slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ PROF. DR. TAYYAR ARI

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 40

ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ PROF. DR. TAYYAR ARI - PowerPoint PPT Presentation


 • 593 Views
 • Uploaded on

ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ PROF. DR. TAYYAR ARI. ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ. ÖNCELİKLE ARAŞTIRMANIN KONUSU BELİRLENİR. ETKİN BİR ARAŞTIRMA İÇİN, KONUNUN BİR SINIRININ OLMASI GEREKLİDİR. KONU BELİRLENDİKTEN SONRA KAYNAK TARAMASINA GİDİLİR. ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ PROF. DR. TAYYAR ARI' - holleb


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ

PROF. DR. TAYYAR ARI

ara tirma y ntemler ders

ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ

ÖNCELİKLE ARAŞTIRMANIN KONUSU BELİRLENİR.

ETKİN BİR ARAŞTIRMA İÇİN, KONUNUN BİR SINIRININ OLMASI GEREKLİDİR.

KONU BELİRLENDİKTEN SONRA KAYNAK TARAMASINA GİDİLİR.

ara tirma y ntemler ders1
ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ
 • KAYNAKLAR, BAŞTA KÜTÜPHANELER VE İNTERNET OLMAK ÜZERE BASILI VEYA BAŞKALARININ RAHATLIKLA BULABİLECEĞİ YAYINLAR OLMALIDIR.
 • KAYNAK ARAŞTIRMASINDA EN ÖNEMLİ HUSUS, BULDUĞUNUZ KAYNAKLARIN KÜNYELERİNİ MUTLAKA MUHAFAZA ETMENİZDİR.
slide4

ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ

 • EĞER KAYNAĞINIZ BİR KİTAPSA:
 • YAZARIN ADI, ESERİN ADI, (baskı sayısı), BASIM YERİ: BASIMEVİ, BASIM YILI
 • ÖRNEK:

Tayyar Arı, Yükselen Güç: Türkiye-ABD İlişkileri ve Orta Doğu, Bursa: MKM Yayınları, 2010.

Ferhat Pirinççi, Orta Doğu’daki Silahlanmanın Küresel ve Bölgesel Güvenliğe Etkisi (Soğuk Savaş Dönemi), Bursa: Dora Yayınları, 2010.

ara tirma y ntemler ders2
ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ
 • EĞER KAYNAĞINIZ BİR KİTAPTAKİ MAKALEYSE:
 • YAZAR ADI, “MAKALE ADI”, KİTAP ADI, DERLEYEN ADI, BASIM YERİ: Basımevi, BASIM YILI, (MAKALENİN SAYFA SAYISI)
 • ÖRNEK:
 • Tayyar Arı, “Türkiye’nin Orta Doğu Politikası”, Su Sorunu, Orta Doğu ve Türkiye, Der: Sabahattin Şen, İstanbul: Bağlam Yayınları, 1996, ss. 45-65.
ara tirma y ntemler ders3
ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ
 • Eğer Kaynağınız bir dergideki makaleyse:
 • YAZAR ADI, “MAKALE ADI”, DERGİNİN ADI, CİLT NO, SAYI NO, YAYIN DÖNEMİ, SAYFA SAYISI.
 • ÖRNEK:

Tayyar Arı, "Filistin'de Kalıcı Barış Mümkün mü?", Akademik Orta Doğu Dergisi, Cilt 2, Sayı 1, 2007, ss. 11-34.

Ferhat Pirinççi, “Saddam Dönemi İstihbarat ve Güvenlik Örgütlerinin Irak’taki Sünni Direnişe Etkisi”, Avrasya Dosyası: Terör, 2006, Cilt. 12, Sayı 3, ss. 185-219.

ara tirma y ntemler ders4
ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ DERSİ

Eğer Kaynağınız bir web sayfasıysa mutlaka

o sayfanın URL’sini ve erişim tarihini yazmanız gereklidir.

 • Örnek:
 • Lionel Beehner, “Iraq’s Post-Saddam Insurgency”, 14 November 2006, Council on Foreign Relations, http://www.cfr.org/publication/12007/iraqs_postsaddam_insurgency.html#11, (e.t.12/12/2006).
 • Veya:
 • http://www.defenselink.mil/DODCMSShare/briefingslide/84/030411-D-6570C-003.pdf, (e.t. 04/12/2006).
neml uyari
!!! ÖNEMLİ UYARI !!!
 • SIRF KAYNAK GÖSTERMEK İÇİN VEYA FAZLA GÖRÜNSÜN DİYE HERŞEY DİPNOT OLARAK GÖSTERİLMEMELİDİR. (Örnek)
 • …..Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923’te imzalanmıştır.(1)

(1) Bkz. …….

ara tirmada aktarma alinti
ARAŞTIRMADA AKTARMA (ALINTI)
 • ARAŞTIRMADA AKTARMA İKİ TÜRLÜDÜR:
 • 1- DOĞRUDAN AKTARMA
 • BURADA ALACAĞINIZ CÜMLE, İFADE VEYA TÜMCE HİÇ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILMADAN DOĞRUDAN METİN İÇİNE YERLEŞTİRİLMEKTEDİR.
 • ALDIĞINIZ METİN EĞER İKİ-ÜÇ SATIRI GEÇMİYORSA NORMAL PARAGRAF İÇİNDE TIRNAK İÇİNDE (“XXXXX”) VE İTALİK (YATIK) OLARAK GÖSTERİLİR.
do rudan aktarma rnek 1
DOĞRUDAN AKTARMA: ÖRNEK-1
 • …Saddam Hüseyin mahkemenin meşruiyeti olmadığını iddia etti. Kimlik tespiti sırasında kim olduğunun sorulması üzerine, “Siz kimsiniz? Bu mahkeme nedir? Eğer sen bir Iraklıysan beni gayet iyi tanıyorsundur. Ben Irak Devlet Başkanıyım” diyen Saddam, kendisini “eski Devlet Başkanı” şeklinde tanımlayan Rizgar Emin Muhammed’e “Ben bu sözde mahkemeye cevap vermeyeceğim….Irak Devlet Başkanı olarak Anayasal haklarımı koruyorum.” dedi.[1]Saddam beyaz bir gömlek ve koyu gri bir takımla duruşmaya katılırken; kardeşi Barzan dahil olmak üzere diğer sanıklar geleneksel Arap kıyafetleriyle mahkemeye girmek istediklerini……..

[1] BBC News, “Excerpts: Saddam's Courtroom Clashes”, 5 November 2006, http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6103428.stm, (e.t. 17.10.2006).

do rudan aktarma rnek ii
DOĞRUDAN AKTARMA ÖRNEK-II

…Bu paralar Amerikan müdahalesi olasılığının artmasıyla beraber yurtdışındaki bankalarda farklı isimler ve farklı hesaplara geçirilmişti. Rejimin devrilmesinden sonra ise güvenli kanallardan tekrar Irak’a gelmeye başlamıştı. Gelen paralar yerel direniş örgütlerinin eylemlerinin finansmanında kullanıldığı gibi; kiralık eylemlerin finansmanında da kullanılmaktadır. Örneğin “eski rejim üyelerinin halk arasında fiyat listeleri dağıttığı ve bir Amerikan askerî aracına saldırının birkaç yüz dolar; bir Amerikan askerini öldürmeninse en az bin dolar kazandırdığı”74 ifade edilmekteyken Irak’ta görevli Amerikalı Generallerden Raymond Odierno da “Irak’a ilk geldiklerinde Amerikan birliklerine karşı saldırı gerçekleştirmenin fiyatının 100 dolar; saldırının başarılı olması halindeyse 500 dolar olduğunu; ancak kısa bir süre içinde bu fiyatın, saldırı düzenlenmesi halinde 1,000-2,000; saldırının başarılı olması halindeyse 3,000-5,000 dolar seviyesine yükseldiğini” belirtmektedir.75…

74 Hannah Alam, “Saddam’s Baath party is Back in Business”, Iraq News Net, 9 September 2004, http://www.globalpolicy.org/security/issues/iraq/resist/2004/0907baath.htm, (e.t. 05/01/2007).

