greg s grocery budget
Download
Skip this Video
Download Presentation
Greg’s grocery budget

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

Greg’s grocery budget - PowerPoint PPT Presentation


  • 116 Views
  • Uploaded on

Greg’s grocery budget. Greg’s grocery budget. On Sunday, Greg has to but all the groceries and toiletries he needs for the whole week Joey wants to buy his supplies at Foodie Grocery Mart Joey has a budget of $93.00 Greg wants help figuring out WHAT he can buy on his budget

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Greg’s grocery budget' - fayola


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
greg s grocery budget1
Greg’s grocery budget
  • On Sunday, Greg has to but all the groceries and toiletries he needs for the whole week
  • Joey wants to buy his supplies at Foodie Grocery Mart
  • Joey has a budget of $93.00
  • Greg wants help figuring out WHAT he can buy on his budget
  • Take a look at the next slide to see what kinds of food Greg needs
here is a list of the types of food greg needs to buy and how many of each
Here is a list of the types of food Greg needs to buy and how many of each:
  • 12 fruit servings(at least 4 different kinds)
  • 16 vegetable servings(at least 8 different kinds)
  • 8 meat or alternative servings( at least 4 different kinds)
  • 12 dairy servings(at least 4 different kinds)
  • 13 grain servings (at least 3 different kinds)
  • Shampoo
  • Soap
  • Toothpaste
  • Deodorant
  • TAKE A LOOK AT THE NEXT 2 SLIDES FOR THE LIST OF PRODUCTS THAT GREG CAN BUY AT FOODIE GROCERY MART
foodie grocery mart
Foodie Grocery Mart

PRODUCE: Fruits and Vegetables

Tomatoes $0.75 each

Mini-Cucumbers $1.00 each

Green peppers $0.90 each

Zucchini $0.80 each

Large Carrots $0.45 each

Bag of baby carrots (2 servings) $1.00

Lettuce (2 servings) $1.00

1 can of vegetable juice $0.95 each

  • Apples $0.50 each
  • Bananas $0.60 each
  • Pears $0.40 each
  • Mangos $1.00 each
  • Oranges $0.75 each
  • Canned fruit salad $1.50 each
  • Orange juice (3 servings) $2.00
  • Grapes (2 servings) $2.00
foodie grocery mart1
Foodie Grocery Mart

Meat and alternatives

Tofu (1 serving) $5.00

Small jar of peanut butter (3 servings) $4.50

  • Chicken (2 servings) $9.00
  • Ground beef (3 servings) $10.00
  • Pork chops (2 servings) $6.00
  • Salmon filet (1 serving) $5.00
  • Eggs (2 servings) $3.00
foodie grocery mart2
Foodie Grocery Mart

Dairy Products and Alternatives

  • Skim Milk (3 servings) $4.50
  • 1% Milk (3 servings) $5.00
  • 2% Milk (3 servings) $5.50
  • Cheddar cheese (2 servings) $4.50
  • Yogurt (1 serving) $2.00
  • Soy milk (3 servings) $4.75
  • Greek Yogurt (1 serving) $3.50
foodie grocery mart3
Foodie Grocery Mart

Grain Products

  • Whole wheat bread (5 servings) $4.50
  • Whole wheat bagels (3 servings) $4.00
  • Pita bread (3 servings) $1.50
  • Honey nut cheerios (3 servings) $5.00
  • Corn Flakes cereal (4 servings) $5.00
  • Rice (4 servings) $4.00
  • Whole Wheat pasta (3 servings) $2.50
foodie grocery mart4
Foodie Grocery Mart

Toiletries

Colgate toothpaste $3.00

Crest toothpaste $3.50

Aim toothpaste $3.75

  • Dove shampoo $4.00
  • Pert Plus Shampoo $3.50
  • Head and Shoulders Shampoo $4.50
  • Ivory soap $3.25
  • Dove soap $3.50
  • Old Spice body wash soap $3.75
  • Old Spice deodorant $5.00
  • Speed Stick deodorant $5.50
what you need to do
What you need to do
  • You need to figure out what Greg can buy.
  • The price of all the goods that Greg buys CANNOT be higher than his budget
  • You need to make sure Greg gets the right amount of servings per food group
  • Fill out the tables on the sheets Mr. O’Neill gives you.
  • Answer the questions at the end of the activity sheets
ad