narkotyki szcz cie urojone n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Narkotyki – szczęście urojone

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 43

Narkotyki – szczęście urojone - PowerPoint PPT Presentation


 • 176 Views
 • Uploaded on

Narkotyki – szczęście urojone. Przygotowała: Bożena Wasieczko. Przygotowała: mgr Bożena Wasieczko.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Narkotyki – szczęście urojone' - kieu


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
narkotyki szcz cie urojone

Narkotyki – szczęście urojone

Przygotowała: Bożena Wasieczko

slide2
Przygotowała: mgr Bożena Wasieczko

Z uwagi na złożoność i bardzo obszerny zakres problematyki związanej z narkomanią chciałabym omówić tylko niektóre jej aspekty. W mojej prezentacji pt.: „Narkotyki – szczęście urojone” zwrócę uwagę na narkotyki najbardziej „popularne” w środowisku młodzieży szkolnej oraz skutki ich zażywania. O narkotykach dużo się mówi, lecz tak naprawdę rodzice nie wiedzą jak te prochy, dragi, skręty, działki, kreski wyglądają. Proszę zwrócić uwagę na prezentowane zdjęcia - poprzez rozbudowany materiał zdjęciowy chcę unaocznić, iż narkotyk to nie tylko biały proszek i brudne strzykawki, ale również plastelina, miodek, lizaczek, miętus, tabletka, papieros, naklejka, itp...

Prezentacja ma również pomóc w oddzieleniu prawdy o narkotykach od powszechnie panujących stereotypów.

Prezentacja skierowana jest głównie do rodziców i nauczycieli pracujących z młodzieżą

ka dy narkotyk zabija
Każdy narkotyk zabija!

Nie ma narkotyków miękkich i twardych

LSD

Haszysz

Kokaina

slide4
Sięgasz po narkotyk zdradzasz rodzinę, zasady, zrywasz przyjaźń, zaprzeczasz miłości, wybierasz samotność, dokonujesz samounicestwienia.

Rodzicom i wychowawcom wydaje się, iż problem narkomanii dotyczy gdzieś dalekiej prezentowanej w telewizji rzeczywistości

- lecz w praktyce bywa różnie.

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno na to , aby rozmawiać z młodym człowiekiem o narkotykach.

Należy zawsze pamiętać o kardynalnej zasadzie:

przyj am nast puj cy podzia narkotyk w
Przyjęłam następujący podział narkotyków:
 • Środki odurzające i uspokajające; omówię marihuanę i haszysz, heroinę.

Środki pobudzające; omówię amfetaminę met-amfetaminę, extasy, kokainę.

 • Środki halucynogenne; omówię LSD, rośliny halucynogenne (grzyby, kaktusy), inhalatory.
rodki odurzaj ce i uspokajaj ce
Środki odurzające i uspokajające
 • Marihuana i haszysz
 • Heroina
marihuana i haszysz dwie wersje tego samego uspokajaj cego narkotyku
Marihuana i haszysz dwie wersje tego samego „uspokajającego” narkotyku

Narkotyk ten wytwarzany jest z rośliny o nazwie konopie indyjskie lub konopie meksykańskie (cannabis)

marihuana trawka grass marycha
Marihuana - trawka, grass, marycha

Uprawiana również w wersji doniczkowej, na potrzeby domowych prywatek i studenckich imprez.

Na konopie patrzy się jak na narkotyk wyjściowy, jak na

„furtkę do narkotyków”.

z marihuany zwanej traw robi si skr ty tzw jointy lub nabija si ni fajk
Z marihuany zwanej trawą robi się skręty, tzw. jointy lub nabija się nią fajkę

Zwykle marihuanę się pali, lecz jej nasiona gałązki, listki mogą być dodawane do ciast, spożywane w herbatnikach. Nawet na rynku dostępny jest miód pochodzący z kwitnących konopi.

haszysz potocznie hasz plastelina
Haszysz – potocznie hasz, plastelina

Haszysz pali się w specjalnych fajkach lub skrętach, zmieszanych z tytoniem. Destylacja za pomocą rozpuszczalników, zmielonych liści konopi pozwala na otrzymanie oleju haszyszowego, który może być przyjmowany doustnie lub palony po posmarowaniu nim papierosa.