75 Bruce Hoffman, Insurgency and Counterinsurgency in Iraq, Rand Publications, 2004, s. 12.

do rudan aktarma
DOĞRUDAN AKTARMA
 • EĞER ALDIĞINIZ İFADE İKİ-ÜÇ SATIRDAN FAZLAYSA YİNE TIRNAK İÇİNDE VE İTALİK OLARAK BAŞLIBAŞINA BİR PARAGRAF ŞEKLİNDE GÖSTERİLMELİDİR.
 • ANCAK BİR ARAŞTIRMADA SADECE GEREK DUYULDUĞUNDA DOĞRUDAN AKTARMA YOLUNA GİDİLMELİ; SIKLIKLA BU YOLA BAŞVURULMAMALIDIR.
do rudan aktarma rnek iii
DOĞRUDAN AKTARMA ÖRNEK-III
 • Ancak Irak’ta yapılacak bir yargılamanın ne ölçüde tarafsız olacağı ve uluslararası hukuk kurallarını uygulayabileceği tartışmalıydı. Bu konuda Saddam’ın avukatlığını üstlenen ekipten ABD eski Adalet Bakanı Ramsey Clark’ın ileri sürdüğü tezlere değinmek yerinde olacaktır:[1]

“Uluslararası hukuk, bütün suç mahkemelerinin yetkili, bağımsız ve tarafsız olmalarını gerektirir. Özel Irak Mahkemesi tüm bu gerekli niteliklerden yoksundur. Bir anlayış olarak bile yasal değildir; çünkü, yasal olarak şimdi yargılamaya niyet ettiği yönetimi deviren yasadışı bir işgalci güç tarafından kurulmuştur…Hiçbir güç veya insan yasaların üstünde olamaz. Barış olacaksa, zafer kazananın adalet dağıttığı günler sona ermelidir.”

Gerçekten de Irak Yüksek Mahkemesi bir taraftan yargılama için gerekli hazırlıkları yaparken, diğer taraftan …

[1] Ramsey Clark, “ Why I'm Willing to Defend Hussein”, Los Angeles Times January 24, 2005.

do rudan aktarma rnek iv
DOĞRUDAN AKTARMA ÖRNEK-IV

Görüntülerde, askeri üniforması içindeki Saddam, halkın arasına karışırken; bazıları silahlarıyla havaya ateş açmakta ve “Canımızla, kanımızla seninleyiz ya Saddam” şeklinde sloganlar atmaktaydı. O gün orda bulunan Ebu Rima olayı şu şekilde açıklamıştı:[1]

“Herşeyi sanki bir filmmiş gibi hatırlıyorum. Amerikan tankları Bağdat’ın Firdevs Meydanı’na girmişti. Saddam Ademiye’ye geldi. Biz o sırada camide öğle namazı kılıyorduk. Amerikan helikopterleri tepemizde geziyordu. Yorgun olmasına rağmen karizması yerindeydi. O konuşurken o kadar duygulandım ki, havaya ateş açmak için silah aramaya başladım…”

Saddam yanında oğlu Kusay ve korumalarıyla Ademiye’deki konuşmasını yaptıktan sonra bölgeden ayrılmış, Amerikan askerlerinin tüm aramalarına rağmen de bulunamamıştı….

[1] Hürriyet Gazetesi, “ABD'yi Yendiğimizde Altın Anıt Dikeceğim”, 30.12.2007, http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=7941969&tarih=2007-12-30, (e.t. 13.01.2008).

