MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
Download
1 / 29

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ - PowerPoint PPT Presentation


 • 150 Views
 • Uploaded on

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ. 2012-2013 ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ KAYIT YENİLEME. 25 Şubat 2013. Cari Hizmet Maliyetine Öğrenci Katkı Payı Ödemesi.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ' - hesper


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

2012-2013 ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİKAYIT YENİLEME

25 Şubat 2013


Cari Hizmet Maliyetine Öğrenci Katkı Payı Ödemesi

 • ‘’2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar’’ 29 Ağustos 2012 tarih ve 28396 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

 • Normal öğrenim süresini okuyan öğrenciler katkı payı yatırmayacaktır.

 • Öğrenim ücreti ödeyecek öğrenci grupları ve 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar dönemi itibari ile normal öğrenim süresini aşan öğrenciler katkı payı tutarını, öğrenim ücreti ödeyecek öğrenci gurupları ise öğrenim ücretini ödedikten sonra kayıt sistemi açılacaktır.

 • Normal öğrenim süresini aşan ve öğrenim ücreti ödeyecek öğrenciler ödemeleri gereken tutarı, T.C. kimlik numarasını  “http://orgunkayit.anadolu.edu.tr”  adresinden girerek görebilecek ve ödemelerini bankaya yapabileceklerdir.


KAYIT ONAYI

 • 2012-2013 Bahar Döneminde öğrenciler kayıt yenileme işlemlerini; 18-22 Şubat 2013 tarihleri arasında internet üzerinden üniversite içinden veya dışından 09:00-23:00 saatleri arasında ve kayıt yarıyılına göre ders seçimlerini tamamlamışlardır.

 • Ekle-sil haftası25 Şubat-01 Mart 2013 olarak ilan edilmiştir. Kayıt yenileme tarihlerinde kaydını danışmanına onaylattıran öğrenci, yeniden bir değişiklik yapması gerektiğinde ekle-sil haftası içinde danışmanı ile birlikte işlem yapacak (kayıt onayı kaldırıldıktan sonra) ve tekrar kayıt onayı alacaktır. Öğrenci için yapılacak her türlü değişiklik danışman onayı ile olmak zorundadır.

 • Kayıt belgelerinin bir nüshası öğrencide, bir nüshası da danışmanında kalacak ve onaylanmış kayıt belgeleri danışman tarafından 04 Mart 2013 Pazartesi günü öğrenci işleri birimine toplu halde teslim edilecektir.

 • Ekle sil haftasında dersler yürütülecek ve öğrencilerin devam durumları dikkate alınacaktır.


Öğrenciler ders seçmeden önce “http://orgunkayit.anadolu.edu.tr” veya “http://anadolu.edu.tr/orgun” web sayfasında yer alan kayıtlara ilişkin duyuruları incelemeli ve alması gereken dersleri kontrol etmelidir.

Ayrıca Not Durum Belgesinde (Transkript) yer alan “Durum” bilgisini de dikkate alarak ders seçim işlemini yapmalıdır.

Kayıt yenileme haftası süresince tüm öğrenciler ders seçimi işlemlerini tamamlamalı ve ders seçimleri danışmanı tarafından onaylanmalıdır.

Ders seçimini yapan tüm öğrencilerin danışman onayını alması gerekmektedir.

Ders Seçimini Danışmanına onaylattırmayan öğrencilerin kayıtları sistem tarafından pasif duruma alınacaktır.

(Kayıt yenilememe nedeni ile üniversiteden ilişik kesme yeni yönetmelik ile kalkmıştır).

KAYIT ONAYI

4


Seçmeli bir dersin yerine farklı kodda başka bir seçmeli ders alınıyor ise “yerine” işlemi mutlaka sistem üzerinden yapılmalıdır.

Zorunlu bir dersin yerine, farklı koddaki bir başka zorunlu ders alınmak isteniyorsa sistemde “yerine” işlemiyapılamayacağından, kayıt onayından sonra öğrencinin bir dilekçe ile birlikte ilgili birime başvurması gerekmektedir. (Eşdeğerliği kabul olan derslerin yerine işlemi yapılır.)

Kayıt-yenileme haftasından sonra “yerine” işlemi yapılması için yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

YERİNE İŞLEMİ

5


HAZIRLIK VE TCS ÖĞRENCİLERİ

Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin 18-22 Şubat 2013 tarihleri arasında kayıtlarını bizzat kendilerinin onaylamaları gerekmektedir.

 • Bu tarihler arasında kayıt onayını tamamlamayan öğrencilerin üzerine ders yüklenmeyecek ve bu öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanamayacaklardır.

 • Ayrıca öğrencinin kayıt yenilemediği dönem hazırlık sınıfı öğrenim süresinden (hazırlıkta yüz yüze eğitim hakkı 2 yıl) sayılacaktır.

 • Katkı payı ödemesi olmayan (Devlet Burslusu/TCS) öğrencilerinin birimlerine (Öğrenci İşleri Birimi) kayıt onaylarını yaptırmaları gerekmektedir.


YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ

(YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU)

 • Seviye Tespit Sınavı (15 Şubat 2013)

 • Yabancı Diller Yeterlik Sınavı

 • Güz Dönemi Başı

 • Güz Dönemi Sonu (19-20 Şubat 2013)

 • Kurum İçi Yatay Geçiş, Çift Anadal ve Yandal öğrencileri

 • Dikey Geçiş öğrencileri

 • ÖSYS Ek Yerleştirme ile kayıt yaptırıp lisans öğrenimine başlayamayan öğrenciler

 • Bahar Dönemi Sonu

 • ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUYABANCI DİL EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ

 • 26 Ağustos 2011 CUMA Resmî Gazete Sayı : 28037

 • Yeni yönetmeliğe ayrıntı için bakılabilir.

 • Ancak yaz okulu sonu itibariyle mezun olmadurumundaki öğrenciler, 22.5 AKTSkredilik derse kayıt yaptırabilir.

 • Minimum 20 ECTS ders alma koşulu kaldırılmıştır.


YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ

(YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU)

 • Yabancı Diller Akademik dönemleri

 • Düzeyler Güz Dönemi

 • A (8 Hafta)

 • B1.1 (8 Hafta)

 • Bahar Dönemi

 • B1.2 (8 Hafta)

 • B2.1 (8 Hafta)

 • Yaz Dönemi

 • B2.2 (8 Hafta)

 • Şeklinde oluşturulmuştur.

 • Ancak yaz okulu sonu itibariyle mezun olmadurumundaki öğrenciler, 22.5 AKTSkredilik derse kayıt yaptırabilir.

 • Minimum 20 ECTS ders alma koşulu kaldırılmıştır.


ERASMUS/FARABİ/ÖZEL ÖĞRENCİLER

 • Herhangi bir ders seçimi yapılmadanakademik danışmanları tarafından kayıt onayı verilmesi gerekmektedir (Boş Kayıt Onayı).

 • Bu öğrencilerin kayıt onayından sonra “Cari Hizmet Maliyeti Öğrenci Katkı Payı Tutarı”nı yatırmaları gerekmektedir.


Sisteme giriş yaptıkları anda karşılarına birimlerin bir listesi gelecek ve bu listeden kayıt yenilemek istedikleri birimi tıklayarak ders seçimini yapabilecektir.

Bu sayfadan sonra yapılacak bütün işlemler anadal kaydı için yapılan işlemlerle aynıdır.

Çift Anadal veya Yandal Programında ders seçim işlemi için, öğrenciler o birimin ders seçim sayfasına girerek ders adının sağ tarafındaki Çift Anadalveya Yandalyazısının üzerine tıklayarak derslerini seçeceklerdir.

ÇİFT ANADAL veya YANDAL ÖĞRENCİLERİ


Anadal danışmanı tarafından onaylanan ve imzalanan ders seçim formu Çift Anadal veya Yandal için atanan danışmanına da İnternet üzerinden mutlaka onaylattırılacaktır.

Çift Anadal veya Yandal Programlarına kayıtlı olup, kendi anadalından 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılı sonu itibariyle mezun olan öğrenciler, Çift Anadal veya Yandal Programına kayıtlı oldukları birimi seçerek kayıtlarını yaptırabilecek ve normal öğrenim süresini aşan öğrencilerin o birime ait Cari Hizmet Maliyeti Öğrenci Katkı Payı tutarınıödeyeceklerdir.

ÇİFT ANADAL veya YANDAL ÖĞRENCİLERİ


Uygulama Esasları: seçim formu

Bir dönemdeen fazla bir 1 olmak üzere bir öğrenci lisans öğrenimi boyunca en çok 8 dersten çekilebilir.

Aynı zamanda İkinci Anadal eğitimi yapan öğrencilerin, çekildikleri ders her iki anadalda da sayılıyor ise, çekildikleri ders her iki transkripte “ÇK” notu ile gösterilir.

Öğrenciler ekle-sil haftasından sonraki üç hafta içinde,danışmanın onayı ile dersten çekilebilir. Dersten çekilme için son tarih:22 Mart 2013

Zorunlu dersten çekilenler, çekildikleri dersleri; seçmeli derslerden çekilenler ise çekildikleri dersi veya başka bir seçimlik dersi almak zorundadır.

