slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Światło dawniej i dziś

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

Światło dawniej i dziś - PowerPoint PPT Presentation


  • 629 Views
  • Uploaded on

Światło dawniej i dziś. Wynalazca nafty i lampy naftowej.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Światło dawniej i dziś' - holt


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Wynalazca nafty

i lampy naftowej

slide3
Józef Ignacy Łukasiewicz (1822 – 1882) pracował jako aptekarz w Gorlicach W latach 1852-1853 Ignacy Łukasiewicz wspólnie z Janem Zehem prowadził na zapleczu apteki badania nad płynem, który wykraplał się przy zagęszczaniu oleju skalnego.

Po oczyszczeniu tego płynu uzyskał naftę świetlną.

Rok później skonstruował pierwszą lampę naftową, której użył do oświetlenia wystawy w aptece, a 31 lipca 1853 wprowadził po raz pierwszy takie oświetlenie w szpitalu powszechnym we Lwowie do przeprowadzenia pilnej nocnej operacji.

W 1854 założył w Bóbrce koło Krosna pierwszą w Polsce i na świecie kopalnię ropy naftowej, która jest czynna do dziś w 1856 w Ulaszowicach pod Jasłem pierwszą rafinerię.

slide5
Pierwsza uliczna lampa naftowa

Zapłonęła w Gorlicach w 1854r

slide6
Wynalezienie żarówki

Wynalazców żarówek było kilku, ale praktyczną, w pełni użyteczną żarówkę wynalazł zespół badawczy w laboratorium w Menlo Park (USA) pod kierownictwem T.A. Edisona. Jego pierwsza żarówka paliła się tylko 8 minut, ale po kilkumiesięcznych żmudnych pracach udało się im w roku 1879 skonstruować żarówkę z włóknem węglowym świecącą przez kilkadziesiąt godzin, a później przedłużyć czas jej świecenia do ponad 100 godzin. Przy następnych próbach wybrano pewien gatunek japońskiego bambusa, którego zwęglone włókna okazały się najtrwalsze. Umieszczone w szklanej banieczce, z której wypompowano powietrze paliły się przez kilkaset godzin jasnym żółtym światłem.W noc sylwestrową 1879 roku Edison mógł już oświetlać Menlo Park przy użyciu ponad 800 żarówek.W bardzo krótkim czasie Edison wykonał całą resztę: elektrownie, przeciągnął kable elektryczne, wykonał przełączniki, bezpieczniki, liczniki, system dystrybucji prądu i całą resztę potrzebną żeby oświetlenie wyszło poza ciasne ściany laboratorium.4 września 1882 w jednej z dzielnic Nowego Jorku rozbłysło pierwsze światło elektryczne bijące sponad czternastu tysięcy żarówek a zasilane przez pierwszą na świecie elektrownię miejską, uruchomioną przez Edisona na Pearl Street.

w 1882–83 zbudował w Nowym Jorku pierwszą na świecie elektrownię publicznego użytku, był właścicielem wielu przedsiębiorstw w Ameryce Północnej i Europie

slide8
Żarówka to szklana bańka wypełniona próżnią lub  szlachetnym, nie wchodzącym w reakcje chemiczne gazem (początkowo argonem, obecnie coraz częściej kryptonem), zawierająca cienki drucik z trudno topliwego metalu – wolframu. Przepływający przez ów drucik prąd sprawia, że rozżarza się on do wysokiej temperatury – i świeci.

Wynalezienie żarówki znacznie poprawiło życie ludzi ,kiedyś gdy chodzili na wyprawy górskie i zapadła noc nie wiedzieli gdzie iść a dzięki światłu odnaleźli drogę, żarówka też jest pomocna na drogach gdy auta i piesi poruszają się wieczorem bez niej byłoby znacznie więcej wypadków, gdy w nocy chcemy czytać to właśnie ona oświetla nam litery w książkach, kiedy idziemy do ciemnej piwnicy dzięki niej możemy znaleźć szukaną rzecz , to ona naprowadza statki na morzu do portu zamieszczona w latarni morskiej

Pierwsza lampa wynaleziona przez Edisona

slide9
Dzisiejsze żarówki

Zwykła

energooszczędna

ad