Etanol (C2H5OH) v ľudskom organizme
Download
1 / 9

- PowerPoint PPT Presentation


 • 78 Views
 • Uploaded on

Etanol (C2H5OH) v ľudskom organizme. História :

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - joyce


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Hist ria

Etanol (C2H5OH) v ľudskom organizme

História :

V prehistorických dobách sa etanol nikdy v strave človeka nevyskytoval a jeho objavenie sa datuje na dobu pred 10.000 rokmi. Prvé doklady o konzumácii alkoholických nápojov sú z 7. – 5. tisícročia pr.n.l. z Blízkeho východu.V Chamurapiho zákonníku sú uvedené niektoré články trestajúce opilstvo a výrobu alkoholických nápojov. 


Hist ria

Metabolizmus v ľudskom organizme :

 • Alkohol je síce prírodná látka, ale rovnako tak aj bunkový jed.

 • Napriek tomu sme na jeho metabolizmus vybavení – niekto lepšie a niekto horšie. Jedná sa zrejme o jeden z kľúčových faktorov individuálnej odpovedi na požitie alkoholu.  Pri nadužívaní etanolu je organizmus poškodzovaný nielen samotným etanolom, ale hlavne jeho metabolitmi, preto je doležité študovať jeho metabolizmus a následne pozorovať toxické efekty na rozne orgány, hlavne pečeň a tráviaci trakt.

 • Konzumovaný alkohol je z 90-98% odstránený z organizmu troma metabolickými cestami:

  1) Alkoholdehydrogenázou (ADH)

  2) Mikrozomálny etanolový oxidačný systém (MEOS)

  3) Katalázou

 • Zostávajúce množstvo etanolu sa vylúči z tela dychom, potom a močom.


Alkoholdehydrogen za
Alkoholdehydrogenáza

 • Alkoholdehydrogenáza je enzým, ktorý katalyzuje premenu primárnych a sekundárnych alkoholov na zodpovedajúce aldehydy či ketóny.  Je prítomný v žalúdku a v pečeni a katalyzuje oxidáciu etanolu na acetaldehyd za súčasnej redukcie NAD :

 • CH3CH2OH +NAD+ → CH3CHO + NADH+ H+ 

 • Okrem toho príjem alkoholu zvyšuje tvorbu špecifických pečeňových enzýmov z rodiny P450 (prednostne potom enzým CYP2E1), ktoré sú často aktívnejšie u alkoholikov. Tieto enzýmy, ktoré odbúravajú vačšinu pre telo cudzorodých látok sú súčasťou detoxifikačného systému, ktorý je nazývaný Fáza 1. V tesnej návaznosti ďalej vstupujú do Fáze 2, kde sú spojené s ďalšími chemickými skupinami a vďaka nim dosiahnu vačšieho stupňa rozpustnosti a možu tak byť vylúčené z tela. K Fázi 2 patrí glutathion, ktorý je známy ako najsilnejší antioxidační enzým a lapač voľných radikálov.


Hist ria

Plynie z toho niekoľko zaujímavých východisiek :

Prečo ľudia konzumujúci kvantá alkoholu vyzerajú starší než v skutočnosti sú?

Prečo sú celkovo schátralí a ich pleť nedosahuje významných kvalít?

Odpoveď je v predchádzajúcom texte. Ak má jedinec vďaka príjmu alkoholu aktívnejšiu CYP2E1, pri odbúravaní alkoholu vo Fáze 1 vzniká ohromné množstvo veľmi reaktívnych látok. Bohužiaľ, limitujúca je v tomto ohľade Fáza 2, ktorá obvykle nestačí tomuto náporu čeliť a eliminovať takto potentné častice. Alkoholici podstupujú gigantický oxidačný stres a významne vyčerpávajú enzýmy odvodené od glutathionu. Zmeny koncentrácie sírnatých aminokyselín v krvi sú u alkoholikov časté, príkladom je taurín, ktorý sa podieľa na tvorbe glutathionu. Nie je preto divu, že vysoký príjem alkoholu je spojený i s vyšším rizikom rakoviny. Ten, kto sa často oddáva alkoholovému opojeniu by rozhodne mal dbať na vyšší príjem antioxidantov - vitamín C, vitamín E, selen, betakarotén, atd


Ak je biologicko chemick podklad opice alebo kocoviny
Aký  je biologicko-chemický podklad „opice“ alebo „kocoviny“  ?

