slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 25

- PowerPoint PPT Presentation


 • 118 Views
 • Uploaded on

MEZIOBOROVÁ SPOLUPRÁCE (dětská kriminalita). Michaela Veselá Společně k bezpečí, o.s. www.spolecnekbezpeci.cz. Společně k bezpečí o.s. je - akreditovaným zařízením MŠMT pro DVPP rozhodnutím Č.j .: 26 348/2007-25.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - hollis


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

MEZIOBOROVÁ SPOLUPRÁCE

(dětská kriminalita)

Michaela Veselá

Společně k bezpečí, o.s.

www.spolecnekbezpeci.cz

slide2

Společně k bezpečí o.s. je

- akreditovaným zařízením MŠMT pro DVPP rozhodnutím Č.j.: 26 348/2007-25.

- akreditovanou vzdělávací institucí MV s číslem akreditace AK/I-31/2010 vydaným pod Č.j.MV-58 629-3/EVS-2010

- akreditovanou vysílající organizací v oblasti dobrovolnické služby rozhodnutím MVČ.j.: OP-206-3/DS-2007

- registrovaným poskytovatelem sociálních služeb –terénní programy,rozhodnutím KÚ středočeského kraje pod Č.j.: 82/125180/2007/Soc/Paz

- osoba oprávněná k výkonu sociálně-právní ochrany dětí na základě rozhodnutí KÚ středočeského kraje pod Č.j.: 68139/2008/KUSK

slide3

Společně k bezpečí o.s. pro Policii ČR: vzdělávání (prevence kriminality – např. povinné kurzy pro PIO, communitypolicing, sociální vyloučení a úloha policie, extremismus, korupce, právo ve škole…), poradenstvía konzultace (interdisciplinární spolupráce, communitypolicing, zprostřekovánípríkladů dobré praxe, právo ve škole…), společné projekty (communitypolicing – např. dopravní asistent s DI Plzeň, pořádání veřejných setkání atp.)

Společně k bezpečí o.s. v oblasti ochrany dětí a mládeže: registrovaný poskytovatel sociálních služeb – sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi rozhodnutím Krajského úřadu Středočeského kraje, oprávnění k výkonu sociálně-právní ochrany dětí

slide4

Společně k bezpečí o.s. pro školy: akreditované zařízení MŠMT pro další vzdělávání pedagogických pracovníků; semináře Michaely Veselé pro pedagogické pracovníky k tématům: právo ve škole, prevence kriminality ve škole, školní poradenství, školní preventivní program, školní nekázeň, školní řád, školní program proti šikanování, šikana ve škole, jak učit právní vědomí, záškoláctví, školní násilí; semináře Martiny Kekulové (poruchy učení, syndrom CAN, práce se třídou, prevence sociálně patologických jevů), Michala Mazla (extremismus, sociální vyloučení) a dalších. Kompletní nabídku vzdělávacích aktivit včetně anotací lze najít v našem Katalogu vzdělávacích programů na stránkách www.spolecnekbezpeci.cz , rubrika SKB pro školy).

slide5

Společně k bezpečí o.s. pro veřejnou správu:

vzdělávání - akreditace MV pro vzdělávání úředníků v územních samosprávných celcích, témata: extremismus, právo a sociální vyloučení, korupce, prevnce kriminality, communitypolicing

zpracování odborných studií v oblasti pedagogiky, bezpečnosti, prevence kriminality a communitypolicing

pořádání veřejných setkání, diskusí a kulatých stolů ke konkrétním bezpečnostním

problémům na místní úrovni

zprostředkování zkušeností a příkladů dobré praxe v oblasti prevence kriminality a communitypolicing

spolupráce a asistence při tvorbě projektů a dalších aktivit v oblasti prevence kriminality a communitypolicing

slide6

ZABÍJENÍ ZVÍŘAT

Mrtvá těla poštovních holubů ve Staňkově na Domažlicku z konce října letošního roku mají na svědomí dva školáci. Ti pro zábavu vnikli do holubníku a desítky ptáků ubili. "Případ bude s ohledem na věk pachatelů odložen," uvedla mluvčí domažlické policie Jaroslava Roubalová.

6.11. 2007 - Čtrnáctiletí kluci usmrtili 31 poštovních holubů, dalších osm ptáků se ztratilo. U pachatelů se údajně nenašli. "S největší pravděpodobností ulétli," dodala mluvčí. Škoda se vyšplhala na 42 tisíc korun.

Podle slov mluvčí školáci nad následky svého jednání zřejmě nepřemýšleli. "Chtěli si zastřílet a brali to jako klukovinu," uvedla k případu nečekané dětské agrese bez dalších podrobností.