2 dolayli aktarma
2- DOLAYLI AKTARMA
 • Dolaylı aktarma, araştırmacının yararlandığı kaynaktaki bilgileri kendi üslubu ve kendi cümleleriyle ifade ederek araştırmasına dahil etmesidir.
 • Araştırmada daha sık kullanılacak yöntemdir.
 • Ancak, araştırmacının kendi üslubu veya kendi cümlelerinden kasıt, sadece bir kelimenin veya zaman ekinin değiştirilmesi değildir.
dolayl aktarma rnek i
Dolaylı Aktarma Örnek-I

Filistin sorununda ise 2000 Eylülünde Şaron’un Harem-ül Şerif’i ziyaretinden sonra başlayan ikinci intifada ile İsrail’in bölgede uzun zamandır devam eden sertlik yanlısı politikaları ve yerleşimleri genişletme politikası, süreci tıkanma noktasına getirmişti. Bu bağlamda 2001 Ocağında Taba’da yapılan görüşmeler, 2001 Nisan ve Haziranında açıklanan Mitchell Komisyonu Raporu ve Tenet Planı, 2002 Martındaki Abdullah Planı ve Beyrut Deklarasyonu Filistin sorununa kalıcı bir çözüm getirmekten ziyade umutsuz birer barış girişimi olarak tarihteki yerlerini almıştı[1]

[1] Filistin sorununa yönelik çözüm girişimleri hakkında ayrıntılı bilgi için Bkz. Tayyar Arı, Geçmişten Günümüze Orta Doğu: Siyaset, Savaş ve Diplomasi, 2. Baskı, İstanbul: Alfa Bas.-Yay. Dağ. Ltd. Şti., 2005, ss. 740-783.

dolayli aktarma rnek ii
DOLAYLI AKTARMA ÖRNEK-II

Bu bağlantıların kurulmasında Alman Karl Kolb şirketi arabulucu görevi görmüştü. F. Almanya Ekonomi Bakanı Helmut Hossman, 21 Ağustos 1990 yazdığı bir raporda Alman firmalarının Irak’ın kimyasal ve biyolojik silah geliştirme programlarında aslan payını kaptıklarını itiraf etmekteydi.[1] ABD menşeli Florida şirketi ise Irak’a önemli miktarlarda siyanür satmıştı.[2] Dolayısıyla tüm bu satışlar ve tesislerin kurulması, ABD ile diğer Batılı devletlerin bilgisi dahilindeydi ve ABD, 1983’ten sonra İran’daki yeni rejimi yola getirmek için Saddam’ın bu yöndeki çabalarına göz yummakla kalmamış; aynı zamanda desteklemişti.

[1] Al Zaman (London), “Iraqi Scientist Reports on German, Other Help for Iraq Chemical Weapons Program”, December 1, 2003, http://www.fas.org/nuke/guide/iraq/cw/az120103.html, (e.t. 20.05.2004).

[2] Elson E. Boles, “Helping Iraq Kill with Chemical Weapons:The Relevance of Yesterday's US Hypocrisy Today” Counter Punch,http://www.counterpunch.org/boles1010.html, (e.t. 19.11.2005).

dolayli aktarma rnek iii
DOLAYLI AKTARMA ÖRNEK - III

Irak’a dışarıdan gönüllü olarak cihat amacıyla gelen direnişçilerin, Sünni

direniş içindeki sayısının oldukça düşük olduğu konusunda yaygın bir

kanı bulunmaktayken; bunların sayısı konusunda da herhangi bir uzlaşmanın

olmadığı belirtilmelidir.64 Bu bağlamda Brookings Enstitüsü, Amerikalı

yetkililerin açıklamalarına dayanarak 2004 Ocak ayında bu kişilerin

sayısının 300-500 arasında olduğunu belirtmekteyken; 2005 Ocak ayında

bu sayının 1,000’in altında olduğunu tahmin etmekteydi. 2006 Kasımına

gelindiğinde ise dışarıdan gelen direnişçilerin sayısının 800 ile 2,000

arasında olduğu ifade edilirken; bu kişilerin Irak’ta gerçekleştirilen intihar

eylemlerinin neredeyse tamamından sorumlu oldukları belirtilmekteydi.65

[64]Örnek olarak bkz. Hoffman, op.cit., s. 13.

