nerium oleander
Download
Skip this Video
Download Presentation
Nerium oleander

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Nerium oleander - PowerPoint PPT Presentation


  • 151 Views
  • Uploaded on

Nerium oleander.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Nerium oleander' - jovan


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3
Akdeniz ve Ege'nin doğal bir taksonu olan N. Oleander bütün ılıman yörelerimizde park bahçe ve yollarda çit, perde ve gruplar halinde başarı ile kullanılmaktadır. Akdeniz çevresinde maki formasyonu içerisinde ya da seyrek kızılcam ormanlarında, çok kere Ilgın ve Hayıt ile bir arada bulunur. Zehirli bir bitkidir. Bir gram kuru yaprağı bir insanı öldürebilir.
slide5
Çoğunlukla 2 ile 3 bazen de 5 metreye kadar ulaşan sık dallı bir çalı ya da bir ağaç görünümündedir. Folikül meyve 10-18 cm boyunda ve tohumlar 4 mm dir.
slide6
Kırmızı, beyaz, pembe ve nadiren sarı renklerde düz, yarı katmerli veya katmerli dayanıklı çiçekleri, Haziran-Ekim aylarında açar. Doğal yetişen bireylerin çiçekleri 3cm çapında ve pembe gül rengindedir.
slide8
Güneşli, sıcak, kurak veya drenajı iyi olmak şartıyla rutubetli yerlerde de kaplı fidan kullanılarak başarıyla yetiştirilebilir. Serin yerlerde çiçek verimi düşer, soğuk etkileri ve don zararları gözlenir. Hızlı büyümesi, rüzgara, tuz serpintilerine ve hava kirliliğine dayanması sahil ve tatil kentlerinde ona geniş bir kullanım alanı sağlar.
slide11
Park ve bahçe düzenlemelerinde, gruplar halinde ve soliter olarak kullanılabilir. Set bitkisi veya sınırlandırma amaçlı olarak kullanılabilir. Özsuyu insan için zehirli özellik taşımaktadır.