zdrowy start w przysz o n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Zdrowy start w przyszłość PowerPoint Presentation
Download Presentation
Zdrowy start w przyszłość

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 28

Zdrowy start w przyszłość - PowerPoint PPT Presentation


  • 86 Views
  • Uploaded on

Zdrowy start w przyszłość.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Zdrowy start w przyszłość' - huela


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Dieta dziecka w wieku przedszkolnym powinna zawierać produkty niezbędne do rozwoju, dostarczające młodemu organizmowi odpowiednie składniki odżywcze. Warto uświadomić sobie, że odpowiednie odżywianie z uwzględnieniem wszystkich składników odżywczych zapewnia naszemu dziecku zdrowie, prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny oraz sprawia, że jest ono uśmiechnięte, zadowolone, ciekawe świata i może spełniać wszelkie oczekiwania rodziców.

jak to osi gn
Jak to osiągnąć?

„By przedszkolak nie był chory,

je marchewki, kalafiory,

pije mleko, biega kłusem,

a wieczorem śpi jak suseł.”

zasada 1 dieta musi by urozmaicona
ZASADA 1: Dieta musi być urozmaicona

Trzeba zwracać uwagę na urozmaicenie diety. Każda grupa produktów spożywczych jest źródłem innych cennych dla zdrowia składników odżywczych.

zasada 2 ruch jest r wnie wa ny jak jedzenie
ZASADA 2: Ruch jest równie ważny jak jedzenie

Niezwykle ważna jest codzienna aktywność. Ruch i zabawa na świeżym powietrzu korzystnie wpływają na kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz prawidłową sylwetkę.

zasada 3 8 porcji produkt w zbo owych ka dego dnia
ZASADA 3: 8 porcji produktów zbożowych każdego dnia

Codziennie powinno się jadać co najmniej 7-8 porcji produktów zbożowych. Są one głównym źródłem energii, zawierają wiele składników mineralnych oraz witamin, są bogate także w błonnik regulujący pracę jelit.

zasada 4 szklanki mleka dziennie
ZASADA 4: Szklanki mleka dziennie

Mleko i jego przetwory są najważniejszym źródłem wapnia w diecie, który jest niezbędny do budowy zdrowych kości i zębów. Mleko zawiera również witaminy A, D i B2 i jest źródłem białka o najwyższej jakości. Dzieciom część mleka można zastępować niesłodzonymi jogurtami i kefirami.

zasada 5 mi so ryby i jaja niezb dne dla rozwoju ko ci
ZASADA 5: Mięso, ryby i jaja niezbędne dla rozwoju kości

Produkty mięsne, ryby, jaja są w diecie źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Białko, składniki mineralne i witaminy zawierają także nasiona roślin strączkowych i orzechy. Ryby morskie warto jadać ze względu na zawartość w nich bardzo korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i witaminy D.

zasada 6 warzywa i owoce dzia aj przeciwnowotworowo
ZASADA 6: Warzywa i owoce działają przeciwnowotworowo

Warzywa i owoce trzeba jeść kilka razy dziennie w ramach głównych posiłków oraz "pojadania". Warzywa i owoce dostarczają składników mineralnych i witamin oraz flawonoidów. Są głównym źródłem witamin antyoksydacyjnych (witamin C, E, karotenów), które mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Są też źródłem błonnika, który reguluje czynności przewodu pokarmowego.

zasada 7 t uszcz g wnie z ryb i orzech w
ZASADA 7: Tłuszcz głównie z ryb i orzechów

Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów i tłuszczów roślinnych, takich jak np. olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy czy oliwa z oliwek. Tłuszcze mogą być jedynie dodatkiem do potraw. Do smażenia najlepszy jest olej rzepakowy lub oliwa z oliwek, bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

zasada 8 bez przesady ze s odyczami
ZASADA 8: Bez przesady ze słodyczami

Cukier nie dostarcza żadnych witamin i składników mineralnych, a jego nadmiar działa depresyjnie i prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Warto więc ograniczać słodycze.

zasada 9 s l zast pmy przyprawami
ZASADA 9: Sól zastąpmy przyprawami

Warto ograniczać dodawanie soli kuchennej do potraw do 5 gramów dziennie. Łatwiej się będzie od niej odzwyczaić, jeśli będziemy doprawiać nasze posiłki aromatycznymi ziołami, jak: majeranek, bazylia, oregano, czosnek, tymianek itp. Nie używaj vegety itp.

zasada 10 woda jest zdrowsza ni sok
ZASADA 10: Woda jest zdrowsza niż sok

W racjonalnym żywieniu ogromną rolę odgrywa picie dużej ilości płynów. Dzieci i młodzież powinny pić codziennie co najmniej 6 szklanek wody. Soki owocowe warto ograniczyć z uwagi na dużą zawartość w nich cukrów i benzoesanu sodu – czynnika alergizującego.

wa na regularno
Ważna regularność!