[65]O’Hanlon ve Kamp, op.cit., s. 18.

uyari
UYARI
 • Birincil Kaynaklar, çalışmanın konusu ile doğrudan ilişkili; resmi belgeler, röportajlar, demeçler…vb. çalışmalardır. Resmi kurum web sayfaları ve yayımları da buna dahildir.
 • İkincil kaynaklar da çalışmanızla ilgili olmakla beraber; daha ziyade birincil kaynaklar kullanılarak yazılmıştır ve size dolaylı bir bilgi aktarımı yapar.
 • Çalışma konunuzla ilgili mümkün olduğunca birincil kaynaklara ve ikincil kaynaklara ulaşmalısınız. Üçüncül ve daha düşük dereceli kaynaklardan sakınmanız nitelikli bir çalışma açısından önemlidir.
 • Günümüz iletişim imkanları düşünüldüğünde, en azından İkincil Kaynaklara ulaşma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamanız gerekir.
 • Ancak, bunun için “iyi bir araştırma” gereklidir.
 • Örneğin Hans J. Morgenthau’nun “Politics among Nations” kitabıyla ilgili bilgi veren ve bu kitabı referans gösteren bir çalışma İkincil kaynak durumundayken; Morgenthau’nun çalışmasının Türkçe çevirisi (hatta mümkünse orijinal yazımı) birincil kaynak niteliğindedir.
uyari1
UYARI
 • İntihal (aşırma): Bir çalışmanın bir kısmının veya tümünün kaynak gösterilmeden kullanılmasıdır. Bilim alanında işlenebilecek en büyük suç olup, cezası unvanın alınması ve meslekten mendir.
 • Siz böyle bir yola başvurmayı denerseniz, cezası bu dersten kalmanız ve öğrenciliğinizin ömür boyu devam etme tehlikesidir.
 • Bundan kaçınmak için yapmanız gerekenler:
slide21
Kesinlikle kopyala-yapıştır yönteminden sakının veya metni olduğu gibi yazma yoluna gitmeyin.
 • Dışarıdan aldığınız her bilgi için kaynak gösterme yoluna gidin. (Her bilgiden kastedilen: Ortalama bir üniversite mezunu öğrencinin normal şartlarda bilemeyeceği bilgilerdir. Dolayısıyla normalde bilinebilen ve genel olan bilgiler için dipnot kullanmayın.*)
 • Alıntı yaparken kurallara sıkı sıkıya bağlı kalın. (Doğrudan veya dolaylı aktarma)

* Bkz. Slayt 8

d pnot g sterme y ntemler
DİPNOT GÖSTERME YÖNTEMLERİ
 • TÜRKÇE KISALTMALARLA*
 • LATİNCE KISALTMALARLA
 • SON NOT GÖSTERME (ELLE YAZANLAR İÇİN)

BİZİ BAĞLAMAYAN BİR BAŞKA YÖNTEM:

4. [METİN İÇİ GÖSTERME (HARVARD METODU)]

*Önerdiğimiz yöntem. Ancak bağlayıcı değil.

ncel kle
ÖNCELİKLE
 • BİR KAYNAK DİPNOT VEYA SONNOT OLARAK İLK DEFA GÖSTERİLDİĞİNDE KAYNAĞIN KESİNLİKLE TAM KÜNYESİ YAZILACAKTIR.
 • AYNI KAYNAK İKİNCİ DEFA VEYA DAHA FAZLA KULLANILDIĞINDAYSA KISALTMALI (TÜRKÇE VEYA LATİNCE) HALDE İFADE EDİLECEKTİR.
slide24
Örnek
 • Ayrıca Kazakistan ve Özbekistan’da bulunan nükleer tesisler ve kimyasal - biyolojik silahlarla bunların altyapıları da aynı anlaşma kapsamında ortadan kaldırılmıştır.[1] …Ayrıca operasyon esnasında bazıları lojistik destek, bazılarıysa doğrudan operasyonel amaçla kullanılmak üzere Özbekistan’da biri Kharshi-Khanabad diğeri Kokaida’da iki hava üssü; Tacikistan’da biri Duşanbe diğeri Khulyab’da iki üs; Kırgızistan’ın başkenti Bişkek yakınındaki Manas’ta bir üs ve Türkmenistan’ın Aşkabat kentinde bir hava ikmal istasyonu elde etmiştir.[1] Ayrıca, Özbekistan Termez’de Alman birlikleri için bir üs tahsis etmiş, Kazakistan uçuş hakkının yanı sıra lojistik demir yolunun destek amaçlı kullanılmasına izin vermiş, Tacikistan ise az sayıdaki Fransız birliğine ev sahipliği yapmıştır.[2]ABD Savunma Bakan Yardımcısı Crouch, “Orta Asya devletleriyle askeri ilişkilerinin 11 Eylül öncesinde hayal edilemeyecek ölçüde geliştiğini” açıklarken, “terörist tehditleri caydırmak veya yok etmek için ABD’nin Orta Asya’daki savunma ve güvenlik işbirliğini öngörülebilir bir geleceğe kadar devam ettirmesi gerektiğine”[1] dikkat çekmekteydi.