haszysz plastelina
Haszysz – plastelina

Około 1975 roku pojawił się na rynku laboratoryjnie uzyskiwany THC aktywny składnik konopi. Jako skoncentrowany narkotyk charakteryzuje się bardzo silnym działaniem, oraz stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo przedawkowania i zatrucia.

heroina cudowny rodek przeciwb lowy
Heroina – cudowny środek przeciwbólowy!
 • W 1989r dr Dresser opracował sposób przetwarzania morfiny w heroinę. Heroina miała być cudownym środkiem przeciwbólowym, miała zapobiegać depresji, uśmierzać ból i leczyć uzależnienie od morfiny. W efekcie okazało się, iż jest 25 razy silniejsza do morfiny i powoduje silne uzależnienie.

Heroina, rozpuszczona w wodzie, zazwyczaj jest wstrzykiwana dożylnie w rękę lub w pachwinę.

strzykawka z her to r wnie hiv
Strzykawka z herą to również HIV
 • Heroina ma hamujący wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Zwalnia puls i oddech, prowadzi do letargu.
 • Heroina utrudnia normalne funkcjonowanie, działa depresyjnie, powoduje utratę zainteresowań, może wywołać śpiączkę a nawet śmierć.
 • Niektórzy heroiniści wymieniają się igłami przekazując sobie w ten sposób zarazki bakteryjne i wirusy (np.: zapalenia wątroby, HIV).
kompot polska hera
Kompot polska hera
 • Polska hera - z wywaru młodych pędów maku przyrządza się zupę – makiwarę, następnie przy pomocy różnych chemikaliów zupę się zagęszcza do konsystencji tkz. kompotu. Kompot wstrzykiwany jest dożylnie.
 • Zażycie kompotu prowadzi do stanu beztroski i odprężenia. W stanach uzależnienia pojawiają się zaburzenia psychiczne i lęki, zaburzenia jelitowe i zmęczenie. W wyniku brania następuje stan zapalny żył, uszkodzenia nerek i wątroby.
 • Przedawkowanie „polskiej heroiny” objawiające się niskim ciśnienie krwi, nieregularnym tętnem i głębokim snem może prowadzić do zgonu.
br zowy cukier brown sugar taki niewinny karmelek
Brązowy cukier – brown sugar,taki niewinny karmelek
 • Jest to brunatna heroina o niższym stopniu czystości (15-45%). Jego brązowe kryształki spala się na folii aluminiowej i wdycha opary. Zażywanie tego narkotyku staje się modne na różnych młodzieżowych prywatkach (jest znacznie tańszy niż heroina). Brązowa heroina należy do narkotyków, którego zażywanie prowadzi do uzależnienia fizycznego i psychicznego.
skutki za ywania heroiny
Skutki zażywania heroiny
 • Przyjmowanie heroiny dość szybko prowadzi do narastania zależności fizycznej i psychicznej.
 • Stopniowo wzrasta tolerancja i skraca się okres przeżywania euforii, a w celu jej wywołania narkotyk trzeba przyjmować coraz częściej i w coraz większych dawkach.
 • Nie wszystkim udaje się doznać euforycznego stanu zadowolenia, kolejne zażycia środka w nadziei przeżycia euforii, czy uniknięcia objawów abstynencyjnych (wymioty, drżenia mięśniowe) powodują dalsze uzależnianie.
 • Decydując się na spróbowanie heroiny, liczyć się należy z tym, że trzeba to będzie robić już do końca życia. Heroina nie znosi konkurencji. Najpierw eliminuje wszystkie inne narkotyki, aby następnie wyeliminować potrzeby wyższego rzędu, takie jak zainteresowania, potem rozprawia się z przyjaciółmi, którzy nie biorą, bo tacy stają się heroiniście niepotrzebni. Z kolei usuwa szkołę, pracę, bo są stratą czasu. W następnym etapie likwiduje życie emocjonalne i duchowe, gdyż heroinista nie potrzebuje miłości. Heroina w klasyfikacji ważności potrzeb staje się istotniejsza od jedzenia i picia.Heroina zabija.
 • W sensie psychicznym heroinę ma się w sobie do końca życia, śni się ona po 17 latach nie brania.
rodki pobudzaj ce
Środki pobudzające
 • Amfetamina
 • Met-amfetamina
 • Kokaina
 • Extasy
amfetamina ro ne postacie
Amfetamina – rożne postacie
 • Biały krystaliczny proszek sprzedawany na działki lub kreski, wdychany przez nos lub wcierany w dziąsła.

