agata kwiatkowska weronika szeszycka adrian szeszycki n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka” PowerPoint Presentation
Download Presentation
Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka”

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 28

Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka” - PowerPoint PPT Presentation


 • 322 Views
 • Uploaded on

Agata Kwiatkowska Weronika Szeszycka Adrian Szeszycki. Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka”. Spis treści. Notka biograficzna. Drogi do sukcesu. Osiągnięcia. Wyróżnienia i nagrody. Ciekawostki. Anegdoty. Bibliografia. Notka biograficzna.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Maria Skłodowska-Curie „ Kobieta, Uczona, Polka”' - imogene-blackwell


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
spis tre ci
Spis treści
 • Notka biograficzna.
 • Drogi do sukcesu.
 • Osiągnięcia.
 • Wyróżnienia i nagrody.
 • Ciekawostki.
 • Anegdoty.
 • Bibliografia.
notka biograficzna
Notka biograficzna
 • MARIA SKŁODOWSKA-CURIE, urodziła się 7 XI 1867 roku w Warszawie. Była piątym dzieckiem Władysława — nauczyciela fizyki i matematyki, oraz Bronisławy z Boguskich — przełożonej pensji dla dziewcząt.
notka biograficzna1
Notka biograficzna
 • W 1895 roku wyszła za mąż za Pierre’a (Piotra) Curie i przyjęła francuskie obywatelstwo. Państwo Curie mieli dwie córki, Irenę i Ewę.
notka biograficzna2
Notka biograficzna
 • Zmarła 4 lipca 1934 roku, w Passy na skutek choroby związanej z długoletnią pracą z substancjami promieniotwórczymi.
drogi do sukcesu
Drogi do sukcesu

Na swój sukces uczona pracowała już od najmłodszych lat. W domu Skłodowskich zabawy miały charakter edukacyjny. Do nauki historii Marysi służyła loteryjka. Klocków nie używano do budowania klasycznych wież, lecz do nauki geografii. W soboty, od siódmej przez dwie godziny, ojciec czytał im i recytował polskie utwory zabronione przez zaborcę.

drogi do sukcesu1
Drogi do sukcesu

Po rocznej nauce na prywatnej pensji, rozpoczęła naukę w III Gimnazjum Żeńskim w Warszawie, które ukończyła w 1883 roku ze złotym medalem. W latach 1884-85 kontynuowała naukę w nielegalnym Uniwersytecie Latającym. Pracowała jako guwernantka w okolicach Płocka. Tam przeżyła swoją pierwszą miłość.

drogi do sukcesu2
Drogi do sukcesu

Po powrocie do Warszawy, (1889) uzupełniała wiedzę z chemii i fizyki, korzystając z pracowni naukowej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Tę możliwość dał Jej Józef Jerzy Boguski – Jej cioteczny brat, który był kierownikiem pracowni fizycznej w Muzeum. Nauka w Muzeum, zwłaszcza w pracowni chemicznej, dała Jej gruntowną wiedzę z dziedziny analizy chemicznej, świetnie wykorzystaną w późniejszej pracy naukowej.

drogi do sukcesu3
Drogi do sukcesu

Rosyjski uniwersytet w Warszawie nie przyjmował kobiet, więc w 1891roku Maria Skłodowska wyjechała do Paryża i rozpoczęła studia na Sorbonie; w1893 roku uzyskała dyplom z fizyki, a w następnym roku z matematyki.

Pokonała tym samym stereotyp kobiety – zajmującej się wyłącznie domem i rodziną, uznawanej za gorszą od mężczyzn.

osi gni cia
Osiągnięcia
 • Maria Skłodowska Curie opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii. Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego.
osi gni cia1
Osiągnięcia
 • 1898 r. - Maria i Piotr odkryli dwa pierwiastki promienio-twórcze: polon i rad.
polon
Polon

Radioaktywny pierwiastek chemiczny z grupy metali bloku „p” w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski. Polon bywa klasyfikowany jako półmetal, co jest błędem, wykazuje on typowe właściwości metalu.

slide13
Rad

Pierwiastek chemiczny z grupy metali ziem alkalicznych, posiadający silne właściwości promieniotwórcze. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa radius oznaczającego promień.

wyr nienia i nagrody
Wyróżnienia i nagrody
 • 1903 rok – Maria Skłodowska-Curie otrzymuje Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki łącznie z Henri Becquerelem i Piotrem Curie,
 • 1911 rok – to samo wyróżnienie w dziedzinie chemii.
wyr nienia i nagrody1
Wyróżnienia i nagrody
 • Odznaczenie Legią Honorową
 • Doktoraty honorowe:

- Politechniki Lwowskiej – (1912 rok)

-Uniwersytetu Poznańskiego (1922 rok)

-Uniwersytetu Jagiellońskiego

(1924 rok)

- Politechniki Warszawskiej (1926 rok)

wyr nienia i nagrody2
Wyróżnienia i nagrody
 • Pośmiertnym, ale zapewne bardzo ważnym wyróżnieniem jest Muzeum poświęcone Jej życiu. Znajduje się w Warszawie. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie, i w której obecnie mieści się również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
ciekawostki
Ciekawostki

Z okazji stulecia narodzin uczonej, powstał medal na Jej cześć.

ciekawostki1
Ciekawostki

Córka Skłodowskiej - Ewa, napisała książkę, która przedstawia życie jej matki.

ciekawostki2
Ciekawostki

Wszystkie jej zdolności odziedziczyła po niej córka Irena. Ona i jej mąż - Frédéric Joliot, również otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

ciekawostki3
Ciekawostki

Podczas wojny, uczona organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. Jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, by móc prowadzić półciężarowy samochód. Pojazdy zawierające aparaty rentgenowskie zwano "małymi Curie". Przebadano w nich około 10 tysięcy rannych.

ciekawostki4
Ciekawostki

Albert Einstein mówił o niej, że była jedynym człowiekiem niezepsutym przez sławę. Mimo swojej ogromnej wiedzy Maria Skłodowska-Curie pozostała osobą skromną i pracowitą. Jej siła woli oraz otwarty umysł doprowadziły ją na francuską Sorbonę, gdzie była pierwszą kobietą-profesorem. Jako pierwsza kobieta została również pochowana w Panteonie.

ciekawostki5
Ciekawostki

Do tej pory powstało kilka filmów biograficznych o uczonej:

-Madame Curie– amerykański film z 1943 r. na podstawie książki jej córki,

-Maria Skłodowska-Curiepodtytuł W stulecie wielkiej uczonej– polski film biograficzny z 1977r.,

-Marie Curie– miniserial telewizyjny z 1977 r.,

-Maria – film biograficzny w reżyserii z 1998 r.. Powstał on z inicjatywy Komitetu Obchodów 100-lecia Odkrycia Polonu i Radu.

-Maria Skłodowska-Curie – polski film z 2004 r.

anegdoty
Anegdoty

Maria Skłodowska - Curie była bardzo pracowitą i porządną kobietą. Podczas spotkania z prezydentem Polski, Stanisławem Wojciechowskim, Prezydent spytał:- Czy pamięta Pani jasiek, który mi pożyczyła na drogę, gdy jechałem z Paryża do Warszawy?- Pamiętam nawet, że pan mi go zapomniał zwrócić - odpowiedziała nasza uczona.

anegdoty1
Anegdoty

Skłodowska - Curie chociaż jest uznawana za obrończynię kobiet, to nie popierała wszystkich nowości. Krótko przed śmiercią widząc nowe buty swojej córki zwraca się do niej:- Och moje biedactwo, jakież okropne obcasy. Nie, nigdy mnie nie przekonasz, że kobiety są stworzone do chodzenia na szczudłach.

rok 2011 rokiem marii sk odowskiej curie
Rok 2011 rokiem Marii Skłodowskiej Curie

W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki. 

bibliografia
Bibliografia
 • http://www.agcia.yoyo.pl/curie/index.html
 • www.mariasklodowskacurie.info
 • historia_kobiet.w.interia.pl/teksty/sklodowska.html
 • „Popularna Encyklopedia” wyd. Kluszczyński
 • „Świat nauki i techniki” wyd.Reader’s Digest
 • http://polskie-cmentarze.pl/Dzial-wybitnych/Curie-Sklodowska-Maria
jestem z tych kt rzy wierz e nauka jest czym bardzo pi knym maria sk odowska curie
„Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym.”

(Maria Skłodowska Curie)