V prvním holubníku, do kterého se dostali vypáčením petlice, umlátili tři holuby. Doslova masakr následoval v dalším holubníku, u něhož vypáčili kovový rám s ocelovým pletivem. "Většina ptáků byla ubita pažbou vzduchové pistole nalezené uvnitř. Několik holubů bylo zastřeleno," informovala tehdy mluvčí.

slide7

UBLÍŽENÍ NA ZDRAVÍ A ŠIKANA NA ZÁKLADNÍ ŠKOLE

Bití hraničící s mučením, veřejné zesměšňování a ponižování. To vše museli dnes a denně po dobu dvou let snášet dva čtrnáctiletí chlapci ze Základní školy ve Staňkově na Domažlicku. Stali se obětí brutální šikany stejně starých i starších spolužáků. Šest z nich nyní domažlický soud tvrdě potrestal.

18. 10. 2008

Dva mladíci, kterým už bylo patnáct let, dostali za trestný čin vydírání roční trest vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Zbylým čtyřem nezletilcům soud uložil dohled probačního úředníka s povinností se podrobit výchovné terapii v některém ze středisek výchovné péče.

Soudce: vinu nese i škola

„Už jak jsem četl obžalobu mně jímala hrůza,“ přiznal soudce Jan Švígler, který o vině školáků rozhodl. V odůvodnění rozsudku poukázal na to, že určitý podíl viny za šikanu hrubého kalibru nese i vedení školy. „Ty signály už mělo dřív. Kdyby včas zasáhlo, nemuselo to dojít tak daleko,“ konstatoval Švígler.

slide8

Šestice hochů si vybrala dva spolužáky, které psychicky i fyzicky týrala. „Píchali je pravítkem do genitálií, zamykali je po tmě na záchodě, kde je fackovali a kopali do nich. Dále na nich například imitovali jízdu na motorce, skateboardu či bobech. Přitom po nich skákal a šlapali. Před tabulí je vysvlékli do slipů a vytahovali je za ně do výšky až řvali bolestí,“ vypočítával skutky soudce.

Vrcholem pak bylo, když jednoho z hochů tyrani chytili za ruce a nohy a doslova jako s beranidlem s ním vyrazili zamčené dveře do třídy. Podle soudce se na šikanu přišlo v okamžiku, kdy se jeden z mučených hochů zhroutil. Pak teprve škola podala trestní oznámení na policii a začalo vyšetřování. Odsouzení mladíci podle soudce nepocházejí z problémových rodin. "Naopak jejich rodiče žijí spořádaným životem,“ řekl k tomu soudce.

Případ šikany ze staňkovské školy není jediným, který se dostal před domažlický soud. Na verdikt čekají dva jedenáctiletí chlapci ze Základní školy v Klenčí pod Čerchovem, kteří od svých spolužáků pod pohrůžkou násilí vyžadovali peníze, svačiny, školní pomůcky a nutili je k různým drobným úkonům, například k mytí tabule nebo sbírání věcí ze země.

slide9

CESTY

CÍLE

ZACHÁZENÍ S KRIMINALITOU – pohyb v zákonném rámci

SKUTEK

(loupežné přepadení, krádež)

OBĚŤ

Milan

PACHATEL

Petr

(15)

(15)

OFENZIVNÍ STRATEGIE

primární úroveň

sekundární úroveň

terciární úroveň

DEFENZIVNÍ STRATEGIE

PŘEDCHÁZENÍ

NÁSTROJE

co se už stalo

co se právě děje

co se teprve stane

VYHLEDÁVÁNÍ

REDUKCE a REGULACE

napadeného

(oznámeného)

vyhledaného

chráním - pomáhám

OBJASŇOVÁNÍ

FILOZOFIE

slide10

DĚTSKÁ KRIMINALITA

 • zákonný rámec jasně akcentuje předcházení
 • předcházení je přizpůsoben systém trestů

=

Jestliže nebudete tuto cestu akceptovat, nebudete úspěšní, protože děti to vědí a rychle se tomu přizpůsobily.

 • Čas jim běží jinak.
 • Umí dobře pracovat se skulinami v systému, vyčkávání považují za slabost.
 • Trest, který je nebolí a nepřichází hned, je nezajímá.
 • Nemají co ztratit.
 • Neorientují se na budoucnost.
 • Kriminalita představuje pro některé dobrodružství, vášeň, extrémní sport.
slide11

PEPA NA ŠIKMÉ PLOŠE

pád je čím dál rychlejší

cesta dolů

cesta zpátky

odklon je stále méně

pravděpodobnější

pachatel je ochotný

spolupracovat čím dál méně a

s málokým

práce s dítětem je stále dražší

slide12

PROČ?

a)     důsledek životního stylu (celoživotní, aktuální)

b)     instrumentální chování

c)     důsledek přizpůsobení se skupině

důsledek neadekvátních strategií při zvládání stresu

porucha chování nebo jiná psychická porucha

?

