ms lonsdale s 7 th grade math n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Ms. Lonsdale’s 7 th grade math PowerPoint Presentation
Download Presentation
Ms. Lonsdale’s 7 th grade math

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 103

Ms. Lonsdale’s 7 th grade math - PowerPoint PPT Presentation


  • 105 Views
  • Uploaded on

Ms. Lonsdale’s 7 th grade math. Notes for the week of 9-17 to 9-21. Monday, 9-16-13 Bellwork. Think it – addition/subtraction?. Do the following words mean addition, subtraction, either, or neither? Sum dropped Altogether per Difference less than How much more total cut.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Ms. Lonsdale’s 7 th grade math' - ghada


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ms lonsdale s 7 th grade math

Ms. Lonsdale’s 7th grade math

Notes for the week of 9-17 to 9-21

think it addition subtraction
Think it – addition/subtraction?
  • Do the following words mean addition, subtraction, either, or neither?

Sum dropped

Altogether per

Difference less than

How much more total

cut

see it addition and subtraction key words
See it – addition and subtraction key words
  • Add – to bring amounts together (increasing)
  • Subtract – to take a something away from an amount (decreasing).
see it
See it

Angelina deposited $1,152.37 in her checking account. She withdrew a check for $11.53, then deposited another $52.87. What is the current balance in Angelina’s account?

see it1
See it

Angelina deposited $1,152.37 in her checking account. She withdrew a check for $11.53, then deposited another $52.87. What is the current balance in Angelina’s account?

see it2
See it

Angelina deposited $1,152.37 in her checking account. She withdrew a check for $11.53, then deposited another $52.87. What is the current balance in Angelina’s account?

see it3
See it

Angelina deposited $1,152.37 in her checking account. She withdrew a check for $11.53, then deposited another $52.87. What is the current balance in Angelina’s account?

see it4
See it

Angelina deposited $1,152.37 in her checking account. She withdrew a check for $11.53, then deposited another $52.87. What is the current balance in Angelina’s account?

1552.37

see it5
See it

Angelina deposited $1,552.37 in her checking account. She withdrew a check for $11.53, then deposited another $52.87. What is the current balance in Angelina’s account?

1552.37

- 11.53

see it6
See it

Angelina deposited $1,552.37 in her checking account. She withdrew a check for $11.53, then deposited another $52.87. What is the current balance in Angelina’s account?

1552.37 1540.84

- 11.53

see it7
See it

Angelina deposited $1,552.37 in her checking account. She withdrew a check for $11.53, then deposited another $52.87. What is the current balance in Angelina’s account?

1552.37 1540.84

- 11.53 + 52.87

see it8
See It

The temperature in Gulfport on one summer day rose from 78.6º to 97.3º. What was the change in temperature that day?

see it9
See It

The temperature in Gulfport on one summer day rose from 78.6º to 97.3º. What was the change in temperature that day?

see it10
See It

The temperature in Gulfport on one summer day rose from 78.6º to 97.3º. What was the change in temperature that day?

97.3

- 78.6

see it11
See It

WHERE do you look first in a real world problem?

see it12
See It

Brandon went to the Byhalia football game and bought snacks for $1.25. Zack went too and bought additional snacks for $2.50.

see it13
See It

Brandon went to the Byhalia football game and bought snacks for $1.25. Zack went too and bought additional snacks for $2.50.

What is the difference between the amount Brandon bought and the amount Zack bought?

How much did Brandon and Zack pay altogether?

see it14
See It

Brandon went to the Byhalia football game and bought snacks for $1.25. Zack went too and bought additional snacks for $2.50.

What is the difference between the amount Brandon bought and the amount Zack bought?

How much did Brandon and Zack pay altogether?

see it15
See It

Brandon went to the Byhalia football game and bought snacks for $1.25. Zack went too and bought additional snacks for $2.50.

What is the difference between the amount Brandon bought and the amount Zack bought?