Czeka przygotowany żeby zabijać!

amfetamina fa szywy lek na nauk
Amfetamina – fałszywy lek na naukę
 • Amfetamina i jej pochodne np. Met - amfetamina są środkami pobudzającymi pochodzenia syntetycznego. Jej działanie wypróbowywano na żołnierzach armii amerykańskiej i brytyjskiej w czasie II wojny światowej, podając im w celu przezwyciężenia zmęczenia i wyczerpania tzw. „energy tablets”. Amfetamina ma właściwości pobudzające dlatego sięga się po nią w celu usunięcia senności, jak również zwiększenia wydolności psychofizycznej i poprawy nastroju. Amfetamina to biały krystaliczny proszek sprzedawany na „działki” zawinięte w papier lub folię aluminiową. Jest przeważnie wdychana przez nos.
 • Amfetamina zażywana przez młodzież w celu usunięcia objawów zmęczenia fizycznego nazywana jest „speed” , z powodu poczucia szybkiego przyrostu rozpierającej energii. Innym szybszym od seedu stymulatorem jest met-amfetamina, zwana „ice” – lód, nadająca się do palenia bardzo silnie uzależniające, będąca najczęstszą przyczyną zgonów.
 • Niektórzy uczniowie sądzą, że jak nie będą mogli spać, to na pewno będą mogli zgłębiać w tym czasie wiedzę.I tutaj pojawia się niespodzianka. Zamiast bycia "wykutym na blachę", następnego dnia pojawia się bardzo przykry stan zwany w slangu "zejściem", w głowie większa pustka niż na początku, a na taki stan najlepszym lekarstwem jest kolejna działka, a potem kolejna ...
 • Długotrwałe zażywanie amfetaminy prowadzi do wystąpienia zaburzeń snu, wzrostu niepokoju, rozdrażnienia, halucynacji, agresji. Zaprzestanie zażywania prowadzi do depresji myśli i czynów samobójczych.
slide20
Jak ktoś już może spać po wzięciu amfetaminy powinien natychmiast biec do terapeuty, bo to objaw na całkowite rozregulowanie systemu nerwowego, skąd do psychoz już droga niedaleka.

Tabletki speedu

met amfetamina tzw l d
Met-amfetamina tzw. lód

Grzeczne dzieci pewnie mówią kochającym rodzicom, że to słodzik do herbaty, żeby czasem nie przytyć.

met amfetamina tzw l d1
Met-amfetamina tzw. lód

Kochani rodzice - tłumaczą często dorastające dzieci - oto takie, tam miętusy lodowe, żeby się spać nie chciało.

Spod tego lodu się już nie wypłynie!

