doprava ropy n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Doprava Ropy PowerPoint Presentation
Download Presentation
Doprava Ropy

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 4

Doprava Ropy - PowerPoint PPT Presentation


  • 137 Views
  • Uploaded on

Doprava Ropy. Doprava ropy obecně.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Doprava Ropy' - germaine


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
doprava ropy obecn
Doprava ropy obecně
  • Vytěžená ropa se zbavuje mechanických nečistot, vody a rozpuštěných plynů. Na zpracování se dříve dopravovala v sudech (barel), dnes se používají ropovody - potrubí o průměru 50 - 70 cm (příp. větší průměr). Jejich délka je až několik tisíc metrů. U nás najdeme ropovod Družba (doprava ropy z Ruska) a nový ropovod IKL (Ingolstadt-Kralupy-Litvínov), který nás napojuje na evropskou síť ropovodu. Přes území Chorvatska a Maďarska k nám také vede ropovod Adria, poškozený za války v Bosně.Značná část vytěžené ropy se dopravuje přes moře pomocí tzv. tankerů (lodí upravených pro převoz ropy). Největší tankery přepravují až 550 000 t ropy. Doprava ale přispívá ke znečišťování oceánů – např. havárie, únik do vody atd.
ropovody
Ropovody
  • Ropovody jsou systémy na potrubní přepravu ropy - A to buď přímo z nalezišť ropy, nebo z přístavů do oblastí spotřeby. Střední Evropa nemá až na výjimky významnější vlastní zdroje ropy.
alternativn zp soby dopravy ropy
Alternativní způsoby dopravy ropy
  • Před vznikem ropovodu Družba (z Ruska) se ropa do tehdejšího Československa dopravovala po železnici cisternovými vagóny. Ještě dnes se v některých zemích takto ropa přepravuje. Přeprava v cisternách je velmi nákladná. Roční výkon současných ropovodů v ČR by šlo jen obtížně nahradit.
  • Cisternový vagón