trzymaj form n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
TRZYMAJ FORMĘ! PowerPoint Presentation
Download Presentation
TRZYMAJ FORMĘ!

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 25
harriet-wheeler

TRZYMAJ FORMĘ! - PowerPoint PPT Presentation

98 Views
Download Presentation
TRZYMAJ FORMĘ!
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. TRZYMAJ FORMĘ! Zdrowy tryb życia

 2. Aktywność • 1.1 Bądź aktywistą na co dzień! • 1.2 Odpoczynek tylko aktywny

 3. Bądź aktywistą na co dzień! Po co być aktywnym? Przecież tylko się zmęczę, a nic mi to nie da. Po co chodzić na piechotę, skoro mogę jechać samochodem? Po co mam biegać bez sensu? Nie lepiej posiedzieć przed komputerem? A próbowałeś? Może jest o wiele przyjemniej niż myślisz! A bycie aktywnym ma same zalety!

 4. Odpoczynek tylko aktywny Masz wolną chwile? Jak ją wykorzystasz? Czy jak zawsze usiądziesz przed komputerem lub telewizorem? A wiesz ile ciekawych rzeczy możesz robić? Przy okazji spalisz może trochę kalorii? A przy okazji zmienić trochę swój wygląd? Poprawisz kondycję? Na początku będziesz się może męczył, ale później będzie to dla ciebie tylko przyjemność!

 5. A czy wiesz, że w ciągu 10 minut: • śpiąc spalisz 9 kalorii • czytając 13 kalorii • grając w koszykówkę aż 130 kalorii • biegnąć z prędkością 10 km/h spalisz 107 kalorii • spacerując 30 kalorii • grając w siatkówkę 60 kalorii • jeżdżąc na łyżwach 126 kalorii • sprzątając 24 kalorie • tańcząc 48 kalorii

 6. Dieta • 2.1 Pięć razy dziennie warzywa i owoce • 2.2 Skrobia to podstawa! • 2.3 Tłuszcze z umiarem

 7. Pięć razy dziennie warzywa i owoce Wiesz co jest podstawą twojego zdrowia? Witaminy! A co je zawiera? Warzywa i owoce! Poza witaminami, niezwykle ważnymi dla naszego organizmu, zawierają także sole mineralne i błonnik, również ważne dla naszego organizmu. To prawie nic nie wymaga, a nawet nie zdajecie sobie sprawy jak to dobrze wpływa na Wasz organizm!

 8. Skrobia to podstawa! Ziemniak – to jedno z najbardziej niedocenianych warzyw. A mało kto wie, że zawiera on, obok ryżu i makaronu bardzo cenny węglowodan, jakim jest skrobia. Jak wiadomo, węglowodany są jednym ze sposobów na zdobywanie energii. Innym, co prawda wydajniejszym są tłuszcze, mają jednak one wady. Natomiast węglowodany nie!

 9. Tłuszcze z umiarem Teraz właśnie o wadach tłuszczy. Jak wiecie już, mogą one dostarczać nam o wiele więcej energii niż węglowodany. Jednak to, zamiast być ich zaletą jest ich wadą. Dostarczają one nam zwykle więcej energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Jeżeli nie wykorzystamy jej, to tłuszcze będą się odkładać i zaczniemy tyć. Dlatego tłuszcze nie powinny przekraczać 30% naszego zapotrzebowania na kalorie.

 10. Dieta - szczególnie • 3.1 Zbilansowana dieta • 3.2 Etykieta - źródłem informacji • 3.3 Energia • 3.4 Białka • 3.5 Węglowodany • 3.6 Tłuszcze • 3.7 Błonnik • 3.8 Woda • 3.9 Sól • 3.10 Witaminy i minerały

 11. Zbilansowana dieta Pewnie myślicie że zbilansowana dieta to coś trudnego do realizacji? Jesteście w błędzie ;-]. Wcale nie trzeba ograniczać np. całkowicie słodyczy. Wystarczy że jeżeli zjesz coś, co zawiera np. dużo tłuszczu, następny posiłek będzie go zawierał mało. Jeżeli zjesz dużo słodyczy – idź się poruszać. Właśnie na tym polega zbilansowana dieta

 12. Etykieta - źródłem informacji Według polskiego prawa, wszystkie produkty spożywcze muszą być oznakowane. To właśnie z etykiety dowiesz się m.in. ile tłuszczu zawiera dany produkt. To także na etykiecie znajdziesz informację o dacie ważności, sposób przyrządzania, dane o producencie, masę netto i tym podobne informacje. Mogą one być często przydatne, więc warto czytać etykiety!

 13. Etykieta - źródłem informacji Oprócz tego, od niedawna pojawiły się na etykietach informacje związane z GDA czyli o Wskazanym Dziennym Spożyciu. Widać z nich dobrze wszystkie dane, które mogą ci się przydać w planowaniu zbilansowanej diety

 14. Energia Teraz coś o tym czym są kalorie, a dokładniej kilokalorie. Są to jednostki energii, dzięki którym wiemy ile energii potrzebujemy, ile zużywamy, ile dostarczamy. Chłopcy w wieku 16 lat potrzebują około 2900 kalorii, a dziewczyny 2600 kalorii. Natomiast jeżeli chcemy schudnąć musimy zmniejszyć ilość kalorii o 500. Pamiętajmy jednak, aby nie stosować żadnych diet na własną rękę!

 15. Białka Białka są to jeden ze składników odżywczych niezbędnych do życia. Należą one do tzw. składników budulcowych, co oznacza że wpływają bardzo znacząco na wzrost i regenerację naszego organizmu. Dostarczamy je naszemu organizmowi przez: mięsa czerwone, drób, ryby, soje, fasolę, orzechy, jajka, mleko i produkty mleczne. Pamiętajmy że białka są niezbędne w naszym organizmie!

 16. Węglowodany Są to głównie cukry i skrobia. Należą one do składników energetycznych, czyli dostarczają nam energii. Zaspokajają one aż 60% zapotrzebowania na energię naszego organizmu. Gdzie można je znaleźć? W słodyczach, owocach, warzywach, sokach, pieczywie, ziemniakach, ryżu, kaszy, makaronie.

 17. Tłuszcze Tłuszcze również są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jedynie dzięki nim możemy przyswoić sobie witaminy A, D, E, K. Są także źródłem energii, jednak nie powinny one przekraczać 30% naszego zapotrzebowania na kalorie. Kwasy tłuszczowe możemy podzielić na nasycone i nienasycone, z czego zdrowsze są te nienasycone, ponieważ nie powodują one odkładania się złego cholesterolu w tętnicach.

 18. Błonnik Kolejny z ważnych składników naszej diety. Od niego zależy poprawne działanie naszego układu pokarmowego. Zmniejsza również nasz apetyt. Wpływa także na poziom cholesterolu w naszej krwi skutecznie go zmniejszając. Niestety wciąż spożywamy go za mało. Znaleźć go można we wszelkich produktach roślinnych.

 19. Woda Jak wiemy, bez wody nie byłoby życia na Ziemi. Jest ona także jednym z podstawowych składników naszego organizmu. Jest też niezbędna do życia. Potrzebujemy ciągle ją uzupełniać bo w ciągu dnia tracimy jej około 2,5 litra. Po co nam ona? Woda jest wykorzystywana jako środek transportu, chłodziwo, budulec a także rozpuszczalnik. Jest też głównym składnikiem płynów ustrojowych krwi i limfy.

 20. Sól Sól jest związkiem chemicznym o nazwie chlorek sodu. Bardziej interesuje nas sód, bo to on, mimo że niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w nadmiarze powoduje duże szkody. Może powodować m.in. nadciśnienie tętnicze, które może niszczyć twoje serce, nerki, oczy. Pamiętaj więc aby nie przesalać!

 21. Witaminy Witaminy są kolejnym ze związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiadają za nasz prawidłowy rozwój i wzrost. Dzielimy je na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Te pierwsze to: A, D, E i K a drugie to wszystkie z grupy witamin B i witamina C.

 22. Witaminy Witaminy A, E i D znajdziesz w jajach, mleku, maśle, rybach, olejach roślinnych i warzywach. Źródłem witamin B są ciemne pieczywo, kasze, mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, ciemnozielone rośliny liściaste i strączkowe. Witamina K znajduje się w warzywach liściastych np. kapusta, sałata a także w owocach. Witaminę C znajdziemy w surowych owocach i warzywach.

 23. Minerały Składniki mineralne są tak samo ważne jak witaminy. Dzielimy je na makroelementy (te których potrzebujemy więcej, np. wapń, magnez, potas) i mikroelementy (te których potrzebujemy mniej, np. żelazo, miedź, jod). Te pierwsze znajdziemy m.in. w mleku, produktach mlecznych i zbożowych, fasoli, grochu, czekoladzie, ziemniakach, orzechach, warzywach strączkowych. Natomiast te drugie w orzechach, warzywach strączkowych, mięsie, rybach, produktach zbożowych.

 24. BMI – Body Mass Index BMI, czyli wskaźnik masy ciała obliczamy ze wzoru: Wskaźnik ten ma znaczenie w ocenie zagrożenia niektórymi chorobami, np., cukrzycą. Dla 14-latków optymalne wskazania to odpowiednio: 16,5>BMI>23,2 dla chłopców i 16,4>BMI>23 dla dziewczyn. Mniejsze BMI oznacza niedowagę, a większe nadwagę.

 25. DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