Babi ino dol
Download
1 / 46

- PowerPoint PPT Presentation


 • 100 Views
 • Uploaded on

Babiččino Údolí. Viktorčin Splav. Informace:.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - gad


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Babi ino dol

Babiččino Údolí

Viktorčin Splav


Informace
Informace:

 • Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu. První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího systému pro ratibořické louky v první polovině 19. století. Další změna byla provedena v letech 1874 a 1875. K dalším úpravám došlo při regulaci řeky Úpy ve 20. století. Proto, když režisér Moskalyk natáčel scény s Viktorkou pro film Babička, obložil celý splav dřevěnou kulatinou nařezanou z velkých stromů, aby místo připomínalo dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde šílená Viktorka hodila své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky.

 • Dnes je Viktorčin splav romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem.
Babi ino dol

 • první písemná zmínka o skalické farní škole je z roku 1407 i když podle pověsti zde škola byla již ve 13. století. Během třicetileté války byla škola v r. 1639 vypálena Švédy. Nová dřevěná škola byla postavena roku 1643. Z ní se do současnosti dochovala menší přední část.

Škola


Babi ino dol

Třída


Babi ino dol

Naučná stezka babiččino údolí budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.


Babi ino dol

Info budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.

 • Národní přírodní památka Babiččino údolí se rozkládá v povodí řeky Úpy, v úseku mezi Českou Skalicí a obcí Červená Hora, v okrese Náchod, a spadá pod správu CHKO Broumovsko.

 • Z přírodního bohatství zde nalezneme lesní a luční společenstva, a údolí rovněž patří např. k nejvýznamnějším místům výskytu měkkýšů u nás – žije jich zde na devadesát druhů.


Babi ino dol

 • amotný  budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.název „Babiččino“ údolí pochází již z roku 1878, kdy jej tak poprvé nazval smiřický lékař, spisovatel a novinář Otakar Jedlička (1845–1883). Již v roce 1952 byla zdejší oblast vyhlášena státní přírodní rezervací, pozdějinárodní přírodní památkou. Zároveň je významnou národní kulturní památkou, jelikož se zde odehrává děj nejznámějšího díla spisovatelky Boženy Němcové –Babičky. Naučná stezka nás provede romantickým přírodním údolím, turisticky hojně navštěvovaným zejména díky památkám, které jsou spjaté s rodištěm spisovatelky a dějem románuBabička. Navštívíme Barunčinu školu,staré bělidlo, Viktorčin splav, Ratibořický zámek, Lovecký pavilon nebo Rýzmburský altán, kde se v díle Boženy Němcové setkává babička a děti s paní kněžnou. Na konci aleje od Panského mlýna stojí pod lipami Pomník babičky s vnoučaty. Vytesal jej akademický sochař Otto Gutfreund. Jeho základní kámen byl položen za účasti Aloise Jiráska u příležitosti 100. výročí narození Boženy Němcové.


Prusko rakousk v lka 1866

Prusko-rakouská budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.válka1866


Babi ino dol

Válka byla vedena Pruským budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.královstvím, Italským královstvím proti Rakouskému císařství a jejich spojenci

Rakousko Prusko

 Sasko Itálie

Bavorsko

 Bádensko

 Württembersko

  Hannoversko

600 000 Rakušanů a německých spojenců 500 000 Prusů a německých spojenců300 000 Italů


Zbran
ZbranĚ budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.

Jehlovka

Tesák

Bodák

Kord

Šavle


Babi ino dol

Vít budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.ězství Pruska nad Rakouským císařstvím vedlo ke vzniku Rakouska-Uherska a pruské hegemonii v Severoněmeckém spolku


Babi ino dol

Vál budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.čící stranyTmavá modrá:PruskoSvětle modrá: Spojenci PruskaČervená: RakouskoRůžová: Spojenci RakouskaZelená: NeutrálníŽlutá: Šlesvicko-Holštýnsko


Star b lidlo

Babiččino Údolí budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.

Staré Bělidlo


Babi ino dol

Staré Bělidlo budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.

 • K nejnavštěvovanějším místům údolí patří Staré bělidlo, domek u Viktorčina splavu. Zde prožila Božena Němcová roku 1844 prázdniny se svými dětmi a v románu.


Babi ino dol

Fotky budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.


Babi ino dol

Viktorčin splav budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.

Babiččino údolí


Zaj mavosti
Zajímavosti budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.

 • Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu dnes už je z kamene a betonu


Kde se nach z
Kde se nachází budově školy, do níž byla v letech 1824–1833 zapsána Barbora Panklová a později i její sourozenci. Expozice zprostředkovává atmosféru školství první poloviny 19. století.


Babi ino dol


Z mek ratibo ice

Zámek Ratibořice děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky


N co m lo z historie
Něco málo z historie děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

První písemná zpráva pochází z roku 1388.  Jako majitel je uveden rytíř Vaněk ze Žampachu.

Po vévodově smrti v roce 1800 zdědila Náchod a Ratibořice vévodova nejstarší dcera Kateřina Frederika Vilemína Benigna vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská, která měla zámek jako letní sídlo.

Nejtěsnější svazky byly navázány s dánskou královskou rodinou. V držení rodu Schaumburg - Lippe zůstal zámek až do zestátnění v roce 1945.


Babi ino dol
Nyní děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

Je kulturní národní památka ve správě národního památkového ústavu.

Je znám Boženou Němcovou a jejím dílem Babička.

Zámek má nyní dva malé okruhy(30 minut jeden) a jeden velký (1 hodina)


Exteri ry
Exteriéry děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky


Interi ry
Interiéry děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky


A te my
A teď my!!! děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

Před zámkem jsme konečně dostali čas na svačinu


Po et obyvatel 5447

Česká Skalice děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

POČET OBYVATEL : 5447


R a d n i c e
R a d n i c e děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky


Osobnosti
Osobnosti děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

 • Božena Němcová - největší česká spisovatelka, v České Skalici vychodila školu a později zde měla svatbu

 • Josef Arnošt Kolisko - učitel, zakladatel první knihovny na Náchodsku (přes něho věnovala B. Němcová knihy místní knihovně), byl dopisovatelem Havlíčkových novin a zástupcem Náchodska na Slovanském sjezdu

 • Dr. Augustin Kordina - oblíbený lékař, 27 let starosta České Skalice, 41 let okresní starosta, poslanec Sněmu Království českého, nositel rytířského řádu císaře Františka Josefa I. a zlatého knížecího řádu Schaumburg-Lippe.

 • Josef František Smetana - národní buditel, přírodovědec, student V. K. Klicpery a celoživotní přítel Josefa Jungmanna, bratranec Bedřicha Smetany

 • František Hurdálek - zakladatel obrozeneckých "Slavností jiřinek"

 • Ing. Antonín Blahník - narodil se v v České Skalici zemřel v Paříži. Společník elektrotechnického závodu Francoise - Blahník v Paříži, vynálezce elektrické obloukové lampy.

 • Jaroslav Falta - učitel na Měšťanské škole v České Skalici, spolupracoval s odbojovou skupinou S 21 B, byl zatčen a v roce 1942 zahynul v koncentračním táboře Mauthausen.

 • Stanislav Pitaš - signatář Charty 77, disident, přítel Václava Havla

 • Petr Fejfar - polistopadový starosta města a senátor za Náchodsko


Vlajka a znak
Vlajka a znak děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky


N co o mest
Něco o děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavkymestě

 • V kulturním povědomí město spjato s českým národním obrozením. Jiřinkové slavnosti, konané poprvé roku 1837, se staly nejvýznamnější kulturně-společenskou akcí. Kromě přírodních krás, spousty historických památek i památných míst spojených se jménem spisovatelky Boženy Němcové naleznete v České Skalici a okolí mnoho zajímavých míst k odpočinku i vhodných míst ke sportovním výkonům. Odkazu spisovatelky se věnuje Muzeum Boženy Němcové. Národní kulturní památka Babiččino údolí, soubor pozemků a objektů včetně zámku, starého bělidla, mlýna, mandlu, sousoší Babičky s dětmi, Panského hostince, vytváří společně s přírodou významný estetický celek, který svojí neopakovatelnou atmosférou působí na návštěvníky představu doby, kterou zachytila ve svých dílech spisovatelka Božena Němcová.


Ratibo ice

Ratibořice děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

Mandl


Co to je
Co to je??? děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

 • Je to technická památka z 19. století, v mandlu je umístěna expozice s technickým zázemím, mandl je funkční a návštěvníci si mohou prohlédnout též přilehlou výstavu o plátenictví.


Kde mandl najdeme
Kde Mandl najdeme??? děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky

 • Od zámku Ratibořice nebo od Starého Bělidla směrem k Ludrovu mlýnu. Vodní mandl je přilehlá budova mlýna. 


N jak fotky
Nějaké fotky děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky


Babi ino dol

Konec děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky