L u z i n o
Download
1 / 32

L u z i n o - PowerPoint PPT Presentation


 • 147 Views
 • Uploaded on

L u z i n o. Luzino (kaszb. Lëzëno , Lusin ) – duża wieś kaszubska o charakterze małomiasteczkowym w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino, nad rzeką Bolszewka w pobliżu drogi krajowej nr 6. Charakterystyka gminy Luzino.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'L u z i n o' - gamada


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
L u z i n o
Luzino

Luzino (kaszb. Lëzëno, Lusin) – duża wieś kaszubskao charakterze małomiasteczkowym w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Luzino, nad rzeką Bolszewka w pobliżu drogi krajowej nr 6.


Charakterystyka gminy luzino
Charakterystyka gminy Luzino

 • Gmina Luzino mieści się w części środkowej województwa pomorskiego. Oddalona jest o 11 km od Wejherowa- miasta powiatowego. W gminie Luzino zamieszkuje 11 174 mieszkańców.

 • Miejscowość jest siedzibą gminy Luzino. Znajduje się tu również Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich z halą widowiskowo-sportową oraz Szkoła Podstawowa im. Lecha Bądkowskiego. W Luzinie znajduje się parafia pod wezwaniem MB Różańcowej i parafia pod wezwaniem św. Wawrzyńca oraz cmentarz katolicki.


Po o enie luzina
Położenie Luzina

54°33'46″N 18°06'11″E


Herby
Herby:

Luzina

Kaszub


Zabytki
Zabytki:

Kościół św. Wawrzyńca zbudowany w latach 1733-1740 i rozbudowany w pierwszej połowie XX wieku z bogatym barokowym wyposażeniem wewnętrznym.Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne Gminnej Biblioteki Publicznej.

Muzeum Kaszubskie przy ul. Ofiar Stutthofu (w budynku posterunku policji). W muzeum znajdują się eksponaty z typowej wsi kaszubskiej oraz historyczne urządzenia codziennego użytku. Muzeum składa się z dwóch części: w budynku - część muzealna oraz na wolnym powietrzu - skansen


Gminnej Biblioteki Publicznej.

Park Dendrologiczny, w którym podziwiać można niespotykane na co dzień rzadkie okazy drzew i krzewów.


Grodzisko położone w południowo-wschodniej, malowniczej części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.


Ch r lutnia
Chór „Lutnia” części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

Chór LUTNIA z Luzina działa od 1994 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie. Od siedmiu lat jego dyrygentem jest absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, pan Tomasz Fopke. W repertuarze chóru są głównie pieśni w języku kaszubskim, w większej części autorstwa samego dyrygenta.


Orkiestra d ta osp luzino
Orkiestra Dęta OSP Luzino części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

Orkiestra dęta powstała w Luzinie w 1935 r., została jednak rozwiązana na początku II wojny światowej. Reaktywowała się dopiero w roku 2000 r.z inicjatywy Ochotniczej Straży Pożarnej w Luzinie. Jej pomysłodawcą i długoletnim opiekunem był prezes OSP Luzino Jan Schulz.


Gok luzino
GOK Luzino części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

Misją Gminnego Ośrodka Kultury w dzisiejszej rzeczywistości powinno być stworzenie mieszkańcom gminy możliwości korzystania z różnych form życia kulturalnego i rekreacji. Gminny Ośrodek Kultury powinien proponować działania, które sprzyjają integracji społeczeństwa, powinien też być ostoją dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych poglądach. Oferta zajęć powinna uwzględniać oczekiwania mieszkańców i dawać możliwość realizowania zainteresowań i rozwoju osobistego.


