Fatih Camii
Download
1 / 16

Fatih Camii - PowerPoint PPT Presentation


  • 318 Views
  • Uploaded on

Fatih Camii. Fatih Külliyesi (Cami-Medreseler- Kütüphane-Türbeler- Kervansaray-Tabhane- Çarşı-Hamam) Fatih-İstanbul. Nuruosmaniye Camii. Ayasofya Camii. Sultan Ahmed Camii. Süleymaniye Camii. Bayezid Camii. Şehzade Mehmed Camii. Yeni Cami. Rüstem Paşa Camii.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Fatih Camii ' - eshe


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Fatih Külliyesi

(Cami-Medreseler-

Kütüphane-Türbeler-

Kervansaray-Tabhane-

Çarşı-Hamam)

Fatih-İstanbul


Nuruosmaniye

Camii

Ayasofya Camii

Sultan Ahmed Camii

Süleymaniye Camii

Bayezid Camii

Şehzade

Mehmed

Camii

Yeni Cami

Rüstem

Paşa

Camii

Fatih Camii

Fatih Külliyesi


FATİH KÜLLİYESİ

Külliye aynı adı taşıyan semtte yer alır. Fatih Sultan Mehmed tarafından mimar Atik Sinan'a yaptırılan külliye 1463-1470 yılları arasında inşa edildi. Külliye, o döneme kadar Türk-İslam mimarisince yapımı ekleştirilen en büyük bina kompleksi olup, mimarimizin ulaştığı önemli bir merha-leyi temsil eder. Külliye bir cami etrafında çok planlı şekil-de yerleştirilmiş medreseler, kütüphane, şifahane, tabha-ne, kervansaray, çarşı, hamam ve daha sonra inşa edilen türbelerden oluşur. Külliye ilk inşa edilirken yapılan cami günümüze kadar ulaşmamıştır. Bugün külliyede bulunan Fatih Camii 18. yüzyılın sonlarında yapılmıştır. 1767 yılında Sultan 3.Mustafa tarafından ve eskisinden tamamen farklı bir biçimde yeniden inşa ettirildi. Günümüze kadar ulaşmış bulunan bu yeni Fatih Camii, Mimar Mehmed Tahir tarafından yapılmıştır. Caminin iki şerefeli iki tane minaresi vardır. Külliyenin diğer önemli unsuru medreselerdir. Caminin iki tarafında bulunan medreseler İstanbul'da üniversitenin temeli olmuş ve kentin bir eğitim merkezi haline gelmesini sağlamıştır. Zaman içinde çeşitli tamirat geçirmiş medreselerin bir kısmı yol yapım çalışmaları sırasında tamamen yok edilmiştir. Günümüze bu medrese-lerden sekiz tanesi ulaşmıştır. Caminin kıble yönünde, cami-ye bitişik bir kütüphane binası 1724 yılında inşa edilmiştir. Fakat günümüzde bu kütüphaneye ait kitaplar, Süleymaniye Kütüphanesi'nde muhafaza edilmekte, bina ise tamir gör-mektedir. Külliyenin kıble yönünde Fatih Sultan Mehmed'e, eşi Gülbahar Hatun'a ve Sultan 2.Mahmud'un annesi Nakşidil Sultan'a ait üç türbe bulunmaktadır. Bunların dışında külliyenin haziresinde çok sayıda büyük devlet adamına ait mezarlar vardır. Külliyeye ait kervansaray 1980'li yıllarda onarılmış ve eklenen yeni dükkanlarla birleştirilerek, işyerleri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tabhane, çarşı ve hamam ise günümüze kadar ulaşmamıştır.


ad