 • Existuje mnoho teorií, ktoré  vysvetľujú príčiny tzv. opice - priame a nepriame účinky alkoholu na metabolizmus . Po prehýrenej noci je vám najskôr zle. Nielenže ste masívne zaťažili pečeň odbúravaním alkoholu, ale vo vašom organizme momentálne koluje vysoké množstvo acetaldehydu ako produktu vznikajúceho pri dehydrogenácii etanolu. Celú noc boli vaše nadobličky v dosledku stresovej odpovedi na alkohol stimulované k produkcii hormónu kortizolu. Ak ste išli spať až k ránu a máte po prebudení kruhy pod očami, jedná sa o dosledek zvýšeného adrenokortikotropného hormonu (ACTH). Tento efekt nastává v okamžiku, kedy sú nadobličky už natoľko vyčerpané, že na permanentnú stimuláciu vplyvom ACTH nie sú schopné odpovedať zvýšenou produkciou kortizolu. Pod vplyvom takto vyčerpaných zásob kortizolu, ktorý má okrem iného za úlohu mobilizáciu energetických rezerv, chýba aj glukóza. To sa može prejavovať bolesťami hlavy a únavou. 


Pre o ste druh de po ve ierku opuchnut
Prečo ste druhý deň po večierku opuchnutý? „kocoviny“  ?

 • Može za to hormón aldosterón, ktorý je stimulovaný priamo stratami tekutín, ale aj zvýšeným ACTH. Obvykle začínate ten istý deň v noci alebo hneď ráno s doplňovaním tekutín, čo je určite dobre. Pite hlavne vodu. Aldosterón je však stále zvýšený, čo vedie k paradoxnej reakcii - enormne zadržujete tekutiny a výsledkom je práve opuchnutá tvár. Ak chcete tomuto efektu čiastočne predísť pijte pri samotnej konzumácii alkoholu vodu. Alkohol a aldehyd zasahujú najviac pečeň a nervový systém. Dochádza k narušeniu látkovej premeny sacharidov, lipidov, ale aj k ďalším metabolickým zmenám. Alkohol je prednostne metabolizovaný pred všetkými živinami. Pre športovcov je doležitá informácia o predlžení resyntézy glykogénu vo svaloch. Ak potrebujete obnoviť glykogén, príjem alkoholu nie je rozhodne vhodný. Zvlášť ak vás hneď druhý deň čaká náročný tréning. Uvádza sa, že jedno pivo može predlžit obnovovací proces glykogénu až o 2 hodiny.


Pre o maj udia r znu toleranciu k alkoholu
Prečo majú ľudia rôznu toleranciu k alkoholu? „kocoviny“  ?

 • Uvádza sa, že ľudia vykazujú až 300% rozdiely v schopnosti jeho odstránenia z krvi. Čím to je? ¨

 • Čiastočné vysvetlenie poskytuje nová genetika. Určite ste už počuli o tom, že mnohí Aziati sa ľahko opijú aj po kvapke alkoholu. Za všetko može mitochondriálny enzým aldehyddehydrogenáza, ktorý chýba u 50% azijskej populácie. V géne, ktorý kóduje aldehyd dehydrogenázu sa vyskytujú mutácie, ktoré majú za následok zníženú aktivitu enzýmu a následné hromadenie aldehydu v krvi. Podobne aj v génoch pre enzýmy z rodiny P450 a pre alkoholdehydrogenázu sú popisované mutácie, ktoré možu ovplyvniť dynamiku odbúravania alkoholu. Dobrou správou je, že tieto mutácie sa dajú už v dnešnej dobe testovať. 


Je vobec mo n aby mal alkohol aj nejak pozit vne inky na organizmus
Je vobec možné, aby mal alkohol aj nejaké pozitívne účinky na organizmus ?

 • Áno, je. Bol dokázaný pozitívny vplyv na kardiovaskulárnu sústavu kvoli obsiahnutým fenolom a hlavne prítomnosti jedného z najsilnejších antioxidantov - resveratrolu. V kvalitnom červenom víne je jeho obsah až 9krát vyšší v porovnaní s bežným bielym vínom. 


Akujem za pozornos
Ďakujem za pozornosť! účinky na organizmus ?

Alexandra Mosejová, 2.D