Dersten çekilen öğrencinin not bildirim belgesinde (transkript) o dersin karşısında “ÇK” notu kullanılacak ve genel not ortalamasına katılmayacaktır.

DERSTEN ÇEKİLME


Genel not ortalamasını yükseltmek amacıyla seçim formu daha önce aldığı bir dersten çekilen öğrencinin, çekildiği dersten sorumlu tutulmaması, o dersten çekilmeden önceki dönemde almış olduğu başarı notunun not durum belgesinde geçerli olması ve notun genel not ortalamasına katılması için, öğrencinin dilekçe ile birimine başvurması gerekir.

Mezuniyet için gerekli seçmeli veya mesleki seçmeli ders kredisini tamamladıktan sonra, fazladan ders alan mezun durumundaki öğrenciler, daha önce çekilmiş oldukları ders sayısına bakılmaksızın bu derslerden ilgili dönemim sonuna kadar çekilebilirler. Bu dersler için SD notu kullanılır.

Erasmus ile yurt dışına giden öğrenciler bu maddenin kapsamı dışındadır.

Dikey geçiş yaparak Üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler, lisans öğrenimi boyunca en çok 4 dersten çekilebilir.

Üniversite içi yatay geçiş yapan öğrenciler, en çok 6 dersten çekilebilirler.

Yatay geçiş yaparak Üniversiteye kayıt olan öğrenciler, kayıt yaptıkları yarıyıl göz önünde bulundurularak 3 (VII. YY) - 7 (II. YY) dersten çekilebilir.

DERSTEN ÇEKİLME


16.01.2007 tarihli Üniversite Yönetim Kurulu kararıyla; seçim formu

Normal öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin ise ikinci öğretim programlarındanbir dönemde en fazla iki dersalabilmelerinin uygunluğuna karar verilmiştir.

Meslek Yüksek Okullarından ancak aynı kodlu derslerin alınmasına izin verilebilmektedir.

ÖNEMLİ HUSUSLAR


Ders çakışmalarında öğrencilerin öncelikle alttan alması gereken dersleri seçmesi teşvik edilmelidir.

Ders kayıtları sırasında birbiriyle ilişkili ve birbirinin devamı niteliğindeki derslerin seçiminde önce alınması gereken dersten başarısız olan öğrenciye (FF/ YZ/ DZ notu almış olan öğrenciler) söz konusu dersin devamı niteliğindeki derslerin verilmemesineözen gösterilmesi gerekmektedir.

ÖNEMLİ HUSUSLAR

(Ders Çakışmaları ve Tekrar Dersleri)


Ortak kodlu alması gereken dersleri seçmesi dersler öğrenciye verilirken, her bölümün kendi ders programında görünen gruba öğrencinin kayıt olmasını sağlaması esastır.

Zorunlu haller ve özel durumlarda Dekanlık görüşü ile farklı gruptan ders aldırılabilir.

Aşağıdaki dersler YÖK seçmeli dersleriarasında olduğundan, lisans öğrenimi süresinde bunlardan en az birisininseçmeli ders kapsamında öğrenci tarafından mutlaka alınması gerekmektedir.

ÖNEMLİ HUSUSLAR


CALCULUS DERSLERİ alması gereken dersleri seçmesi

2012–2013 Öğretim Yılı Bahar Döneminde;

 • MAT 193 Calculus Idersi daha önce bu dersten kalan öğrenciler için tek grup halinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde,

 • MAT 194 Calculus IIdersi 4 grup halinde Elektrik-Elektronik, Kimya ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümlerinde İngilizce olarak, Endüstri Mühendisliği Bölümünde ise Türkçe olarak açılmıştır.


2. sınıf ve üzerindeki alması gereken dersleri seçmesi öğrencilerin seçebileceği (0 + 2) 3 ECTS kredilikTHU 203 Topluma Hizmet Uygulamalarıdersi bazı bölümlerimizde açılmıştır. Bu derse kayıt olmak isteyen öğrencilerin kayıt öncesinde dersin hocasıyla görüşmesi gerekmektedir.

Ders kapsamında önerilen proje isimlerinin öğrencilere duyurulması, Bölüm Başkanlıkları aracılığı ile daha önceki dönemlerdekine benzer prosedüre uygun olarak yapılması beklenmektedir.

Ayrıca, bölümde kayıt yapan tüm akademik danışmanlar Bölüm Başkanlığı tarafından bu dersler hakkında bilgilendirilmelidir.