kokaina
Kokaina
 • Alkaloid otrzymywany z liści drzew kokainowych uprawianych w Ameryce Południowej.
 • Biały krystaliczny, bezwonny proszek rozpuszczalny w wodzie.
 • Potocznie nazywa się koksem, koką lub śniegiem.
kokaina1
Kokaina
 • Nie jest zbyt rozpowszechniona wśród młodzieży ze względu na wysoką cenę.
 • Kokainę można rozcierać na dziąsłach lub wstrzykiwać bezpośrednio do żyły, co dostarcza najsilniejszych doznań.
koks anio mierci
Koks – anioł śmierci
 • Z proszku, za pomocą ostrego noża formuje się ścieżki przeznaczone do wdychania przez nos.
kokaina2
Kokaina
 • Kokaina uzależnia przede wszystkim psychicznie, dlatego pragnienie ponownego przeżycia intensywnej przyjemności jest bardzo silne a brak narkotyku prowadzi do głębokiej depresji i wystąpienia objawów abstynencyjnych.
 • Nawet jednorazowe zażycie kokainy może prowadzić do zaburzeń nastroju, lęku, napadu drgawek, czy nastawień urojeniowych.
 • Czasem występują urojenia prześladowcze i stany deliryczne podobne do alkoholowego delirium tremens.
 • Głód psychiczny kokainy ustępuje po kilku dniach ażeby następnie powrócić z dużym nasileniem.
 • Na szczęście kokaina jest droga i poprzez to mało „popularna” wśród polskiej młodzieży.
extasy
Extasy
 • Pod nazwą ekstasy kryją się mieszaniny wielu narkotyków (np.:LSD, amfetamina).
 • Występuje najczęściej w postaci pastylek z wytłoczonymi wzorami.
 • Środek traktowany jest jako narkotyk imprezowy, narkotyk tańca, zażywany najczęściej podczas dyskotek.
 • Oddziaływuje głównie na ośrodkowy układ nerwowy poprzez uwalnianie nor-adrenaliny (hormonu stresu) i serotoniny (hormonu szczęścia).
slide28

Ekstazy - E, UFO, Białe diamenty

 • Ekstazy upośledza zdolność wytwarzania moczu co powoduje zatrzymanie mocznika w organizmie.
 • Nawet jednorazowe zażycie ekstazy może prowadzić do śmierci spowodowanej zablokowaniem sygnałów pozwalających mózgowi kontrolować prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
rodki halucynogenne
Środki halucynogenne
 • LSD

Rośliny halucynogenne (grzyby, kaktusy)

Inhalatory

lsd halucynogen zmieniaj cy percepcj rzeczywisto ci
LSD – halucynogen zmieniający percepcję rzeczywistości
 • LSD 25 jest substancją bezbarwną, bez zapachu i smaku, sprzedawaną w postaci pigułek, nasączonych papierków, naklejek, kostek cukru, kapsułek, lizaków.
efekty dzia ania lsd
Efekty działania LSD:
 • Występują dość prędko po wprowadzeniu środka do organizmu.
 • Początkowo występują objawy pobudzenia ze strony układu nerwowego (strach, drżenia).
 • Potem następuje zmiana świadomości, wzrasta wrażliwość zmysłów, rozpoczyna się tzw. podróż.
 • Stan po zażyciu określa się jako odlot, podróż przeżyciami psychodelicznymi, od stanów bardzo przyjemnych do koszmarnych.
 • Efekty te są określane fachowo jako pseudo-halucynacje, gdyż osoba doznająca je zdaje sobie sprawę z nierealności przeżywanych wizji.
lsd na og nie powoduje uzale nienia ale
LSD na ogół nie powoduje uzależnienia ale ...
 • Po dłuższym zażywaniu LSD przeważają „złe podróże”, koszmarne obrazy.
 • Nałogowe zażywanie może prowadzić do wystąpienia ostrych stanów psychotycznych wraz z towarzyszącymi im tendencjami samobójczymi, zabójczymi i zachowaniami antyspołecznymi.
ro liny halucynogenne
Rośliny halucynogenne

Zwróć uwagę na wszelkiego rodzaju uprawy, które pojawiły się na twoim oknie lub w twojej piwnicy.

mo e dziecko zakupi o nowe kaktusy dla ozdoby i jak nigdy dot d oddaje si uprawie
Może dziecko zakupiło nowe kaktusy? Dla ozdoby...i jak nigdy dotąd oddaje się uprawie.
 • Na następnym slajdzie młody człowiek odkrył w sobie powołanie wegetarianina...
meskalina alkaloid kaktusa meksyka skiego masz problem nie wegetarianina
Meskalina – alkaloid kaktusa meksykańskiego.Masz problem, nie wegetarianina...!
 • Pędy kaktusa meksykańskiego (pejotl), suszone i cięte na plasterki nazywane są guzikami. Można je żuć lub pić gotowy z nich wywar.
 • Powodują halucynacje wzrokowe i wrażenia nierealności.
 • Duże dawki kaktusa powodują śmierć na skutek paraliżu układu oddechowego.
slide36

Zwróć uwagę na wiaderka, puste fiolki, butelki po aerozolu, plastikowe torebki, wężyki gumowe i inne przedmioty, które pojawiły się w twoim domu, w tornistrze twego dziecka, w koszu, w klasie, porzucone na korytarzu.