How much did Brandon and Zack pay altogether?

see it16
See It

One week John was given an allowance of $12.50. The next week, this allowance dropped to $7.25. What is the difference between these two amounts?

see it17
See It

One week John was given an allowance of $12.50. The next week, this allowance dropped to $7.25. How much money will John have earned in those two weeks combined?

see it18
See It

No key word? Think about what is happening – is the value increasing or decreasing…

Nathean goes to the store and buys $7.72 worth of snacks. If he pays with a $10 bill, how much money will he get back?

work it
Work It
  • How many problems can your group solve?
  • When you finish: one person quietly goes to Ms. Lonsdale, she checks answer, you get another question.
  • See how many you can solve!
own it
Own It

Begin work on your homework packet for this week!

tuesday 9 17 13 bellwork
Tuesday, 9-17-13 Bellwork

One week Kimora was given an allowance of $14.50. The next week, this allowance dropped to $8.75. How much money will Kimora have earned in those two weeks combined?

1. What key words do you see?

2. Which one would you use? Why?

3. What is the solution to the problem?

think it
Think It

____________, ____________, or neither?

think it1
Think It

____________, ____________, or neither?

How many more like ______ than ______?

How many more like ______ than ______?

see it19
See It

The Coldwater River was 21.3 feet above normal levels during flooding last year. This year, it is only 2.54 feet above normal levels. By how much has the water level changed from last year to this year?

see it20
See It

The Coldwater River was 21.3 feet above normal levels during flooding last year. This year, it is only 2.54 feet above normal levels. By how much has the water level changed from last year to this year?

21.3 ft.

see it21
See It

The Coldwater River was 21.3 feet above normal levels during flooding last year. This year, it is only 2.54 feet above normal levels. By how much has the water level changed from last year to this year?

21.3 ft.

2.54 ft.

see it22
See It

The Coldwater River was 21.3 feet above normal levels during flooding last year. This year, it is only 2.54 feet above normal levels. By how much has the water level changed from last year to this year?

Change =

21.3

- 2.54

21.3 ft.

change

2.54 ft.

see it23
See It

Keiarra is cutting plastic string to make a keychain. She starts with 13.2 feet of red string, then she cuts off 3.4 feet, and then she cuts off another 5.13 feet. How much rope is left for Keiarra to use?

see it24
See It

Keiarra is cutting plastic string to make a keychain. She starts with 13.2 feet of red string, then she cuts off 3.4 feet, and then she cuts off another 5.13 feet. How much rope is left for Keiarra to use?

13.2 ft

3.4 ft.

see it25
See It

Keiarra is cutting plastic string to make a keychain. She starts with 13.2 feet of red string, then she cuts off 3.4 feet, and then she cuts off another 5.13 feet. How much rope is left for Keiarra to use?

13.2 ft

5.13 ft.

3.4 ft.

see it26
See It

Jennifer drove 53.2 miles to her grandmother’s home. From her grandmother’s home she drove 12.67 miles to her aunt’s home. How far did she drive in total?

see it27
See It

Jennifer drove 53.2 miles to her grandmother’s home. From her grandmother’s home she drove 12.67 miles to her aunt’s home. How far did she drive in total?

53.2 miles

see it28
See It

Jennifer drove 53.2 miles to her grandmother’s home. From her grandmother’s home she drove 12.67 miles to her aunt’s home. How far did she drive in total?

53.2 miles

12.67 miles

work it1
Work It

Distance in space can be measured in astronomical units, or AU. Jupiter is 5.2 AU from the Sun. Pluto is 39.223 AU from the Sun. How much closer to the Sun is Jupiter than Pluto?

work it2
Work It

Jackie and Pam were running a race. Jackie finished the race in 32.4 minutes, while Pam finished in 34.51 minutes. What is the difference between Pam and Jackie’s finishing time?

work it3
Work It
  • Create your own problem (either with addition or subtraction) using decimals.
  • You have 10 minutes to write and illustrate your problem.
  • Solve it in your own notes!
work it4
Work It
  • Pass with the group next to you!
  • Once you get a new question, solve it.
  • Great examples? We will share with the class!
own it1
Own it
  • Continue working on your homework packet.
wednesday 9 18 13 bellwork
Wednesday, 9-18-13 Bellwork

Illustrate the following: “In Greenwood, 4,025 people voted in the state elections.  In Holly Springs, 9,242 people voted.  How many more people voted in Holly Springs than in Greenwood?”