ORTAK KODLU DERSLER

(THU 203)


ORTAK KODLU DERSLER alması gereken dersleri seçmesi

(KÜL 199)

 • ÖĞRENCİLERİN KÜLTÜREL FAALİYETLERE KATILIMININ SAĞLANMASINA YÖNELİK SENATO KARARI EKİ

 • KÜL 199 Kültürel Etkinliklerdersi (0+2 2 ECTS) YÖK seçmeli dersleri grubunda olupbu dersi seçen öğrencilerde ders çakışması aranmamaktadır.Öğrenciler yalnızca katıldıkları etkinliklerin sayısı ile orantılı olarak not alacaklardır.

 • Bu ders, 1. sınıf öğrencileri için YÖK seçmeli dersleri, üst sınıflar için seçmeli ders grubu içinde değerlendirilecektir.

 • Harflendirme, katılınan etkinlik sayısıyla orantılı olacak ve harf notu aşağıdaki çizelgeye göre belirlenecektir.

 • Etkinlik sayısıHarf Notu

 • 14 AA

 • 13 AB

 • 12 BA

 • 11 BB

 • 10 BC

 • 9 CB

 • 8 CC

 • 7 CD

 • 6 DC

 • 5 DD

 • 4-0 FF

Fakülte Seminer Salonunun girişine optik okuyucu takıldı.

Bölüm Başkanlıkları tarafından bu ders kapsamına dahil edilmesi istenen etkinliklerin öncesinde Dekanlığa bildirilmesi gerekmektedir.

Halkla İlişkiler Birimi de öğrencilere duyurulmasını sağlayacak.


MEZUNİYET KOŞULLARI alması gereken dersleri seçmesi

 • Bölümün yarıyıllar bazındaki Katalog dersleri;

  • Zorunlu (Z),

  • Mesleki Seçmeli (MS) ve

  • Seçmeli (S) ders statüsünde Üniversitemiz web sayfasında öğrencilere ilan edilmiştir.

  • Bu bilgiler, Akademik Danışmanlar tarafından da biliniyor olmalıdır.

 • Bir öğrencinin mezuniyeti için;

  • Asgari toplam 240 ECTS’lik ders alması,

  • Z, MS ve S derslerinde bölümün belirlediği asgari ders sayısı ve asgari ECTS kredisikoşullarını sağlaması gerekir.


Akademik dan manlar n kay tlar s ras nda dikkat etmesi gereken hususlar
Akademik Danışmanların alması gereken dersleri seçmesi Kayıtlar Sırasında Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Son sınıf öğrencilerinin alması gereken derslerin tamamlanıp tamamlanmamış olduğunun kontrolünün

öğrenci,

akademik danışmanve

bölüm yönetimitarafından zamanında yapılması çok önemlidir. Aksi söz konusu olduğunda öğrencinin mezuniyeti gecikebilmektedir.

Zamanında yapılmayan yerine işlemleri, daha sonraki dönemlerde öğrencinin not durum belgesinde (transkript) geriye dönük işlemlerin yapılmasını gerektirdiğinden, büyük sorunlara neden olabilmektedir.


Aşağıdaki gruplardan herhangi birine giren öğrencilerin ders kayıtları sırasında çok dahadikkatliolunması gerekmektedir:

Çift anadal ve Yandal,

Erasmus,

Dikey Geçiş,

Kurumlararası ve Kurum İçi Yatay Geçiş

Mümkünse bu tür öğrencilerin kayıtlarının, ilgili yönetmeliğe hakim bir öğretim üyesi tarafından yapılmasının sağlanması önerilmektedir.

Mezun durumda olmayan öğrencilere bitirme projesi derslerinin verilmemesi.

Yeni açılan seçmeli dersler konusunda öğrencilere bilgiverilmesi, yönlendirilmesi.

Dikkat Edilecek Diğer Hususlar


Not Ortalamaları ders kayıtları sırasında çok daha

MADDE 19:

Güz dönemi veya akademik yılsonunda 2.00 genel not ortalamasını sağlayamayan öğrenciye, yazılı olarak akademik yetersizlik uyarısı yapılır.

Akademik yetersizlik uyarısı alan öğrencinin, bir sonraki dönemin sonundaki genel not ortalamasının en az 2.00 olması gerekir.

Öğrencinin kayıt yenilediği ilk dönemde, açılması halinde yaz okuluyla birlikte, öncelikle FF, YZ ve DZ notu olan dersleri almak koşuluyla, CC’nin altında not aldığı derslerden istediklerini tekrar ederekgenel not ortalamasını en az 2.00’a yükseltmesi gerekir.

