adam mickiewicz n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Adam Mickiewicz

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Adam Mickiewicz - PowerPoint PPT Presentation


  • 192 Views
  • Uploaded on

Adam Mickiewicz. Twórczość. A d a m M i c k i e w i c z …. … urodzony 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Ojciec, Mikołaj, był adwokatem i komornikiem mińskim, natomiast matka, Barbara z Majewskich, pochodziła ze starego rodu

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Adam Mickiewicz' - ethan


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
adam mickiewicz

Adam Mickiewicz

Twórczość

a d a m m i c k i e w i c z
AdamMickiewicz…

… urodzony 24 grudnia 1798 roku

w Zaosiu koło Nowogródka. Pochodził z rodziny

szlacheckiej. Ojciec, Mikołaj, był adwokatem i

komornikiem mińskim, natomiast matka, Barbara z

Majewskich, pochodziła ze starego rodu

szlacheckiego, który od wielu lat mieszkał na

Nowogródczyźnie.

Całą twórczość Adama Mickiewicza można podzielić na cztery etapy, których nazwy zostały zaczerpnięte od miejsca pobytu autora.

e t a p i w i l e s k o k o w i e s k i
Etap I – wileńsko-kowieński:

1820r. – Oda do młodości – utwór, który jeszcze stoi na granicy epok. Mickiewicz wybiera klasyczny gatunek, odnosi się do haseł rewolucji francuskiej, ale pisze już w duchu romantycznym, przeciwstawiając sobie dwa światy: starych („płaz w skorupie”) i młodych („jutrzenka swobody”). Mówi o tym, co kieruje młodymi: jedność, braterstwo, umiłowanie wolności, zapał, szał, chęć działania.

e t a p i i r o s y j s k i
Etap II –  rosyjski:

1826 r. – Sonety odeskie i Sonety krymskie – sonety są zapisem wrażeń z romantycznej podróży Mickiewicza. Bohaterem sonetów jest pielgrzym, który z jednej strony tęskni za ojczyzną, a z drugiej podziwia uroki krymskiej przyrody, fascynuje się kulturą Orientu.

1828 r. – Konrad Wallenrod – to druga bardzo znana powieść poetycka, której akcja rozgrywa się także w średniowiecznej Litwie. Tytułowy bohater, Litwin, nie widząc innej możliwości, zostaje podstępnie Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego i doprowadza go do upadku.

e t a p i i i d r e z d e s k i
Etap III – drezdeński:

1832 r. – Dziady, część III – Gustaw przeistacza się w Konrada, bojownika o wolność ciemiężonego narodu. Dramat pokazuje przede wszystkim obraz martyrologii Polaków i cynicznego Nowosilcowa, który skazuje na wywózki niewinne polskie dzieci. Mickiewicz przedstawia również w Widzeniu księdza Piotra koncepcję mesjanizmu – teorię głoszącą, że losy Polski są powtórzeniem losów Chrystusa, Polska zostanie ukrzyżowana przez zaborców, ale zmartwychwstanie wolna i silna, poświęcając jednocześnie siebie dla zbawienia świata.

e t a p i v p a r y s k i
Pan Tadeusz powstał w czasie pobytu Mickiewicza w Paryżu. Utwór miał się stać dla Mickiewicza sposobem na zapomnienie o kłótniach i bezustannych oskarżeniach, jakimi obrzucali się emigranci. Pisanie Pana Tadeusza było również dla poety pewnego rodzaju powrotem do kraju lat dziecięcych, do ojczyzny. Poemat ten jest wielką polską epopeją narodową. Mickiewicz opisuje życie i obyczaje szlachty w schyłkowym okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej. Dzieło Mickiewicza zawiera trzy zasadnicze wątki: wątek miłosny Tadeusza i Zosi; spór o zamek, jaki wiodą ze sobą Sędzia i Hrabia; wątek trzeci ukazuje działalność księdza Robaka, będącego emisariuszem przygotowującym grunt pod przyszłe powstanie.

Epopeja Mickiewicza jest uważana za największe arcydzieło poezji polskiej. Duży wpływ na tę ocenę ma język, jakim utwór ten jest napisany. Jest to język niezwykle urozmaicony, bogaty w kunsztowne przeno-śnie i porównania oraz wiele innych środków artystycznych.

Etap IV – paryski:
slide10
Bardzo dziękuję za wszelkie zainteresowanie moją pracochłonną prezentacją.

Opracowanie: Paulina Sarna

Treść i ilustracje: Internet