fontlar yazi t pler n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
FONTLAR (YAZI TİPLERİ) PowerPoint Presentation
Download Presentation
FONTLAR (YAZI TİPLERİ)

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 24

FONTLAR (YAZI TİPLERİ) - PowerPoint PPT Presentation


 • 579 Views
 • Uploaded on

FONTLAR (YAZI TİPLERİ). YAZI TİPİ NEDİR?. Yazı tipi, sayılar, semboller ve karakterler topluluğudur. Bir yazı tipi belirli bir yazı biçimiyle birlikte boyut, aralık ve sıklık gibi başka nitelikleri de tanımlar. YAZI TİPLERİ LİSTESİ. 1  Serif 2  Sans serif 3  Semiserif 4 Tek Aralıklı

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

FONTLAR (YAZI TİPLERİ)


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
yazi t p ned r
YAZI TİPİ NEDİR?

Yazı tipi, sayılar, semboller ve karakterler topluluğudur. Bir yazı tipi belirli bir yazı biçimiyle birlikte boyut, aralık ve sıklık gibi başka nitelikleri de tanımlar.

yazi t pler l stes
YAZI TİPLERİ LİSTESİ
 • 1 Serif
 • 2 Sansserif
 • 3 Semiserif
 • 4 Tek Aralıklı
 • 5 Script
  • 5.1 BrushScripts
  • 5.2 Calligraphy
  • 5.3 Handwriting
  • 5.4 Diğer
 • 6 Blackletter
 • 7 Latin olmayan
 • 8 Unicode
 • 9 Dingbat/Symbol
 • 10 Diğer
sans serif
SANS SERIF

SansSerif, bilgisayar  ve özellikle yazılı-görsel medyalarda kullanılan yazıların biçimleri bakımından ayrılmış olduğu bir grubun ismidir.

Ana özelliği harflerin uç kısımlarındaki çengel, çentik, çıkıntı gibi görüntüleri olmamasıdır, bu sayede en üst seviyede estetik sağlanmış olur. Ancak çok uzun yazılarda, okuyucu konsantre oldukça yazıların sanki birbirine geçtiğini hisseder ve gözler çok çabuk yorulur. Bu gruptaki fontlar daha çok levhalar, başlıklar, kısa çocuk kitapları gibi kısa ve estetik kaygısı mevcut yerlerde kullanılır.

slide5

Diğer çentikli fontlar ise çok yaygın olarak kitaplarda, ansiklopedilerde kullanılmaktadır. Sağladığı en büyük fayda gözleri yormaması, anlaşılır olmasıdır. Harf uçlarında eklenmiş çıkıntılar harfleri daha belirgin ve anlaşılır kılmaktadır ve bu sayede gözler bir harfi tam görebilmek ve beyne iletebilmek için çok daha az vakit harcamakta ve sonuç olarak daha geç yorulmaktadır.

slide6

Dünyada binlerce yazı tipi bulunmaktadır,Bir çok yazı tipi bir önceki sayfada olan sans-serıf grubuna girer.Zamanımız kısıtlı olduğu için biz burada en bilinenleri anlatacağız.Şimdi de anlatacağımız fontları ve hangi gruba girdiklerini yazalım;

1)Italic SansSerif

2)Arial SansSerif

3)Times New Roman  Serif

4)Papyrus BrushScripts

5)GillSans SansSerif

italic
Italic

Matbaacılıkta,İtalik yazı tipi kaligrafik el yazısı formuna dayalı bir yazı tipidir. Hattatlıktan gelen etkisi nedeniyle, bu yazı genellikle hafifçe eğiktir.Bu yazı tipi roman tipinde de sıklıkla kullanılır.

İtalik tip ilk olarak 1501 yılında Aldus Manutius ve Aldine Press tarafından İtalya’da Virgil yayınında kullanılmıştır.

slide8

BÜYÜK HARFLER

KÜÇÜK HARFLER

slide9

RAKAMLAR VE TÜRKÇE HARFLER

arial
Arial

Arial veya yaygın olmayan adıyla Arial MT, sans-serif stilinde bir yazı tipi. Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemine sahip cihazlarda bulunmaktadır.

1982 yılında; MonotypeCorporation adlı bir şirketin isteği üzerine, RobinNicholas ve PatriciaSaunders öncülüğündeki 10 kişilik bir grup tarafından tasarlanmıştır.

times new roman
Times New Roman

Times New Roman, serif bir yazı tipidir. İlk olarak TheTimes gazetesi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 1931 yılında Monotype'ın İngiltere kolunda olan StanleyMorison ve Victor Lardent tarafından tasarlanmıştır. StanleyMorison'ınTheTimes'ın basımının kötü olduğu ve bunun arkasında da tipografinin yattığını söyleyen bir makalesinden sonra üretilmiştir. Yazı tipi TheTimes'ın reklam kolundan olan Lardent tarafından çizilmiş ve Morison tarafından denetlenmiştir. Bundan önceki yazı tipine "TimesOld Roman" (Times Eski Roman) denildiği için Morison'ın tasarımı "Times New Roman" adını aldı ve TheTimes gazetesinde ilk kez 3 Ekim 1932 günü kullanılmaya başlandı. Bir yıl sonra, yazı tipi ticari amaçla da kullanılmaya başlandı. TheTimes gazetesi, Times New Roman'ı 40 yıl boyunca kullandı, fakat 1972 yılında yazı tipini değiştirdi.

