4 th grade money math ping pong n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
4 th Grade Money Math Ping-Pong PowerPoint Presentation
Download Presentation
4 th Grade Money Math Ping-Pong

Loading in 2 Seconds...

  share
play fullscreen
1 / 69
Download Presentation

4 th Grade Money Math Ping-Pong - PowerPoint PPT Presentation

jedidiah-braylon
84 Views
Download Presentation

4 th Grade Money Math Ping-Pong

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. 4th Grade Money Math Ping-Pong Created by Ms. Berg

  2. How to Play: • *The first team to reach 11 points wins the game. A game must be • won by at least a two points. A point is scored for every math problem. • *Each team serves twice in a row and then service switches to the other • team. If a score of 10-10 is reached in the game, then each team serves • only one point and then the serve is switched. • *Each team will have a chance to answer 2 math questions while it is • their serve, If they present the wrong answer the point automatically • goes to the other team. After a team has been asked two questions the • serve goes to the other team and they are asked two questions as well. • *Keep track of your score, when your team reaches 11 points click on • the link on the left.

  3. GOOD LUCK!

  4. Team 1 Serves • $9.37+ $6.28=$___ • A.$15.66 • B.$15.65 • C.$13.65

  5. Team 1 Serves • $832 +$900+ $621= $___ • A.$2367 • B.$2349 • C.$2353

  6. Team 2 Serves • $5.11 – $1.83 = $___ • A.$3.28 • B.$6.94 • C.$2.28

  7. Team 2 Serves • $554 – $294 = $____ • A.$260 • B.$360 • C.$848

  8. Team 1 Serves • $492.00+$283.00= $____ • A.$776 • B.$775 • C.$774

  9. Team 1 Serves • $6.09 – $1.69= $___ • A.$4.40 • B.$7.78 • C.$5.40

  10. Team 2 Serves • $0.82+$5.75+$0.05= • $___ • A.$5.80 • B.$6.57 • C.$6.62

  11. Team 2 Serves • $8.22 – $4.57 = $___ • A.12.79 • B.$4.35 • C.$3.65

  12. Team 1 Serves • How much money does Tess need to buy a computer printer and 5 computer keyboards? computer mouse $23.73 blender $24.16 computer printer $95.57 computer keyboard $20.93 microwave $51.88 alarm clock $13.68 A.$180.51 B.$116.30 C.$200.22

  13. Team 1 Serves • How much money does Bailey need to buy 4 purple clay beads and 3 round silver beads? small pink bead $0.28 round silver bead $0.39 thick gray bead $0.29 pearl bead $0.76 purple clay bead $0.15 red clay bead $0.18 A.$1.89 B.$1.88 C.$1.87

  14. Team 2 Serves • How much money does Rachael need to buy 7 blue tank tops and 6 red sweaters? A.$63 B.$79 C.$77 red sweater $5 blue tank top $7 long-sleeved shirt $9 plaid scarf $5 purple T-shirt $8

  15. Team 2 Serves • How much money does Mitchell need to buy 5 bottles of maple syrup and 3 jars of grape jelly? bottle of vinegar $1.90 bottle of maple syrup $3.47 jar of peanut butter $3.89 jar of grape jelly $2.85 bottle of soy sauce $1.90 $6.32 $44.83 $25.90

  16. Team 1 Serves • A 4-pound bag of charcoal costs $3.48. What is the unit price?$____ per pound • A.$13.92 • B.$3.48 • C.$0.87

  17. Team 1 Serves • Which is the better buy?A. 5-pack of museum tickets for $37.40 • B. 8-pack of museum tickets for $59.52

  18. Team 2 Serves • A 3-pack of felt pens costs $2.67. What is the unit price?$___per pen • A.$8.01 • B.$2.67 • C.$0.89

  19. Team 2 Serves • Which is the better buy?A. 5-pack of straw hats for $21.60 • B. 9-pack of straw hats for $38.61

  20. Team 1 Serves • Jonathan purchased a bag of frozen vegetables costing $2.31. He gave the cashier $10.00. How much change did the cashier give back to Jay? $_____ • A. $9.94 • B. $7.69 • C. $5.11

  21. Team 1 Serves • Noah purchased a bottle of hand lotion for $5.78. He paid $5.95. How much change did Noah receive? • A. $0.17 • B. $0.19 • C. $0.15

  22. Team 2 Serves • Kennedi purchased a packet of vegetable seeds for $0.50. She paid $5.00. How much change did Kennedi receive? $____ • A. $5.50 • B. $4.50 • C. $3.50

  23. Team 2 Serves • Pete bought a combination lock costing $5.65. He gave the cashier $10.00. How much change did the cashier give back to Pete? • A. $4.35 • B. $4.37 • C. $4.33

  24. Team 1 Serves • What is $965 rounded to the nearest 100 dollars?A. $960 • B. $1,000 • C. $970 • D. $900

  25. Team 2 Serves • What is $546 rounded to the nearest hundred dollars? • A. $540 • B. $550 • C. $500 • D. $600

  26. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  27. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  28. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  29. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  30. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  31. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  32. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  33. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  34. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve…

  35. Way to Go! Your team gets a point! Click here if your team has 11 points! Next Serve…

  36. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve… Click here if your team has 11 points!

  37. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve… Click here if your team has 11 points!

  38. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve… Click here if your team has 11 points!

  39. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve… Click here if your team has 11 points!

  40. Way to Go! Your team gets a point! Click here if your team has 11 points! Next Serve…

  41. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve… Click here if your team has 11 points!

  42. Way to Go! Your team gets a point! Click here if your team has 11 points! Next Serve…

  43. Way to Go! Your team gets a point! Next Serve… Click here if your team has 11 points!

  44. Way to Go! Your team gets a point! Click here if your team has 11 points! Next Serve…

  45. Way to Go! Your team gets a point! Click here if your team has 11 points! Next Serve…

  46. Way to Go! Your team gets a point! Click here if your team has 11 points!

  47. Bummer! The other team gets a point! Next Serve…

  48. Bummer! The other team gets a point! Next Serve…

  49. Bummer! The other team gets a point! Next Serve…

  50. Bummer! The other team gets a point! Next Serve…