1 / 20

Prezentacja dotycząca pięknego państwa Luksemburg

Prezentacja dotycząca pięknego państwa Luksemburg. Prezentacja została wykonana przez uczniów uczęszczających na zajęcia : „ Z językiem niemieckim dookoła świata” Nauczyciel prowadzący : Agnieszka Blomka. Logo zajęć :. Ogólne informacje o luxemburgu. Krótki opis państwa:.

ekram
Download Presentation

Prezentacja dotycząca pięknego państwa Luksemburg

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


 1. Prezentacja dotycząca pięknego państwa Luksemburg Prezentacja została wykonana przez uczniów uczęszczających na zajęcia : „ Z językiem niemieckim dookoła świata” Nauczyciel prowadzący : Agnieszka Blomka Logo zajęć :

 2. Ogólne informacje o luxemburgu Krótki opis państwa: Oficjalna nazwa Luksemburga to Wielkie Księstwo Luksemburga. Stolicą jest Luksemburg. W tym kraju mówi się w języku luksemburskim, niemieckim oraz francuskim. Głową państwa jest wielki książę Henryk. Państwo to jest również krajem członkowskim Unii Europejskiej. Luksemburg należy do najmniejszych państw na świecie, jest jednak jednym z najbogatszych państw Unii Europejskiej. Szybki rozwój zawdzięczał początkowo rozwojowi przemysłu, a w ostatnich czasach usługom – zwłaszcza finansowo-bankowym. Walutą obowiązującą w Luksemburgu jest euro.

 3. Wielki książę Henryk – władca luxemburgu< -------------

 4. Kilka informacji na temat położenia : • Luxemburg graniczy : • Od południa z Francją • Od wschodu z Niemcami • Od zachodu i północy z Belgią Stolica: Luksemburg Powierzchnia: 2586 km2 Ustrój: monarchia konstytucyjna Podział administracyjny: 12 kantonów Język urzędowy: luksemburski, francuski, niemiecki Waluta: 1 euro = 100 centów 

 5. : Historia flagi i herbu luxemburgu Flaga – Składa się z trzech poziomych pasów. Od góry jest to czerwony, biały i niebieski. Kolory zostały ostatecznie zatwierdzone dopiero 16 sierpnia 1972. Wcześniej zamiast niebieskiego był pas srebrny. Domagano się także by na fladze był lew na biało-niebieskim tle. Godło – Ostateczny wygląd godła, ustalony prawem, został zatwierdzony w roku 1972. Pierwsze uznane godło pojawiło się w latach 1235- 1239. Godło Luksemburga ma trzy rozmiary: mały, średni i duży. Najmniejszy ma tarczę w srebrno-niebieskie pasy, na niej czerwonego lwa w koronie, z rozpostartą paszczą i wysuniętym jęzorem oraz rozcapierzonymi łapami z pazurami. Ogon lwa jest rozdwojony, co symbolizowało władanie nad dwoma krajami Luksemburgiem i Limburgią również. Nad tarczą widnieje korona wysadzana kamieniami.

 6. Rzeki Luxemburga : • Główne rzeki tego kraju to Mozela i Alzette (nad którą leży stolica kraju) • Ponadto sieć rzeczną tworzą inne rzeki jak np. Sûre, Our, Clerve, Wark i Wiltz

 7. Oto widzimy pałac książęcy Pałac jest największą atrakcją Luxemburga. Został wzniesiony w XVI wieku w stylu mauretańskim.

 8. Zapoznajcie się z widokiem luxemburgu za dnia. Widzimy z daleka pałac księcia Henryka, który ma bardzo ważne zadanie. Utrzymanie państwa Luxemburg.

 9. Widzimy piękny widok luxemburgu nocą :D

 10. Kilka informacji na temat kuchni

 11. Luksemburg jest członkiem-założycielem EWWIS, EWG i EURATOMU. • Kraj stał się siedzibą najważniejszych instytucji wspólnotowych: Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Sądu Pierwszej Instancji, Trybunału Rewidentów Księgowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. • Traktat akcesyjny podpisany w Atenach 16 kwietnia 2003 r. przewiduje dla tego kraju 6 miejsc w Parlamencie Europejskim, w Radzie UE 4 głosy, oraz po 6 przedstawicieli w Komitecie Ekonomiczno – Społecznym i Komitecie Regionów. Luxemburg w uE(unii europejskiej)

 12. Turystyka Luxemburga :D Turystyka ma w Luksemburgu duże znaczenie. Tysiące turystów chętnie odwiedza takie miasta jak Luksemburg czy Vianden Zamek w Vianden

 13. Święta obchodone przez luxemburczyków Niedziela Wielkanocna jest szczęśliwym dniem szczególnie dla małych dzieci. To one wstają o świcie i przeszukują ogrody aby znaleźć piękne jajka pozostawione tam w nocy przez Wielkanocnego Króliczka. Chłopcy i dziewczynki z koszami w rękach zaglądają pod kamienie, pomiędzy krzewy i wysokie trawy. Wysiłki dzieci są zwykle bogato nagrodzone – koszyki niebawem są napełnione kolorowymi jajkami oraz dużą ilością wspaniałych bogato zdobionych czekoladowych jaj z których Luksemburg słynie w Europie. Nowy Rokto czas odwiedzin u rodziny i przyjaciół. Rodzice i krewni zazwyczaj dają dzieciom w tym dniu pieniądze. Lichtmestagto święto upamiętniające Oczyszczenie Dziewicy Maryi 40 dni po narodzeniu Jezusa i Prezentacji jej Syna w Świątyni. Nazwa święta pochodzi od zwyczaju błogosławienia świec w kościołach. Dzieci przewożą także świece do domów osób zbyt starych lub słabych aby zanieść własne świece do kościoła.

