11 listopada
Download
1 / 11

11 listopada - PowerPoint PPT Presentation


  • 213 Views
  • Uploaded on

11 listopada. Dzień Niepodległości. Święto Niepodległości. Jest Polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy (Niemcy). Rozbiory Polski. Prusy. Rosja.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '11 listopada' - emera


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
11 listopada
11 listopada

Dzień Niepodległości


Wi to niepodleg o ci
Święto Niepodległości

Jest Polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy (Niemcy).


Rozbiory polski
Rozbiory Polski

Prusy

Rosja

Austria


Znaczenie daty
Znaczenie daty

  • 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. W nocy rozbrojono również niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.

Marszałek Józef Piłsudski


Gazeta „Monitor Polski”

z dnia 12 listopada 1918

„…Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu…”11 listopada na wiecie rocznica zawarcia rozejmu po i wojnie wiatowej
11 listopada na świecie(rocznica zawarcia rozejmu po I wojnie światowej

USA – Dzień Weterana

Wielka Brytania, Kanada i Belgia – Dzień Pamięci

Francja – Rocznica Rozejmu


Dzieje obchod w
Dzieje obchodów

  • Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.

  • W latach 1939–1944 – podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

  • W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

  • W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej), a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.


Dzieje obchod w cz 2
Dzieje obchodów cz. 2

  • Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989 (Dz.U. PRL 1989, nr 6, poz. 34), lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

  • Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

  • Co roku, w Warszawie organizowany jest Bieg Niepodległości, w którym z roku na rok, bierze udział coraz więcej uczestników. Bieg Niepodległości organizowany jest przez Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ideą organizatorów Biegu jest upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Bieg Niepodległości odbywa się 11 listopada. Od 2009 roku zawodnicy biegają nową, atestowaną trasą, liczącą 10 km, która prowadzić będzie głównymi ulicami Warszawy: Aleją Niepodległości, Al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, Anielewicza, Andersa, Marszałkowską, Koszykową.


Jeszcze polska nie zgin a
„Jeszcze Polska nie zginęła…”

To aktualna mapa Polski i jej granice


Prezentacje wykonał

Krzysztof Dymek


ad