Barok
Download
1 / 11

BAROK - PowerPoint PPT Presentation


 • 245 Views
 • Uploaded on

BAROK. Wiek XVII przyniósł wielkie zmiany.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' BAROK' - gigi


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Wiek XVII przyniósł wielkie zmiany.

Były to czasy niepokoju: wojen politycznych i religijnych , zarazy głodu. Człowiek nie czuł się bezpieczny. Towarzyszyła mu świadomość przemijania. Pojawiło się wyobrażenie człowieka jako słabej trzciny targanej wiatrem , osamotnionej we wszechświecie. W kręgu filozofów pojawiły się zagadnienia , jak czas i śmierć.


Nazwa epoki
Nazwa Epoki:

 • Nazwa ta została zaczerpnięta z języka jubilerskiego. W XVI wieku nazywano tak perłę o neutralnym, dziwnym kształcie. Stopniowo wyraz ten zaczęto przenosić również na inne przedmioty artystyczne o wyglądzie neutralnym, udziwnionym, na zjawiska w sztuce


T o historyczne epoki
TŁO HISTORYCZNE EPOKI:

 • Zamienne dla tej epoko są przede wszystkim wojny , zarówno w Polsce ( tzw. Potop szwedzki, wojny na kresach z Rusią i Kozakami) , jak i w Europie (Np. wojna trzydziestoletnia) , które przyczyniły się do degradacji mieszczaństwa i wyniszczenia miast. Cieniem tej epoki była szalejącą konreformacja i postępująca nietolerancja religijna.


Ideologie
Ideologie

 • 1. KONTREFORMACJA

 • Był to potężny ruch w Europie, skierowany przeciw reformacji, stanowiący kontrofensywę Kościoła katolickiego. Zapoczątkował ją sobór trydencki, któremu zadaniem było przeprowadzenie reform wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego i wypracowanie programu walki z różnowiercami.

 • 2. NURT DWORSKI

 • To nurt który rozwijał się na dworach królewskich i magnackich. Czerpie z modnych wzorców obcych, przejmując nowinki literackie oraz ideowe. Jego wybitni przedstawiciele, to: Jan Andrzej Morsztyn i Daniel Naborowski.

 • 3.NURT SARMACKI

 • Wywodzi się natomiast z dworków szlacheckich, pragnących zachować swoją tożsamość i szukających korzeni. Nurt ten skupiał się na poszanowaniu i kultywowaniu polskiej tradycji narodowej i obronie wiary ojców.

 • 4. SARMATYZM

 • Barokowa formacja kulturowa dominująca w Rzeczpospolitej od końca XVI do drugiej połowy XVII wieku. Zespól cech charakterystycznych dla Polskiej szlachty.


Literatura
Literatura

Niezwykłość literatury barokowej wynika przede wszystkim z ograniczenia treści utworów i rozbudowania form jej wyrazu.

Barokowi pisarze postawili sobie za zadanie szokowanie i zaskakiwanie odbiorcy swoja oryginalnością i formą. Dlatego też twórcy tego okresu, tacy jak Daniel Naborowski czy Jan Andrzej Morsztyn stworzyli nowy styl cechujący się wielkim bogactwem użytych środków stylistycznych


Sztuka
SZTUKA

 • Pierwsze przejawy sztuki barokowej pojawiły się we Włoszech, a konkretnie w Rzymie, a następnie rozpowszechniły się one po całej Europie. Styl barokowy objął wszystkie dziedziny sztuki, za której kształt odpowiadał głównie Kościół i państwo. Za datę otwierającą barok uznaje się rok 1664, w którym niejaki Claudie Perrault - architekt zaprojektował wschodnią fasadę Luwru. Od tego wydarzenia w sztuce pojawiła się różnorodność motywów i zdobień, budowano fontanny, mosty, pomniki, wykształciła się sztuka ogrodowa (styl francuski i angielski).


Architektura
ARCHITEKTURA

 • Barokowe budynki charakteryzowała dynamika i monumentalność, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz dominowało umiłowanie dekoracyjności, form ornamentalnych oraz związanego z tym przepychu. Dbano o wszelkie efekty związane z grą światła i cienia. Wnętrza budynków często były zdobione bogatymi malowidłami


Malarstwo
MALARSTWO

 • Na kształt i styl barokowego malarstwa na przełomie wieków XVI i XVII ogromny wpływ wywarły rzymskie środowiska artystyczne. Tematyka symboliczno - mistyczna i martyrologiczna przejawiała się zwłaszcza w malarstwie religijnym, zaś w malarstwie dotyczącym dominowały wątki mitologiczne, alegoryczne, historyczne, z drugiej strony tworzono portrety, malowano pejzaże, martwą naturę, scenki rodzajowe