Download
1 / 37

DANE INFORMACYJNE - PowerPoint PPT Presentation


 • 80 Views
 • Uploaded on

DANE INFORMACYJNE. Nazwa szkoły: ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 IM. PRZYJAŹNI POLSKO - NORWESKIEJ ID grupy: 97/9_MF_G1 Kompetencja: MAT - FIZ Temat projektowy: Prąd Semestr/rok szkolny: SEMESTR 3 ROK SZKOLNY 2010/2011. Nasza grupa 97/9_MF_G1.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'DANE INFORMACYJNE' - katen


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Dane informacyjne
DANE INFORMACYJNE

 • Nazwa szkoły:

 • ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 IM. PRZYJAŹNI POLSKO - NORWESKIEJ

 • ID grupy:

 • 97/9_MF_G1

 • Kompetencja:

 • MAT - FIZ

 • Temat projektowy:

 • Prąd

 • Semestr/rok szkolny:

 • SEMESTR 3 ROK SZKOLNY 2010/201107 03 2011 pierwsze spotkanie w trzecim semstrze
07.03. 2011– Pierwsze spotkanie w trzecim semstrze

 • Zaczynamy nowy semestr, zaczynamy nowy projekt, po dość burzliwej dyskusji , wybieramy temat „PRĄD” . Temat ważny , w końcu jest to zjawisko, które jest nam potrzebne prawie na każdym kroku, ciągle się słyszy o sposobach wytwarzania prądu, o ekologii, o elektrowniach atomowych , o tym że kiedyś braknie nam prądu. My jesteśmy w Technikum samochodowym więc prąd elektryczny w samochodzie jest nam nie obcy, a dobrze będzie coś na jego temat więcej się dowiedzieć. Omówimy podstawowe prawa rządzące przepływem prądu, jego wytwarzaniem oraz praktycznym zastosowaniem .


14 03 2011 elektryczne podstawy
14.03.2011 – elektryczne podstawy

 • Na początek fundamentalne podstawy dotyczące prądu : natężenie, napięcie , opór elektryczny. Budujemy prosty obwód elektryczny , na niskim napięciu, pierwszy próby pomiarowe, mamy nawet wyłącznik. Nie mylimy amperomierza z woltomierzem :) , na szczęście mamy niskie napięcie.


21 03 2011 z pr dem za pan brat a nasz brat to dzi ohm
21.03. 2011 z prądem za pan Brat , a nasz brat to dziś Ohm

 • W elektryczności są prawa, podobno najprostsze to prawo Ohma. Sprawdzamy je, pomiary, wykresy, nawet się to zgadza. Analiza dokładności mierników, błędy pomiarowe. Czasem to bywa dość skomplikowane, zwłaszcza pojąć kwestię dokładności pomiarów, błędów pomiarowych . Badamy prawo Ohma za pomocą zestawu pomiarowego SONDa


Elektryczne podstawy
Elektryczne podstawy

Rezystancja jest miarą oporu, z jakim element przeciwstawia się przepływowi

prądu elektrycznego. Zwyczajowo rezystancję oznacza się symbolem R.

Jednostką rezystancji w układzie SI jest om (1 Ω).

Odwrotność rezystancji to konduktancja, której jednostką jest simens.

Dla większości materiałów ich rezystancja nie zależy od wielkości przepływającego prądu

lub wielkości przyłożonego napięcia. Prąd i napięcie są wtedy do siebie proporcjonalne,

a współczynnik proporcjonalności to właśnie rezystancja.

Zależność ta znana jest jako prawo Ohma.

Miarą oporu, z jaką dany materiał przeciwstawia się przepływowi prądu elektrycznego,

jest rezystywność. Jeżeli znamy wymiary geometryczne elementu i

rezystywność materiału, z jakiego został wykonany, to jego rezystancję obliczamy według wzoru:                             

gdzie L - długość elementu, S - pole przekroju poprzecznego elementu,

ρ - rezystywność materiału.


