Znani matematycy polscy
Download
1 / 17

Znani matematycy polscy - PowerPoint PPT Presentation


 • 188 Views
 • Uploaded on

Znani matematycy polscy. Borsuk Karol.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Znani matematycy polscy' - jayme-holloway


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Znani matematycy polscy
Znani matematycy polscy • . W latach 1915-1923 był uczniem Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie, następnie w latach 1923-1927 studiował matematykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1930 uzyskał stopień doktora filozofii na Uniwersytecie Warszawskim . W latach 1929-1934 pracował w I Katedrze Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1976 otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu w Zagrzebiu. Wielokrotnie wykładał na uczelniach poza granicami Polski, dając semestralne wykłady oraz przemówienia konferencyjne w wielu krajach. Ogółem wykładał w 60 ośrodkach matematycznych świata.


Banach stefan
Banach Stefan Staszica w Warszawie, następnie w latach 1923-1927 studiował matematykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1930 uzyskał stopień doktora filozofii na Uniwersytecie Warszawskim . W latach 1929-1934 pracował w I Katedrze Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1976 otrzymał


 • Był autorem ponad 60 prac naukowych i twórcą wielu twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu działów matematyki. Styl pracy Banacha, jego niezwykła intuicja naukowa, bezpośredniość i otwartość pozwoliły mu (wraz z Steinhausem) na stworzenie Lwowskiej Szkoły Matematycznej. W 1924 został członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, od 1931 członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członkiem przybranym (1923) i członkiem czynnym (1927) Towarzystwa Naukowego we Lwowie, członkiem założycielem (1919) Polskiego Towarzystwa Matematycznego i jego wiceprezesem (1932–1936) oraz prezesem (1939–1945). W 1930 otrzymał nagrodę naukową miasta Lwowa. W latach 1936–1939 był wiceprzewodniczącym Komitetu Matematycznego Rady Nauk Ścisłych i Stosowanych. W 1939 PAU przyznała mu wielką nagrodę.


Knaster bronis aw
Knaster Bronisław twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu działów matematyki. Styl pracy Banacha, jego niezwykła intuicja naukowa, bezpośredniość i otwartość pozwoliły mu (wraz z Steinhausem) na stworzenie Lwowskiej Szkoły Matematycznej. W 1924 został członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, od 1931 członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członkiem przybranym (1923) i członkiem czynnym (1927) Towarzystwa Naukowego we Lwowie, członkiem założycielem (1919) Polskiego Towarzystwa Matematycznego i jego wiceprezesem (1932–1936) oraz prezesem (1939–1945). W 1930 otrzymał nagrodę naukową miasta Lwowa. W latach 1936–1939 był wiceprzewodniczącym Komitetu Matematycznego Rady Nauk Ścisłych i Stosowanych. W 1939 PAU przyznała mu wielką nagrodę.


 • Doktoryzował się w 1923 na Uniwersytecie Warszawskim (jego promotorem był Stefan Mazurkiewicz), dwa lata później habilitował się.

 • W latach 1937-1946 był sekretarzem w Zarządzie Głównym PTM.

 • Od 1945 r. we Wrocławiu. Jeden z założycieli czasopisma matematycznego Colloquium Mathematicum, przyczynił się też do szybkiego wznownienia po wojnie wydawania Fundamenta Mathematicae oraz Studia Mathematica.

 • Słynny z ogromnego poczucia humoru. Organizowane przezeń spotkania matematyków zwane knasteriami przeszły do historii tej dyscypliny w Polsce.


Marian rejewski
Marian Rejewski promotorem był Stefan Mazurkiewicz), dwa lata później habilitował się.


 • Marian Adam Rejewski promotorem był Stefan Mazurkiewicz), dwa lata później habilitował się. (ur. 16 sierpnia 1905 w Bydgoszczy, zm. 13 lutego 1980 w Warszawie) – polski matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.


 • Wybrałam Mariana Rejewskiego ponieważ, odegrał dla Polski i świata bardzo ważną rolę. Udało mu się rozszyfrować nową maszynę szyfrującą Niemców. Dzięki niej Alianci wiedzieli o zaszyfrowanych planach wrogów. Był to bardzo pracochłonny wyczyn ponieważ Enigma miała mnóstwo różnych kodów.


R d a
Źródła i świata bardzo ważną rolę. Udało mu się rozszyfrować nową maszynę szyfrującą Niemców. Dzięki niej Alianci wiedzieli o zaszyfrowanych planach wrogów. Był to bardzo pracochłonny wyczyn ponieważ Enigma miała mnóstwo różnych kodów.

 • http://pl.wikipedia.org


Autor
Autor: i świata bardzo ważną rolę. Udało mu się rozszyfrować nową maszynę szyfrującą Niemców. Dzięki niej Alianci wiedzieli o zaszyfrowanych planach wrogów. Był to bardzo pracochłonny wyczyn ponieważ Enigma miała mnóstwo różnych kodów.

 • Anna Cieśniewska


ad