Step Up: Solve the real-world problem above.

think it2
Think It

Gasoline sells for $2.79 per gallon. If Mr. Pollard purchases 13.7 gallons, how much does it cost him?

see it29
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it30
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it31
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it32
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it33
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it34
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it35
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it36
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it37
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it38
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it39
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it40
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

see it41
See It

Multiplication – the repeated addition of a quantity.

4 x 3 = 12

Division – the splitting of a quantity into a number of groups.

12 ÷ 2 = 6

see it42
See It

A new train can average 145.72 miles per hour. Approximately how many miles can the train travel in 5.1 hours?

see it43
See It

A new train can average 145.72 miles per hour. Approximately how many miles can the train travel in 5.1 hours?

see it44
See It

A new train can average 145.72 miles per hour. Approximately how many miles can the train travel in 5.1 hours?

145.72 miles =

1 hour

see it45
See It

A new train can average 145.72 miles per hour. Approximately how many miles can the train travel in 5.1 hours?

145.72 miles = _____? Miles___

1 hour 5.1 hours

see it46
See It

A new train can average 145.72 miles per hour. Approximately how many miles can the train travel in 5.1 hours?

145.72 miles

145.72 miles

145.72 miles

145.72 miles

145.72 miles

see it47
See It

A new train can average 145.72 miles per hour. Approximately how many miles can the train travel in 5.1 hours?

145.72

x ___5.1

145.72 miles

145.72 miles

145.72 miles

145.72 miles

145.72 miles

see it48
See It

Eumetria finds $4.20 on the ground. She decides to give each of her friends $0.30. How many friends can she give $0.30 to?

see it49
See It

Eumetria finds $4.20 on the ground. She decides to give each of her friends $0.30. How many friends can she give $0.30 to?

$4.20

see it50
See It

Eumetria finds $4.20 on the ground. She decides to give each of her friends $0.30. How many friends can she give $0.30 to?

$4.20

see it51
See It

Eumetria finds $4.20 on the ground. She decides to give each of her friends $0.30. How many friends can she give $0.30 to?

4.20 =

0.3

see it52
See It

Eumetria finds $4.20 on the ground. She decides to give each of her friends $0.30. How many friends can she give $0.30 to?

4.20 = 42

0.3 3

work it5
Work It

A taxi in Memphis costs $2.25 per mile. How much would a taxi ride cost if you go 4.3 miles?

work it6
Work It

A taxi in Memphis costs $2.25 per mile. How much would a taxi ride cost if you go 4.3 miles?

work it7
Work It

Denisha has 16.8 feet of green plastic string. She wants to cut the string into pieces 1.2 feet long. How many pieces can she cut?

work it8
Work It

Denisha has 16.8 feet of green plastic string. She wants to cut the string into pieces 1.2 feet long. How many pieces can she cut?

work it9
WORK IT

The cost of a candy bar is $0.75. If Jessica has $5.75 in her pocket, what is the greatest number of candy bars she can purchase?

work it10
Work it

Mary had 700 basketballs. She gave away 205 basketballs and put the remaining basketballs equally into 5 bags. How many basketballs were there in each bag?

work it11
Work IT

Mikey is a drummer in a rock band. He has $90 to buy drumsticks. Each set of drumsticks cost $12.50. How many sets of drumsticks can Mikey buy?

work it12
Work it

Mechanical pencils are sold 10 for $0.99. What is the price of one pencil rounded to the nearest whole cent?

work it13
Work it

Chloe has a piece of wood moulding that is 27 inches long. She cuts the moulding into 4 pieces of equal length. How long is each of the smaller pieces?

work it14
Work it

Tamika and 3 of her friends are going to split the lunch bill of $24.48. How much will each girl have to pay?

work it15
Work it

A new hybrid car can go 362 miles on 14 gallons of gas. The owner drove for 285 miles. About how many gallons of gas did she use?

work it16
Work It

Solve the 4 questions you receive.