Gosrit
GOSRiT części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

Rok założenia: 2007Barwy klubowe: biało-czerwono – niebieskieTel/fax.: 058/678-05-54Siedziba: 84-242 Luzino, ul. Mickiewicza 22Boiska:- Stadion Gminny w Luzinie ul. Wilczka- Kompleks Boisk Sportowych „Moje Boisko Orlik 2012” Luzino ul. SzkolnaDyrektor: Piotr Klecha, tel: 503 537 930, [email protected] klubu: Tomasz Myszewski, tel: tel: 601 193 323, [email protected]


Stadion Gminny części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.w Luzinie

Kompleks znajduje się przy Szkole Podstawowej w Luzinie na ul. Szkolnej. Składa się on z boiska do gry w piłkę nożną ze sztuczną trawą oraz boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę oraz tenis ziemny.

Boisko "Orlik"


Siedziba GOSRiT Luzino części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.


Gosrit luzino 1995
GOSRiT Luzino 1995 części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

Trener Piotr Klecha, tel 503-537-930, [email protected]


Gosrit luzino 1996 97
GOSRiT Luzino 1996/97 części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

trenerzy: Tomasz Joryn tel:506-318-594 [email protected] Piątek tel:513-151-137


Gks luzino 1998
GKS Luzino 1998 części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

trenerzy:Krzysztof Buczak, Adam Olejniczak


Wik d k b owo 1999
Wikęd Kębłowo 1999 części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

Trener: Grzegorz Semak: 605 764 000, [email protected]


Gosrit el professional luzino 2001 2
GOSRiT el professional Luzino 2001/2 części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

trener: Paweł Radecki 501 104 483 [email protected]


Gosrit luzino jf1
GOSRiT Luzino JF1 części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

trener: Paweł Radecki501 104 [email protected]


Gosrit luzino dziewcz ta 1993 96
GOSRiT Luzino Dziewczęta 1993/96 części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

trener: Tomasz Myszewski601 193 323 [email protected]


Gosrit luzino dziewcz ta 1997 98
GOSRiT LUZINO DZIEWCZĘTA 1997/98 części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

trener: Tomasz Myszewski601 193 323 [email protected]


Stroje ludowe
Stroje ludowe części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.


Noclegi
Noclegi części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

 • Motel Czardasz Luzino

Zbych pokoje gościnne Luzino


T urystyka
T części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.urystyka

Najciekawsze imprezy promocyjne:

Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej


Powiatowy Konkurs Talentów Wokalnych części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

Biegi Pamięci Jurka Tarnowskiego


Dożynki-tradycja i czas spotkań towarzyskich części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury..,,Dożynki –największe w roku święto gospodarskie rolników będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu , obchodzone po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów , a głównie plonu zbóż”.

Dożynki Gminne


Kaszub s kie nuty
Kaszub części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.skie nuty

To je krótczi, to je dłëdżi, to kaszëbskô stolëcaTo są basë, to są skrzëpczi, to òznaczô Kaszëba .Òznaczô Kaszëba, basë, skrzëpczi, krótczi, dłëdżi, to kaszëbskô stolëca.To je ridel, to je tëcz, to są chojnë, widłë gnojnéTo je krzëwé, to je prosté, to je òsné kòło wòzné.Tylné kòło wòzné, to je krzëwé, to je prosté, chojnë, widłë gnojné, ridel, tëcz, òznaczô Kaszëba...To są hôczi, to są ptôczi, to są prësczé półtrojôczi To je klëka, to je wół, to je całé a to pół.Klëka, wół, człé, pół, hôk, ptôk, półtrojôk, chojnë, widłë gnojné...To je małé, to je wiôldżé, to są jinstruméńta wszôlczé.


Szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe : części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

 • Szlak niebieski

 • Szlak czerwony

 • Szlak czarny


Szlaki piesze
Szlaki piesze : części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

 • Szlakczerwony

 • Szlak zielony

 • Szlak żółty


Dziękujemy za uwagę: części Luzina, w lesie nad rzeką Bolszewką. Jest to wspaniałe miejsce na niedzielny wypoczynek na łonie natury.

 • Agnieszka Suligowska

 • Milena Milewska

 • Sandra Szymerowska

 • Natalia Gaffke


ad