5 s n f fen ve teknoloji dersi
Download
1 / 20

5. S?n?f Fen Ve Teknoloji Dersi - PowerPoint PPT Presentation


  • 179 Views
  • Uploaded on

5. Sınıf Fen Ve Teknoloji Dersi. KİMYA Maddenin değişimi ve tanınması; Su halden hale girer Isı ve sıcaklık Isı maddeleri etkiler Maddenin ayırt edici özellikleri. Su Halden Hale Girer. Denizde başladı benim hikayem, Isıyı alınca buhar olup ulaştım ta yükseklere

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '5. S?n?f Fen Ve Teknoloji Dersi' - lajos


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
5 s n f fen ve teknoloji dersi
5. Sınıf Fen Ve Teknoloji Dersi

  • KİMYA

    Maddenin değişimi ve tanınması;

  • Su halden hale girer

  • Isı ve sıcaklık

  • Isı maddeleri etkiler

  • Maddenin ayırt edici özellikleri


Su halden hale girer
Su Halden Hale Girer

Denizde başladı benim hikayem,

Isıyı alınca buhar olup ulaştım ta yükseklere

Soğuyup, bulut oldum en yücede,

Mevsim kışa dönünce,

Bir kar tanesi halinde,

İndim yeryüzüne,

Gözeneklerden süzüle süzüle

Buldum kendimi bir derede,

Arkadaşlarımla buluşup

Vardım bir nehre,

Oradan aktım özgür denizlere…


Su halden hale girer1
Su Halden Hale Girer

Yağmur Nasıl Oluşur?

Yağmurun oluşmasında 2 işlem gerçekleşiyor. Yoğunlaşma ve buharlaşma. Güneş ışığının etkisi ile her gün yüz binlerce metreküp su buharlaşarak atmosfere doğru yükseliyor. Ve yükseldikçe soğumaya başlıyor. Öyle biran geliyor ki su buharı işinin çok düşük olduğu bir bölgeye geliyor.Soğuk hava katmanına rastlayan buhar tanecikleri havadaki toz parçacıklarına tutunarak su damlaları haline dönüşüyor. Bunlar birleşerek bulutları oluşturuyor. Bu su damlacıklarının yeryüzüne düşmesi yani yağmur oluşturması için belirli bir büyüklüğe gelmesi gerekiyor. Bu da yüz binlerce su damlacığının birleşmesi anlamına geliyor. Yeterli büyüklüğe ulaşınca yerçekiminin etkisiyle yere düşmeye başlıyor. Bütün bu anlattığımız işlemler ise ortalama 8 gün sürüyor.


Su halden hale girer2
Su Halden Hale Girer

Yağmurun yağması için su damlalarının belirli bir büyüklüğe gelmesi gerektiğini söylemiştik. Bu da damlaların birbiri ile birleşmesi ile olmaktadır. Bu birleşme 2 türlü olur. Çarpışma ile birleşme ve kristalleşme ile birleşme.


Su halden hale girer3
Su Halden Hale Girer

2-Kristalleşme Yolu İle Birleşme:Hava sıcaklığı birdenbire düşerse su tanecikleri donarak buz kristallerini oluştururlar. Bu kristaller yere düşerken daha sıcak bir hava katmanının içinden geçer. Burada eriyip yeryüzüne yağmur olarak iner.


Su halden hale girer4
Su Halden Hale Girer

1-Çarpışma İle Birleşme:Buluttaki su tanecikleri rüzgârın etkisi ile bir oraya bir buraya itilirler. Birbirlerine çarptıkça birleşerek su damlacıklarını oluştururlar. Oluşan su damlacıkları da kümeleşerek su damlalarını meydana getirirler. Bu damlalar belirli bir ağırlığa ulaşınca havadan daha ağır hale gelerek yere yağmur olarak düşerler.


Su halden hale girer5
Su Halden Hale Girer

Kar nasıl oluşur?

Yüksek bulutlardaki su damlacıkları, soğuk havanın etkisiyle minik buz taneciklerine dönüşür. Bunlar, birleşerek yeterli büyüklüğe ulaştığında kar taneleri şeklinde yeryüzüne düşer.


Su halden hale girer6
Su Halden Hale Girer

Dolu nasıl oluşur?

Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları bunları bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Buna dolu denir.


Su halden hale girer7
Su Halden Hale Girer

Sis nasıl oluşur?

Havadaki su damlacıkları yeryüzüne yakın yerde soğuduğu zaman sis oluşur.


Su halden hale girer8
Su Halden Hale Girer

Çiy nasıl oluşur?

Havadaki su buharı, taş toprak ve yaprak gibi soğuk katı maddeler üzerinde gece yoğunlaşarak su damlacıklarına dönüşür. Bu damlacıklara çiy denir. Daha çok ilkbahar ve yaz mevsimlerinde sabah erken saatlerde görülür.


Su halden hale girer9
Su Halden Hale Girer

Kırağı nasıl oluşur?

Havadaki su buharı, çok soğuk ilkbahar ve sonbahar gecelerinde donarak katılaşır. Toprak ve bitkiler üzerinde kar katmanı oluşur. Buna kırağı denir.


Su halden hale girer10
Su Halden Hale Girer

DOĞADA SUYUN DOLANIMI Yeryüzündeki sularda, güneş enerjisinin etkisiyle sürekli buharlaşma olur. Atmosfere yükselen su buharı, atmosferin soğuk tabakalarında yoğunlaşarak yağmur, dolu, kar şeklinde tekrar yeryüzüne döner. Bu olaya suyun doğal dolanımı denir.Yeryüzündeki suların buharlaşması ile yoğunlaşması arasında bir denge vardır.Tabiatta suyun dolaşımı ve sürekliliği, güneş enerjisi ile sağlanır. Çünkü buharlaşma ve yoğunlaşmanın gerçekleşmesi için ısınma – soğuma gerekir.
Su halden hale girer13
Su Halden Hale Girer

Enerji Kaynağı GüneşGüneş, merkezinde meydana gelen patlamalar sonucunda büyük miktarlarda enerji üretir. Ürettiği enerjinin büyük bir kısmı uzayda kaybolur. Bu enerjinin çok az bir bölümü ısı ve ışık olarak Dünya’ya gelir. Güneş Dünya’mızdaki hayatın devamını sağlar. Işığı, bitkilerin besin ve oksijen oluşturmasını sağlar. Isısı atmosferi ısıtır, buharlaşma ve yoğunlaşmayı sağlar. Yeryüzündeki bir çok enerjinin kaynağıdır.


Su halden hale girer14
Su Halden Hale Girer

Güneş ışınları, yeryüzündeki suları ısıtır ve buharlaştırır. Su buharları yoğunlaşarak yağmur, kar, dolu olarak tekrar yeryüzüne iner. Akarsuları oluşturur. Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren piller yapılmıştır. Bu piller, hesap makinesi ve saat gibi araçlarda kullanılır. Bitkiler enerjisini üretmek için güneş enerjisinden yararlanır.


Su halden hale girer15
Su Halden Hale Girer

Güneş  ışığından  nasıl  yararlanırız?

Güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren piller yapılmıştır. Bu piller, hesap makinesi ve saat gibi araçlarda kullanılır.


Su halden hale girer16
Su Halden Hale Girer

Bitkiler enerjisini üretmek için güneş enerjisinden yararlanır.

Güneş enerjisi, güneş panelleri yardımıyla toplanarak ısıya dönüştürülür ve bu yolla sıcak su sağlanıp konutlar ısıtılır ve sıcak su ihtiyaçları karşılanır. Yakıt olarak kullanılan odun, kömür ve petrolden elde edilen ısı enerjisinin kaynağı da Güneş’tir.


Su halden hale girer17
Su Halden Hale Girer

Isınan hava genleşir ve yükselir. Sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesiyle rüzgâr oluşur. Rüzgâr gücü ile elektrik üretilir. Bunu sağlayan güneş enerjisidir.