slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Dane INFORMACYJNE PowerPoint Presentation
Download Presentation
Dane INFORMACYJNE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 44

Dane INFORMACYJNE - PowerPoint PPT Presentation


 • 179 Views
 • Uploaded on

Dane INFORMACYJNE. Nazwa szkoły: Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Drążnej ID grupy : 92_52_mf_g1 Opiekun: Edyta Selka Kompetencja: matematyczno - fizyczna Temat projektowy: Symetrie w otaczającym świecie Semestr/rok szkolny: 2011/2012. Dane INFORMACYJNE. Nazwa szkoły:

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Dane INFORMACYJNE


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Presentation Transcript

  1. Dane INFORMACYJNE • Nazwa szkoły: • Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Drążnej • ID grupy: 92_52_mf_g1 • Opiekun: Edyta Selka • Kompetencja: matematyczno - fizyczna • Temat projektowy: Symetrie w otaczającym świecie • Semestr/rok szkolny: • 2011/2012

  2. Dane INFORMACYJNE • Nazwa szkoły: • KATOLICKIE GIMNAZJUM im. Św. Stanisława Kostki • ID grupy: 98/75_MF_G2 • Opiekun: KATARZYNA ZAKRZEWSKA • Kompetencja: • MATEMATYCZNO - FIZYCZNA • Temat projektowy: • Symetrie w otaczającym nas świecie • Semestr/rok szkolny: • 2011/2012

  3. Symetrie • Symetrie w: - Sztuce - Architekturze • - Otaczających nas przedmiotach

  4. Pojęcie symetrii • Symetria- (z gr. symmetria„współmierność”) Podzielność przedmiotu na odpowiadające sobie takie same lub analogiczne fragmenty np. w przyrodzie, sztuce, fizyce, matematyce. Niekiedy stosowane określenie harmonii, proporcjonalności. • Symetria - własność figur geometrycznych i innych obiektów, dająca się zwykle wyrazić poprzez niezmienność względem pewnych przekształceń.

  5. Pojęcie symetrii Symetria- oznacza regularny układ, harmonię między częściami całości. Przejawy symetrii spotykamy w figurach geometrycznych, w przyrodzie nieorganicznej (np. w kryształach), w świecie roślinnym (układ liści, płatków kwiatowych), w świecie zwierzęcym w postaci rozmieszczenia zewnętrznych organów ciała, w budownictwie, w sztuce (ornamenty, desenie), w rzemiośle (koronki, hafty), w technice, słowem - wszędzie, bo symetria jest koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń. Starożytni symetrią nazywali harmonijny układ części. Symetria była najbardziej podstawowym pojęciem ich estetyki; chodziło w niej o piękno.

  6. Rodzaje symetrii

  7. w matematyce i fizyce; w przyrodzie; w architekturze i sztuce; w technice i rzemiośle; i wielu innych dziedzinach... Przejawy symetrii spotykamy: Symetria występuje wszędzie, bo jest koniecznością strukturalną organizmów i urządzeń.

  8. Przykłady symetrii w architekturze Plac Św. Piotra w Rzymie

  9. Przykłady symetrii w architekturze Most Golden Gate

  10. Przykłady symetrii w architekturze Most w Stambule

  11. Przykłady symetrii w architekturze Błękitny meczet

  12. Przykłady symetrii w architekturze Wieża Eiffla

  13. Przykłady symetrii w architekturze Symetrię w architekturze cechuje harmonia i proporcjonalność. Przedstawione budowle odznaczają się symetrią płaszczyznową. Płaszczyzna dzieli daną budowlę na dwie równe części, z których każda jest odbiciem lustrzanym drugiej.

  14. Przykłady symetrii w sztuce Witraże

  15. Przykłady symetrii w sztuce Nefertiti

  16. Przykłady symetrii w sztuce Starożytne naczynia

  17. Przykłady symetrii w sztuce Antefiks

  18. Symetria w otaczających nas przedmiotach Znaki drogowe

  19. Symetria w otaczających nas przedmiotach Znaki marek samochodowych

  20. Symetria w otaczających nas przedmiotach Flagi państw

  21. Symetria w otaczających nas przedmiotach Zwierzęta

  22. Symetria w otaczających nas przedmiotach Motyle

  23. Symetria w otaczających nas przedmiotach Rośliny

  24. Symetria w otaczających nas przedmiotach Rozgwiazdy należą do zwierząt przypominających kształtem ciała gwiazdę. Odznaczają się symetrią promienistą ponieważ przez ich ciało można poprowadzić 5 płaszczyzn symetrii. Rozgwiazdy zaliczamy do typu Szkarłupnie, o pięknych kształtach i ubarwieniu.

  25. Symetria w otaczających nas przedmiotach Perłopławy posiadają muszlę o kształcie zbliżonym do koła i prostym brzegu. Żłobienia po zewnętrznej części muszli układają się promieniście. Muszla składa się z dwóch identycznych części „są niczym lustrzane odbicia”

  26. Symetria w otaczających nas przedmiotach „Lustrzane odbicie” Miękkie linie i niezwykła symetria Tęczowego mostu. Niezwykle wyraźnie odbijający się na tle nieba nad pustynią, znajduje swoje idealne, niezakłócone odbicie w wodach Bridge Creek. Zwierzęta

  27. Symetria w otaczających nas przedmiotach Rośliny

  28. przykłady Symetrii w szczecinie Wnętrze Katedry Świętego Jakuba

  29. przykłady Symetrii w szczecinie • Cmentarz Centralny w Szczecinie

  30. przykłady Symetrii w szczecinie • Zamek Książąt Pomorskich

  31. przykłady Symetrii w szczecinie • Wały Chrobrego w Szczecinie

  32. przykłady Symetrii w szczecinie • Wały Chrobrego w Szczecinie

  33. SYMETRIE W CHEMII • Proste związki • Kryształy

  34. Proste związki Symetrie możemy dostrzec niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Tak więc zacznijmy od tego co najprostsze, a zarazem najmniejsze. Wiele tak prostych związków jak na przykład woda posiada w swojej budowie osie symetrii. Oto ich przykłady:

  35. Symetrie w chemii Tlenek węgla (IV) – CO2 O=C=O Tlenek wodoru (woda) – H2O

  36. Symetrie w chemii Amoniak – NH4 Siarkowodór – H2S

  37. Symetrie w chemii Kwas siarkowy (IV) as siarkowy (VI)

  38. Symetrie w chemii Azotan (V) wapnia – Ca(NO3)2 Fosforan (V) wapnia – Ca3(PO4)2

  39. Symetrie w chemii Kryształy Kryształem nazywamy ciało stałe, którego cząsteczki, atomy, bądź jony są uporządkowane w określony schemat powtarzający się we wszystkich trzech wymiarach. W objętości ciała cząsteczki zajmują ściśle określone miejsca, zwane węzłami sieci krystalicznej, i mogą jedynie drgać wokół tych położeń.

  40. Symetrie w chemii Kryształy może nie są na pozór symetryczne, jednak jeśli się przyjrzymy ich budowie wewnętrznej będziemy w stanie określić ich regularną budowę. To właśnie krystalografia zajmuje się określaniem typów kryształów ze względu na układ ich cząsteczek. Przykłady układów cząsteczek w kryształach

  41. Symetrie w chemii Diament jest jednym z najbardziej interesujących minerałów, który od dawna zajmuje specjalne miejsce w sercach i umysłach zarówno zwykłych ludzi jak również naukowców. Pomimo, że to alotropowa odmiana węgla jest najtwardszym ze znanych minerałów, charakteryzuje się bardzo małym współczynnikiem tarcia, jest chemicznie obojętny i odporny na ścieranie, jest izolatorem elektrycznym i jednocześnie bardzo dobrym przewodnikiem ciepła oraz jest przeźroczysty. Stosowany w wielu dziedzinach naszego życia, ceniony przez wielu… Jednak dzięki czemu zawdzięcza swoje właściwości?

  42. Symetrie w chemii Układ atomów węgla w diamencie wygląda tak: To dzięki tak ściśle ułożonym atomom diament zawdzięcza swoją twardość. Każdy z atomów jest połączony z innymi czterema wiązaniami tworząc regularną siatkę.