Bazı uzmanlar yazı tipinin William StarlingBurgess tarafından üretilmiş bir yazı tipini taban olarak aldığını iddia etmektedir. Bu teori halen tartışmalıdır.

papyrus
Papyrus

Papyrus, grafik tasarımcı, illüstratör  ve web tasarımcı ChrisCostello tarafından tasarlanmış yaygın olarak kullanılan bir yazı tipidir.

Papyrus, antik bir görünüm elde edilmek istenilen yerlerde sıklıkla kullanılır, özellikle de kafe ve kilise broşürlerinde.

ComicSans'a böyle olmuştu. Bunun gereksiz olduğunu düşünen grafik tasarımcıları, ki buna ChrisCostello da dahil, Papyrus'a sık sık eleştirmiştir.

Papyrus, Windows'da birçok Microsoft programında varsayılan olarak gelir.Mac OS X'de ise Papyrus yazı tipi temel kurulumun bir parçası olarak gelir (2003'de yayımlanan 10.3 Panther sürümünden beri).

gill sans
GillSans

GillSans, EricGill tarafından tasarlanan, 1928 ve 1930 yıllarında Monotype şirketince çıkarılan bir yazı tipi.

Edward Johnston'ın Londra metrosu için hazırladığı yazı tipi üzerine geliştirilen GillSans, çıktığı günden bu yana çok yönlü kullanılabilirliği sık sık kullanılmıştır.

GillSans dünya çapında tanınan birçok kuruluşun yazışmalarında ve belirtkelerinde kullanılan bir yazı tipidir. GillSans'ın yayıncılıkta çok kullanılanMac OS X ile birlikte gelmesi, bu yazı tipinin birçok kitap, reklam ve işarette kullanılmasını sağlamıştır.

font olu turma
FONT OLUŞTURMA

Internet üzerinden araştırdığınızda yığınla hazır font bulabilirsiniz, hem de ücretsiz. Ancak bu durumda kullandığınız o fontun herkes tarafından kullanılacağından veya daha önce kullanılmış olduğundan emin olabilirsiniz. Kendi fontunuzu oluşturmayı hiç düşündünüz mü ? Hatta daha iyisi, kendi el yazınızı font haline getirmeyi? Bu şekilde kişisel kullanım ve tasarımlarınızda hiç çekinmeden kullanabileceğiniz bir yazı fontu elde etmiş olurdunuz, tamamen size ait.

MyScriptFont‘un ardında yatan temel düşünce işte bu, el yazınızdan yazı fontları oluşturmak. Alfabedeki her harf için farklı tasarımlar yapabilir veya hazır olan harfler üzerinde oynama yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey biraz çizim becerisi ve bir tarayıcı.

Peki bu font oluşturma işini nasıl yapıyoruz?

1 myscriptfont com zerinden ablonu ndirin
1 – myscriptfont.com Üzerinden Şablonu İndirin

Başlamak için site üzerinde sunulan şablonu (template) indirip yazıcıdan çıkartmanız gerekiyor. Bu şablon iç kısımlarına harfleri çizmeniz gereken çizgilerden oluşuyor.

slide20

Bu şablonu yazıcıdan çıkarttıktan sonra harfleri ve sayıları dilediğiniz gibi siyah marker kullanarak oluşturabilirsiniz. Koyu bir renk olması yeterli (mesela mavi). Eğer marker kullanmayacaksanız kesinlikle keçeli kalem kullanın. Çünkü bazı tükenmez kalem çizimleri tarattırıldığında iyi sonuç vermeyebiliyor. Tasarlamayı bitirdiğinizde dolu şablonu tarayıcınızdan 150dpi veya 300dpi seçeneklerinden biriyle taratın.

Şablon ‘greyscale’ ve ‘portrait’ modlarında taratılmalı ve JPG, TIFF veya PNG olarak kaydedilmelidir. Dosya boyutu maksimum 2MB veya 6000×9000 piksel olabilir.

2 yeni fontunuzu y kleyin
2 – Yeni Fontunuzu Yükleyin

Tarayıcınızdan elde ettiğiniz görüntüyü MyScriptFont web sitesine upload etmelisiniz.

Daha sonra bu fonta isim verebilir ve formatını ayarlayabilirsiniz (TFF, OTF veya SVG). Ayarlamaları yaptığınızda “send file” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Font dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra onu bilgisayarınıza indirebileceksiniz.

3 fontu y klemek
3 – Fontu Yüklemek

Fontu kullanmaya başlamadan önce onu bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir.

Windows kullanıcıları “Denetim Masası”na giderek ‘Fontlar’ kısmını açmalı. Daha sonra MyScriptFont’dan indirdiğiniz font dosyasını bu bölüme kopyalamanız gerekmektedir. Siz kopyalamayı yaptığınız anda işlemler otomatik olarak yapılır ve font kullanıma hazır hale gelir.

slide23

Daha sonra kullanacağınız programlarda yazı tipi bölümünde kendi el yazınızı görebileceksiniz.

kaynak a
KAYNAKÇA

http://www.fonttr.com

http://www.tr.wikipedia.org

http://www.bilgiseven.com