pamiatky mesta ko ice n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Pamiatky mesta Košice PowerPoint Presentation
Download Presentation
Pamiatky mesta Košice

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

Pamiatky mesta Košice - PowerPoint PPT Presentation


  • 333 Views
  • Uploaded on

Pamiatky mesta Košice. Vytvoril: MAREK STRAKA 6.A. Keby zahraničný turisti prišli do Košíc,tak by som im ukázal hlavne:. Dóm svätej Alžbety.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Pamiatky mesta Košice' - kennedy-little


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
pamiatky mesta ko ice

Pamiatky mesta Košice

Vytvoril: MAREK

STRAKA

6.A

slide4

Dóm svätej Alžbety je najväčším kostolom na Slovensku s plochou 1200 m² a kapacitou vyše 5000 ľudí a zároveň „najvýchodnejšou“ gotickou katedrálou v Európe.Nachádza sa v strede Hlavnej ulici v Košiciach.Je hlavným chrámom Košickej rímskokatolíckej viery a farským kostolom Farnosti svätej Alžbety v Košiciach. Vonkajšia dĺžka dómu je 60 m, šírka 36 m, výška severnej veže 59 m, hlavnej lode 24 m a bočných lodí 12 m.

slide6

Východoslovenské múzeum so sídlom v Košiciach je jedným z najvýznamnejších a najstarších múzeí na Slovensku. Bolo založené akoHornouhorské múzeum v roku 1872 na popud košického rodáka a člena Uhorskej akadémie vied Imricha Henszlmanna, ktorý po svojej smrti v roku 1888 daroval múzeu vyše 3000 zberateľských kúskov. V roku 1901 bola do užívania odovzdaná dnešná hlavná budova múzea, postavená v reprezentatívnom neorenesančnom štýle.

andr ssyho pal c

Andrássyho palác

Andrášiho palác (staršie 

Andrássyho palác, Andrássyho dvor) je neobaroková budova v Košiciach stojaca na rohu Hlavnej a Bielej ulice.

levo sk dom

Levočský dom

Levočský dom je neskorogotická stavba obytného domu v Košiciach, pochádzajúca z 15. storočia, ktorá sa nachádza na nároží Hlavnej a Univerzitnej ulici.

slide10

Košické divadlo vzniklo na mieste niekdajšej stredovekej radnice, ktorá sa od 16. storočia nevyužívala, ale v roku 1756 v nej zriadili kaviareň, čo bolo v tom čase niečo nové a kaviareň sa stala spoločenským centrom.

Prvá budova Košického divadla bola uvedená do prevádzky v roku 1788, hoci celá budova bola dokončená až o dva roky neskôr. Ako prvé v nej bolo pravdepodobne uvedené predstavenie opery Únos zo Serailu od Wofganga Amadea Mozarta(bolo uvedené v tanečnej sále reduty, keďže divadelná sála bola otvorená až v roku 1790). V divadle sa hrávalo najprv len nemecky, potom od roku 1816 striedavo maďarsky aj nemecky. Okrem divadla bola v budove znovuotvorená kaviareň a miesto si v nej našla aj reduta. Divadelná sála mala kapacitu 500 divákov.

slide12

Na parcele, kde dnes stojí Župný dom, kedysi stávali dva honosnejšie meštianske domy. Súčasnú budovu naprojektoval architekt cisárskej komory vo ViedniJán Langer v barokovo-klasicistickom štýle. Výstavba prebiehala v roku 1779. Do súčasnej podoby bol palác upravený až v rokoch 1887 až 1889 inžinierom Gustávom Markóom podľa projektu architekta Vojtecha Gerstera. Upravený bol predný i zadný trakt budovy a boli vystavané drobné bočné krídla. V rokoch 1960 a 1961 prešiel Župný dom čiastočnou úpravou a v rokoch 1971 až 1975 bola vykonaná generálna oprava a prestavba na múzeum. Ďalšia rekonštrukcia, tentokrát fasády, potom nasledovala v roku 2005.

slide14

Ich budovanie bolo rozšíreným spôsobom manifestácie viery v katolickych krajinách najmä v 17. a 18.storočí. Tieto stĺpy sa takto stali jedným z najviditeľnejších

znakov barokovej architektúry.

Mariánske stĺpy sa stavali na slávu Panny Marie, často na znak vďaky za ukončenie moru či inú významnú pomoc. Účelom stĺpov Najsvätejšej Trojice bola obvykle oslava cirkvi a viery, motív moru však mohol tiež niekedy zohrať svoju úlohu.

Stĺpy Panny Márie a Najsvätejšej Trojice sú typom samostatne stojacich stlpov s kresťanskou tematikou. Označujú sa aj ako morové stĺpy, alebo podľa typu zasvätenia ako mariánske či trojičné stĺpy.