 14. Ciąg dalszy ………… Nikolaustagczyli dzień świętego mikołaja, patrona dzieci jest wyczekiwany przez dziewczynki i chłopców przez wiele tygodni. W niedzielę poprzedzającą to święto Święty Mikołaj oficjalnie wchodzi do miast i wsi Luksemburga. O świcie 6 grudnia w każdym domu dzieci biegną w pośpiechu do jadalni aby odkryć zabawki i słodycze zostawione dla ich przez ukochanego patrona. W niektórych domach wieczorem 5 grudnia dzieci wystawiają pantofle przed drzwi sypialni z nadzieją, że w nocy Święty Mikołaj wypełni je słodyczami.

 15. Hymn Luxemburga :D OnsHémécht Woud'Uelzechtdurechd'Wisenzéit,Duerchd'Fielsend'Sauerbrëcht.Woud'Rieflaanschtd'Museldoftegbléit,Den HimmelWäinonsmëcht.Dat as onst Land, fir dat mir géif,Heiniddenalles won.OnsHeemechtsland, dat mir sou déifAnonsenHierzerdron..O Du do uewen, deemséngHandDuurchd'Weltd'Natiouneleet.BehittDud'Lëtzebuerger LandVrufriememJoch a Leed !DuhuesonsallalsKannerschonde fräieGeescht jo gin.Loossvirublénkend'Fräiheetssonndéi mir sou laanggesin. Nasza Ojczyzna Gdzie Alzette płynie wśród łąk,Sure przedziera się przez skały,gdzie pachnąca winorośl rośnie nad Mozelą,a niebo obiecuje nam wino,tam jest nasza ziemia, dla której ochoczoodważymy się na wszystko. Nasza ojczyzna, którą głębokonosimy w swych sercach. O Ty, któryś nad nami, którego mocna dłońwiedzie narody światachroń Luksemburgprzed obcą niewolą i zagrożeniembo jako dzieci Tweżyjemy duchem wolności.Niech wolności słońce, które znamy od dawna,świeci na zawsze.

 16. Język Luxemburga ;) Język luksemburski jest językiem codziennym obywateli Luksemburga i symbolem ich tożsamości narodowej. Dlaczego dopiero w 1914 roku został wprowadzony jako przedmiot do szkół? Dlaczego dopiero w 1984 roku został uznany za język urzędowy? Bierze się to z historycznych powiązań z Francją i Niemcami, a także jest rezultatem niewielkich rozmiarów kraju, który z konieczności musiał się porozumiewać z sąsiadami w ich języku, swój język traktując trochę wstydliwie. Początki języka luksemburskiego datuje się na XI wiek (niektóre źródła podają nawet IV w.). Niewątpliwie ma on swoje korzenie w języku niemieckim, ale na przestrzeni lat znacznie zmienił swoją formę. Do języka wkradły się i pozostały na stałe także liczne zapożyczenia z języka francuskiego. Praktycznie dopiero po II wojnie światowej język luksemburski zaczął się rozwijać jako język pisany. Jeden po drugim, zaczęły pojawiać się podręczniki z zasad gramatyki, ortografii oraz słowniki. Nadzwyczajne jest pogodzenie trzech języków w życiu codziennym, bez animozji, który ważniejszy. W polityce, mediach, urzędach, szkołach, kościołach mówi się językiem, który ma dotrzeć do konkretnych słuchaczy. Językiem urzędów i przepisów jest jednak francuski.

 17. Podział Luxemburga: Kantony inaczej województwa 1.Kanton Capellen 2. Kanton Clervaux 3. Kanton Diekirch 4. Kanton Echternach, 5.Kanton Esch, 6. Kanton Grevenmacher 8. Kanton Mersch 9. Kanton Redange 10. Kanton Remich 11. Kanton Vianden 12. Kanton Wiltz

 18. Galeria zdjęć z Luxemburga

 19. Relacja z prezentacji i wrażenia o Luxemburgu wypowiedziane z naszych ust Luxemburg można nazwać drugim rajem, ale i nie tylko…. Jest tam wiele możliwości rozwijania np. swoich talentów i innych zainteresowań młodzieży. Każdy powinien mieć pojęcie o pięknym państwie jakim jest Luxemburg. Stworzyliśmy tą prezentacje wspólnymi siłami, gdyż chcemy uświadomić młodzieży jakie mogą na nich czekać przyjemności. Czas spędzony nad projektowaniem i realizowaniem zapamiętamy wszyscy na zawszę. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko i nie przeżywaliśmy. Poprzez realizację naszego projektu zapoznaliśmy się także z informacjami może potrzebnym nam w życiu. Uświadomiliśmy sobie także, że wspólna praca pomaga w zrealizowaniu marzeń jakie stawiamy sobie. Mamy nadzieję, że nasza prezentacja multimedialna na temat kraju niemieckojęzycznego jakim jest Luxemburg pomogła w odkrywaniu piękna świata. Mamy nadzieje, że odkryjecie piękno kraju…………..

 20. Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji =) Pracę wykonali uczniowie zajęć „Z językiem niemieckim dookoła świata” - refundowane z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Nauczyciel prowadzący : Agnieszka Blomka

More Related