Stałe pory posiłków umożliwiają równomierne rozłożenie energii oraz właściwe zaopatrzenie organizmu w potrzebne składniki odżywcze. Podstawą są 3 główne posiłki - śniadanie, obiad i kolacja, które w okresie jesienno-zimowym powinny być ciepłe. To szczególnie istotne, gdy na dworze jest zimno.

niezwykle wa ne jest te drugie niadanie
Niezwykle ważne jest też drugie śniadanie

Nauka to dla naszego dziecka naprawdę ciężka praca i dlatego, nawet jeśli śniadanie było obfite i bogate w składniki odżywcze, to po trzech, najwyżej czterech godzinach młody uczeń powinien zjeść kolejny pełnowartościowy posiłek.

Obowiązkowo należy codziennie dziecku podawać tran.

uwaga
UWAGA!!!

Niedobór składników odżywczych może doprowadzić do:

* spadku kurczliwości mięśnia sercowego;

* gorszego wykorzystania tlenu w płucach (niewydolności oddechowej);

* spadku utlenowania krwi i niedotlenienia tkanek;

* wzrostu częstości zakażeń;

* trudności w gojeniu się ran;

* zaburzeń odporności organizmu;

* powikłań infekcyjnych;

* większej skłonności do rozwoju chorób zakaźnych.

jak konserwanty wp ywaj na zdrowie
Jak konserwanty wpływają na zdrowie?

Jak wiadomo środki konserwujące są wszechobecne. Możemy je znaleźć w większości produktów spożywczych. W dzisiejszych czasach producenci żywności decydują się na stosowanie tego typu substancji, żeby przedłużyć termin ważności produktów. Kierują się głównie swoim zyskiem (czyli jego maksymalizacją), natomiast mniej uwagi zwracają na zdrowie konsumenta. Oczywiście wszystkie środki konserwujące są wcześniej badane i dzięki temu mogą zostać zastosowane w produktach. Jednakże co dzieje się w sytuacji, gdy konsument spożywa produkty zawierające chemiczne dodatki dość często? Czy ma to wpływ na nasz organizm? Myślę, że znasz odpowiedź.

slide19

Barwniki syntetyczne m. in. E 110 (żółcień pomarańczowa) znajduje się w marmoladach, żelach, gumach do żucia, powłokach tabletek. Może wywołać różne reakcje alergiczne np. pokrzywkę, duszności. Błękit ubrylantowany, oznaczony symbolem E 133, dodawany do warzyw konserwowych jest może być szkodliwy dla osób cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego inne schorzenia układu pokarmowego.

slide20

Konserwanty czyli np. E 210 (kwas benzoesowy), który może podrażnić śluzówkę żołądka i jelit oraz wysypki. Znaleźć go można w galaretkach, sokach owocowych, napojach bezalkoholowych, margarynie, konserwach rybnych, warzywach marynowanych czy sosach owocowych i warzywnych. Azotyny potasu i sodu czyliE 249 i E 250, powszechnie stosowane w peklowaniu mięsa, mogą prowadzić do zmian rakotwórczych w organizmie. Siarczany, oznaczone od E 220 do E 228, znajdują się m. in. w konserwach, sokach owocowych, winie, produktach ziemniaczanych, u osób wrażliwych wywołują nudności i bóle głowy.

slide21

Substancje zakwaszające m. in. kwas octowy (E 260) znajduje się w owocach i warzywach marynowanych oraz sosach, jest źle tolerowany u osób o wrażliwym żołądku. Chlorki potasu (E 508), wapnia (E 509) i magnezu (E 511) są dodawane do przypraw i niewskazane dla osób, które mają chore nerki czy wątrobę. W dużych ilościach działają na organizm przeczyszczająco.

slide22

Preparaty zagęszczające i żelujące m. in. kwas alginowy (E 400) szczególnie niewskazany dla kobiet w ciąży i karoten (E 407), który może przyczynić się do owrzodzenia jelita.

slide23

Preparaty zastępujące cukier w tym np. spartan (E 951) i sacharyna (E 954) nie wskazane dla osób w wrażliwym przewodem pokarmowym.

slide24

Najbardziej niebezpieczne substancje chemiczne dodawane do żywności to: benzoesan sodu, kwas sorbowy, dwutlenek siarki, tortrazyna, glutaminian sodu oraz azotyny ich pochodne. Substancje te mogą spowodować nie tylko powstanie alergii, pokrzywkę, obrzęki naczyniowe, astmę, zapalenie błony śluzowej nosa, ale również choroby psychiczne i nowotworowe oraz nadpobudliwość , ADHD u dzieci.

gorzko o cukrze czyli skutki nadu ywania cukru
Gorzko o cukrze, czyli skutki nadużywania cukru
  • wspomaga tycie,
  • wzrost ciśnienia, poziomu trójglicerydów i cholesterolu,
  • powoduje miażdżycę,
  • zmusza trzustkę do ogromnego wysiłku.
co robi
Co robić?
  • ograniczyć lub wykluczyć spożycie słodkich napojów gazowanych oraz soków owocowych,
  • wykluczyć spożycie produktów light,
  • ograniczyć słodycze i słodkie przekąski,
  • czytać etykiety na odwrocie opakowania, ponieważ cukier i szkodliwe substancje są wszędzie.
slide27

„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz....” Jan Kochanowski

Pamiętajmy, że zdrowie to najcenniejszy skarb!