bezpe nos na internete n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Bezpečnosť na internete PowerPoint Presentation
Download Presentation
Bezpečnosť na internete

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21

Bezpečnosť na internete - PowerPoint PPT Presentation


  • 155 Views
  • Uploaded on

Bezpečnosť na internete. Internet umožňuje zdieľať údaje medzi nami nie všetky údaje však chceme sprístupniť každému bezpečnostná politika je preto sad a nejakých pravidiel, ktoré určujú, ktoré dokumenty zdieľať chceme a ktoré nie Aj autá si zamykáme, aby sa nám na nich hocikto neprevážal!.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Bezpečnosť na internete


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Internet umožňuje zdieľať údaje medzi naminie všetky údaje však chceme sprístupniť každémubezpečnostná politika je preto sada nejakých pravidiel, ktoré určujú, ktoré dokumenty zdieľať chceme a ktoré nie Aj autá si zamykáme, aby sa nám na nich hocikto neprevážal!

Čo je to bezpečnosť

slide3

zámok na aute= kvalitný firewall kľúč od auta= prístupové heslo imobilizér= antivírus chýba benzín v nádrži? niekto nám ukradol dokumenty (lenže dokumenty ostanú aj v našom počítači, a teda si ani nevšimneme, že naše dokumenty má aj niekto iný)

Analógie

slide4

Zámery útočníka môžu byť rôzne: získanie privátnych údajov (e-mailové adresy, čísla kreditných kariet, priemyselná špionáž, prístupové heslá ...) využívanie výpočtového výkonuvyužívanie internetového pripojenia pri útoku na ďalšie počítače alebo maskovaní sa Nie je pravda, že váš počítač nie je ničím zaujímavým!Analógia: "Požičiam" si vaše auto a pôjdem vylúpiť banku ...Ako potom dokážete, že ste banku nevylúpili vy? :-)

Prečo sa chrániť ?

slide5

Všetky údaje, ktoré k nám prídu z internetu, treba považovať za nedôveryhodné! brániť sa zneužitiu identity - používať dobré hesláemailové správy - môžu obsahovať vírusy alebo spampodvodnícke stránky - hrozí samo inštalácia škodlivého softvéru, phishing (bankové podvody) škodlivé programy, ktoré sa tvária, že sú na niečo užitočnésociálne inžinierstvo - z banky Vám nikdy nebudú volať, že potrebujú vedieť Vaše heslo ;-)

Pred čím sa chrániť ?

slide6

svoje prihlasovacie údaje (meno, heslo) držať v tajnostipoužívať bezpečné hesláDobré heslo má v ideálnom prípade tieto vlastnosti: je dostatočne dlhéobsahuje aj iné znaky ako je a-z A-Zheslo sa nedá vyhľadať v slovníkučlovek ho vie písať rýchlo, najlepšie striedavo oboma rukamije ľahko zapamätateľnéPríklad: tupl;4 ko0folA

Bezpečné heslá

slide7

Typ hesla počet znakov dĺžka hesla0-9 10 0 sec 10 sec 17 min 3.17 roka 317 tis. rokova-z 26 30 sec 6 hod 163 dní 5 mil. rokov ∞a-z A-Z 0-9 62 1½ hod 253 dní 2660 rokov ∞ ∞a-z A-Z 0-9 96 22 hod 23 rokov 212 tis. rokov ∞ ∞+ špc. znaky

Rýchlosť uhádnutia hesla

slide8

neotvárať podozrivé správy (neznámy odosielateľ, predmet správy)v žiadnom prípade na tieto správy neodpovedaťúčel takéhoto mailu: nakaziť počítač vírusomoverenie emailovej adresyneseriózna reklamná ponuka (viagra, lacný nelegálny softvér ...)nalákať užívateľa do pasce (fingovaný prevod peňaží)

Email - spam a vírusy

slide13

Slovo phishing vzniklo kombináciou slov fishing (rybárčenie) a phreaking (úprava telefónov na uskutočňovanie dlhých telefonátov zadarmo). 3% ľudí skutočne naletí! Ďalšie informácie o phishingu možno nájsť na stránkach:www.hoax.czwww.antiphishing.orgopdb.berlios.de

Phishing - rybárčenie

slide17

šírenie falošných správ, mystifikácia, novinárska kačica, podvod, poplašná správa, výmysel, kanadský žartíkprosím, nepreposielajte tieto správy ďalej: informácia o šírení nebezpečného vírusu internetomdievčatko so stratenou pamäťou po tsunamiinfikované ihly na sedadláchDatabáza hoaxov: www.hoax.czPríklad:Hi! Pošli prosím všetkým svojim kontaktom správu že nemajú do svojho Contactlistu prijímať Beavisa. Je to vírus, ktorý ti sformátuje disk a keď ho má jedna z tvojich kontaktných osôb spraví to isté aj tebe.

  • HOAX
slide18

kvalitný firewall - aj ten štandardný vo windowse je lepší, ako žiadenvo windowse používať aktualizovaný antivírusový programpoužívať iný operačný systém ako Windows (napr. Linux)iné internetové prehliadače (Firefox, Opera, ...) sú na tom s bezpečnosťou vo všeobecnosti lepšie, ako Internet Explorerbezpečnostné rozšírenia pre Firefox

  • Ako sa brániť ?
slide19

Vykradnutý obsah z iných portálov polepený dokopy na stránkach, ktoré slúžia iba na zobrazenie reklamy, zvyšovanie PageRank iným stránkam a pod. Príklad vyhľadávaniaRiešenie v budúcnosti: inteligentnejšie vyhľadávače

Podvodnícke stránky vo vyhľadávačoch

slide20

Podvodnícke stránky vo vyhľadávačoch

Zobrazenie stránky s vypnutým JavaScriptom: