ratio and rates n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Ratio and Rates PowerPoint Presentation
Download Presentation
Ratio and Rates

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Ratio and Rates - PowerPoint PPT Presentation


  • 352 Views
  • Uploaded on

Ratio and Rates. 3.8. Objective- To compare ratios and rates. Ratio -. A comparison of two whole numbers in the same units. 5 girls to 7 boys. 4 Possible Ways to Write a Ratio. sometimes. 5 out of 12. as in 5 girls out of 12 students. Simplify each ratio below:. 1). 4). 2). 5).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Ratio and Rates' - hannah-golden


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
objective to compare ratios and rates
Objective- To compare ratios and rates.

Ratio -

A comparison of two whole numbers

in the same units.

5 girls to 7 boys

4 Possible Ways to Write a Ratio

sometimes . . .

5 out of 12

as in 5 girls out of 12 students

slide4

Ratio

Rate

- a comparison of two

whole numbers in the

same units.

- a comparison of a number

to one in different units.

- always written as a single

number on a per unit basis.

- always written as two

numbers.

- never write the units.

- always write the units.

- reduce to simplify.

- divide to simplify.

slide5

Find the unit rate:

1) 84 students in 4 classrooms

2) $30 for 8 lunches

3) 15,000 cars sold by 2000 dealers

slide6

Reciprocal Rates

8 oranges for 2 dollars

Unit Rate

Reciprocal Rate

$87.50 for 5 tickets

Unit Rate

Reciprocal Rate

slide7

The actual distance between North Chicago and Waukegan is 4 mi. What is the distance between these two locations on the map?

Write the scale as a fraction.

Let x be the map distance.

18x = 4

Use cross products to solve.

x ≈ 0.2

The distance on the map is about 0.2 in.

slide8

Rate Multiplication

Your heart beats 70 beats/min. How many

beats per hour is this?

Start

Finish

Rates

slide9

Rate Multiplication

Joe reads 12 pages per day. How long

would it take him to read a 684 page book?

Start

Finish

Rates

slide10

Rate Multiplication (very challenging)

The world record for the 100 yard dash

is 9.4 seconds. How fast is this in miles/hr?

Start

Finish

Rates