slide13

Neadekvátní strategie zvládání stresu

 • Netradiční řešení sporu zřejmě hodlal využít devatenáctiletý mladík z Prachatic, jenž si na svého spolužáka přinesl do školy v Českém Krumlově brokovnici s nábojem. Zbraň měla být smrtící, pachatel ji schoval do šatní skříňky.
 • 9.3. 2006
 • ČESKÝ KRUMLOV - Policisté mladíka obvinili z pokusu o vraždu a nedovoleného ozbrojování, sdělil ve čtvrtek jihočeský policejní mluvčí.
 • "Z dosavadního šetření vyplývá, že chtěl brokovnicí usmrtit svého třiadvacetiletého spolužáka," uvedl mluvčí. Zločin chtěl mladík spáchat zřejmě kvůli zhrzené lásce k dívce. Oba rivaly spojovalo s dívkou milostné pouto.
 • Po vyučování 1. března odjel delikvent z českokrumlovské školy domů do Prachatic, kde sebral bratrovu legálně drženou brokovnici. Druhý den rozloženou zbraň pronesl do školy.
 • Brokovnici policisté zajistili a mladíka umístili do policejní cely. Ve čtvrtek podají návrh na jeho vzetí do vazby. Případ je stále předmětem policejního vyšetřování.
slide14

KRIMINALITA JAKO ŽIVOTNÍ STYL

29. května 2007 

Policie vyšetřuje údajnou šikanu na základní škole v Ostravě-Porubě. Jeden z žáků si nahrál pomocí mobilního telefonu, jak jeho kamarádbije boxerem tři starší žáky. Záznam si pak děti mezi sebou posílaly, nakonec se dostal do rukou pedagogů. Ti informovali rodinu agresora i policii.

Na záznamu je vidět, jak chlapec v pruhovaném tričku mezi pisoáry tluče tři chlapce stojící poslušně u zdi. Podle záběrů je navíc útočník ozbrojen takzvaným boxerem.

"Víte jak to bolí boxerem na hubu?", ptá se na videonahrávce žák osmé třídy tří svých o rok starších spolužáků. Do každého ze spolužáků přitom uhodí, do jednoho dokonce i kopne.

"Jednalo se o žáka osmé třídy. Na záchodě bil tři žáky z deváté třídy. Všichni jsou přitom z hokejové školy a trénovaní sportovci," uvedla ředitelka Základní školy Dětská v Ostravě-Porubě Božena Zedková.

slide15

PŘIZPŮSOBENÍ SE SKUPINĚ

Martina dlouhodobě šikanovali spolužáci. Svlékali ho do spodního prádla. Smáli se mu, když byl před tabulí. Zesměšňovali ho. Útoky zesilovaly. Vyvrcholilo to tím, že natočili shora kabinku záchodu, když měl průjem. A video kolovalo třídou... všichni se svíjeli smíchy a˙chlapec se zhroutil.

Na základní škole na K. se kyberšikany dopustily žačky 4. třídy. Oběť svým spolužačkám v dobré víře prozradila své heslo, aby jí na profil Lidé.cz nahrály fotky, protože ona sama to neuměla. Tři spolužačky jí na její profil opravdu fotky nahrály, ale určitě ne ty, o které stála. Nahráním „zábava“ ovšem neskončila. Kolonky typu „oblíbené jídlo“, „oblíbená kniha“, nebo „záliby“, původně vyplněné obětí, přepsaly takovým jazykem, za který by se nestyděl ani dlaždič. Nakonec změnily heslo, takže spolužačka neměla šanci se svým profilem cokoli dělat. Případ vyšel na povrch poté, co se oběť se po několika dnech svěřila učiteli, který ve škole vyučoval počítače a k němuž měla důvěru.

slide16

FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ JEDNÁNÍ

 • GENETIKA (co mu nadělili předkové)
 • PROSTŘEDÍ (co posbíral cestou = výchova, prostředí, kamarádi….)

svobodná vůle

rodina

škola

obec

stát

společnost

Vůle a handicap

kamarádi

parta/skupina

Vůle a její deformace

Co můžeme ovlivnit a jak moc?

slide17

RIZIKA NA STRANĚ PROSTŘEDÍ

RODINA jako neřešený problém

Toho si systém vyrobí

(oběť násilí, pozdější pachatel)

 • Vakuové bubliny v systému institucionální pomoci
 • Systém si vyrábí pachatele
 • Složky systému pracují se špatnými nebo neúplnými informacemi
 • Mizerná práce s rodinným systémem
 • Jako pomoc i jako trest se nabízí jen slova
 • Jedna instituce neví, co dělá druhá a ani jí to nezajímá
 • Nikdo nikomu nic neřekne, každý čeká, až se NĚCO hraničního stane,
 • protože se nezajímá o jiný obor

Ten má PCH

(špatné zacházení s rizikovým dítětem)

slide18

DĚTI S FYZICKÝM A DUŠEVNÍM PORANĚNÍM

TĚLESNÉ PORANĚNÍ –

popálený prst, pokousaný prst,

pořezaný prst, zlomený prst,

chybějící prst

KOPETE SI HROB – s každým

stupněm fyzického poranění to

jde hůř a hůř „samo“ a musíte

víc používat vůli

Zhruba odhadnete a stejně i vaše okolí, kdy zase budete fit.