Opór i Prawo Ohma

 • Prawo Ohma mówi, że natężenie prądu stałego I jest proporcjonalne do całkowitej siły elektromotorycznej w obwodzie zamkniętym lub do różnicy potencjałów (napięcia elektrycznego) między końcami części obwodu niezawierającej źródeł siły elektromotorycznej. Prawidłowość tę odkrył w 1827 roku niemiecki fizyk, profesor politechniki w Norymberdze i uniwersytetu w Monachium Georg Simon Ohm. Można ją opisać jako:

 • Współczynnik proporcjonalności w tej relacji nazywany jest konduktancją, oznaczaną przez G.

 • lub w ujęciu tradycyjnym:

 • Odwrotność konduktancji nazywa się oporem elektrycznym przewodnika:

 • Prawo Ohma określa opór elektryczny przewodnika:
28 03 2011 pomiary w grupach
28.03.2011 Pomiary w grupach

 • Marzec się już powoli kończy, miesiąc nauki za nami, nasze spotkania nawet nabierają rumieńców. Uczymy się pracy w grupach, czasem to trudne , pomysły są różne i mądre i głupie, jak to w życiu. Dziś historia dalej się toczy, wyznaczamy opór oporników różnych , no i żarówki, mamy do tego specjalne zestawy walizkowe. Pomiary są fajne i przyjemne, obwody można złożyć według instrukcji. Dziś też sporo dyskusji i przydziały zadań projektowych. W parach mamy coś kombinować i wykorzystać swą wiedzę z fizyki, mechatroniki, może coś w przyszłości z tego fajnego wyjdzie.


04 04 2011 op r przewodnika jest nie do przeskoczenia

Badamy opór przewodnika w zależności od jego długości, pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :)

04.04.2011 – opór przewodnika jest nie do przeskoczenia 


11 04 2011 potyczek elektrycznych ci g dalszy
11.04.2011 – potyczek elektrycznych ciąg dalszy pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 

 • Zabawa elektryczna trwa, chociaż dziś trochę się komplikuje, łączymy oporniki : szeregowo i równolegle, mieszamy rodzaje połączeń, okazuje się, że są wzory, no i nawet doświadczalnie daje się je sprawdzić. Podgrzewamy trochę oporniki , temperatura też wpływa na opór, znowu kolejny wzór, ale na szczęście są tablice na maturze, więc może nie wszystko trzeba pamiętać.


18 04 2011 prawa kirchhoffa
18.04.2011 – prawa Kirchhoffa pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :)

 • Dziś idą na tapetę prawa Kirchhoffa , pierwsze i drugie. Obwody trochę się komplikują, ale dajemy radę. Udaje się nam potwierdzić je doświadczalnie, to jest naprawdę satysfakcjonujące, bo okazuje się , że doświadczenie potwierdza teorię, czasem są jakieś drobne odchyłki, ale jest dobrze. No i mają zastosowanie w : a)I prawo Kirchhoffa umożliwia obliczanie prądów w obwodach nie rozgałęzionych z dowolną ilością źródeł.b) II prawo Kirchhoffa umożliwia obliczanie napięć między dwoma dowolnymi punktami obwodu.c) II prawo Kirchhoffa umożliwia zapisywanie napięcia całkowitego dowolnej gałęzi obwodu.d) I i II prawo Kirchhoffa umożliwiają obliczenie prądów i napięć w obwodach rozgałęzionych z dowolną ilością źródeł.Wiele jeszcze innych, nie wszystko jest czas opisać , oby w głowie zostało.


Schemat i prawa kirchhoffa
Schemat I prawa Kirchhoffa pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 


27 04 2011 uk ad elektryczny samochodu
27.04.2011 – układ elektryczny samochodu pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :)

Dziś zajęcia prowadził Robert Piórek , zapalony domowy elektryk, mechanik, tzw. złota rączka. Omówił schemat elektryczny samochodu, instalację niskiego i wysokiego napięcia, podstawowe jego elementy.


