CONTENTS - PowerPoint PPT Presentation

fawzi
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
CONTENTS PowerPoint Presentation
play fullscreen
1 / 26
Download Presentation
CONTENTS
108 Views
Download Presentation

CONTENTS

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. CONTENTS • World overshoot day • Average audit results from schools • How much needs to go to landfill • Parents contribution to school bins • Parents main bin materials influenced • Packaging – hierarchy • Uneaten food • Why is there so much uneaten food?

  2. World Overshoot Day This is the day on which our total Ecological Footprint is equal to the bio-capacity that nature can regenerate in that year. As humanity’s consumption of resources increases, World Overshoot Day creeps ever earlier on the calendar It is calculated by calculating the ratio of global available bio-capacity (supply) to global Ecological Footprint (demand) multiplied by 365. Source: Global Footprint Network www.footprintnetwork.org

  3. Only 5% of materials in school bins must go to landfill

  4. 47% of materials in school bins comes from home

  5. Packaging Food Scraps Food and Drink Packaging 25% Food Scraps 10% 10c Containers 6% 47% From home Uneaten Food 6% 10c Containers Uneaten Food

  6. Packaging

  7. Lots of packaging! 375 Zip Lock bags in 1 day!

  8. Average number of packaging found • On average, schools send # packaging in the bin everyday • Ziplocks • Cutlery • Small tubs • Squeezies • Packaging • POSSIBLY ADD IN THE COST OF EACH PER DAY, PER YEAR ETC

  9. Lunchbox Packaging Hierarchy

  10. Nude Food Lunchboxes

  11. Nude Food = No packaging www.nudefoodmovers.com.au www.4myearth.com.au

  12. Single Serve vs Buying Bulk (Remember the packaging hierarchy) Yoghurt Tub Bulk serve: Mass: 1kg Cost: $6.50 Cost per kg: $6.50 Yoghurt Tubs (sold in 6 pack) Single serve: Mass: 100 Cost: $0.75 Cost per kg: $7.50 Squeezy Yoghurt (sold singly) Single serve: Mass: 70 g Cost: $1.35 Cost per kg: $19.17

  13. Cost of Single Serve vs Buying in Bulk

  14. Uneaten Food 1 days worth of uneaten food with a school population of 515 students

  15. Higher Up The Hierarchy: Reduce According to surveys and research undertaken by the Australia Institute, in 2004, Australians threw away: $2.9 billion of fresh food $876 million of leftovers • $630 million of uneaten takeaway food • $596 million of unfinished drinks • $241 million of frozen food • Total: $5.3 billion wasted food/drink ‘Wasteful Consumption in Australia’The Australia Institute - Clive Hamilton, Richard Denniss, David Baker www.tai.org.au/Publications_Files/DP_Files/DP77SUM.pdf

  16. Why is there so much uneaten food? • Too much food is packed • Negative consequences of bringing home uneaten food; • Don’t want to hurt feelings • Don’t want to get in trouble • Don’t want to miss out on a treat • Food is not appealing/trendy/popular • Don’t have enough time to eat everything, they need to play too and time is limited 8 items of food for a pre-school child