Průběh hojení je veřejně sledovatelný, patrný a sdílení je možné.

DUŠEVNÍ PORANĚNÍ –

Hnusný sen, chcíply rybičky,

pohádali jste se mámou, rodiče

se hádají, umřel otec, odstěhovali

jste se

UČÍTE SE – každý na poranění

reaguje jinak, někoho zcela paralyzuje,

jiný to překoná, další se složí později; stále

více používáte vůli

Neodhadnete a stejně i vaše okolí, kdy zase budete fit.

Průběh hojení je není veřejně sledovatelný, patrný a sdílení je

možné omezeně nebo vůbec.

slide19

DĚTI S FYZICKÝM A DUŠEVNÍM PORANĚNÍM

(negativní sebeobraz)

CHŘIPKA – mimořádně

odpudivý průběh

POKYNY – když kašleš, dej si

ruku před pusu; smrkej do

kapesníku..

PCH - mimořádně

odpudivý průběh

POKYNY – nezlob, nechoď,

nehýbej se, nemluv…

slide20

DĚTI S FYZICKÝM A DUŠEVNÍM PORANĚNÍM

(negativní sebeobraz)

CUKROVKA – chronický

průběh

VNĚJŠÍ VLIVY – výchova, režim,

stravování, disciplína, pochopení

ze strany okolí

LITOVÁNÍ

ADHD- chronický průběh

VNĚJŠÍ VLIVY – výchova, režim,

stravování, disciplína, odmítání

ze strany okolí

ODSOUZENÍ

slide21

POSLEDNÍ DŮVOD PRO MEZIOBOROVOU SPOLUPRÁCI

Koaliční smlouva vládních stran; kapitola Vnitřní bezpečnost, policie a IZS

priorita: Posílíme prevenci v oblasti boje protikriminalitě zejména extremismu, drogové kriminalitě,kriminalitě nezletilých a kriminalitě páchané na dětech se zaměřením na koordinaci odpovědných orgánů a včasné poskytování informací o rizikových stavech.

slide22

PRIMÁRNÍ ÚROVEŇ

 • Uspořádání prostředí – architektonické plánování, osvětlení, zámky, kontrola přístupu, označení majetku
 • Střežení okolí (sousedství)- stálý dohled, občanské hlídky
 • Všeobecné odstrašení – systém policejních hlídek, represe
 • Veřejná osvěta – seznamování občanů se stavem kriminality, profesní výchova, výcvik
 • Soukromé zabezpečení

SEKUNDÁRNÍ ÚROVEŇ:

Identifikace a predikce – raná identifikace a predikce problémových jedinců

Analýza oblastí ohrožených kriminalitou – řešení sousedských sporů, zaměření na oblasti s vysokou kriminalitou

Odklon – v rámci společenství, v rámci trestní justice

Prevence kriminality ve školách – práce s potenciálně problematickou mládeží

slide23

Naše cesty

 • Zaměřujeme se na facilitaci některých lokálních problémů (VÚM, obec)
 • Začínáme vytvářet dva typy mezioborových skupin(šikana,kriminalita obecně)
 • Hledáme příklady dobré praxe v policejní práci i navzdory policii samé…
slide24

Tým EGER byl zřízen v roce 2004 v reakci na mediální kampaň k dětské prostituci na Chebsku. Zaměřil se na vyhledávání a řešení trestné činnosti související s dětmi a mládeží. Jádro týmu EGER tvořili zástupci jednotlivých policejních útvarů, kteří se hned od začátku své činnosti soustředili na intenzivní spolupráci se školami, dětskými lékaři, nevládními organizacemi atd. V roce 2006 se policisté nechali inspirovat metodou „Youth Offenders Team“ uplatňovanou  Velkou Británií a iniciovali vznik tzv. multidisciplinárního týmu pro mládež, který je složen ze zástupců Policie ČR a dalších zainteresovaných organizací a institucí. Tento tým pracuje formou tzv. case managementu čili případových konferencí, což spočívá ve společné a přímé práci s klientem a jeho zákonnými zástupci na společných sezeních. Metoda je založena na řešení konkrétních kauz individuálním přístupem. Uplatňovaný postup je rychlý, účinný a efektivní.

ad