09 05 20110 troch elektroniki
09.05.20110 Trochę elektroniki pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 

 • Dziś trochę elektroniki ,poznajemy co to jest dioda półprzewodnikowa, tranzystor, jaką to spowodowało rewolucję w elektronice. Montujemy obwód, aby wyznaczyć charakterystykę prądowo-napięciową diody i tranzystora. Obwód dość skomplikowany. Wiele fajnych rzeczy można o diodach wyczytać w sieci, mnie się podoba strona http://diody.info/ , diody LED są świetne, a nasz fizyk opowiedział nam już o nadchodzących diodach OLED :)


16 05 2011 budowa ar wki
16.05.2011 Budowa żarówki pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 

 • Dziś temat wydaje się bardzo prosty, omawiamy budowę zwykłej żarówki, historię jej powstania, zmiany jakie przyniosła w życiu człowieka, kiedy to ciemności nocy zostały rozwiane, do takiego stanu, że dziś mówi się o niebie zaśmieconym światłem  Montujemy prosty obwód , aby wyznaczyć moc żarówki .


23 05 2010 prezentacja roberta pi rka i damiana dery
23.05.2010 prezentacja Roberta Piórka i Damiana Dery pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :)

 • Dziś prezentacja młodych i zdolnych , pokazali nam swój projekt . nazwany Widmowa makatka LED. Jest to prosty ‘mobilny’ układ z pięcioma kolorowymi diodami LED. Ciekawe efekty świetlne powstają podczas poruszania płytki, zwłaszcza w ciemności. Współpracujące ze sobą generatory powodują przypadkowe włączanie na różne czasy LED-ów. Dają one świetliste wzory składające się z różnokolorowych kropek lub pasków o różnych długościach. W ten sposób powstaje widmowa, elektroniczna makatka. Urządzenie ma niewielkie wymiary i jest w pełni mobilne - dlatego może być atrakcyjnym wyposażeniem indywidualnym na dyskotekach lub spektaklach teatralnych. Trochę się chłopak napracował, ale widać, że był dumny z tego, że to działa.


Widmowa makatka led
Widmowa makatka LED pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 


23 05 2011 centralny zamek w samochodzie
23.05.2011 Centralny zamek w samochodzie pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 

 • Prawie każdy ma samochód, prawie każdy samochód ma 4 , 5 drzwi, prawie każdy wie, ile trzeba się nabiegać, aby je otworzyć, ale każdy wie, że jest coś takiego jak centralny zamek. Zbudowaliśmy taką poglądową makietę, która pozwoli każdemu uczniowi naszej szkoły pokazać, jak to działa, z jakich elementów się składa 


Centralny zamek w samochodzie
Centralny zamek w samochodzie pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 


I jego sterowanie
i jego sterowanie pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 


23 11 2010 alternatywne r d a energii
23.11.2010 alternatywne źródła energii pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :)

Dziś temat ciekawy i kontrowersyjny Alternatywne źródła energii - inne niż klasyczne źródła energii, jakimi są paliwa naturalne. Należą do nich: energia słoneczna, pływów, biomasy, wiatrowa energia odnawialna. Wiele jest tego w sieci, koledzy też przygotowali prezentacje. Dyskusja też była, wiadomo , że każdy z nas chce mieć tyle energii, aby żyć na osiągniętym poziomie, a przyszłość chyba jednak nie przedstawia się tylko w różowych kolorach.


06 06 2011 pr d zmienny
06.06.2011 – prąd zmienny pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 

Bateria, akumulator, każdy to ma , każdy wie, że jest tam plus i minus, czyli prąd stały. Dziś poznajemy prąd zmienny, jego przebiegi, sporo wzorów, jak się go wytwarza, przesyła, jakie ma zastosowanie. Badamy też napięcie w sieci, jest napięcie około 230 V, badaliśmy też różne natężenia w zależności od przyłączonego urządzenia. Wszystko to pod bacznym okiem nauczyciela, bo to już wysokie napięcie , a zarazem niebezpieczne.


06 06 2011 zabawa z kula plazmow
06.06.2011 zabawa z kula plazmową pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 

Dziś fajne zajęcia , bawimy się kulami plazmowymi, badamy świecenie różnych gazów pod wpływem przepływu prądu o bardzo wysokim napięciu. Badamy świecenie : wodoru, helu, argonu, w pracowni są też rury wyładowcze, tzw. skala próżni, ale z 5 , świeciły tylko 3, było sporo przebić , ale daliśmy radę. Dowiedzieliśmy się , że neony świecą na kolorowo, nie dlatego, że są pomalowane, ale dlatego , że to gazy świecą :)


13 06 2011 wytwarzanie energii w samochodzie
13.06.2011 – Wytwarzanie energii w samochodzie pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 

Dziś bierzemy pod rozważania temat energii w samochodzie, wszyscy wiemy, że jest akumulator. Poznajemy zasadę jego działania, rodzaje , wielkości, podstawowe parametry, różnice w mocach i przeznaczeniu do różnych typów samochodów. Poznajemy też budowę alternatora samochodowego , czym się różni od prądnicy ?