Each question you solve = 1 Indian Buck!

thursday 9 19 13 bellwork
Thursday, 9-19-13 Bellwork

Martavious is buying 6-ounce burgers for a family reunion cookout.  Each package of burgers costs $4.25, and he buys 24 packages.  What is the total amount Martavious spends on the burgers?

see it53
See It

On Saturday, the temperature in Memphis was 83.5 degrees. On Sunday, the temperature rose to 94.12 degrees. By how much did the temperature increase from Saturday to Sunday?

see it54
See It

On Saturday, the temperature in Memphis was 83.5 degrees. On Sunday, the temperature rose to 94.12 degrees. By how much did the temperature increase from Saturday to Sunday?

Comparison? Subtract!

see it55
See It

Every day this past week, the temperature in Memphis has decreased by 2.1 degrees. By how much will the temperature have decreased after 7 days?

see it56
See It

Every day this past week, the temperature in Memphis has decreased by 2.1 degrees. By how much will the temperature have decreased after 7 days?

Repeating subtraction – Multiply!

see it57
See It

Last week, gasoline in Memphis sold for $3.67. This week, the price has increased by $0.23. Based on this increase, what is the price of gasoline in Memphis now?

see it58
See It

Last week, gasoline in Memphis sold for $3.67. This week, the price has increased by $0.23. Based on this increase, what is the price of gasoline in Memphis now?

Increasing once – addition!

see it59
See It

A pound of oranges costs $3.24 at the convenience store. How much should 3.5 pounds of oranges cost?

work it scavenger hunt
Work it – Scavenger hunt!
  • Start with a problem anywhere in the room; solve with your pair partner!
  • Find that answer on another card in the room and start working on that problem next!
  • Write down the letter next to your answer!
  • First 5 teams to finish receive Indian Bucks!
own it2
Own It

Finish your homework packet.

friday 9 20 13 bellwork
Friday, 9-20-13 Bellwork

Aaron has $400, and he spends $320.76 on a television. How much money does he have left?

remember
Remember

Under 60%? Your test must be signed and returned to Ms. Lonsdale by Friday (or -5% and parent phone call).

Under 80%? Get your test signed and returned for a free 5%!

After school tutoring? Bring in a note from a parent or guardian. (Starting THURS)

scavenger hunt review
Scavenger hunt review

Sarah has to drive 6.8 miles from school to home. She has already gone 4.87 miles; how far does she still have to go?

scavenger hunt review1
Scavenger hunt review

Keiarra gets a summer job and receives payments of $45.67, $53.08, and $123.65. How much total money will Keiarra have after these payments?

scavenger hunt review2
Scavenger hunt review

A gallon of gasoline costs $3.65. Corraelean is going to a Justin Bieber concert in Tunica, so she fills her parents’ car with 13.6 gallons of gas. How much will that gasoline cost her?

scavenger hunt review3
Scavenger hunt review

A cubic foot of air weighs about .08 pounds. How much would 12.3 cubic feet of air weigh?

scavenger hunt review4
Scavenger hunt review

Ricardo is making a birdhouse for his backyard. He has a piece of wood that is 28.8 feet long, and wants to cut it into pieces that are each 2.4 feet long. How many pieces can he cut?

scavenger hunt review5
Scavenger hunt review

Allissa went to the bank and deposited $23.50. Later in the week, she withdrew $8.34. How much money does Allissa have in the bank now?

scavenger hunt review6
Scavenger hunt review

For $10.25, Devin buys 25 ounces of starburst. Based on that, how much does each ounce of starburst cost?

scavenger hunt review7
Scavenger hunt review

A train going through Byhalia has travelled 102.6 miles in 2.4 hours. How many miles is the train averaging per hour?

scavenger hunt review8
Scavenger hunt review

School lunches cost $14.50 per week. About how much would 15.5 weeks of lunches cost?

test real world problems with decimals
Test – real world problems with decimals
  • You have the rest of class to finish this test.
  • You may use your notes for this test.
  • Finish early? Here are your options:
  • Read your AR book silently.
  • Take a math book from the back and complete page 25, #4-8 for extra credit. Turn this in to the “extra credit” tray when done.