r ni a jednak podobni n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Różni a jednak podobni PowerPoint Presentation
Download Presentation
Różni a jednak podobni

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Różni a jednak podobni - PowerPoint PPT Presentation


  • 104 Views
  • Uploaded on

Różni a jednak podobni. Prawdy i mity o krajach Globalnego Południa. Tapeta: http://www.mondeto.com/global-education.html 07.05. 2014r. Stereotyp .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Różni a jednak podobni' - hao


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
r ni a jednak podobni

Różni a jednak podobni

Prawdy i mity o krajach Globalnego Południa

Tapeta: http://www.mondeto.com/global-education.html

07.05. 2014r.

stereotyp

Stereotyp

Stereotyp- konstrukcja myślowa, zawierająca komponent poznawczy emocjonalny ibehawioralny, zawierająca pewne uproszczone przeświadczenie, dotyczące różnych zjawisk, w tym innychgrup społecznych.

Stereotyp przyjęty może być przez jednostkę w wyniku własnych obserwacji, przejmowania poglądów innych osób, wzorców przekazywanych przez społeczeństwo, może być także wynikiem procesów emocjonalnych (na przykład przeniesienia agresji). Stereotypy mogą być negatywne, neutralne lub pozytywne, chociaż najczęściej spotyka się wyobrażenia negatywne. Stereotyp jest przekonaniem zbiorowym – jest to przekonanie żywione przez pewna grupę ludzi: mianem „stereotypu” nie można określić przekonania – spełniającego wszelkie pozostałe kryteria – żywionego wyłącznie przez jedną osobę. Jest wyrażany w zdaniu ogólnym (na przykład „(Wszyscy) Polacy są nieporządni”).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stereotyp 5.05.2014r.

Tapeta: slajdy 2-12 http://tagi.newsweek.pl/globalne-poludnie,34721 7.05.2014r.

slide4

Stereotyp 1Afryka to jedno państwoWielu ludzi sądzi, że Afryka to jedno państwo, lub taka część świata, w której nie ma żadnej organizacji państwowej. Jest to nieprawda. W Afryce, znajdują się 52 lub 53 państwa (sporny status posiada Sahara Zachodnia). Odrębną kwestią jest sprawność tych organizmów. Faktem jest, że niektóre z nich znajdują się w stanie zupełnego rozkładu np.: Kongo czy Somalia. Inne jednak np.: Botswana czy RPA radzą sobie całkiem dobrze.

http://www.africa.solidarity.com.pl/index.php?1=inc/ste 7.05.2014r.

slide5

Stereotyp 2W Afryce żyją "dzicy" i nie ma tam żadnej cywilizacji W Afryce rzekomo wszyscy mieszkają w chatkach z bambusa i biegają w spódnicach z trawy, ewentualnie jeszcze są kanibalami. Nie ma tam żadnych miast, dróg czy lotnisk, ani innych oznak cywilizacji. Jest to nieprawda. Nie brakuje tam wielkich metropolii, takich jak Johannesburg, Nairobi czy Kair, pełnych wieżowców i drapaczy chmur. W Afryce są fabryki, lotniska, autostrady, baseny, stadiony a nawet kryte lodowiska. Wielu ludzi korzysta z Internetu czy telefonów komórkowych. Rozwój w wielu dziedzinach dorównuje światowym standardom.

http://www.africa.solidarity.com.pl/index.php?1=inc/ste 7.05.2014r.

slide6

Stereotyp 3Czarni ludzie nie różnią się od siebie wyglądem, wszyscy są tacy sami Kolor skóry „czarnych" Afrykańczyków jest bardzo zróżnicowany, w zależności od regionu i grupy etnicznej, do której należą - od jasnobrązowego do hebanowego

http://www.africa.solidarity.com.pl/index.php?1=inc/ste 7.05.2014r.

slide7

Stereotyp 4Afrykańczycy to poganie, wierzą w voodoo i szamanówIstotnie, wielu, szczególnie mieszkańców wsi, praktykuje stare obrzędy, lecz zdecydowana większość to wyznawcy chrześcijaństwa bądź islamu. Bardzo często stare wierzenia przeplatają się z nowymi, ale taka sytuacja jest w wielu pastwach, także europejskich.

http://www.africa.solidarity.com.pl/index.php?1=inc/ste 7.05.2014r.

slide8

Stereotyp 5WAfryce brakuje żywnościChociaż głód dotyka wielu mieszkańców Afryki, w zdecydowanej większości krajów głównym problemem nie jest fizyczny brak żywności, lecz brak środków na ich zakup.

http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?option=com_phocadownload&view=category&download=168:rzetelne-przekazywanie-wiedzy&id=96:materiay-dot.-edukacji-globalnej&Itemid=1208 07.05.2014r.

slide9

Stereotyp 6 Afrykańczycy nie używają telefonów komórkowychTelefony komórkowe są bardzo rozpowszechnione na kontynencie afrykańskim. Większość płatności odbywa się przez telefonię komórkową. Telefonami komórkowymi posługuje się na tym kontynencie ok. ⅓ ludności

http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?option=com_phocadownload&view=category&download=168:rzetelne-przekazywanie-wiedzy&id=96:materiay-dot.-edukacji-globalnej&Itemid=1208 07.05. 2014r.

slide10

Stereotyp 7Wszyscy Afrykańczycy są czarniTo nieprawda. Afryka, tak jak większość kontynentów, jest swoistym tyglem kulturowym i etnicznym. Duża część populacji w Afryce ma pochodzenie azjatyckie i europejskie. Na północy, w takich krajach jak Egipt, Algieria czy Tunezja mieszkają przede wszystkim ludzie pochodzenia arabskiego. Z kolei na południu, w Namibii, RPA czy Zimbabwe żyją rdzenni biali Afrykańczycy o korzeniach europejskich, a na wschodnim wybrzeżu, w Tanzanii czy Kenii, można spotkać liczne grupy mieszkańców pochodzenia hinduskiego. Kolor skóry „czarnych" Afrykańczyków też jest bardzo zróżnicowany, w zależności od regionu i grupy etnicznej, do której należą - od jasnobrązowego do hebanowego

http://afryka.org/afryka/afryka-i-jej-dzieci---mity-i-fakty,news/ 5.05.2014r.

slide11

Stereotyp 8Większość obszaru Afryki porasta gęsta dżungla, a ludzie mieszkają w wioskachTo obraz Afryki utrwalony przez filmy przygodowe. Rzeczywiście, część kontynentu porastają lasy tropikalne. Jest to jednak niewielka część obszaru kontynentu, który jest bardzo zróżnicowany pod względem klimatu i roślinności: w Afryce mamy również strefy pustynne, górzyste, sawanny czy lasy nietropikalne, np. sosnowe. W Afryce są wielomilionowe miasta w których żyje czterdzieści procent Afrykańczyków (np. Lagos z dziesięcioma milionami mieszkańców, Johannesburg czy Nairobi). Afryka Subsaharyjska jest uznawana za region, w którym w ostatnich latach najszybciej na świecie postępuje migracja ze wsi do miast.

http://afryka.org/afryka/afryka-i-jej-dzieci---mity-i-fakty,news/ 5.05.2014r.