W naszej pracowni
W naszej pracowni pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 


20 06 2011 instalacja lusterka samochodowego
20.06.2011 – instalacja lusterka samochodowego pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :)

Dziś podsumowujemy też mini-projekt pt. Lusterko samochodowe. Oczywiście mamy prawdziwe lusterko od samochodu Astra II , które jest elektryczne i podgrzewane. Zrobiliśmy odpowiedni schemat, w którym istnieje możliwość podłączenia zasilania, oraz dokonania pomiarów prądu, a tym samym wyznaczenie zużywanej mocy. Bardzo praktyczne i pouczające zagadnienie. Okazuje się raz kolejny, że praktyczne zagadnienia pozwalają zrozumieć lepiej „teorię” , która czasem wydaje się kompletnie niezrozumiała i oderwana od rzeczywistości.


Nasza praca
Nasza praca pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 


W trakcie pomiar w
W trakcie pomiarów pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 


Pomiary elektryczne
Pomiary elektryczne pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :) 

Chłopaki w pomiarowej akcji 


27 06 2011 produkcja energii elektrycznej
27.06.2011 – Produkcja energii elektrycznej pola przekroju, rodzaju materiału z którego jest wykonany. Okazuje się że to wszystko ma znaczenie, szkoda że nie mamy przewodnika ze złota, byłoby zapewne ciekawiej. Obejrzeliśmy też strony firm energetycznych , gdzie pisze się o stratach energii w czasie jej przesyłu, a także straty wynikające z kradzieży prądu, okazuje się, że są to też straty spore, a płacimy za nie my wszyscy , czyli odbiorcy prądu, oczywiście Ci uczciwi :)

Dziś temat teoretyczny , analizujemy sposoby wytwarzania energii elektrycznej na świecie, jej strukturę, procentowy udział poszczególnych sposobów wytwarzania : spalanie paliw, elektrownie wodne, alternatywne źródła energii, oraz elektrownie atomowe. Wielka dyskusja została wywołana w kontekście budowy elektrowni atomowych w Polsce, przy jednoczesnej decyzji o ich zamykaniu w Niemczech.


Na zako czenie elektroniczny gad et prezentacja konrada czemplika
Na zakończenie – elektroniczny gadżet prezentacja Konrada Czemplika

Dziś Konrad Czemplik prezentuje swoją pracę, a mianowicie urządzenie zwane "klaskaczem" Zmontował układ z części zakupionych w sklepie internetowym. Wygląda to całkiem fajnie, urządzenie reaguje na klaśnięcia, włączając się i wyłączając, jednocześnie nie reaguje na rozmowy, czy śmiechy, szurnięcia krzesłami. Układ nadaje się doskonale do zdalnego sterowania lampką nocną, żaluzjami itp. Układ posiada obwód zerowania po włączeniu zasilania. Pogratulowaliśmy Konradowi występu, włożonej pracy, a nade wszystko , że urządzenie działa.27 06 2011 ostatnie spotkanie w semestrze drugim
27.06.2011 – ostatnie spotkanie w semestrze drugim Konrada Czemplika

Spotkaliśmy się, aby podsumować kolejny semestr naszej pracy, różnie to bywa, było wiele wspomnień, omawialiśmy co zostało zrobione, co się nie udało. Zapoznaliśmy się też z kursami e-learningowymi, każdy z nas parę ich zrealizował. Reszta będzie jako zadanie domowe oraz na nowy semestr. Każdy z nas przerobił też testy na platformie. Wydaje się , że ten semestr lepiej przepracowaliśmy niż poprzedni. Wynika więc , że zebrane doświadczenie plus nadchodzące wakacje, a po nich nowa energia do pracy spowoduje, że kolejny semestr będzie jeszcze lepszy 


ad