rośnie głównie w wilgotnych lasach liściastych. Pasożytuje na korzeniach drzew i krzewów liściastych : leszczynie, topoli i olszy, rzadziej na buku. W Tatrach pasożytuje na świerkach. Kwitnie w kwietniu i maju

slide8

Śledziennica skrętolistna

Drobna, jasnozielona roślina wieloletnia z długimi, pełzającymi kłączami. Łodyga trójkątna, łamliwa, wysokości 8-10 cm, w górze rozgałęziona i zakończona wielkokwiatowym podbaldachem. Najwyższe liście pod kwiatami- żółtozielone. Kwiaty drobne, żółte, bez płatków korony. Kwitnie od marca do maja. Owocem jest torebka. Pospolity gatunek wilgotnych, zacienionych lasów nizinnych i górskich. Kwiaty zapylane przez owady i ślimaki. Roślina używana dawniej w medycynie ludowej.

slide9

Gwiazdnica wielkokwiatowa

Bylina wysokości do 30 cm, o cienkim, czołgającym się kłączu i o 4-kanciastej łodydze. Liścia siedzące, naprzeciwległe, równowąskolancetowate. Kwiaty białe, o rozciętych do połowy płatkach, dwukrotnie dłuższych od kielicha, zebrane w skąpo kwiatowe wierzchotki dwuramienne. Występowanie: Europa, północna Afryka, Azja Mniejsza, Syberia. W Polsce na całym obszarze, w Karpatach na pogórzach. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych, nadrzecznych olszynach, w zaroślach, na glebach gliniastych i próchniczych. Kwitnie od kwietnia do czerwca.

slide10

Ziarnopłon wiosenny

Jest to pospolita roślina wieloletnia o łodydze płożącej i podnoszącej się; kwitnie wczesną wiosną, w marcu i w kwietniu; rośnie w lasach, parkach, sadach, zaroślach drzewiastych nadrzecznych, rzadziej na otwartych przestrzeniach; korzenie posiadają spichrzowe (magazynujące), wałeczkowate bulwki, wypełnione materiałami zapasowymi. Kwiaty są żółte, 3-działkowe, z 8-12 płatkami. Liście sercowate, lśniące, brzegiem karbowane. Owocem jest niełupka.

slide11

Podbiał pospolity

Jest wieloletnią rośliną z rodziny astrowatych osiągającą 10-25 cm wys. o pełzającym kłączu, z długimi rozłogami. Pędy kwiatowe pokryte purpurowo- fioletowymi łuskami, zakończone są złocistożółtym koszyczkiem kwiatostanowym. Kwitną od kwietnia do maja tuż przed pojawieniem się liści. Podbiał nie ma dużych wymagań glebowych, dobrze rośnie na wilgotnych, gliniastych glebach, w nasłonecznionych miejscach. Rozmnaża się przez podział podziemnych pędów wiosną lub jesienią.

slide12

Jaskier polny

Jaskier polny zwany też odłogowym jest gatunkiem roślin jednorocznych lub dwuletnich z rodziny jaskrowatych. Pędy tego chwastu dochodzą do wysokości 20-60 cm. Kwitnie od maja do czerwca. Jest rośliną trującą gdyż zawiera ranunkulinę. Jest to chwast zbożowy. Jaskier polny to roślina narażona na wyginięcie. Występuje zarówno na niżu oraz na pogórzu. Jaskier polny spotyka się na polach, miedzach, ugorach. Występuje głównie na glebach gliniastych  i wapiennych.

slide13

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi osiąga wysokość 20–50 cm. Rośnie kępami, czasami tworzy duże, zwarte łany. Cała roślina wydziela charakterystyczny czosnkowy zapach, który zawdzięcza wytwarzanych w komórkach siarczkom merkaptanu. Bylina, geofit cebulowy. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty zapylane są przez trzmiele i muchy. Nasiona dojrzewają już w czerwcu lub lipcu, jednak kiełkować mogą dopiero po kilkunastu miesiącach. Roślina leśna. Rośnie w wilgotnych i cienistych lasach liściastych, szczególnie buczynach – optymalne warunki stwarza mu zbiorowisko żyznej buczyny karpackiej, gdzie może występować łanami.

slide14

Gajowiec żółty

Bylina o czterokanciastej, nieco płożącej się łodydze, długości do 70 cm. Łodyga ulistniona nakrzyżlegle. Kwiaty żółte, wargowe, długości 1-2 cm. Kwitnie w kwietniu i maju. Owocem jest rozłupka. Pospolity gatunek żyznych siedlisk leśnych całego kraju, charakterystyczne dla buczyn. Gatunek nieco przypomina wyglądem pokrzywę, ale nie ma włosków parzących.

slide15

Śnieżyczka przebiśnieg

Wczesnowiosenna bylina cebulowa wysokości do 30 cm. Okwiat biały, długości do 3 cm, w dwóch okółkach różnej wielkości, wewnętrzne działki krótsze, z zielonymi plamkami. Kwitnie od lutego do kwietnia. Wczesnym latem części nadziemne obumierają, a roślina przechodzi stan spoczynku w postaci cebuli. Nielicznie występuje w żyznych lasach liściastych, głównie na południu kraju. Podlega ochronie ścisłe. Roślina uprawiana w ogrodach jako ozdobna.

slide16

Marzanka wonna

Bylina o wysokości 30-60 cm, o pojedynczej, 4-kanciastej łodydze. Liście po osiem w okółku, zielone, cienkie, lancetowate, szorstkie. Kwiaty drobne, średnicy do 5 mm, białe. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Owocami są kuliste rozłupki. Roślina żyznych, wilgotnych lasów liściastych nizinnych i regla dolnego. Podlega ochronie częściowej. Roślina lecznicza.

slide17

Szczawik zajęczy

Drobna, delikatnie owłosiona bylina o pełzającym kłączu tuż pod powierzchnią gleby, bez pędów nadziemnych. Liście i szypułki kwiatowe wyrastają z kłącza; osiągają wysokość do 20 cm. Liście w różyczce, złożone, trójlistkowe, jasnozielone, spodem purpurowe, składają się pod wpływem dotknięcia. Kwiaty drobne, białe. Owocem jest torebka. Pospolity gatunek zacienionych, żyznych lasów liściastych. Rozwija się na martwym, butwiejącym drewnie. Roślina trująca, zawiera kwas szczawiowy i szczawiany.

slide18

Koniec =)

Wykonali: Szymek Gac Andrzej Zimny