[1] Jim Nichol, Central Asia: Regional Developments and Implications for U.S. Interests, Congressional Research Service, Issue Brief for Congress, 10 March 2006, ss. 12-13.

[2] Ren Dongfeng, “The Central Asia Policies of China, Russia and the USA, and the Shanghai Cooperation Organization Process: A View from China”, Stockholm International Peace Research Institute, October-December 2003, http://editors.sipri.se/pubs/CentralAsiaSCO.pdf, (E.T. 01/04/2006), s. 13.

[2] Nichol, a.g.e., ss. 10-11.

[3] A.g.e.

slide25
TÜRKÇE KISALTMALARLA İFADELERDE:
  • EĞER KAYNAK, BİR KİTAP, ansiklopedi veya çok sayfalı bir belge nitelindeyse: a.g.e. (adı geçen eser)
  • EĞER KAYNAK BİR MAKALEYSE: a.g.m. (adı geçen makale) kısaltması konur.
  • Dolayısıyla kaynak ikinci ve daha fazla kullanımında yazarın soyadından sonra ilgili kısaltma ve sayfa sayısı yazılır.
lat nce kisaltmalar 1
LATİNCE KISALTMALAR-1
 • BİR KAYNAK İLK DEFA GÖSTERİLDİĞİNDE TAM KÜNYE YAZILIR. (Örn. s. 50)
 • HEMEN ARDINDAN İKİNCİ DEFA aynı eser GÖSTERİLDİĞİNDE Ibid. (aynı eser) yazılır.
 • Aynı eser ancak farklı sayfa gösterildiğindeyse Ibid., s. 55.
 • Üçten fazla yazarlı çalışmalarda ilk yazarın isminden sonra “et.al.” (ve diğerleri) kullanılır.
rnek latince k saltma
Örnek- Latince kısaltma
 • Tayyar Arı, Geçmişten Günümüze Orta Doğu: Siyaset, Savaş ve Diplomasi, 2. Baskı, İstanbul: Alfa Bas.-Yay. Dağ. Ltd. Şti., 2005, ss. 150-151.
 • Ibid.
 • Ibid., s. 155.
 • Yossi Klein Halevi,. “Center Stage”, New Republic, 12 December 2005, Vol. 233, Issue 24, s. 14.
 • Arı, loc.cit.
 • MariamShahin, “Israel Continues to Set the Agenda”, Middle East, November 2005, Issue 361, s. 12.
 • Halevi, op.cit., s. 20.
 • Shahin, loc.cit.
 • Arı, op.cit., s. 183.
 • Halevi, loc.cit.
 • Shahin, op.cit., ss. 22-23.
sonnot d pnot farki
SONNOT-DİPNOT FARKI
 • BÜTÜN YAZIM KURALLARI AYNI OLMAKLA BERABER ARADAKİ TEK FARK, DİPNOTUN SAYFANIN ALTINDA (DİBİNDE); SONNOTUN İSE ÇALIŞMANIN (METİN KISMININ) SONUNDA YER ALMASIDIR.
 • ELLE YAZACAK OLANLAR METİN İÇİNDE NUMARALANDIRMA YAPACAK; REFERANSLARI İSE AYRI BİR SAYFADA YAZIP (SONUÇ KISMINDAN SONRAKİ SAYFADAN BAŞLAMAK ÜZERE) METNE İLAVE EDECEKLERDİR.
d pnot sonnot le kaynak a g ster m arasindak temel farklilik
DİPNOT/SONNOT İLE KAYNAKÇA GÖSTERİMİ ARASINDAKİ TEMEL FARKLILIK
 • DİPNOT/SONNOTTA YAZARIN ADI-SOYADI YAZILMAKTAYKEN; KAYNAKÇADA YAZARIN SOYADI, ADI. YAZILIR.
 • KAYNAKÇADA ESERLERİN YARARLANILAN SAYFALARI GÖSTERİLMEZ.
 • DİPNOT/SONNOTTA MAKALELERİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ SAYFALARI YAZILMAZKEN; KAYNAKÇADA MAKALELERİN BAŞLANGIÇ-BİTİŞ SAYFALARI MUTLAKA GÖSTERİLİR.
kaynak a g ster m kurallari
KAYNAKÇA GÖSTERİM KURALLARI
 • KİTAPLAR