 • Większość rozpuszczalników i substancji lotnych jest rakotwórcza, uszkadza szpik kostny, płuca mózg i serce, co powoduje zgon młodego człowieka.
przyczyny u ywania rodk w odurzaj cych przez uczni w
Przyczyny używania środków odurzających przez uczniów:
 • Ciekawość poznania zakazanego owocu.
 • Chęć zaimponowania kolegom i otoczeniu.
 • Potrzeba a nawet warunek przynależności do grupy rówieśniczej.
 • Sposób na uniknięcie poczucia osamotnienia i braku kolegów.
 • Forma ucieczki od problemów i trudności szkolnych, osobistych i rodzinnych.
 • Metoda autoterapii w przypadku dolegliwości cielesnych, konfliktów, napięć emocjonalnych i objawów nerwicowych.
slide38
Pierwsze próby zażywania przez narkotyków przez młodego człowieka.Sygnały ostrzegawcze - zmiany w zachowaniu:
 • Nagłe zmiany nastroju i aktywności.
 • Nadmierne łaknienie lub brak apetytu.
 • Spadek zainteresowań ulubionymi zajęciami.
 • Pogorszenie się ocen, wagary, konflikty.
 • Izolowanie się od domowników.
 • Częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy.
 • Wypowiedzi zawierający pozytywny stosunek do narkotyków.
 • Bunt, napady złości,agresja.
 • Niewytłumaczalne spóźnienia, późne powroty lub noce poza domem.
 • Kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu lub też nagły przypływ gotówki.
slide39
Pierwsze próby zażywania narkotyków przez młodego człowieka.Sygnały ostrzegawcze – zmiany w wyglądzie zewnętrznym:
 • Nowy styl ubierania się.
 • Spadek ciężaru ciała.
 • Częste przeziębienia, przewlekły katar, krwawienie z nosa, bóle różnych części ciała.
 • Zaburzenia pamięci.
 • Przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice.
 • Bełkotliwa niewyraźna mowa.
 • Słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania, zapach alkoholu, nikotyny, chemikaliów.
 • Ślady po ukłuciu, ślady krwi na bieliźnie.
 • Brak zainteresowania swoim wyglądem, nieprzestrzeganie zasad higieny.
sprawd czy problem nie le y w twojej rodzinie
Sprawdź czy problem nie leży w twojej rodzinie!
 • Samotni „wdychacze” spalin na dworcach autobusowych, mają ma ogół problemy osobiste, emocjonalne lub związane z konfliktową sytuacją w rodzinie.
 • Kaktusy, grzyby, trawa, lizaki - nigdy nie wiadomo jak zadziałają. Zawsze istnieje wysokie ryzyko śmiertelnego zatrucia lub przewlekłej psychozy.
 • Bądź czujny - póki jeszcze nie jest za późno!
gdzie szuka pomocy
Gdzie szukać pomocy:
 • Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania” 0801 199 990
 • Narkomania Pomoc rodzinie „Pogotowie Makowe” 0801 10 96 96
 • Anonimowa Bezpłatna Info-linia Komendy Stołecznej Policji 0800 120 148
 • Policja 997
 • Pogotowie Ratunkowe 998
wykorzystana literatura przedmiotu
Wykorzystana literatura przedmiotu:

1. Prof. Czesław Cekiera,

Ryzyko uzależnień, TNKUL2001,

2. Prof. Zygfryd Juczyński,

Narkomania, PZWL2002,

3. Lek. Med. Maria Moneta Malewska, Narkotyki w szkole i w domu. Zagrożenie. TWL1995,

4. Nasze dzieci i narkotyki. Poradnik dla rodziców, Wyd. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

slide43
W niniejszej prezentacji wykorzystano zdjęcia narkotyków opublikowane na stronie www.narkotyki.com.pl

Serdecznie dziękuję Państwu za uwagę.

Bożena Wasieczko