Zorunlu bir dersten FF, YZ veya DZ notu olan öğrenci, bu dersi, dersin verildiği ilk dönemde tekrar almak zorundadır.

Seçimlik bir dersten FF, YZ veya DZ notlarından birini alan öğrenci, bu dersi tekrarlar veya danışmanının onayıyla, bu ders yerine başka bir seçimlik dersi alabilir.

YÖNETMELİK


Öğretim Süresi ders kayıtları sırasında çok dahaMADDE 6:

Lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilere bu öğrenimlerini tamamlamak için tanınan azami süre 4 yıllık lisans programları için 7 yıl dır. Öğrenim süresi 4 yıllık Lisans programı için 4 yıl dır.(Hazırlık Sınıfı ve kayıt dondurduğu yıllar hariç)

2547 sayılı Kanunun 44. maddesi hükümlerine göre, öğrenimini azami süreler içerisinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanların, ilgili döneme ait öğrenci katkı payını veya öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam için kayıt yaptırmaları gerekir.

Azami süresi dolan öğrencilerin, ders ve sınavlara katılma hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmadan öğrencilik statüleri devam eder.

Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında geçirilen süreler hariç, kayıt yenilenmeyen dönemler program süresi ve azami öğrenim süresinden sayılır.

YÖNETMELİK


Kredi ve Not Transferi ders kayıtları sırasında çok daha

MADDE 12:

Öğrenciler, daha önce öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarında başarı notu en az CC ve YTolan dersler için kredi ve not transferi talebinde bulunabilir.

Bu öğrenciler, hazırlık sınıfı dahil, Üniversiteye kesin kayıt yaptırılan ilk dönemin ilk haftası sonuna kadar, bir dilekçe ile birlikte kredi ve not transferine esas oluşturabilecek belgeleri, ilgili birime vermek zorundadır.

Kredi ve not transferi talepleri; ilgili birim yönetim kurulu tarafından incelenerek, Üniversite Yönetim Kurulunca belirlenen esaslara göre öğrencinin bütün öğreniminikapsayacak şekilde ve bir defaya mahsus olmak üzere karara bağlanır.

YÖNETMELİK


YÖNETMELİK ders kayıtları sırasında çok daha

Dikey Geçiş Öğrencileri

 Yeni yönetmelik kapsamında Lisans Öğrenimine Hazırlık Programıuygulanmayacaktır. İntibak yapılarak ders seçimi yapılacaktır.

 • İntibak programı ders transferi yaklaşımı esas alınarak hazırlanacaktır.

 • Öncelik alt sınıftaki derslere verilmekle beraber, danışman onayı ile öğrenciye üst sınıflardan da ders verilebilecektir.

 • Lisans programlarına dikey geçişle kayıt yaptıracak öğrencilerin, ön lisans eğitimleri sırasında alıp başarmış oldukları eşdeğer kabul edilen dersleremuafiyetverilerek bu derslerin kredilerine göre programdan alınması gereken dersler belirlenir.

  • Öğrencilerin ön lisans programında almış olduğu derslere MU notu verilir.

  • MU notu genel not ortalamasına katılmaz.

  • Ancak eşdeğerliği kabul edilen derslerin kredileri mezuniyet için gerekli krediye eklenir. Daha önceki kurumda yapılan staj ilgili birimin yönetim kurulu kararı ile kabul edilir.

 • Genel not ortalaması, mezuniyet koşulunu sağlaması kaydıyla lisans programında alınmış olunanderslere göre belirlenir.

 • Muaf olmadığı ilave dersleri için geçecek süre, öğrencinin azami öğrenim süresinden sayılır.


YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ ders kayıtları sırasında çok daha

İptal Edilen-Eklenen Maddeler

MADDE 9:

 • Güz ve bahar yarıyıllarında bir öğrenci danışmanının onayını almak kaydıylaen çok 45, yaz okulunda açılan derslerden ise en çok 18 AKTSkredi değerlik derse kayıt yaptırabilir.

 • Ancak yaz okulu sonu itibariyle mezun olmadurumundaki öğrenciler, 22,5 AKTSkredilik derse kayıt yaptırabilir.

 • Minimum 20 ECTS’lik ders alma koşulu kaldırılmıştır.


ÖĞRENCİ İŞLERİ BİRİMİ ders kayıtları sırasında çok daha


SORUNSUZ BİR KAYIT HAFTASI ders kayıtları sırasında çok daha

GEÇİRMEMİZ DİLEĞİYLE.......


ad