Yazarın Soyadı, Adı. Eser Adı, (varsa Baskı Sayısı), Basım Yeri: Basım Evi, Basım Yılı.

 • Örnek
 • Arı, Tayyar. Yükselen Güç: Türkiye-ABD İlişkileri ve Orta Doğu, Bursa: MKM Yayınları, 2010.
eviri derleme kitaplar
Çeviri-Derleme Kitaplar
 • KİTAPLAR

Yazarın Soyadı, Adı. Eser Adı, Çevirenin Adı, Basım Yeri: Basım Evi, Basım Yılı.

 • Örnek

McNeill,William H. Dünya Tarihi, 5. Baskı, Çev. Alâeddin Şenel, Ankara, İmge Kitabevi Yayınları, 2001.

makaleler
Makaleler
 • Dergideki Makaleler

Yazarın Soyadı, Adı. “Makale Adı”, Dergi Adı, Cilt/Yıl , Sayı/No, Yayın Dönemi, başlangıç ve bitiş sayfası.

 • Örnek

Pirinççi, Ferhat. “Soğuk Savaş Sonrasında ABD’nin Orta Asya Politikası: Beklentiler ve Gerçeklikler”, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi, Ocak-Mart 2008, Cilt. 63, Sayı 1, ss. 207-235.

Haas, Ernst B. “The United States of Europe”, PoliticalScienceQuarterly, Vol. 63, No. 4, December 1948, ss. 528-550.

kitaptaki makaleler
Kitaptaki Makaleler
 • Yazarın Soyadı, Adı. “Makale Adı”, Kitap Adı, (Baskı Sayısı), Derleyen Adı, Basım Yeri: Basım Evi, Basım Yılı, başlangıç ve bitiş sayfası.
 • Örnek
 • Kut, Şule. “Türk Dış Politikasında Ege Sorunu”, Türk Dış Politikasının Analizi, Gözden Geçirilmiş ve Genişletilmiş 2. Baskı, Faruk Sönmezoğlu (der.), İstanbul: Der Yayınları, 1998, ss. 253-270.
 • Veremis, Thanos. “The Protracted Crisis”, Greek-Turkish Relations in the Era of Globalization, Dimitris Keridis and Dimitrios Triantaphyllou (edts.), Virginia: Brassey’s Inc., 2001, ss.42-55.
gazete makaleler veya haberler
GAZETE MAKALELERİ VEYA HABERLERİ
 • EĞER BİR KİŞİNİN YAZDIĞI MAKALE TARZINDAYSA:
 • Yazarın Soyadı, Adı. “Makale Adı”, Gazete Adı, Yayın Tarihi.
 • Örnek:
 • Ünal, Hasan. “Yeni Bir Kardak mı?”, Radikal, 17.05.1999.
e er yazari veya ba li i bell olmayan b r haberse
EĞER YAZARI VEYA BAŞLIĞI BELLİ OLMAYAN BİR HABERSE
 • Yazarı Belli Değilse
 • The New York Times, “Greece and Turkey Trade Barbs Over Airspace”, http://www.nytimes.com/16TURK.html?tntemail0, (E.T. 15/06/2003).

