slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
İyonik Bileşikler PowerPoint Presentation
Download Presentation
İyonik Bileşikler

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 30

İyonik Bileşikler - PowerPoint PPT Presentation


  • 437 Views
  • Uploaded on

İyonik Bileşikler. Bileşik Formüllerinin Yazımı Bileşiklerin Adlandırılması Lewis Elektron Nokta Gösterimi İyonik Bileşiklerin Kristal(Örgü) Yapısı. HATIRLAYALIM. Bileşik Formüllerinin Yazımı. +a. -b. Önce KATYON, sonra ANYON yazılır(Bazı organik bileşikler istisna). Y. X. KATYON.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'İyonik Bileşikler' - geordi


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

İyonik

Bileşikler

  • Bileşik Formüllerinin Yazımı
  • Bileşiklerin Adlandırılması
  • Lewis Elektron Nokta Gösterimi
  • İyonik Bileşiklerin Kristal(Örgü) Yapısı
slide3

Bileşik Formüllerinin Yazımı

+a

-b

Önce KATYON, sonra ANYON yazılır(Bazı organik bileşikler istisna)

Y

X

KATYON

ANYON

NOT: Bu kural, ametal-ametal bileşiklerinde uygulanmaz.

slide4

Bileşiğin toplam yükünün sıfır (0) etmesi için iyon yükleri çaprazlanarak sayısal değerleri anyon ve katyon sembollerinin altlarına yazılır.

+

a

-

b

X

Y

slide5

+

3

-

2

Al

S

slide6

HATIRLATMA

İyon yükleri çaprazlandığında sembollerin altına yazılan değerler en küçük tamsayılara çevrilmelidir.

-

2

+

4

X

Y

Y

X

2

4

2

Y

X

2

slide7

+

4

-

2

Sn

O

Sn

O

2

4

2

Sn

O

2

slide11

Katyonlar ve anyonlar yapılarında her zaman tek tür atom içermezler. Birden fazla element türünün bir araya gelmesi sonucunda oluşan katyon ve anyonlar vardır.

Yapısında birden fazla atom içeren yüklü gruplara KÖK denir.

UYARI: Kökler iyonik bileşiklerin formüllerinde bir bütün olarak hareket ederler. İyonik bileşiğin oluşumu esnasında kökün yapısı ve formülü değiştirilmez.

slide20

İYONİK BİLEŞİKLERİN LEWİS YAPISI

  • Elementlerin katman elektron dizilimi yapıldığında en dış katmanında bulunan elektronlara DEĞERLİK ELEKTRONLARI DENİR.
  • En dış katmanda bulunan elektronların element sembolü üzerinde nokta şeklinde gösterimine LEWİS ELEKTRON NOKTA GÖSTERİMİ denir.
  • LEWİS’e göre bir element en dış katmanında bulunan ortaklaşmamış(çiftleşmemiş) elektron sayısı kadar bağ oluşturabilir. Eğer en dış katmanındaki bütün elektronlar ortaklaşmışsa element bağ yapamaz.
slide27

İyonik Bileşiklerin Kristal Örgü Yapısı

İyonik bileşikler pozitif yüklü bir katyonla negatif yüklü bir anyonun birbirini çekmesi sonucunda oluşur.

Her iyon zıt yüklü ve belirli sayıda diğer iyonlar tarafından çevrilmiştir. Çok sayıda iyonların bu şekilde etkileşimi sonucunda düzgün kristal örgü yapılar oluşur. Bu oluşum nedeniyle iyonik bileşikler oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. İyonik bileşiklerin erime ve kaynama noktası yüksektir.

Her iyonik bileşiği oluşturan iyonların örgü yapısı farklı farklıdır. NaCl de bu örgü yapı yüzey merkezli iken CsCl de bu örgü yapı cisim merkezlidir.

İyonik bileşiklerde moleküller yoktur. Molekülü yapılı bileşiklerde bağımsız moleküller bulunurken iyonik bileşikler zıt yüklü iyonların birbirini çekmesi sonucu oluşan kristal örgü yapılardan oluşur.

slide28

İyonik Bileşiklerin Suda Çözünmesi

İyonik bileşikler suda iyi çözünürler. Suya atılan iyonik bileşikler suda iyonlarına ayrışır. Örneğin NaCl iyonik bileşiği suda :

Şeklinde iyonlarına ayrışır. Her sodyum iyonu ve her klor iyonunun etrafı su moleküllerince çevrilir. Suyun kısmen negatif kısmı olan oksijen, sodyum iyonuna ; suyun kısmen pozitif yüklü olan kısmı Hidrojen atomları da klor iyonuna tutunur.