Veya

 • Cumhuriyet, 01/01/1999.
 • Hürriyet, 23/02/1999.
unutmayin
-UNUTMAYIN-
 • GAZETE DAHİ OLSA İNTERNET ÇIKIŞLI HER KAYNAĞIN URL’sini VE ERİŞİM TARİHİNİ MUTLAKA KAYDEDİN.
 • HANGİ MADDELENDİRME, DİPNOT VEYA KAYNAKÇA YÖNTEMİNİ KULLANIRSANIZ KULLANIN ÇALIŞMA GENELİNDE MUTLAKA STANDART BİR UYGULAMA OLMALIDIR.
stenen ali manin ana noktalari 1
İSTENEN ÇALIŞMANIN ANA NOKTALARI-1
 • Öncelikle “İYİNiYET DOKTRİNİ” doğrultusunda hareket etmelisiniz. Kararsız kaldığınız bütün noktalarda bu doktrini devreye sokunuz. Ancak bunu yaparken de “TAKDiR HAKKININ” bizde saklı olduğunu unutmayınız.
 • ÇALIŞMA 20 [(-+) 5] sayfa olabilir* ancak SAYFALAR ÇOK GÖRÜNSÜN DİYE PUNTOLAR VEYA EL YAZISI ŞİŞİRİLMEYECEK.
 • BİLGİSAYARDA YAZACAKLAR İÇİN TİMES NEW ROMAN, 12 PUNTO, 1,5 SATIR ARALIĞI OLACAK. SAYFA KENARLARI 2,5 CM OLACAK.
 • ELLE YAZANLAR İÇİNSE MAKUL, OKUNABİLİR, TEMİZ YAZILMIŞ BİR ÇALIŞMA OLACAK.
stenen ali manin ana noktalari 2
İSTENEN ÇALIŞMANIN ANA NOKTALARI-2
 • ÇALIŞMADA EN AZ 20 KAYNAK* KULLANILACAK.
 • ÇALIŞMANIN NİTELİĞİNE GÖRE EN AZ 5 KAYNAK KİTAP* OLACAK.
 • VİZE SINAVINDA BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE YAZIMA İLİŞKİN SORULAR SORULACAĞINDAN CİDDİ BİR HAZIRLIK YAPMANIZI ÖNERİRİZ.
 • VİZE SINAVINDA ÇALIŞMANIZIN SİSTEMATİĞİNİ BELİRTEN BİR SAYFAYI GEÇMEYECEK BİR TASLAK PLAN VERİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

*İyiniyet doktrinine bağlı olmak şartıyla değişkenlik gösterebilir.

sorun ya ad n zda 1
Sorun Yaşadığınızda-1
 • Öncelikle sorunu kendiniz çözmeye çalışın.
 • Bunun için
  • Halil Seyidoğlu (Bilimsel Araştırma ve Yazma) veya
  • Zeynel Dinler’in (Bilimsel Araştırma ve E-Kaynaklar)

Çalışmalarına ulaşıp (kütüphanede bulunmakta) incelemenizi öneririz. (Zaten Vizede bu kitaplarda anlatılanlardan sorumlusunuz.) Karşılaştığınız sorunların çoğuna bu kaynaklarda değinilmiştir.

sorun ya ad n zda 2
Sorun Yaşadığınızda-2
 • Eğer sorun hâlâ çözülmediyse: Arş. Gör. Özge Gökçen TERZİ’ye başvurunuz.
  • E-posta üzerinden, kendinizi ve sorununuzu net bir şekilde tanımlayarak başvurunuz.
  • Yüzyüze başvuruda ise elinizde mutlaka YAZILI bir taslak / plan olsun.